Προς το περιεχόμενο

Line6 M13 Stompbox Modeller - Review


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επαναφέρω το θέμα γιατί κάθομαι πάνω σε κάρβουνα και δεν λέει να σηκωθώ αν δεν μου την στείλει ΤΩΡΑ το dv247.. >:(

Την έχω παραγγείλει εδώ και ένα μήνα και κατι μέρες, αλλά το μόνο που παραλαμβάνω είναι κάτι mail του στυλ "δεν έχομε ρε αδερφέ το πράμα και θα ερθει σε κανα 15ήμερο ακόμα" ή "δεν στο στέλνουμε για να καίγεσαι" και κάτι τέτοια.. ;D

 

Υπάρχει κόσμος στην αναμονή εδώ μέσα ή είμαι μόνος στην μάχη?? ::)

 

Όλα αυτά είναι πολύ ωραία, αλλά πως ακούγονται τελικά? Δεσμεύομαι να ανεβάσω (μόλις βρω αρκετό χρόνο για να το ετοιμάσω) ένα κλιπ που θα ακούγονται πολλές και διάφορες επιλογές.

 

TGL κάτι χρωστάς :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 390
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Επαναφέρω το θέμα γιατί κάθομαι πάνω σε κάρβουνα και δεν λέει να σηκωθώ αν δεν μου την στείλει ΤΩΡΑ το dv247.. >:(

Την έχω παραγγείλει εδώ και ένα μήνα και κατι μέρες, αλλά το μόνο που παραλαμβάνω είναι κάτι mail του στυλ "δεν έχομε ρε αδερφέ το πράμα και θα ερθει σε κανα 15ήμερο ακόμα" ή "δεν στο στέλνουμε για να καίγεσαι" και κάτι τέτοια.. ;D

 

Υπάρχει κόσμος στην αναμονή εδώ μέσα ή είμαι μόνος στην μάχη?? ::)

 

Φαίνεται, όπως μπορείς να δεις και από σχετικές συζητήσεις στο gear page, ότι το μηχάνημα πουλάει σε τρελές ποσότητες, επομένως δε μου φαίνεται περίεργο να υπάρχει μια σχετική και προσωρινή έλλειψη.

 

Από μια άποψη, ίσως να φανείς και τυχερός μιας και θα σκάσει μύτη από μέρα σε μέρα η πολυαναμενόμενη έκδοση 1.05 του firmware και το πιθανότερο είναι το δικό σου να έρθει με αυτό προεγκατεστημένο.  ;)

 

 

TGL κάτι χρωστάς :P

 

Δεν προλαβαίνω γιατρέ μου...  :-\ Ξεκίνησα κάτι αλλά το άφησα στη μέση, λόγω έλλειψης χρόνου. Για να είμαι ακριβής, ήθελα να κάνω μια "καλή δουλειά" και όχι να παίξω μερικά ριφάκια με διάφορα εφφέ... και η "καλή δουλειά", όπως την αντιλαμβάνεται ο καθένας, κοστίζει σε χρόνο...

 

Θέλω να ελπίζω ότι μέσα στην εβδομάδα θα έχω κάτι έτοιμο.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

      Μόλις το πήρα για έναν φίλο, δεν τρελάθηκα βέβαια για την ποιότητα κατασκευής, αλλά πιστεύω για τα λεφτά του είναι μια χαρά;

Να ρωτήσω κάποια για την λειτουργία του, αν μπορείτε να μου πεις αλλιώς θα κάτσω να διαβάσω όλο τα manual.

1)Wha έχω με ένα expression δηλάδή και το q-filter του m13;

2)Π.χ. έχω ένα expression, πως αναθέτω σε κάθε περίπτωση την λειτουργία του; Μπορώ να ελέγξω όλες τις παραμέτρους που ελέγχονται και με τα knobs; Π.χ. μπορώ με κάποιο τρόπο, χωρίς να βάλω χέρι, να ελέγχξω το παραμέτρους ενός delay, μετά ενός chorus, μετά το volume κτλ;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

2)Π.χ. έχω ένα expression, πως αναθέτω σε κάθε περίπτωση την λειτουργία του; Μπορώ να ελέγξω όλες τις παραμέτρους που ελέγχονται και με τα knobs; Π.χ. μπορώ με κάποιο τρόπο, χωρίς να βάλω χέρι, να ελέγχξω το παραμέτρους ενός delay, μετά ενός chorus, μετά το volume κτλ;

 

Στο manual (τελικά το διάβασα, δεν ήταν πολύ δύσκολο), αφού εξηγεί πως ρυθμίζεις τα expression για κάθε stompbox, γράφει, "Your expression pedal will control them simultaneously."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

      Μόλις το πήρα για έναν φίλο, δεν τρελάθηκα βέβαια για την ποιότητα κατασκευής, αλλά πιστεύω για τα λεφτά του είναι μια χαρά;

 

Θανάση, εγώ το κρίνω το ίδιο καλό (ή μέτριο) με την πλειονότητα των πεταλακίων που κυκλοφορούν... Κινέζικη κατασκευή μαζικής παραγωγής είναι... Τώρα για αξιοπιστία, θα δείξει ο χρόνος.

 

Να ρωτήσω κάποια για την λειτουργία του, αν μπορείτε να μου πεις αλλιώς θα κάτσω να διαβάσω όλο τα manual.

1)Wha έχω με ένα expression δηλάδή και το q-filter του m13;

 

Ναι.

 

Θέλει προσεκτικές ρυθμίσεις αλλά το αποτέλεσμα είναι αρκετά καλό. Προσωπικά πάντως δεν πετάω το wah μου.  ;)

 

2)Π.χ. έχω ένα expression, πως αναθέτω σε κάθε περίπτωση την λειτουργία του; Μπορώ να ελέγξω όλες τις παραμέτρους που ελέγχονται και με τα knobs; Π.χ. μπορώ με κάποιο τρόπο, χωρίς να βάλω χέρι, να ελέγχξω το παραμέτρους ενός delay, μετά ενός chorus, μετά το volume κτλ;

 

Είναι αρκετά απλό όπως είδες και στο manual: ορίζεις το min και το max τοποθετώντας το πετάλι του expression στην ανάλογη θέση. Αυτό το κάνεις για κάθε παράμετρο που μπορείς (και θέλεις) να αλλάξεις και για κάθε εφφέ ξεχωριστά.

 

Τώρα, αν είναι "on" δύο (ας πούμε) εφφέ που έχεις ορίσει στο Expression #1, πατώντας το, αλλάζουν ΚΑΙ στα δύο οι παράμετροι. Η λύση για να μην γίνεται αυτό (εφόσον δεν θέλεις), είναι να ορίσεις ένα δεύτερο expression στο δεύτερο εφφέ, ή, απλά... να μην το έχεις on.  :P Ωστόσο κανείς δεν σε εμποδίζει να έχεις το ίδιο effect δύο φορές σε κάθε σκηνή, τη μια φορά με έλεγχο από το expression και την άλλη χωρίς.

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαναφέρω το θέμα γιατί κάθομαι πάνω σε κάρβουνα και δεν λέει να σηκωθώ αν δεν μου την στείλει ΤΩΡΑ το dv247.. >:(

Την έχω παραγγείλει εδώ και ένα μήνα και κατι μέρες, αλλά το μόνο που παραλαμβάνω είναι κάτι mail του στυλ "δεν έχομε ρε αδερφέ το πράμα και θα ερθει σε κανα 15ήμερο ακόμα" ή "δεν στο στέλνουμε για να καίγεσαι" και κάτι τέτοια.. ;D

 

Υπάρχει κόσμος στην αναμονή εδώ μέσα ή είμαι μόνος στην μάχη?? ::)

 

TGL κάτι χρωστάς :P

 

 

Επιτέλους, με λυπηθηκαν και μου το στέλνουν!! :P

 

Τωρα για το expression ...ξερετε ποιοι το πουλάνε εδώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους, με λυπηθηκαν και μου το στέλνουν!! :P

 

Τωρα για το expression ...ξερετε ποιοι το πουλάνε εδώ?

 

Και γιατί δεν το έπαιρνες κατευθείαν από εκεί (αν εννοείς το EX-1) αφού το έχουν και σε τόσο καλή τιμή?

 

Στην Ελλάδα το πουλάει ο Νάκας, φυσικά, αλλά σε αρκετά υψηλότερη τιμή.

 

Ωστόσο το EX-1 δεν είναι μονόδρομος, πρακτικά όλα τα Volume/Expression πετάλια δουλεύουν μια χαρά. Μια πολύ καλή επιλογή είναι το Boss FV-500L, μεταλλικό (σε αντίθεση με το EX-1) και αθάνατο, απ'όσο λένε.

 

Τώρα που το σκέφτομαι, δεν θα με χάλαγε καθόλου να σου πουλήσω το EX-1 αν το θέλεις τόσο πολύ, για να πάρω ένα τέτοιο.  :P ;D ;D

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατί δεν το έπαιρνες κατευθείαν από εκεί (αν εννοείς το EX-1) αφού το έχουν και σε τόσο καλή τιμή?

Για να μην πάει και άλλο πίσω η παραγγελία.. Όλα ήταν "out of stock"..

 

Βεβαίως και να μου δώσεις το δικό σου, στείλε πμ.

 

Το γράμμα "L" στο μοντέλο του foot volume , τι εννοεί? έχει και με "H"  (πάω για search τώρα μην βαρατε καλοί μου άνθρωποι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Σήμερα παρέλαβα επιτέλους το μηχάνημα! Όντως πολύ εύχρηστο!

 

Τώρα τελευταία έκανα την μετάβαση σε λαμπάτο ενισχυτή, τον Twin Reverb, και μπορώ να πώ ότι είμαι υπερευχαριστημένος. Λαμπερά καθαρά και δυναμικές που δεν θα φανταζόμουν ποτέ! Το Μ13 πραγματικά "κάθεται" ωραία πάνω του και δεν αλλάζει τον χαρακτήρα του (όπως σωστά με διαβεβαίωσε αρχικά ο φίλτατος TGL).

 

Μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα την Boss GT-8 σε έναν Marshall MG-30. Καλά ήταν δεν μπορώ να πώ, γινόταν φάση :D

 

Αυτό που με απασχολεί απο τότε που άλλαξα εξοπλισμό είναι ότι όποτε βάλω κάποιο βρώμικο πεταλάκι (όχι απο την σκόνη ;D) πάνω στον twin , μου ακούγεται όπως τα βρώμικα της Boss GT-8 αλλά ΧΩΡΙΣ τις προσομοιώσεις των καμπίνων.. Δεν ξέρω αν μπορείτε να καταλάβετε τι εννοώ. Ακούγεται ο ήχος οχι πολύ "smooth", γλυκός και απαλός, αλλα περισσότερο πρίμος και ασχημος..

 

Τις ρυθμίσεις τις ψάχνω πολύ αλλάζοντας το equalizer αλλα τίποτα.. Να καταλάβετε στο M13 περισσότερο απο όλα μου άρεσε η "υφή" του sub octave fuzz απότι τα άλλα..

 

*Ωραιοτερα βρισκω τα βρώμικα της GT-8 με προσομοίωση ενισχυτή και καμπίνας (συνδεδεμένης στον twin βέβαια)  παρά αυτά που προέρχονται απο τα stompboxes μπροστά του.

Μήπως να δω κανα γιατρό? ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου