Προς το περιεχόμενο

Line6 M13 Stompbox Modeller - Review


Προτεινόμενες αναρτήσεις

τουλαχιστον αφου παιρνει και εξτρα πεταλια αν την παρω θα χωσω και 2-3 αναλογικα που θελω...για τα delay,chorus, δεν με πολυενδιαφερει αλλα για τα overdrive θελω οπωσδηποτε analog...

 

Ακριβώς αυτό είναι το θέμα, μπορείς να συνδέσεις έξτρα πετάλια ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ στη σειρά του σήματος, σε αντίθεση με ο,τιδήποτε άλλο στην πιάτσα που θέτει περιορισμούς.

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 390
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Πολύ απλά δεν θα πηγαίνει, καθώς δεν έχει προσομοιώσεις ενισχυτών και καμπινών (δεν είναι σαν το pod δηλαδή), αλλά πρόκειται επί της ουσίας για πολλά πετάλια σε μια συσκευασία. Ε το αποτέλεσμα θα είναι σαν να βάζεις direct ένα απλό πετάλι.

 

Ωπ, ωπ, μισό λεπτό. Έχει απαντηθεί ήδη από την τρίτη σελίδα:

Η Μ13 έχει πολύ διαφορετική φιλοσοφία από την TL και γενικά τις πεταλιέρες που εξομοιώνουν και καμπίνες/ενισχυτές. ΔΕΝ παίζει καρφί στην κονσόλα (θα ήταν σαν να έβαζες το πεταλάκι distortion σου καρφί... χμμμ... τώρα που το σκέφτομαι έχει γίνει στην ένδοξη ελληνική δισκογραφία...  ::)). Είναι φτιαγμένη για να παίζεις με ενισχυτή και μπορείς να κρατήσεις τον χαρακτήρα του τελευταίου.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα γι αυτό έβαλα και τα palmer στην εξίσωση, αν δεν κάνω λάθος είναι speaker simulators. Τώρα βέβαια μπορεί να λέω και πατάτες... Καμιά άλλη λύση για ηχογράφηση της Μ13, χωρίς μικρόφωνα σε ενισχυτή?

The light was yellow, sir...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά δεν θα έχεις κεφαλή, οπότε πάλι περίεργα θα ακούγεται.

Εξάλλου το πάλμερ αυτό που κάνει είναι απλώς να παίρνει την έξοδο ενός ενισχυτή και να λειτουργεί επί της ουσίας σαν attenuator έχοντας και την εξομοίωση των καμπινών, ώστε όταν το περνάς απευθείας για ηχογράφηση, να μην καεί η κεφαλή από την απουσία της συνδεδεμένης καμπίνας

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα γι αυτό έβαλα και τα palmer στην εξίσωση, αν δεν κάνω λάθος είναι speaker simulators. Τώρα βέβαια μπορεί να λέω και πατάτες... Καμιά άλλη λύση για ηχογράφηση της Μ13, χωρίς μικρόφωνα σε ενισχυτή?

 

Θα δοκιμαστεί σύντομα με δικό μου (χειροποίητο) cab sim. Μόλις με λυπηθούν και σταματήσουν να με τρέχουν, θα φτιάξω και θα ανεβάσω κλιπάκι, όπως υποσχέθηκα.  ;)

 

Υ.Γ. Παντελή, +1 στον τύπο, μερακλής!  ;D

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τo παρέγγειλα χθες ;D

Με όσα έχω διαβάσει απλά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ το εργαλείο!!

(μμμμ... τώρα που το λέμε , δεν υπάρχει κυριολεκτικά μιας και  ειναι out of stock στο dv247.. Θα αργήσει άραγε? :-\)

Eλπίζω να μείνει ο πραγματικός χαρακτήρας του twin reverb μου, έ TGL?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τo παρέγγειλα χθες ;D

Με όσα έχω διαβάσει απλά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ το εργαλείο!!

(μμμμ... τώρα που το λέμε , δεν υπάρχει κυριολεκτικά μιας και  ειναι out of stock στο dv247.. Θα αργήσει άραγε? :-\)

Eλπίζω να μείνει ο πραγματικός χαρακτήρας του twin reverb μου, έ TGL?

 

Αν εννοείς για καθαρό παίξιμο και χωρίς πολλά modulation κλπ, τότε ναι, θα μείνει ο πραγματικός χαρακτήρας του ενισχυτή.  :)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δοκιμαστεί σύντομα με δικό μου (χειροποίητο) cab sim. Μόλις με λυπηθούν και σταματήσουν να με τρέχουν, θα φτιάξω και θα ανεβάσω κλιπάκι, όπως υποσχέθηκα.  ;)

 

Σε συνέχεια του παραπάνω, έκανα ένα μικρό τεστάκι και πραγματικά ηχογραφεί μια χαρά. Οπότε είναι valid επιλογή, χωρίς φυσικά να αποτελεί και πανάκεια. Προφανώς επίσης θα τα πάει καλά και με software emulations για ενισχυτές/καμπίνες.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου