Προς το περιεχόμενο

Line6 M13 Stompbox Modeller - Review


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Καταρχάς μεγειά και να το χαρείς!  ;)

 

 

Αυτό που με απασχολεί απο τότε που άλλαξα εξοπλισμό είναι ότι όποτε βάλω κάποιο βρώμικο πεταλάκι (όχι απο την σκόνη ;D) πάνω στον twin , μου ακούγεται όπως τα βρώμικα της Boss GT-8 αλλά ΧΩΡΙΣ τις προσομοιώσεις των καμπίνων.. Δεν ξέρω αν μπορείτε να καταλάβετε τι εννοώ. Ακούγεται ο ήχος οχι πολύ "smooth", γλυκός και απαλός, αλλα περισσότερο πρίμος και ασχημος..

 

Τις ρυθμίσεις τις ψάχνω πολύ αλλάζοντας το equalizer αλλα τίποτα.. Να καταλάβετε στο M13 περισσότερο απο όλα μου άρεσε η "υφή" του sub octave fuzz απότι τα άλλα..

 

*Ωραιοτερα βρισκω τα βρώμικα της GT-8 με προσομοίωση ενισχυτή και καμπίνας (συνδεδεμένης στον twin βέβαια)  παρά αυτά που προέρχονται απο τα stompboxes μπροστά του.

Μήπως να δω κανα γιατρό? ::)

 

Το ΣΚ που μας πέρασε είχα δύο απανωτά live. Στη μία περίπτωση χρησιμοποίησα έναν τρανζιστοράτο Crate που είχε το μαγαζί, στην δεύτερη δικό μου λαμπάτο. Και στις δύο περιπτώσεις ο ήχος στα βρώμικα ήταν πολύ ικανοποιητικός (και χρησιμοποιώ αρκετούς βρώμικους ήχους, overdrive, fuzz και distortion). Και πάλι βέβαια ο ηχολήπτης τη δεύτερη μέρα φρίκαρε για να συμμαζέψει το eq, μιας και δεν υπήρχε χρόνος στο soundcheck ώστε να το προσαρμόσω με τον ήχο του άλλου κιθαρίστα της μπάντας.  :-\

 

Νομίζω ότι πρέπει να ψάξεις περισσότερο τις πολλές επιλογές ρυθμίσεων που σου δίνει κάθε "πετάλι" (αυτό ισχύει και για τα αναλογικά πεταλάκια, βεβαίως). Μου φαίνεται απίθανο να μην μπορείς να βρεις καλό ήχο στο Tube Drive για παράδειγμα (μακράν το καλύτερο απ'όσα εξομοιώνει το M13). Επίσης πρέπει να έχεις υπόψιν σου ότι το φυσικό compression που προσθέτει ένας λαμπάτος θέλει διαφορετική μεταχείρηση, τόσο σε ό,τι αφορά στις δυναμικές, όσο και στα transients, απ'ότι ένας solid state, που είναι "μονολιθικός" από φιλοσοφία (με ελάχιστες εξαιρέσεις). Παίξε και με το eq του ενισχυτή σου και πάρτο απόφαση ότι είναι καιρός να γνωρίσεις την υπέροχη εμπειρία του να χρησιμοποιείς... το volume και το tone στην κιθάρα σου.  ;D ;D

 

Και κάτι σχετικό με το Μ13, απόψε ή αύριο πιθανότατα θα κυκλοφορήσει η νέα έκδοση του firmware (1.06). Οπότε μην το παρακάνεις στο να φτιάχνεις scenes, μιας και θα έχεις καινούργιο "υλικό" σύντομα.  ;)

 

Καλορίζικο και πάλι! 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...
  • Απαντήσεις 390
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Επαναφερω το θεμα με ημι-απορίες, πριν σου ερθω για αρμενικη βιζιτα :)

 

Ειπαμε οτι μπορουν να ειναι on 4 fx ταυτόχρονα.Μπορουν να ειναι on ταυτόχρονα 2 fx της ίδιας κατηγορίας ή κανουμε θυσίες οπως στις banks της Tonelab?

 

Αυτο που με ενδιαφέρει ειναι αν μπορεί να υπάρχει ταυτόχρονα delay+reverse delay,tremolo+flanger ,όπως επίσης overdrive+wah+compressor.

 

β)Εστω οτι εχω ανοιχτο ενα delay και ενα tremolo.Οταν κανω tap στο tap tempo, ποιο απο τα 2 θα ρυθμισει?Προεπιλέγω?Εχει τη δυνατοτητα να κανει και στα 2 ταυτοχρονα?Εχει τη δυνατοτητα να κανει την πρωτη φορα ρυθμιση στο ενα εφφε και μετα με καποιον τροπο (ας σκυψω ;D ) στο 2ο?

 

γ)μεσω expression (αληθεια δοκιμασες το Boss?) ελεγχεται το delay time?Aν ναι, κανει sweep στο χρονο όπως ενα αναλογικό delay? (αυτο το εφε που ακούγεται σαν μασημένη ταινία)

 

δ)Ακυρη ερωτηση : θηκη εχουν βγαλει για αυτο το τετραγωνο κατασκευασμα? ;D

 

Καποιος εχει ψηθει :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειπαμε οτι μπορουν να ειναι on 4 fx ταυτόχρονα.Μπορουν να ειναι on ταυτόχρονα 2 fx της ίδιας κατηγορίας ή κανουμε θυσίες οπως στις banks της Tonelab?

 

Μπορείς να κάνεις όποιον συνδιασμό θέλεις;) Ακόμα και 4 εφέ της ίδιας κατηγορίας (φαντάσου 4 delay μαζί)

 

 

Εστω οτι εχω ανοιχτο ενα delay και ενα tremolo.Οταν κανω tap στο tap tempo, ποιο απο τα 2 θα ρυθμισει?Προεπιλέγω?Εχει τη δυνατοτητα να κανει και στα 2 ταυτοχρονα?Εχει τη δυνατοτητα να κανει την πρωτη φορα ρυθμιση στο ενα εφφε και μετα με καποιον τροπο (ας σκυψω Grin ) στο 2ο?

 

σε κάθε delay σου δίνεται η δυνατότητα να ρυθμίζεις τον χρόνο σε ms είτε με χειροκίνητο τρόπο (όπου δεν θα τον επηρεάζει πια το tap tempo), ή επιλέγεις να δίνεται ο χρόνος απο το κουμπί tap tempo. Το τελευταίο γίνεται απλά με το να επιλέγεις ένα σύμβολο νότας στην ρύθμιση του χρόνου delay αντί για κάποιο συγκεκριμένο χρόνο σε ms όπως στην πρώτη περίπτωση..

 

Τώρα άν κάνεις το ίδιο και στα 2 εφέ, τότε το tap tempo θα επηρεάζει και τα 2 ταυτόχρονα ;D

Απότι κατάλαβες απλα ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ ΘΕΣ ;D

 

μεσω expression (αληθεια δοκιμασες το Boss?) ελεγχεται το delay time?Aν ναι, κανει sweep στο χρονο όπως ενα αναλογικό delay? (αυτο το εφε που ακούγεται σαν μασημένη ταινία)

 

Δεν γνωρίζω για το Boss, αλλά απο το expression pedal μπορείς να ρυθμίζεις ότι παραμέτρους θέλεις απο οποιοδήποτε εφέ.

 

θηκη εχουν βγαλει για αυτο το τετραγωνο κατασκευασμα?

 

http://www.thomann.de/gr/thon_case_fuer_line6_m13.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αυτό που με απασχολεί απο τότε που άλλαξα εξοπλισμό είναι ότι όποτε βάλω κάποιο βρώμικο πεταλάκι (όχι απο την σκόνη ;D) πάνω στον twin , μου ακούγεται όπως τα βρώμικα της Boss GT-8 αλλά ΧΩΡΙΣ τις προσομοιώσεις των καμπίνων.. Δεν ξέρω αν μπορείτε να καταλάβετε τι εννοώ. Ακούγεται ο ήχος οχι πολύ "smooth", γλυκός και απαλός, αλλα περισσότερο πρίμος και ασχημος..

 

Τις ρυθμίσεις τις ψάχνω πολύ αλλάζοντας το equalizer αλλα τίποτα.. Να καταλάβετε στο M13 περισσότερο απο όλα μου άρεσε η "υφή" του sub octave fuzz απότι τα άλλα..

 

*Ωραιοτερα βρισκω τα βρώμικα της GT-8 με προσομοίωση ενισχυτή και καμπίνας (συνδεδεμένης στον twin βέβαια)  παρά αυτά που προέρχονται απο τα stompboxes μπροστά του.

Μήπως να δω κανα γιατρό? ::)

 

Παλικάρια ΞΕΧΑΣΤΕ οσα είχα πει για τα βρώμικα.. ΜΕΤΑΝΟΩ!! :-X

 

Απλά έπαιζα σε χαμηλές εντάσεις.. >:(

Όταν όμως το volume  ανέβηκε με την πρώτη ευκαιρία ...έχασα τα αυγά και τα πασχάλια που λένε :o

 

Στάνταρ απο τις καλύτερες αγορές μου!! 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαναφερω το θεμα με ημι-απορίες, πριν σου ερθω για αρμενικη βιζιτα :)

 

Όποτε θέλεις καλλιτέχνη μου!  ;D

 

Ειπαμε οτι μπορουν να ειναι on 4 fx ταυτόχρονα.Μπορουν να ειναι on ταυτόχρονα 2 fx της ίδιας κατηγορίας ή κανουμε θυσίες οπως στις banks της Tonelab?

 

Μπορούν να είναι και τα 4 της ίδιας κατηγορίας, ακόμα και το ίδιο εφφέ με διαφορετικές ρυθμίσεις (ή τις ίδιες, αν είσαι τόσο ανώμαλος).

 

Αυτο που με ενδιαφέρει ειναι αν μπορεί να υπάρχει ταυτόχρονα delay+reverse delay,tremolo+flanger ,όπως επίσης overdrive+wah+compressor.

 

Ναι, φυσικά.  ;D

 

 

β)Εστω οτι εχω ανοιχτο ενα delay και ενα tremolo.Οταν κανω tap στο tap tempo, ποιο απο τα 2 θα ρυθμισει?Προεπιλέγω?Εχει τη δυνατοτητα να κανει και στα 2 ταυτοχρονα?Εχει τη δυνατοτητα να κανει την πρωτη φορα ρυθμιση στο ενα εφφε και μετα με καποιον τροπο (ας σκυψω ;D ) στο 2ο?

 

Και τα δύο μαζί.

 

Ωστόσο μπορείς σε ένα από τα δύο να έχεις το tempo "φιξαρισμένο" σε συγκεκριμένο χρόνο (σε ms). Επίσης (νέο στην έκδοση 1.07 του firmware, που δεν αξιώθηκα να βάλω ακόμα...), σε κάθε scene μπορείς να ορίσεις το bpm για όλα τα εφφέ μαζί και να το αποθηκεύσεις.

 

γ)μεσω expression (αληθεια δοκιμασες το Boss?) ελεγχεται το delay time?Aν ναι, κανει sweep στο χρονο όπως ενα αναλογικό delay? (αυτο το εφε που ακούγεται σαν μασημένη ταινία)

 

Όχι δεν το δοκίμασα και μάλιστα έμαθα ότι τελικά δεν παίζει το FV-500L, μόνο το "H" από την έξοδο "expression" που έχει. Αλλά anyway και το Line6 κάνει δουλίτσα (δηλαδή, δεν τα έχει φτύσει ακόμα, παρ'ότι πλαστικό, άρα μάλλον καλά το έχουν φτιάξει!).

 

Ναι, σε κάθε εφφέ υπάρχουν αρκετές παράμετροι (αυτές που "έχει νόημα") που μπορείς να ελέγξεις. Αυτό που ζητάς γίνεται πανεύκολα.

 

δ)Ακυρη ερωτηση : θηκη εχουν βγαλει για αυτο το τετραγωνο κατασκευασμα? ;D

 

Αυτή που σου λέει το Μαστιχόπαιδο, αλλά εγώ χρησιμοποιώ μια απλή τσάντα της Electroharmonix για μεταφορές (προς το παρόν). Προσεχώς, το M13 μαζί με 2 custom OD, το expression, το wah και το κουρδιστήρι θα μπουν όμορφα όμορφα πάνω στην Tonetrunk και θα κουβαλιούνται όλα μαζί.

 

Από τσάντες πάντως ταιριάζει και αυτή για το Line6 Pod X3 (το πεταλοειδές, όχι το φασόλι).

 

Καποιος εχει ψηθει :)

 

Χεχεχεχεχεχεχε   

 

(αρρωστημένο μισότρελλο γελάκι -> Jet Flanger -> Auto Volume Delay -> Seeker -> Multi Head)  ;D ;D ;D ;D

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλικάρια ΞΕΧΑΣΤΕ οσα είχα πει για τα βρώμικα.. ΜΕΤΑΝΟΩ!! :-X

 

Έτσι.

 

Στάνταρ απο τις καλύτερες αγορές μου!! 8)

 

Έτσι.  ;D

 

Είναι πάντως παράξενο που οι περισσότεροι παίρνουν το Μ13 για τα delays/reverbs και τα modulation και εθίζονται τελικά και στα distortion/OD. Είναι κάτι που έρχεται ξανά και ξανά στις διάφορες συζητήσεις στο Gear Page και αλλού.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και είστε πρόχειροι  :) μια ερώτηση: είδα ότι έχει midi in/out. Λογικά μπορώ να το χρησιμοποιήσω παράλληλα με κάποια εφέ ως midi pedalboard για ενα (αξιοπρεπές και επαγελματικό  ;D ) daw ή το Guitar Rig ε?

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και είστε πρόχειροι  :) μια ερώτηση: είδα ότι έχει midi in/out. Λογικά μπορώ να το χρησιμοποιήσω παράλληλα με κάποια εφέ ως midi pedalboard για ενα (αξιοπρεπές και επαγελματικό  ;D ) daw ή το Guitar Rig ε?

 

Χωρίς να έχω ασχοληθεί ουσιαστικά, το midi implementation του M13 φαίνεται ότι είναι πολύ βασικό, χωρίς μεγάλες δυνατότητες ρυθμίσεων. Κατά βάση έχει επιλεγεί το Midi σαν μέθοδος αναβαθμίσεων και για να μπορεί να ελέγχεται το ίδιο το M13 από controllers. Αν μπορείς να ρυθμίσεις τον "παραλήπτη" να ανταποκρίνεται στις εντολές που στέλνει, μπορείς να κάνεις κάποια δουλειά, αλλά μην περιμένεις ευελιξία επιπέδου dedicated midi controllers.  :)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσεχώς, το M13 μαζί με 2 custom OD, το expression, το wah και το κουρδιστήρι θα μπουν όμορφα όμορφα πάνω στην Tonetrunk και θα κουβαλιούνται όλα μαζί.

 

Ψήνομαι τρελά να τα συμαζέψω όλα μαζί σε ένα "κουτί".

-M13

-wha

-expression pedal

-χώρος για κανένα πεταλάκι ακομα

-βάλε και ένα πολύμπριζο..

 

TGL στείλε καμιά φοτο αν κάνεις καμια πατέντα.. :P

Αν μπορείς στείλε μας το λινκ απο την Tonetrunk που σκέφτεσαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψήνομαι τρελά να τα συμαζέψω όλα μαζί σε ένα "κουτί".

-M13

-wha

-expression pedal

-χώρος για κανένα πεταλάκι ακομα

-βάλε και ένα πολύμπριζο..

 

TGL στείλε καμιά φοτο αν κάνεις καμια πατέντα.. :P

Αν μπορείς στείλε μας το λινκ απο την Tonetrunk που σκέφτεσαι

 

Έχω ήδη αυτήν:

 

http://www.t-rex-engineering.com/Default.aspx?ID=2&ProductID=PROD123&VariantID=

 

Για να πάρεις μερικές ιδέες για setup σε πεταλιέρες:

 

22022009041.jpg

 

PedalboardM13.jpg

 

Pedalm13bottom.jpg

 

Board7v13.jpg

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου