Προς το περιεχόμενο

Squier Tele Custom


jonn

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ουσιαστικα αυτην αντιγραφει αλλα οι μαγνητες της original (telecaster deluxe) ειναι ΕΝΤΕΛΩΣ διαφορετικoι (cunife wide range) σχεδιασμενοι απο τον Seth Lover (τον εφευρετη των humbuckers) με πολυ περισσοτερα πριμα & "κοψιμο".

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

η squier με τους humbuckers εχει καμια σχεση(με εξαιρεση το srtato Μπρατσο) με την tele του thom yorke??

http://guitargeek.com/gearview/597/

 

O Thom Yorke έχει και την Deluxe και την Custom...

Όπως φαίνεται, απ'τα τεχνικά χαρακτηριστικά,

η κιθάρα αυτή είναι ένα υβρίδιο ανάμεσα στις Tele '72 Custom και Tele '72 Deluxe (της Fender και οι δύο).

Αν εξαιρέσεις τους μαγνήτες (οι οποίοι θα δώσουν στην Tele περισσότερα μπάσα -καλά τα λέω κ. Superfunk;) και πιθανές διαφορές στα ξύλα (για όσους ενδιαφέρονται), η κιθάρα φαίνεται να έχει το σώμα της Deluxe και το μπράτσο της Custom. Το οποίο μπράτσο είναι το γνωστό "ρόπαλο" (με μικρό radius) που βλέπουμε σε παλιότερες Tele (νομίζω ότι η Tele '52 Reissue έχει τέτοιο). Έχε το αυτό υπ'όψιν, διότι κάποιους δεν τους βολεύει.

 

 

Και φυσικά η Deluxe δεν έχει ίδια απόληξη στο μπράτσο (εκεί που είναι τα κλειδιά δηλαδή) με τις κλασσικές Telecaster, αλλά "φέρνει" πιο πολύ σε Strat.

Όσο για τον ήχο της και το κατά πόσον αξίζει τα 690 πέρίπου ευρώ της, ελπίζω σε βοήθεια από κάποιους που την έχουν ακούσει γιατί κι εγώ την σκέφτομαι...

 

Τώρα σχετικά με την Fender Deluxe, είχα την τύχη πριν κάμποσα χρόνια να έχω (δανεική) μια αυθεντική (εννοώ, μια απ'τα 70's κι όχι Mexican reissue). Δεν είμαι το πιο κατάλληλο άτομο να μιλήσει για τεχνικά θέματα (κι αυτό φαίνεται κι απ'τον αριθμό των δημοσιεύσεών μου...). Το μόνο (γενικό κι αόριστο) που μπορώ να πω είναι ότι μου άρεσε (δε βοηθάω πολύ, φαντάζομαι...). Ίσως χρήσιμο σού φανεί το ότι οι wide range humbuckers δεν είναι πλέον ίδιοι με τους παλιούς (οι μεν είναι alnico, οι δε cunife) και κάποιοι που έχουν και την original και την reissue ακούνε μεγάλες διαφορές στον ήχο (αν μπεις στο forum της Fender, θα διαβάσεις αρκετά τέτοια).

Αυτά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Thom Yorke έχει και την Deluxe και την Custom...

Όπως φαίνεται, απ'τα τεχνικά χαρακτηριστικά,

η κιθάρα αυτή είναι ένα υβρίδιο ανάμεσα στις Tele '72 Custom και Tele '72 Deluxe (της Fender και οι δύο).

Αν εξαιρέσεις τους μαγνήτες (οι οποίοι θα δώσουν στην Tele περισσότερα μπάσα -καλά τα λέω κ. Superfunk;) και πιθανές διαφορές στα ξύλα (για όσους ενδιαφέρονται), η κιθάρα φαίνεται να έχει το σώμα της Deluxe και το μπράτσο της Custom. Το οποίο μπράτσο είναι το γνωστό "ρόπαλο" (με μικρό radius) που βλέπουμε σε παλιότερες Tele (νομίζω ότι η Tele '52 Reissue έχει τέτοιο). Έχε το αυτό υπ'όψιν, διότι κάποιους δεν τους βολεύει.

 

μαλλον περισσοτερο υβριδιο μεταξυ της Deluxe του 72 & μια ΚΑΝΟΝΙΚΗΣ tele (η αυθεντικη custom του 72 ηταν ΤΡΙΒΙΔΗ με bullet trussrod access ενω η Squier ειναι κανονικη τετραβιδη)

 

το μπράτσο της SQUIER ειναι μοντερνο,λεπτο με Flat radius & ευτυχως με jumbo ταστα καμμια σχεση με αυτο της 52 reissue :wink:

 

παντως καποια εποχη ειχα μια Tele Deluxe αλλα μονο λογω του οτι την βρηκα 100χιλ,ηταν ΒΑΡΙΑ,"ψοφια" και με πολυ λεπτο μπράτσο ενω το stratocaster style headstock δεν μπορω να πω οτι μου αρεσε και πολυ,ευτυχως την ξεφορτωθηκα...

 

μη ψαρωνεις που τη χρησιμοποιει ο York ετσι κι αλλοιως ολη τη δουλεια στους Radiohead την κανει ο Greenwood... :lol:

(& με τοσα εφφε που χρησιμοποιουν και με.....μπουζουκι να επαιζαν παλι ο ιδιος ηχος θα εβγαινε! :lol: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως καποια εποχη ειχα μια Tele Deluxe αλλα μονο λογω του οτι την βρηκα 100χιλ,ηταν ΒΑΡΙΑ,"ψοφια" και με πολυ λεπτο μπράτσο ενω το stratocaster style headstock δεν μπορω να πω οτι μου αρεσε και πολυ,ευτυχως την ξεφορτωθηκα...

 

μη ψαρωνεις που τη χρησιμοποιει ο York ετσι κι αλλοιως ολη τη δουλεια στους Radiohead την κανει ο Greenwood... :lol:

(& με τοσα εφφε που χρησιμοποιουν και με.....μπουζουκι να επαιζαν παλι ο ιδιος ηχος θα εβγαινε! :lol: )

 

ΟΚ, αλλά ας μείνουμε στην ουσία...Το θέμα είναι πως οι δύο κιθάρες μοιάζουν και αν κρίνω από όσα λες SUPERFUNK η Squier Custom υπερέχει λίγο στους μαγνήτες και στην αίσθηση του μπράτσου της στο παίξιμο. Και η ερώτηση παραμένει: Όταν η Squier Custom II κοστίζει μόλις 250 ευρώ και η Fender 72 Deluxe σχεδόν 700 τι δικαιολογεί την διαφορά στην τιμή και γιατί να πειστεί κανείς να μην ακολουθήσει τον κανόνα ότι πληρώνεις παίρνεις και να αγοράσει τελικά την Squier ; Γιατί έτσι όπως τα γράφεις καταλήγω ότι προτείνεις την Squier και μόνο αφού αποκαλείς την Deluxe ΒΑΡΙΑ,"ψοφια" και με πολυ λεπτο μπράτσο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αυθεντικη που επαιξα ηταν ετσι (και ως γνωστον καμμια Fender δεν ειναι ιδια με την αλλη...υπαρχουν και αλλες με παχια μπρατσα & παναλαφρες ακομα και απο την ιδια χρονια...)

H squier ειναι φθηνοτερη απο την μεξικανικη Deluxe λογω του οτι κατασκευαζεται στην Ινδονησια & εχει φθηνοτερα εργατικα & υλικα (μαγνητες,κλειδια,γεφυρα κτλ)

Προσπαθησε να τις παιξεις διπλα-διπλα για να δεις πια σου αρεσει περισσοτερο,μια και τελικα μονο εσυ θα αποφασισεις....

Στις ηλ.κιθαρες δεν παιρνεις παντα οτι πληρωνεις...υπαρχουν & ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΕΣ φθηνες κιθαρες...

&

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις ηλ.κιθαρες δεν παιρνεις παντα οτι πληρωνεις...υπαρχουν & ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΕΣ φθηνες κιθαρες...

 

[με "βλάχικη" προφορά] Oh yes it is! :P :lol:

 

Να πω κάτι όμως, αυτές οι κιθάρες που συζητάτε δεν είναι ακριβώς Tele έτσι δεν είναι superfunk? Θυμάμαι πολύ καλά τη συζήτηση που είχαμε κάνει σχετικά με το τι είναι Tele και τι όχι! :wink:

 

To περιοδικό που ανέφερα σε προηγούμενο post, περιέγραψε τον ήχο της Custom σαν "an SG that needs to go on a diet" :D . Κατά τα λεγόμενά τους το Agathis έχει πολύ παρόμοιο "ηχόχρωμα" με το mahogany (πράγμα λογικό από μια μεριά, αν κρίνει κανείς από την πυκνότητα των δύο αυτών ξύλων).

 

Με έχει εξιτάρει κάπως τόσο η Squier Custom όσο και η Custom II και δεν αποκλείω καθόλου να κάνω "το λάθος" και να πάρω και εγώ μία. Για τη δεύτερη λες με 2 SD antiquity soapbars να πετάει? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω την ακουσα και με τους stock μαγνητες της & εσκιζε!

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μπράτσο της SQUIER ειναι μοντερνο,λεπτο με Flat radius & ευτυχως με jumbo ταστα καμμια σχεση με αυτο της 52 reissue

 

OK, sorry, αν μπερδεύτηκε κάποιος έτσι όπως το έγραψα. Αναφερόμουν στο μπράτσο της FENDER Custom, το οποίο, αν εξαιρέσεις το φινίρισμα, είναι ίδιο με αυτό της Tele 52 reissue.

Αφού η Squier έχει πιο ευκολόπαιχτο μπράτσο, ακόμα καλύτερα...

 

παντως καποια εποχη ειχα μια Tele Deluxe αλλα μονο λογω του οτι την βρηκα 100χιλ,ηταν ΒΑΡΙΑ

 

Και η "δικιά" μου ήταν βαριά. Και στο δίκτυο πολλοί παραπονιούνται για το βάρος της (ακόμα και των reissue). Επιπλέον, είχα ακούσει ότι κάποτε ο Β. Παπακων/νου είχε μια Deluxe (για να την κρεμάει στις συναυλίες και να παίζει τη γνωστή Λα μινόρε), αλλά την άφησε γιατί τον βάραινε. Αυτό δεν το'χω διασταυρώσει (αλλά χου κέαρς;...)

 

 

Superfunk, αυτό που είπες για την τρίβιδη και τετράβιδη μού θύμισε ότι το μπράτσο της κιθάρας "έπαιζε" λίγο σε σχέση με το σώμα. Δηλ, κάπου-κάπου σαν να έφευγε ελάχιστα από τη θέση του. Αυτό προφανώς προέκυψε απ'την πολλή χρήση τόσων χρόνων, αλλά παίζει και ρόλο το ότι ήταν τρίβιδη; Δηλ. οι τετράβιδες είναι καλύτερες ή αυτό αποτελεί μια ασήμαντη κατασκευαστική λεπτομέρεια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι καμμια σχεση μεταξυ σταθεροτητας & αριθμου βιδων! :wink:

θεμα σεταπ ειναι και σφιξιμου τουμ μπρατσου πανω στο σωμα (ακομα και καποιες απαισια κατασκευασμενες 70αρες Fender που ειναι και τριβιδες & εχουν τεραστια "κενα" μεταξυ μπρατσου & neck pockets ειναι βραχοι απο θεμα σταθεροτητας),μαλλον θα ειχαν φαγωθει οι τρυπες στο μπρατσο (εκει που περνανε οι βιδες που το δενουν πανω στο σωμα) & χρειαζονταν "βουλωμα" & ξανατρυπημα (η ακομα ευκολοτερα λιγα σπιρτα & κολλα UHU :wink: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(η ακομα ευκολοτερα λιγα σπιρτα & κολλα UHU :wink: )

 

Bεβαια τα σπιρτα και η uhu θα δωσουν εναν "διαφορετικο" χαρακτηρα στον ηχο.... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

"Simplicity is gold"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου