Προς το περιεχόμενο

EΛΤΑ και αντικαταβολη!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω παιδιά είχα στείλει με αντικαταβολή στον φίλο sgian απο εδω απο το noiz ενα Big Muff και τα λεφτά δεν μπορούν να τα βρουν οι αχρηστοι και λενε κατι ιστορίες.....να κανω αίτηση αναζήτησης χρημάτων και κατι τετοιες βλακίες.Δεν είναι να ξαναστείλει κανείς με ΕΛΤΑ....απο εδω και πέρα καλύτερα ιδιωτικές εταιρίες....για περισσότερη ασφάλεια!

-=Music is my Aeroplane=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Θα συμφωνήσω με τον φίλο μου yann ότι ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να ενημερωνόμαστε για οποιαδήποτε προβλήματα συμβαίνουν στις συναλλαγές.

Τώρα αν κάποιοι όπως οι φίλοι zeppelin και menelaos νομίζουν ότι τέτοια θέματα είναι ανάξια αναφοράς ας ξανα-απαντήσουν σε γραφικά πλέον θέματα τύπου "korg versus roland versus yamaha", "ποιος είναι ο καλύτερος κιθαρίστας", "πως μπορώ να τραγουδήσω καλά χωρίς να κάνω καμία προσπάθεια"  κτλ.κτλ.κτλ.

Το δικό μου πρόβλημα πάντως λύθηκε "ιδιωτικά". Και ρωτάω τους υπερασπιστές του δημοσίου γιατί ΠΟΤΕ ΤΩΝ ΠΟΤΩΝ δεν έχει αναφερθεί πρόβλημα με τις ιδιωτικές εταιρίες κούριερ;;; Διότι εκεί κάνουν το αυτονόητο δηλαδή σέβονται και τιμούν τον εαυτό τους, τους πελάτες τους και τη δουλειά τους. Και οι εξαιρέσεις που υπάρχουν στο δημόσιο απλά επιβεβαιώνουν τον κανόνα της αδιαφορίας, της τεμπελιάς και της ανικανότητας...

Άντε να το πούμε άλλη μια φορά : Μ Α Κ Ρ Ι Α  ΑΠΟ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΔΗΜΟΣΙΟ!

YouHaveToBeHappyWithWhatYouHaveToBeHappyWith

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ρωτάω τους υπερασπιστές του δημοσίου γιατί ΠΟΤΕ ΤΩΝ ΠΟΤΩΝ δεν έχει αναφερθεί πρόβλημα με τις ιδιωτικές εταιρίες κούριερ;;; Διότι εκεί κάνουν το αυτονόητο δηλαδή σέβονται και τιμούν τον εαυτό τους, τους πελάτες τους και τη δουλειά τους. Και οι εξαιρέσεις που υπάρχουν στο δημόσιο απλά επιβεβαιώνουν τον κανόνα της αδιαφορίας, της τεμπελιάς και της ανικανότητας...

 

Κάνεις απλά ΤΕΡΑΣΤΙΟ λάθος.

 

Ειδικά για μια συγκεκριμένη εταιρία courier προσωπικά έχω κάνει ΔΥΟ αναφορές στη γραμμή προστασίας καταναλωτών, οι άνθρωποι είναι απλά ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ. Απ'όσο έμαθα εκ'των υστέρων, για την συγκεκριμένη εταιρία υπάρχουν δεκάδες αν όχι εκατοντάδες καταγγελίες, και γνωρίζεις καλά ότι, για να μπει κάποιος στον κόπο να κάνει καταγγελία, έχει φτάσει στο αμήν.  ;)

 

Ανάλογα ισχύουν και για άλλες ιδιωτικές κούριερ, και επειδή τυχαίνει να έχω φιλαράκι που δουλεύει στο χώρο (και έχει περάσει από μερικές), σε πληροφορώ ότι τα προβλήματα είναι καθημερινά. Άσχετα αν δεν δημοσιοποιούνται, μιας και το "ελληνικό Δημόσιο" είναι φαίνεται ο εύκολος στόχος-καραμέλα.

 

Δεν τίθεται θέμα υπεράσπισης κανενός. Όπως και στα περίφημα threads "ο Τόμαν με πούλησε", "στο Playback είναι απατεώνες" κλπ, εδώ αναφέρονται προβλήματα που, στατιστικά μιλώντας, αντιστοιχούν σε ένα ελάχιστο δεκαδικό ποσοστό κάτω της μονάδας, στο σύνολο των (πολλών χιλιάδων) δοσοληψιών που γίνονται καθημερινά.

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ρωτάω τους υπερασπιστές του δημοσίου γιατί ΠΟΤΕ ΤΩΝ ΠΟΤΩΝ δεν έχει αναφερθεί πρόβλημα με τις ιδιωτικές εταιρίες κούριερ;;;

 

προφανως κανεις πλακα,η υπηρεσια ταχυμεταφορων των ΕΛΤΑ (ιδιωτικη εταιρεια btw) ειναι ΚΛΑΣΕΙΣ ανωτερη απο τις ιδιωτικές εταιρίες κούριερ) ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω επισεις εχω κανει αρκετες συναλαγες και σε μια απο αυτες δινωντας τους 2 φακελους στην υπαλληλο που ειχαν σωστα γραμμενα τα στοιχει του ο καθε ενας τους πηρε στα χερια της για να κολησει το αυτοκολητο των ελτα με τα στοιχεια αφου θα τα αντεγραφε αυτη και ακουστε τι εκανε.......βαζει και στους 2 ολα τα στοιχεια σωστα ονομα,τκ αλλα βαζει και στους 2 την ιδια διευθηνση  :o.ε οπως ηταν φυσηκο ψαχνοντας με τον παραληπτη βρεθηκε ο φακελος μετα απο 4-5 μερες διαμαρτηρουμενος 3 φορες οπως μου ειπαν απ'το τηλ. σε ενα αλλο ελτα των αθηνων οπου ταλεπορηθεικε ο παραληπτης να το παραλαβει! any way ετυχε θα ελεγα και μαλλον δεν θα εχω ποροβλημα να ξαναστελνα η να επερνα κατι

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω όρεξη για πλάκες. Αυτό που ξέρω είναι ότι έχω συναλλαγεί πολλές φορές και με το δημόσιο και με ιδιωτικές εταιρίες και όποτε υπήρξε πρόβλημα με τις ιδιωτικές έτρεχαν σαν το Βέγγο να το επιλύσουν, ενώ με το Ελληνικό δημόσιο έτρεχα εγώ χωρίς να καταφέρνω και πολλά πράγματα... Τώρα για τις ταχυμεταφορές των ΕΛΤΑ δεν έχω γνώμη γιατί δεν έτυχε να χρησιμοποιήσω αυτή την υπηρεσία... Ας μη συγκρίνουμε όμως τα ασύγκριτα ρε παιδιά και έλεος δηλαδή και του πατέρα σας επιχείριση να ήταν τα ΕΛΤΑ έτσι δε θα κάνατε...

YouHaveToBeHappyWithWhatYouHaveToBeHappyWith

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως τώρα τελευταία που έστειλα ένα δέμα με αντικαταβολή η επιταγή μου ήρθε σφαίρα χωρίς κανα πρόβλημα...

Παντού συμβαίνουν στραβές είτε ΕΛΤΑ είτε κούριερ.... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά έλεος.... Το λάθος είναι καθαρά αυτηνού που έστειλε το αντικείμενο/συμπλήρωσε την επιταγή. Δεν χρειάζεται να είσαι επιστήμονας για να βάλεις στην επιταγή τα στοιχεία ανάποδα απο την αποστολή. Η ξαδέρφη μου είναι 10 χρονών αν της το πω θα το κάνει...  ::)

 

Μην τα ρίχνουμε όλα στο δημόσιο και στους υπαλλήλους.

 

 

Και στο κάτω κάτω αν δεν είστε ευχαριστημένοι με τον τρόπο που λειτουργούν τα ΕΛΤΑ, υπάρχουν και οι κούριερ, όπως επίσης υπάρχουν και οι Ταχυμεταφορές ΕΛΤΑ.

 

 

 

Πρίν ένα μήνα+ μου έστειλε ο συμφορουμίτης mpozin68 ένα ακορντεόν απο Θεσσαλονίκη με αντικαταβολή. Τα στοιχεία ήταν όλα γραμμένα σωστά, αλλα τα χρήματα του δεν τα έχει πάρει. Έχω απόδειξη απο το κατάστημα των ΕΛΤΑ ότι πλήρωσα το ποσό και το μόνο που δέχτηκαν ήταν να κάνει αίτηση αναζήτησης αποστολής ο mpozin68 αφού περάσει ένας μήνας.

Περιμένουμε ακοοομη...

 

Έχω κάνει πάνω απο 20 αποστολές με ΕΛΤΑ αντικαταβολή και ποτέ δεν είχα πρόβλημα. Και οι αντικαταβολές πληρώνονται στην επόμενη βδομάδα σε αντίθεση με κούριερ που έχει τύχει να περιμένω και 2 μήνες.

Ατυχίες υπάρχουν. Δεν γίνεται σε τόσες αποστολές καθημερινά να μην γίνει λάθος. Δεν δουλεύουν θεοί στα ελτα αλλά άνθρωποι.

Ας είμαστε εμείς σωστοί και ευγενικοί απεναντί τους και τα υπόλοιπα βρίσκονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προφανως κανεις πλακα,η υπηρεσια ταχυμεταφορων των ΕΛΤΑ (ιδιωτικη εταιρεια btw) ειναι ΚΛΑΣΕΙΣ ανωτερη απο τις ιδιωτικές εταιρίες κούριερ) ;)

 

Έτσι ακριβώς. Δεν θα ξεχάσω μια φορά που άργησαν να παραδοθούν οι αποστολές απο τον διανομέα και μου το έφερε σπιτι το ίδιο απόγευμα κάποιος ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ με το ΔΙΚΟ του αυτοκίνητο και μου ζήταγε συγνώμη για την καθυστέρηση απο το τηλέφωνο μέχρι την πόρτα μου.

 

Οι κούριερ είναι κάφροι. Και έχουν το πιο κουλό σύστημα που μπορεί να φανταστεί κανείς.

Έρχονται σπίτι 09.00-16.00 που γίνονται οι παραδόσεις. Αν δεν σε βρουν εκεί σου αφήνουν σημείωμα για να τηλεφωνήσεις στην κούριερ για να κλείσεις ραντεβού την επόμενη μέρα συγκεκριμένο 3ωρο να έρθουν.

Δηλαδή ή θα κλειστείς στο σπίτι 7 ώρες (αν δεν δουλεύεις φυσικά αυτές τις ώρες) ή θα έχεις μια μέρα καθυστέρηση, ή θα τρέχεις να το ψάχνεις μόνος σου.

 

Και ρωτάω:

Ο διανομέας προφανώς ακολουθεί κάποιο πρόγραμμα στο δρομολόγιο. Δεν βγαίνει στους δρόμους να πηγαίνει κουτουρού. Άρα απο πρίν ξέρουν τι ώρα θα έρθουν στο σπίτι του καθενός +/-2 ώρες.

Τόσο δύσκολο είναι να σε καλούν απο πρίν να σου πουν τί ώρα θα έρθει το δέμα? Έτσι δεν ρισκάρουν το ενδεχόμενο να μην σε βρουν σπίτι να κάνουν τσάμπα δρομολόγια + την καθυστέρηση και το πρήξιμο.

 

Απαράδεκτη τακτική κατα τη γνώμη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολοι εχουν λιγο-πολυ το χαλι τους...! 8)

 

Λαθη,απωλειες η καταστροφες θα υπαρχουν παντα...(και απο τους καλυτερους,ανθρωποι ημαστε)

 

Δεν βλεπω να υπαρχει αποζημιωση ομως,εστω στην οποια "μεμονομενη περιπτωση"...

 

Δηλαδη,αν πχ οντως χαθηκε ο σακος που περιειχε την επιταγη του mpozin,τι θα γινει?

Παει,τα'χασε τα λεφτα του??

 

Και πως θα ξερει ποτε θα ξερει οτι πλεον ξερουν πως ο σακος σιγουρα χαθηκε??!

..Και ποσα φιδια βαζει ο σακος?.. ;D

 

-Και αν πχ,το οργανο που εσταλη με κουριερ η με αντικαταβολη ΕΛΤΑ φτασει σπασμενο τι γινεται?

 

Ειναι ασφαλισμενα τα αντικειμενα μας τελικα,η δεν ειναι? ???

(ειτε με ΕΛΤΑ ειτε με κουριερ.)

 

Οποιος ξερει καλο θα ειναι να μας πει!

:)

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου