Προς το περιεχόμενο

Εχω τα εργαλεία και την εμπνευση. Πως θα γράψω μουσική;


Omni17

Προτεινόμενες αναρτήσεις

...ή να τον κάνεις μέσα από 2 άρθρα ισάξιο συνθέτη του Vangeli (σιγά τον συνθέτη,τελοσπάντων)

.... Του λες ορίστε,εδώ είναι, είναι βατά. είναι εύκολα, αλλά

απαιτείται προσπάθεια κι από εσένα.Μικρή.

 

Που ήσουν τόσα χρόνια ρε nektrarios να μας δώσεις το αυτό το νέκταρ της γνώσης σου... (Πάντα φιλικά... :P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 73
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

βασικά Omni σε ποια πόλη είσαι?

όποιος θέλει να βοηθήσει , και έχει το χρόνο τραβάει και βοηθάει.

εγώ είμαι μέσα αν είσαι Θεσσαλονίκη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα, πλάκα μας κάνεις..!

τώρα άκουσα το κομμάτι στο myspace.

λοιπόν επαναδιατυπώνω: αν αυτό το κομμάτι είναι δικό σου μάλλον εσύ πρέπει να βοηθήσεις κάποιους που γράφουν dance.

κάτσε γράψε, μην φοβάσαι, το πράμα βελτιώνεται όσο περνάει ο καιρός και εξασκείσαι, και θα βρεις τον ήχο σου.

δεν ξέρω, με αυτό που άκουσα, δεν χρειάζεσαι και πολλή βοήθεια νομίζω, μάλλον ενθάρρυνση χρειάζεσαι  :)

αυτή είναι η γνώμη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέποντας το τίτλο του θέματος και διαβάζοντας τις περισσότερες σελίδες αυτού του θρέντ, δεν έχω παρά να πώ : ??????

 

Αν γίνω εριστικός, πραγματικά δεν έχω καμία διάθεση για αυτό.

 

Εχουμε και λέμε. Είναι δυνατόν να λέω έχω την εμπνευση αλλά δεν μπορώ να το βγάλω?

Χαίρω πολύ αν μπορούσα και γω να βγάλω την μουσική που έχω στο μυαλό μου, ο _____(βάζει ο καθένας τον μουσικό που του αρέσει) δεν θα έπιανε μια μπροστά μου. Που κολλάει όμως το σίδερο? Ότι δεν ξέρω να βγάλω αυτό που θέλω.

Δεν έχω τις γνώσεις, δεν έχω τις δυνατότητες και ακόμα και σε ακραία περίπτωση δεν έχω κάν το ταλέντο.

Το ότι μπορεί να φανταστώ ήχους ή κομμάτι ή οτιδήποτε, δεν με κάνει αυτόματα μουσικό ή ικανό να δημιουργήσω κάτι.

Δεν θέλω όμως να αποπάρω κανένα, δεν τα λέω με καθόλου κακία. Απλά θα πρέπει ο καθένας να ξέρει που βρίσκεται.

Τα πάντα δυστυχώς θέλουν κόπο και χρόνο και αν δεν έχουμε αφιερώσει χρόνο τότε έχουμε 0 είς το πηλικον.

 

Η μετάβαση απο το έχω κάτι στο μυαλό μου και ΜΠΟΡΩ να το βγάλω είναι μια απίστευτα πολύπλοκη διαδικασία.

Σε μένα μπορεί να μην γίνει ποτέ, στον Τσερεμόνι (πότε θα ακούσεις το κομμάτι σωστά βρε? :P) μπορεί να πάρει μερικά χρόνια, σε σένα αγαπητέ μπορεί να γίνει πολύ πιο γρήγορα. Είναι πάντα θέμα ατόμου και το πόσο ασχολείσαι. Για παράδειγμα πριν 4 χρόνια που είχα ξεκινήσει να ασχολούμαι με recording, δεν ήξερα γρι. 5 χρόνια μετά έχω καταλάβει κάτι περισσότερο απο το γρι. Γιατί? Γιατί απλά ασχολήθηκα. Είδα τι ήθελα να κάνω, προσπάθησα από δω, προσπάθησα από κει, ρώτησα στο νοιζ, εψαξα στο google και μετά από 5 χρόνια είμαι ένα μικρό βηματάκι μπροστά από το τότε. Απογοητευτικό? Ίσως ναι, ίσως όχι. Ανάλογα τι θέλει να κάνει κανείς και τι υπομονή έχει.

 

Τι θέλω να πω? Σίγουρα σε 2 μήνες δεν θα μπορείς να κάνεις αυτό που θες, αλλά ίσως να είσαι ενα βηματάκι παραπάνω από το σήμερα. Ακόμα και με κακό (για τα αυτιά σου) ήχο, κάτσε και γράψε. Πάρε γνώμες για αυτό. Πόσταρε το και ρώτα πως μπορώ να κάνω αυτόν τον ήχο να ακούγεται έτσι και έτσι.

Βέβαια ανέφερες και έναν πολύ δύσκολο "τομέα" της μουσικής που είναι η δημιουργία ήχου.Σκέψου ότι κάποιος που ξέρει να παίζει (ή έστω γρατζουνάει) ένα οργανο, μπορεί να τον πάρει χρόνια μέχρι να βρει ένα σωστό ήχο.

Το να δημιουργήσεις ήχο, είναι σίγουρα ακόμα πιο δυσκολο.

Δεν μου φαίνεται ότι μπορείς να πας από το 0 στο άπειρο με ένα βήμα. Ασχολήσου πρώτα με πιο συμβατικά πράγματα, δεν πως δουλευει ή όλη ιστορία και μετά πας και στα πιο δύσκολα.

Επίσης όσα γκρουπς έχω ακούσει που δεν έχουν συμβατικούς ήχους (για μπλιμπλίκια μιλάω) δεν έχω δει να έχουν κάποια συγκεκριμένη δομή στα κομμάτια τους(βλέπε vetetian snares για παράδειγμα ή τουλάχιστον δεν έχω εντωπίσει κάποια δομή). 

 

Αυτό που θα πρέπει να κάνεις καταρχήν, είναι να ξεκαθαρίσεις στο ΤΙ θες να κάνεις. Και γω για παράδειγμα τραγούδια θέλω να γράφω. Αν όμως δεν ξεκαθαρίσω στο μυαλό μου, στο ΤΙ θέλω να παίξω (synth? Κιθάρα? λούπες? κρουστά?) και εν γένει στο τι είδος θέλω να παίξω, τότε δεν μου φαίνεται ότι θα μπορώ να κάνω κάποιο βήμα.

Όπως το πρωί που φεύγεις για δουλειά ακολουθείς μια διαδικασία (πίνω καφέ, πάω τουαλέτα, ντύνομαι, κλειδώνω το σπίτι) έτσι πρεπει να ακολουθήσεις και εδώ. Ναι μεν ο σκοπός σου είναι να γράψεις μουσική(οποιουδήποτε είδους), αλλά θα πρεπει να περάσεις από την διαδικασία εκμάθησης (που για όλους διαφέρει-εσύ μπορεί να μην χρειαστείς καν κάποιο δάσκαλο) και μετά να περάσεις στο επίπεδο της δημιουργίας. Αν ήταν τόσο εύκολο να πηδάμε τα βήματα, θα είμασταν όλοι φτασμένοι.

 

Όλα αυτά καθαρά φιλικά και χωρίς ίχνος ειρωνίας.

 

edit: Παραπάνω είδα τον Νεκτάριο να λέει "ορίστε εδώ είναι είναι βατά, είναι εύκολα".

Αυτό δεν ισχύει σε καμία περίπτωση. Ο καθένας μας έχει διαφορετικούς χρόνους για να μπορέσει να μάθει κάτι.

Για σένα μπορεί να είναι εύκολο, εγώ μπορέι να μην μπορέσω να το καταλάνω ποτέ. Θέλω να πω ότι δύσκολα μπορούμε να βάλουμε την μάθηση και την εκπαίδευση σε αυστηρά καλούπια.

 

 

Και τέλος, κάτι άλλο: σε περίπτωση που ο θρεντ σταρτερ, μιλάει και για πιο συμβατική μουσική με ψιλοστάνταρ δομή. Ακου τα κομμάτια και δες, εδω είναι η εισαγωγή, εδώ είναι η γέφυρα, εδώ είναι το κυρίως θέμα, εδώ είναι το ρεφραίν. Αν δεν μπορείς να καταλάβεις πιο μέρος είναι τι, τότε google it: refrain definition ή δεν ξέρω και γω τι. Αν από την άλλη ξέρεις τι είναι τι, αλλά δεν μπορείς να δημιουργήσεις κάτι τότε πως γίνεται αναφορά στην εμπνευση? Τι θέλω να πω? Δες που πραγματικά είσαι και δες τι βήματα πρέπει να κάνεις για να φτάσεις εκεί που θες. Το να μην ξέρεις τον τρόπο να φτιάξεις ντραμς σε ένα πρόγραμμα είναι μια έλλειψη η οποία καλυπτεται με τον καιρό και σχετικά εύκολα. Το να ξέρεις πως να φτιάξεις ντραμς σε ένα κομμάτι(δηλαδή πως να χρησιμοποιήσεις το πρόγραμμα) και να μην μπορείς να σταυρώσεις ρυθμό, είναι εντελώς διαφορετικής φύσης πρόβλημα. Το να μάθεις και τα 2 είναι κάτι που σαφώς χρειάζεται περισσότερο χρόνο.

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ή να τον κάνεις μέσα από 2 άρθρα ισάξιο συνθέτη του Vangeli (σιγά τον συνθέτη,τελοσπάντων)

 

Υπέρμετρη σνομπαρία που δεν περνάει απαρατήρητη,τουλάχιστον για μένα..

Ο καθείς,μπορεί να πει "απλά δεν μου αρέσει" το σιγά πάει πολύ Νεκτάριος...

 

Φιλικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπέρμετρη σνομπαρία που δεν περνάει απαρατήρητη,τουλάχιστον για μένα..

Ο καθείς,μπορεί να πει "απλά δεν μου αρέσει" το σιγά πάει πολύ Νεκτάριος...

 

Φιλικά

 

Δεν σε εννόησα καθόλου φίλε μου

Που είναι το κόλλημα σου ?

Ποιο είναι το ζόρι σου ?

Επειδή αρέσει σε σένα??

So what ???

Για ΕΜΕΝΑ ναι, είναι ένας υπερτιμημένος συνθέτης !!!

Που ζορίζεσαι αγαπητέ ?

Eσένα σου αρέσουν οι μπάμιες ??? Εμένα όχι !!!

So simple

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

edit: Παραπάνω είδα τον Νεκτάριο να λέει "ορίστε εδώ είναι είναι βατά, είναι εύκολα".

Αυτό δεν ισχύει σε καμία περίπτωση. Ο καθένας μας έχει διαφορετικούς χρόνους για να μπορέσει να μάθει κάτι.

 

Οmni άνθρωπέ μου αν διαβάσεις π.χ. για τον μείζονα τρόπο στην δημιουργία κλιμάκων (τόνος-τόνος-ημιτόνιο-τόνος-τόνος-τόνος-ημιτόνιο)

και δεν το καταλάβεις γρι  :-\, δεν πειράζει, άστο καλύτερα, και πιάσε πάλι τον μείκτη και το djing,

αλλιώς υπάρχει το πρόγραμμα fruity loops, κάτι τέτοιο δεν θα σε απογοητεύσει ποτέ  ;)

Αν θυμάμαι καλά είπες ότι θες να συνθέτεις ΜΟΥΣΙΚΗ ...  :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Νεκτάριε ανεβάζεις τον μετρητή μυναμάτων σου αλλά επιβαρύνεις το μουσικό σου κάρμα αν νομίζεις ότι μπορείς να συγκρίνεις την μουσική με τις μπάμιες..  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικά Omni σε ποια πόλη είσαι?

όποιος θέλει να βοηθήσει , και έχει το χρόνο τραβάει και βοηθάει.

εγώ είμαι μέσα αν είσαι Θεσσαλονίκη.

uvm ειμαι στα chart της Σαλονικα μενω Κηφισια.αλλα λογο του οτι εχω μαγαζι στην Καλλιθεα(εποχιακο)εχω μεταφερθει Εκει(εδω)

Ολο το καλοκαιρι θα ειμαι μεσα και θα πουλω ρουχα(αν εχει κοσμο?)Τελοας παντων αυτα τα λιγα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου