Προς το περιεχόμενο

Ασφάλεια στο στούντιο (κλοπής)


Nikolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παλαιοτερα που ειχα ρωτησει ασφαλιστη , μου ζητησε να του προσκομισω αποδεικτικα αξιας, για ολα τα μηχανηματα που διαθετω,σε προσφατες τιμες !  ,synth,κιθαρες ,εφε , ενισχυτες , με αλλα λογια δεν αρκουσε η απλη καταγραφη και περιγραφη τους στο ασφαλιστηριο . Αν εκανα αυτο που μου ζητησε θα επρεπε να κανω περιοδεια στα καταστηματα ανα την Αθηνα να ζηταω 'βεβαιωσεις' για την αξια των μηχανηματων αφου καποια πλεον δεν πουλιοντουσαν αλλα εχουν καποια αξια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

παλαιοτερα που ειχα ρωτησει ασφαλιστη , μου ζητησε να του προσκομισω αποδεικτικα αξιας, για ολα τα μηχανηματα που διαθετω.....

 

Καλά..... και δεν άλλαξες ασφαλιστή? Τι πάει να πει "αποδεικτικά αξίας"? Εγώ π.χ. ασφαλίζω κάθε μία από τις partscaster μου για 1200 ευρώ (παρόλο που το κόστος των υλικών είναι λίγο μικρότερο) για τους λόγους που περιέγραψε ο fenderiarhs. Εξάλλου, δεν "κλέβω" κανέναν: Πληρώνω (αναλογικά) λίγο μεγαλύτερο ασφάλιστρο ώστε να είμαι καλυμένος μέχρι αυτό το ποσό.

Η λογική είναι ότι "κοστολογείς" με βάση το ελάχιστη τιμή στην οποία θα πουλούσες κάθε αντικείμενο. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

πολύ φοβάμαι πως τα αποδεικτικά αξίας των κλεμμένων τα ζητάνε μετά την δήλωση της κλοπής.

Δεν είμαι απόλυτα βέβαιος γι'αυτό ρωτήστε καλλίτερα τους ασφαλιστές σας αλλά έχοντας ασφαλίσει σπίτι και επαγγελματική στέγη,δεν μου ζητήθηκε απολύτως τίποτα.

Προσωπικά δεν θα μου έκανε καμμία εντύπωση το να τα ζητήσουν μετά.Με λίγα λόγια σε αφήνουν να τα ασφαλίσεις οσο θέλεις (ακριβά κιόλλας για να λάβουν το ανάλογο υψηλό ασφάλιστρο) και όταν έρθει η κακιά η ώρα... 

 

_απόδειξη εχεις?  που να πιστοποιεί κυριότητα και αξία?

_αααα δεν έχεις? κρίμα.

Απ΄την άλλη θα μου πείς,έχεις τις ασφαλιστικές εταιρείες (έστω και μερικές απο αυτές),ικανές για τέτοια πράγματα?

σωστό κι αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποδείξεις δεν μπορεί να ζητηθούν ΑΦΟΤΟΥ σου έχουν ορίσει ποσοστό ασφάλισης και πληρώνεις ετησίως. Αλλιώς, τι είναι αυτό που πλήρωνες τόσο καιρό; Δωρεά στο φιλόπτωχο ταμείο;

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποδείξεις δεν μπορεί να ζητηθούν ΑΦΟΤΟΥ σου έχουν ορίσει ποσοστό ασφάλισης και πληρώνεις ετησίως. Αλλιώς, τι είναι αυτό που πλήρωνες τόσο καιρό; Δωρεά στο φιλόπτωχο ταμείο;

 

είναι η δική σου εκτίμηση για την αξία των αντικειμένων σου...και οι ασφαλιστές (λογω καλής πίστης) δέχονται οτι έχεις απόλυτο δίκιο και όντως κοστίζουν τόσο (για να το λες)

τα παραστατικά όμως (οι αποδείξεις αγοράς) θα αποδείξουν και στην πράξη και όχι στα λόγια οτι είναι δικά σου τα αντικείμενα και όντως κοστίζουν τόσο.

Στα ασφάλισαν στα χρήματα που στα ασφάλισαν (θα σου πουν) γιατί μπορείς να το αποδείξεις (αν χρειαστεί).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κάθε ασφάλεια, οι δυο πλευρές υπογράφουν ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ και ισχύουν τα του συμβολαίου. Μα μου σου του ΜΕΤΑ το συμβόλαιο δεν αναγνωρίζονται, ούτε υπάρχει καλή πίστη στα θέματα χρημάτων (ειδκά από ασφαλιστές). Αν έχουν υπογράψει ότι δέχονται τη δηλωθείσα αξία και με βάση αυτή όρισαν ετήσια ασφάλιστρα, τότε τα υπόλοιπα είναι περιττα και υπεκφυγές που συνηθίζουν οι ασφαλιστές μπας και γλυτώσουν την αποζημίωση  ;)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το να σου ζητήσουν αποδείξη αγοράς (στο όνομα σου ή της εταιρείας σου) δεν είναι υπεκφυγή αλλά απόλυτα θεμιτό.

Εχουν απόλυτο δίκιο να την ζητήσουν άλλωστε (όποτε κρίνουν σκόπιμο).Ασε που χωρίς παραστατικά δεν πληρώνεσαι.

Αυτό που δεν είναι θεμιτό είναι να μην σε ενημερώσουν με σαφήνεια οτι χωρίς αυτά δεν πρόκειται να πληρωθείς.

Επειδή η όλη κουβέντα με έβαλε σε υποψίες,ρώτησα τον ασφαλιστή μου.Χρειάζονται τα αποδεικτικά (είναι απαραίτητα).

Με αυτά πληρώνεσαι.Χωρίς αυτά...

Αλλά δες το και με απλή λογική...είναι δυνατόν να ασφαλίζουν ολόκληρα σπίτια γιά κλοπή (με τόσες που γίνονται κάθε μέρα) με 100 και 200 ευρώ?

Τόσο δεν κάνει ούτε ο αφαλός της πόρτας που θα αλλάξεις.

Τους έχεις γιά τόσο μαμάκες?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αλλά δες το και με απλή λογική...είναι δυνατόν να ασφαλίζουν ολόκληρα σπίτια γιά κλοπή (με τόσες που γίνονται κάθε μέρα) με 100 και 200 ευρώ?

Τόσο δεν κάνει ούτε ο αφαλός της πόρτας που θα αλλάξεις.

Τους έχεις γιά τόσο μαμάκες?

Μα άμα τα ασφαλίσουν για 100 και 200 ευρώ, και γίνει η κλοπή, μέτα θα πάρει ο πελάτης τα 3 τους τελικά. Αν θέλω η ασφάλεια να μου δώσει 10,000 (πάραδειγμα), θα πρέπει να δώσω 500 ευρώ το χρόνο. Αν θέλω να πάρω 100,000 θα πρέπει να δώσω 5000...

 

Δεν έχω τον ασφαλιστή μου πρόχειρο αλλά με την πρώτη ευκαιρία θα ρωτήσω κι εγώ... Φυσικά λόγο εφορίας τα έχω όλα (αποδείξεις), αλλά άλλου παπά ευαγγέλιο αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΡΙΝ όχι ΜΕΤΑ το συμβόλαιο! Αυτό λέω τόση ώρα. Αν μετά το συμβάν δεν δέχονται τη δηλωμένη αξία, τότε με βάση ΠΟΙΑ ΑΞΙΑ υπολόγισαν τα ασφάλιστρα; Γίνεται να ασφαλίσεις αμάξι και να πληρώνεις χρόνια και άμα στο κλέψουν ΤΟΤΕ να ζητήσουν αποδεικτικά κυριότητας και αξίας;

 

Με συγχωρείς αλλά ο ασφαλιστής σου σε ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΕΙ. Τα ασφάλιστρα καθορίζονται πάντα εκ των προτέρων με βάση κάποια δεδομένα (υπάρχουν ακόμα και οι διαδικασίες εκτίμησης από εμπειρογνόμωνες όταν δεν υπάρχουν τιμολόγια κτλ) τα οποία καταγράφονται ΕΞΑΡΧΗΣ στο συμβόλαιο και αυτό αποτελεί τη βάση.

 

Δηλαδή αν κάποιος που θα σου ξαφρίσει το σπίτι ή σου καεί το σπίτι και χαθούν τα τιμολόγια/αποδεικτικά, χάνεις την αποζημίωση; Μην τρελλαθούμε...

 

...επίσης δεν έχουν δικαίωμα να σε βάλουν να υπογράψεις κάτι τέτοιο γιατί είναι καταχρηστικό.

 

 

 

 

 

Επίσης, οι ασφαλιστικές δουλεύουν με τις στατιστικές και το υπολογισμένο ρίσκο για να υπολογίσουν τα ασφάλιστρα (στα πολιτισμένα κράτη τουλάχιστον). Για βασικά πράγματα μιλάμε.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου