Προς το περιεχόμενο

Line6 M13 Stompbox Modeller - Review


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

.

ειδικα οταν θες ηχους αλα petrucii,malmsteen,vai,satriani ειναι 1000 φορες πιο ευκολο να βγαλεις ηχο παρα να μπλεκεις με 100 πεταλακια που το ενα θα σφυραει το αλλο θα βουηζει...πεταλακια μονο αν θες ενα απλο rig αλα stevie ray vaughan ,tube screamer-wah-comp-λαμπιτσα καθαρο καναλι και καλα δαχτυλα κι εφυγες...

 

ειπς πολυ σοφη κουβεντα......εαν θες τετιοι ηχο και πας με πεταλια...πας χαθηκες....και με το tap dancing αλλα και με το στησε ξεστησε και το κουβαλημα και το ρυθμισμα...και...και......ημουν και εγω σε τετοια φαση..........οποτε μονοδρομος η πεταλιερα...που τα τελευταια χρονια .....βγαζουν αξιοπερπη ηχο.....οχι οπως παλια που ηταν ελεεινες...και μονοδρομος ηταν τα πεταλια.....

Με εαν μεγαλοΑΛΛΑ.......εαν παιζεις blues και γενικα εισαι πολυ λιτος...στον ηχο ...βλεπε blues(vaughan) κλπ τοτε δεν υπαρχει συγκριση.....τα πεταλια και ο λαμπατος ειναι μονοδρομος...(βεβαια ο λαμπατος ειναι σε ολα μονοδρομος εαν θες ηχο).....και ειδικα στο blues δεν υπαρχουν οι πεταλιερες πουθενα .......μεχρι τωρα γιατι σε λιγο μπορει να τα καταφερνουν μια χαρα......αλλα για τα υπολοιπα η πεταλιερα για εμενα ειναι σωτηρια.....

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντήσεις 390
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Μόλις την ανοιξα !Πρωτο πραγμα που δοκιμασα ειναι αν βγαζει ενα συγκεκριμενο εφε που ειχα στο μυαλο μου και δεν εβγαινε με την TL και μετα απο μερικα δευτερολεπτα τυπικων απλοϊκών ρυθμισεων, οι ακρες του χαμογέλου μου,ενώνονται στο πίσω μέρος του κεφαλιού. :D

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ TGL για τις εκτενεις αναφορες και την επιλυση ολων των αποριων μου.

Συνέβαλες καθοριστικά στην αγορά του μηχανίσματος και γι αυτο θα γραφτεις στην ιστορία ως ο υποκινητής της πολιτισμικής επαναστασης που θα επιφερω ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις την ανοιξα !Πρωτο πραγμα που δοκιμασα ειναι αν βγαζει ενα συγκεκριμενο εφε που ειχα στο μυαλο μου και δεν εβγαινε με την TL και μετα απο μερικα δευτερολεπτα τυπικων απλοϊκών ρυθμισεων, οι ακρες του χαμογέλου μου,ενώνονται στο πίσω μέρος του κεφαλιού. :D

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ TGL για τις εκτενεις αναφορες και την επιλυση ολων των αποριων μου.

Συνέβαλες καθοριστικά στην αγορά του μηχανίσματος και γι αυτο θα γραφτεις στην ιστορία ως ο υποκινητής της πολιτισμικής επαναστασης που θα επιφερω ;D ;D ;D

 

;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

Βρε κανίβαλλε!!! Αβλεπεί και αβασάνιστα/αβάδιστα στο χώρο σου?  ;D ;D ;D

 

Χαίρομαι όμως που τελικά (όπως το προέβλεψα άλλωστε, μέσα στην απεριόριστη σοφία μου  :P :P :D) είναι αυτό που τελικά σου ταίριαζε!

 

Έχεις να βρεις πολλά ωραία ακόμα... Αλήθεια, ποιο firmware έχεις? Αν δεν είναι το 1.07, όποτε θέλεις έλα να το περάσουμε!  ;)

 

ΜΕΓΕΙΕΣ!!!  ;D

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα ,πηρα γουρουνι στο σακί,αλλά ταίριαξε ΑΠΟΛΥΤΑ σε αυτα που κανω! (και ακόμα δεν εχω βαλει expression πάνω του! )

 

Να συμπληρώσω οτι το looper του ειναι μακράν το πιο ευχρηστο από οσα εχω χρησιμοποιήσει μέχρι τώρα (boss rc20,boss rc2,line6 jm4) και οτι τα 28" του ειναι υπεραρκετά.

Πάει, μου ρίχνω στέρηση εξόδου από το σπίτι για το 3ήμερο ;D

 

YΓ.νομίζω επίσης οτι το πήρα στη χαμηλότερη ευρωπαϊκή τιμή από ελληνικό κατάστημα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα ,πηρα γουρουνι στο σακί,αλλά ταίριαξε ΑΠΟΛΥΤΑ σε αυτα που κανω! (και ακόμα δεν εχω βαλει expression πάνω του! )

 

Να συμπληρώσω οτι το looper του ειναι μακράν το πιο ευχρηστο από οσα εχω χρησιμοποιήσει μέχρι τώρα (boss rc20,boss rc2,line6 jm4) και οτι τα 28" του ειναι υπεραρκετά.

Πάει, μου ρίχνω στέρηση εξόδου από το σπίτι για το 3ήμερο ;D

:)

μια συγκριση με tonelab? κυριως στα γκαζια...απο blues μεχρι heavy ::)?

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια συγκριση με tonelab? κυριως στα γκαζια...απο blues μεχρι heavy ::)?

 

Θα γραψω ενα ποστ συγκρισης με την Tonelab,οταν μου περασει ο ενθουσιασμος όμως, για να ειμαι οσο το δυνατόν πιο αντικειμενικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα γραψω ενα ποστ συγκρισης με την Tonelab,οταν μου περασει ο ενθουσιασμος όμως, για να ειμαι οσο το δυνατόν πιο αντικειμενικός.

 

Κατά τα Χριστούγεννα?  :P

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, συντομότερα :D

 

Λοιπον για να επιταχυνουμε τη διαδικασία και μιας και εχω αποφασίσει να μην αναφέρομαι σε τόνο και ήχους που γνωμη μπορει να εχει καποιος μονο εφοσον ακουσει ο ιδιος το μηχανημα/οργανο στο χωρο του ή για μουσικα ειδη που δεν ασχολούμαι (τωρα τι αποψη να δωσω για blues ή heavy ήχο εγώ?) ,θα γραψω μια συντομη συγκριση του Μ13 με την Tonelab , που θα ειναι αρκετα μονοπλευρη και αφορα κυρίως θεματα λειτουργικότητας που με επεισαν για την αντικατασταση και δε μετανιωσα καθόλου.

 

 

Καταρχήν να πω οτι τα τελευταία 2 χρόνια τουλάχιστον, χρησιμοποιούσα την TL σαν σειρά απο πεταλάκια,δηλαδή τα presets μου ηταν αδεια (bypass) και οταν τα επελεγα,πατουσα το κουμπι FX On/Off για να ενεργοποιώ/απενεργοποιώ τα αντιστοιχα πεταλια που ειχα αποθηκευμένα στις θεσεις 1,2 και 3 (4 ηταν επιλογη για το reverb και επιανε σκονη το πληκτρο).Σε αυτη τη βαση,οποιος εχει καταλαβει πως λειτουργει το Μ13,βλεπει αμεσα τα πλεονεκτήματά του.

Mε αυτη τη χρήση , στην ΤL μπορουσε κανεις να χρησιμοποιεί την 1η θεση ειτε για compressor ειτε για wah ειτε για καποιο drive, τη 2η για καποιο modulation effect ή φιλτρο, την 3η για delays και την 4η για reverbs.

 

Στο Μ13 μπορουν να ειναι ανοιχτά ταυτόχρονα 4 πετάλια από οποιαδήποτε κατηγορία εφέ,ενω ταυτοχρονα υπαρχουν 3 διαφορετικες επιλογες για real time αλλαγή στην καθε θεση (να αλλαζουμε πεταλι στον καθετο αξονα).Με αυτό τον τρόπο οι υλοποιήσεις ειναι άπειρες και εξαιρετικά χρήσιμες, για εμενα τουλαχιστον.Κοινώς το Μ13 λειτουργεί by default οπως χρησιμοποιούσα εγω την TL,αλλα με δυνατότητα εναλλαγής 3 oποιωνδήποτε πεταλιών για καθε μια απο τις 4 θεσεις της TL, δηλαδη σε καθε preset της TL χρησιμοποιουσα 3 εφε που δεν επρεπε να ειναι ασυμβατα μεταξύ τους, ενω στο Μ13 εχω ταυτοχρονη επιλογή αναμεσα σε 12!

 

Ενα 2ο σημειο που με επεισε ήταν η δυνατότητα για παρεμβολή ενός εξωτερικού πεταλιού στην αλυσίδα,πραγμα το οποιο δεν κανει η TL και ακυρωνει με αυτον τον τροπο το καταπληκτικό της wah, για οσους εχουν ενα καλο πεταλι drive μπροστα απο την πεταλιέρα και δεν μπορούν να το χρησιμοποιήσουν μετα το wah.Στο Μ13 μπορεις να επιλεξεις αναμεσα σε ποιες θεσεις θα βρισκεται το εξωτερικο πεταλι και μάλιστα οι θεσεις αυτες μπορουν να ειναι και διαφορετικές σε διαφορετικά scenes!

 

 

Eνα 3ο που βρισκω εξαιρετικό και δεν γνωριζα οταν αποφασισα την αντικατασταση ηταν οι ιδιοτητες του looper του Μ13.

Περα απο το οτι ειναι ενα ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ looper (oπως προανεφερα σε αλλο ποστ) , δινεται η δυνατοτητα οχι μονο να λειτουργει σαν να ειναι εξωτερικό απο την πεταλιερα (δλδ να ηχογραφεις κατι και μετα να κανεις overdub ή να παίζεις με ολα τα εφε που διαθετει το μηχανημα), αλλα επιτρεπει να εφαρμοζεις εφε και στην ΕΞΟΔΟ του!!!!(δλδ να γραφεις κατι και κατα το playback να μπορεις να του προσθεσεις οποιοδηποτε εφε απο την πεταλιερα)

 

 

Για αυτους τους λογους, για τη χρηση που κανω εγω με τα εφφέ, το βρίσκω κλάσεις ανώτερο οσον αφορα στη λειτουργικότητά του.

 

Κατι ακομα που με εξεπληξε ευχάριστα ηταν η ποικιλία των stompboxes που διαθέτει.Ειναι ακριβώς αυτα που χρειάζεται να εχει στα πόδια του ο κιθαρίστας οποιουδήποτε είδους ,από εξεζητημένα και σπάνια όπως το zvex seek wah ( :o  )ή synth φιλτρα (ελεγα οτι επομενη αγορά μου θα ειναι το microsynth και απότι βλεπω αυτη τη στιγμή δεν θα το χρειαστώ) , μέχρι απλά καθημερινά όπως tubescreamer ,metal zone (  ;D ) κλπ ,χωρις υπερβολές με global ρυθμίσεις, συνολικά EQs, διαφορετικά outputs κ.α. που περισσότερο μπερδεύουν και αλλοιώνουν τον χαρακτηριστικό σου ήχο , παρα εξυπηρετουν (βλ Boss GT8-10)

 

Αυτα :)

 

ΥΓ.Αργότερα θα μιλήσω για τους ήχους,προς το παρόν θα πω οτι τα φιλτρα ειναι σαφως ανωτερα στο Μ13, τα delays μου φαινονται στην ιδια κατηγορία με τη διαφορα οτι το M13 εχει περισσοτερες επιλογες, ενω εχω την εντυπωση οτι το reverse delay ειναι πολυ καλυτερο στη Vox.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτους τους λογους, για τη χρηση που κανω εγω με τα εφφέ, το βρίσκω κλάσεις ανώτερο οσον αφορα στη λειτουργικότητά του.

 

σε αυτο θα συμφωνησω και εγω...ομως που να δεις τι κοσμοι ανοιγονται οταν το χρησιμοποιεις ΜΑΖΙ με την TL.... ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου