Προς το περιεχόμενο

Radius από 10'' και σταδιακά γίνεται 16''?? γνώμες?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι νοτες επιρρεαζονται απο το "μπρος-πισω" απο το σωστο σημειο τοποθετησης,

το compound radius δεν επιρρεαζει την "ευθεια" απο το nut στη γεφυρα!

 

θα τέμνουν όμως όλα τα τάστα στο σωστό σημείο κάθε χορδή? (sorry για τις off ερωτήσεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα τέμνουν όμως όλα τα τάστα στο σωστό σημείο κάθε χορδή? (sorry για τις off ερωτήσεις)

 

Δεν υπάρχει "σωστό" σημείο. Έτσι κι'αλλιώς καμμιά κιθάρα με νορμάλ τάστα δεν είναι "σωστή", όπως το θέτεις.

 

Προσπάθειες σ'αυτό τον τομέα:

 

Exp-6s-leo-sb-p1.jpg

 

RVSOPStandardTT_center.gif

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία η ανάλυση και τα σχήματα ΑΒ!  ;)

 

Το πρόβλημα είναι όμως ότι, πρακτικά... δεν υπάρχει κυλινδρικό σχήμα ταστιέρας.

 

Το nut είναι ΠΑΝΤΟΤΕ πιο στενό από τη γέφυρα, τουλάχιστον σε ηλεκτρικές κιθάρες (και με 1-2 πιθανές εξαιρέσεις που επιβεβαιώνουν τον κανόνα).  Πρακτικά μιλώντας, ΟΛΕΣ οι ταστιέρες αποτελούν (γεωμετρικά) τμήματα κώνου, και πιο συγκεκριμένα, κόλουρου κώνου.  

 

Για να γίνει πιο κατανοητό αυτό, παραθέτω ένα ενδιαφέρον link από τον Steward McDonald, στο οποίο τα σχήματα εξηγούν πολλά νομίζω:

 

http://www.stewmac.com/freeinfo/a-compoundradius.html

 

Τώρα, είναι σίγουρο βέβαια ότι οι κιθάρες, όπως σωστά λες, παίζουν τόσα χρόνια μια χαρά με "απλά" radii, οπότε δεν τίθεται ζήτημα "επιδιόρθωσης" κάποιας τεχνικής ανωμαλίας.  ;)

Όχι,σίγουρα δεν τίθεται θέμα επιδιόρθωσης.Πρός Θεού, δεν ήρθα να ανατρέψω τα πάντα.Ο stewmac λέει περίπου το ίδιο πράγμα που λέω(σ'ευχαριστώ παρεπιπτόντος για το link γιατί δε το'ξερα).

Δεν με κατάλαβες ακριβώς.Κυλιδρικό είναι το σχήμα που έχει 1 μόνο ράδιο.Αν εμείς πάρουμε μέσα απο τον κύλινδρο ένα τραπεζοειδές σχήμα(σε κάτοψη),αυτό δεν τον μετατρέπει σε κώνο.Οι περισσότερες ταστιέρες λοιπόν έχουν κυλινδρική επιφάνεια επειδή έχουν ένα μόνο ράδιο.Το combined πρέπει να είναι τελευταία μόδα μάλλον(δε ξέρω).

Αυτό που λέω εγώ, είναι ότι ένας μόνο συγκεκριμένος συνδυασμός  ράδιων (ή αλλιώς κώνος) είναι το εντελώς ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ σωστό για κάθε περίπτωση.

Και βέβαια συμφωνώ με το yann,ότι αφου οι διαφορές είναι τόσο μικρές ,μπορούμε να κοιτάξουμε  τη βολή μας.

Έχω δεί όμως ,πρέπει να πώ, κάποια καλά αποτελέσματα στο action εφαρμόζοντας αυτή την αρχή σε κάποια όργανά μου,χωρίς να χρειαστεί να κάνω την άπαιχτη δουλειά στα τάστα και χωρίς να χρειάζεται να αφήσω ελαφριά καμπύλη στην ταστιέρα απο το trussrod.

 

Τέλος πάντων,παιδιά  πρέπει και να κοιμηθώ.Contactlost τα λέμε αύριο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος πάντων,παιδιά  πρέπει και να κοιμηθώ.Contactlost τα λέμε αύριο.

 

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες ;)

μπέτερ του ριγκρέτ σαμθινγκ γιου ντιντ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ήθελα να σε ευχαριστήσω πάντως!

 

 

Απ'ότι μπορώ να καταλάβω το πρόβλημα για το οποίο μιλάμε εμφανίζεται εντονότερα στο combined παρά στο ίδιο radius κατά μήκος της ταστιέρας.

Κατά τη γνώμη μου πάντα,ναι.Γιατί και οι συνδυασμοί ράδιων στους οποίους έχω καταλήξει, είναι πολύ κοντινοί και πλησιάζουν πιο πολύ πρός το single radius.

Αν όμως βρείς κάποια κιθάρα με combined που να σ'αρέσει μην κολλάς πουθενά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με κατάλαβες ακριβώς.Κυλιδρικό είναι το σχήμα που έχει 1 μόνο ράδιο.Αν εμείς πάρουμε μέσα απο τον κύλινδρο ένα τραπεζοειδές σχήμα(σε κάτοψη),αυτό δεν τον μετατρέπει σε κώνο.Οι περισσότερες ταστιέρες λοιπόν έχουν κυλινδρική επιφάνεια επειδή έχουν ένα μόνο ράδιο.Το combined πρέπει να είναι τελευταία μόδα μάλλον(δε ξέρω).

Συμφωνω και εγω,

ειναι οπτικος ο "κωνος" σε ταστιερες με 1 radius,αν στο nut ειχαν το ιδιο πλατος με το τελος της ταστιερας

θα φαινοταν ο απολυτος κυλινδρος (μερος του δηλαδη)!

 

Το combined radius δεν ειναι φυσικα βιομηχανικη πατεντα...

Υπαρχουν πολλα παλια χειροποιητα οργανα καθε ειδους με τετοιες ταστιερες σε διαφορους συνδιασμους!

 

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου