Προς το περιεχόμενο

Radius από 10'' και σταδιακά γίνεται 16''?? γνώμες?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Είχα δεί αυτό το χαρακτηριστικό σε ταστιέρες της charvel (από 12'' σε 16'' και το ονομάζουν compound radius) και πρόσφατα είδα ότι η warmoth κατασκευάζει ταστιέρες με radius 10'' - 16''. Μου ακούγεται βολικό και ευκολόπαιχτο για κάποιον που προτιμά την μεγαλύτερη καμπυλότητα στην αρχή της ταστιέρας  ;) αλλά από το ταστο 12 και μετά αρχίζουν να γίνονται λίγο άβολα τα πράγματα  :-\ ...

 

Ποιά είναι η γνώμη σας?

μπέτερ του ριγκρέτ σαμθινγκ γιου ντιντ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για καποιον που θελει ΠΟΛΥ χαμηλο action ειναι καλη λυση το compound radius ,η λογικη τους ειναι οτι στα χαμηλα ταστα οπου καποιος συνηθως παιζει rhythm εχει αυξημενη καμπυλοτητα εξασφαλιζοντας ανεση στο χερι,ειδικα στους μπαρεδες ενω στα υψηλα ,οπου συνηθως παιζει lead ειναι flat  εξασφαλιζοντας ανεση στο χερι ειδικα στα bends,εχω "φτιαξει" 5-6 κιθαρες με το compound radius μπρατσο της Warmoth  & οντως εχουν υπερβολικα χαμηλο action χωρις καθολου τασταρισματα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Υπάρχουν πολλά compound radii

 

Για παράδειγμα στις Suhr είναι 10"-14", ενώ η USACustomGuitars βγάζει από 7,5"-9,5" έως... όσο τους ζητήσεις.  ;)

 

Δυο παρατηρήσεις:

 

1) Συνήθως, και πριν γίνουν μόδα τα compound, οι τεχνίτες έφτιαχναν ένα "compound" σχήμα επεμβαίνοντας ελαφρά στα τάστα. Δηλαδή σταδιακά ανεβαίνοντας την ταστιέρα (και, για να είμαστε ακριβείς, μετά το 12ο ουσιαστικά) το "πραγματικό" radius της ταστιέρας γίνεται μεγαλύτερο απ'ό,τι στα πρώτα. Σε συνδιασμό με το fall-over (δηλαδή, το ανεπαίσθητο και σταδιακό χαμήλωμα των τάστων πλησιάζοντας στο σώμα), γίνονται πιο εύκολα τα bends, με χαμηλό action.

 

2) Σε ένα "ακραίο" compound, όπως της Warmoth, μπορεί να υπάρξει πρόβλημα με την απόδοση των μαγνητών, σε ό,τι αφορά στην ένταση σε όλο το μήκος της ταστιέρας, ειδικά αν έχουμε vintage single coils με άνισα σε ύψος polepieces.

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχολούμαι με κατασκευές οργάνων και αυτό είναι ένα θέμα για το οποίο έχω αναρωτηθεί πολλές φορές.Ο μάστορας στον οποίο "φοίτησα" μου είχε πεί πως οι ταστιέρες πρέπει να είναι κωνικές για να μπορουν να λειτουργήσουν σωστά.

  Απο τότε δεν είχα βγάλει κάποιο συμπέρασμα για το τι ράδιο πρέπει να έχουν,αλλά τα ράδια της Warmoth μου είχαν φανεί κάπως υπερβολικά.Τέλος πάντων για να μην τα πολυλογώ,νομίζω ότι πλέον έχω φτάσει σε κάποιο συμπέρασμα και με τη βοήθεια κάποιων  3d προγραμμάτων, τα οποία χρησιμοποιώ.

Ίσως με πείτε βλάσφημο,αλλά πρόβλημα θεωρώ οτι υπάρχει και στις ταστιέρες με 1 ράδιο.

Πρώτα απ'όλα να ξεκαθαρίσουμε ότι αυτό για το οποίο μιλάω ισχύει κυρίως στη θεωρία,γιατί στην πράξη οι διαφορές είναι απειροελάχιστες.Απ'την άλλη το όλο θέμα με τις ταστιέρες βασίζεται σε απειροελάχιστες διαφορές.

Πάντως όπως λέει και ο superfunk οι ταστιέρες του λειτουγούν πολύ καλά,οπότε μην κόψουμε και τις φλέβες μας με τις θεωρίες μου.

  Η βασική θεωρία είναι οτι το ράδιο της ταστιέρας καθορίζεται απο τις αποστάσεις των χορδών στο bridge και στο nut, καθώς και την καμπυλότητα  του καβαλλάρη και σε κάθε περίπτωση είναι 1 και μοναδικό.

  Παραθέτω λοιπόν κάποιες εικόνες απο σχέδια 3 περιπτώσεων,γρήγορα πρίν προλάβετε  να με βρίσετε.

 

Και οι 3 περιπτώσεις  είναι σε υπερβολή για να μπορέσει να φανεί το πρόβλημα.

1η περίπτωση: ίδιο ράδιο

2η περίπτωση: απλά combined (με μεγάλη διαφορά ακτίνας)

3η περίπτωση: κωνικό ράδιο (με μικρή και εξαρτώμενη διαφορά ακτίνας)

Οι διαφορές φαίνονται στις άκρες όπου αντί για ευθεία βλέπουμε καμπύλη,όπως και το "πρόβλημα "εντοπίζεται στις ακριανές χορδές.

Μονο στην τελευταία περίπτωση η χορδή θά περάσει πάνω απο ίσια επιφάνεια.

 

Συγγνώμη  που δεν βάζω κείμενο κάτω απο τις φωτό αλλά δεν ξέρω πώς.

Τέλος πάντων αυτή είναι μόνο η δική μου άποψη και δεν είναι ανάγκη να την πάρετε τοις μετρητοίς.Αλλοιώς τόσα χρόνια οι κιθάρες δε θα έπαιζαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

  Παραθέτω λοιπόν κάποιες εικόνες απο σχέδια 3 περιπτώσεων,γρήγορα πρίν προλάβετε  να με βρίσετε.

 

 

Εγώ ήθελα να σε ευχαριστήσω πάντως!

 

 

Απ'ότι μπορώ να καταλάβω το πρόβλημα για το οποίο μιλάμε εμφανίζεται εντονότερα στο combined παρά στο ίδιο radius κατά μήκος της ταστιέρας.

μπέτερ του ριγκρέτ σαμθινγκ γιου ντιντ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία η ανάλυση και τα σχήματα ΑΒ!  ;)

 

Το πρόβλημα είναι όμως ότι, πρακτικά... δεν υπάρχει κυλινδρικό σχήμα ταστιέρας.

 

Το nut είναι ΠΑΝΤΟΤΕ πιο στενό από τη γέφυρα, τουλάχιστον σε ηλεκτρικές κιθάρες (και με 1-2 πιθανές εξαιρέσεις που επιβεβαιώνουν τον κανόνα).  Πρακτικά μιλώντας, ΟΛΕΣ οι ταστιέρες αποτελούν (γεωμετρικά) τμήματα κώνου, και πιο συγκεκριμένα, κόλουρου κώνου.  

 

Για να γίνει πιο κατανοητό αυτό, παραθέτω ένα ενδιαφέρον link από τον Steward McDonald, στο οποίο τα σχήματα εξηγούν πολλά νομίζω:

 

http://www.stewmac.com/freeinfo/a-compoundradius.html

 

Τώρα, είναι σίγουρο βέβαια ότι οι κιθάρες, όπως σωστά λες, παίζουν τόσα χρόνια μια χαρά με "απλά" radii, οπότε δεν τίθεται ζήτημα "επιδιόρθωσης" κάποιας τεχνικής ανωμαλίας.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ήθελα να σε ευχαριστήσω πάντως!

 

 

Απ'ότι μπορώ να καταλάβω το πρόβλημα για το οποίο μιλάμε εμφανίζεται εντονότερα στο combined παρά στο ίδιο radius κατά μήκος της ταστιέρας.

 

Τελείως πρακτικά, εγώ θα έλεγα ότι ένα radius γύρω στο 9 με 10 είναι άνετο και βολικό για οποιοδήποτε είδος μουσικής θα ήθελες να παίξεις. Σε συνάρτηση βέβαια με το back contour του μπράτσου που σου ταιριάζει και βέβαια τέλεια βαλμένα και "κορωνιασμένα" τάστα.

 

Το 12άρι δεν είναι και πολύ μακριά (θέλω να πω, η διαφορά δεν είναι και τόσο συναρπαστική όσο δείχνουν τα νούμερα!). Πολύ περισσότερο θα σου έκανε εντύπωση, για παράδειγμα, αν η ταστιέρα είχε rolled edges.

 

Προσωπικά πάντως, αν πήγαινα σε compound, θα επέλεγα κάτι σαν 9 σε 12 ή 10 σε 13, αν είχα τη δυνατότητα καστομιάς.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και όλες αυτές οι αλλαγές δεν επιρρεάζουν το πόσο σωστά ακούγονται οι νότες? Δεν ξέρω να το εξηγήσω καλύτερα, αλλά βάζοντας τα τάστα με διαφορετική καμπυλότητα, κλπκλπκλπ, δεν θα ακούγεται το όργανο λίγο ξεκούρδιστο? (λίγο ξεκούρδιστο παραπάνω μάλλον)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω 10-16 στη δικια μου,

οχι ομως για λογους τεχνικους,αλλα..παικτικους! ;D

 

Ως γνωστον,μικροτερο radius ανετα μπαρε-ενω μεγαλυτερο ανετα riffs & bends...

 

Mετα το 12 (-ο ταστο) ομως,ειναι σπανια τα μπαρε δεν ειναι?

Εκει ομως "τρεχουν" τα γρηγορα περισσοτερο απ'οτι πριν το 12...

 

Εκτος αυτου,με την κιθαρα μου μπορουν να παιζουν και οι φιλοι μου,που αλλος εχει 7,65 και αλλος φλατ,

χωρις να με ζαλιζουνε που δεν το'κανα οπως αρεσει στον καθενα!! ;D ;D

 

Οταν τη βαρεθω θα την πουλησω και πιο ευκολα,αφου ειναι "στη μεση" των γουστων! ;D 8)

και όλες αυτές οι αλλαγές δεν επιρρεάζουν το πόσο σωστά ακούγονται οι νότες? Δεν ξέρω να το εξηγήσω καλύτερα, αλλά βάζοντας τα τάστα με διαφορετική καμπυλότητα, κλπκλπκλπ, δεν θα ακούγεται το όργανο λίγο ξεκούρδιστο? (λίγο ξεκούρδιστο παραπάνω μάλλον)

 

Οι νοτες επιρρεαζονται απο το "μπρος-πισω" απο το σωστο σημειο τοποθετησης,

το compound radius δεν επιρρεαζει την "ευθεια" απο το nut στη γεφυρα!

 

Πι.ες:Διαβασμενο το Τι-τζι-ελ...! :)

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου