Προς το περιεχόμενο

προτασεις για delay


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!

 

Γνωρίζεις παρεμπιπτόντως αν το digidelay ή το dl της hardwire έχουν τέμπο?

 

Δεν ξέρω αν θα μπορούσα να συνηθίσω delay χωρίς τέμπο  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 75
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

φυσικα και εχουν

 

 

Δεν ξέρω αν θα μπορούσα να συνηθίσω delay χωρίς τέμπο  

 

εννοειται, delay χωρις tap tempo=σκορδαλια χωρις σκορδο... ;D (ειδικα αν εισαι παικτης οπως...εγω και δεν το κλεινεις ποτε...)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός!!

 

Το Hardwire φαίνεται πετάλι που το κρατάς μια ζωή...Αλλά αν παραταθεί η αφραγκία το digi φαίνεται πολύ καλή επιλογή.

 

καθάρισε ο νους ως προς το θέμα!φχαριστώ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν παρεις το Hardwire μη...τρομαξεις οταν μολις το κλεισεις σβυσουν αμεσως οι επαναληψεις,πρεπει να ρυθμισεις το διακοπτη "delay tails" στο ΟΝ (ωστε το πεταλι να παψει να ειναι tbp)  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το digidelay και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Αν πάντως έχεις τα χρήματα πάρε το dl. Είναι πιο στιβαρή κατασκευή από το digidelay και λίγα παραπάνω delay mods αν θυμάμαι καλά (όπως πχ το slapback mod, το οποίο μπορείς όμως να ρυθμίσεις κι εσύ με το χέρι με οποιοδήποτε delay... οπότε δε μιλάμε για τρομερές διαφορές  ;)).

 

Α, έχει και λούπα 20 δευτερολέπτων την οποία βρήκα πολύ χρήσιμη στο να γράφεις φρασούλες τη μία πάνω στην άλλη όταν χαζοπαζαρεύεις στο σπίτι  :P (στο digidelay η λούπα κρατάει μόνο 4 δευτερόλεπτα και προλαβαίνεις-δεν προλαβαίνεις να γράψεις ένα ολόκληρο μέτρο σε μέτριο τέμπο  :()

 

Ηχητικά και τα δύο είναι πολύ καλά και θα σου κάνουν μια χαρά πιστεύω!

 

Edit: λάθος έκανα για τα δευτερόλεπτα της λουπας (τα μπέρδεψα με τα δευτερόλεπτα του delay).

Κράτα μόνο πως στο hardwire μπορείς να αποθηκεύσεις loop μεγαλύτερης διάρκειας απ' ότι στο digidelay.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το προβλημα με το digitch delay οτι χρειαζεται διαδικασια για να ενεργοποιησεις το tap tempo. το boss παιρνει και εξωτερικο tap tempo ωστε να ειναι ευκολη η λειτουργια του.

ολα τους ειναι πολυ καλα πεταλια. μετα ειναι θεμα γουστου!

εγω παντως θα προτεινα το dd7

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το προβλημα με το digitch delay οτι χρειαζεται διαδικασια για να ενεργοποιησεις το tap tempo

 

...TΡOMEΡH διαδικασια... ;D...πρεπει να το κρατησεις πατημενο για 2 δευτερολεπτα!!ΚΟΠΟΣ μιλαμε οχι αστεια.. ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...TΡOMEΡH διαδικασια... ;D...πρεπει να το κρατησεις πατημενο για 2 δευτερολεπτα!!ΚΟΠΟΣ μιλαμε οχι αστεια.. ;D

 

ναι ομως δεν μπορεις να κλεισεις απευθιας το πεταλι. πρεπει να πατησεις 2 δευτερολεπτα παλι να σηκωσεις το ποδι και μετα να το ξαναπατησεις για να κλεισει.

εαν μεσα σε ενα κοματι θελεις να κανεις ολη αυτην την διαδικασια μαμησετα..... και αμα θελεις εκεινη την στηγμη να κλεισεις η να ανοιξεις και αλλα πεταλια εκει να δεις κλακετες!......

και ετσι καταληγουμε να παρουμε μια tonelab εεεεεε? χαχαχαχ  :P

 

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ομως δεν μπορεις να κλεισεις απευθιας το πεταλι

 

Μα...ΓΙΑΤΙ να το κλεισεις το ντιλεϊακι...?αστο εκει ανοιχτο, απο ηχο.... χωρις delay καλυτερα θα ειναι.... ;D

 

και ετσι καταληγουμε να παρουμε μια tonelab εεεεεε?

 

καλα ετσι κι αλλοιως αν ακουσεις τα delay της θα τα πεταξεις ολα τα πενταλακια... ;D (εδω εγω πεταξα Rockman Analog Echo & Roland RE-301... ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου