Προς το περιεχόμενο

Herman Li's Singature Guitar


ex-PitDealer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σταμπαρα αυτην την κιθάρα οχι γιατι ειναι το Herman Li αλλα για τις επιλογες της :D

Θα καταλαβετε αν δειτε εδωhttp://www.ibanez.co.jp/products/eg_page09.php?area_id=3&data_id=518&color=CL01&year=2009&cat_id=1&series_id=254

οι μαγνήτες εχουν την δινατοτητα να γινονται και single-coil

ξερετε καμοια αλλη κιθάρα με τετοιες δινατοτητες (γιατι δεν πολυ γουσταρω να πέζω με signature guitars)

Τι γνωμη εχετε ; και μια εξτρα ερωτηση γινετε να βαψω την κιθαρα(σκάφος) οτι χρωμα θελω χωρις να αλλοιωθει ο ηχος αν ναι με τι υλικα γίνετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν άπειρες κιθάρες με coil splitting δυνατότητα (PRS, Parker, πολλές Ibanez νομίζω, από Fender μέχρι Nik Huber...) δεν είναι κάτι πρωτότυπο. Έχω γράψει τις πρώτες που μου ήρθαν στο μυαλό ενδεικτικά.

Για το χρώμα, εγώ είμαι άσχετος, αλλά τι νόημα έχει να πάρεις καινούρια κιθάρα για να τη βάψεις?  ??? (εκτός αν θες να πειραματιστείς με το βαψιμο)

 

edit:Τώρα είδα το "σκάφος", άρα μάλλον γι άλλη κιθάρα λες, άκυρο το σχόλιό μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα splits που κάνει δεν είναι τα κλασσικά. Εγώ δεν τα έχω δει σε κιθάρα εμπορίου. Μπορείς πάντα όμως να ζητήσεις από έναν τεχνικό να στα κάνει σε οποιαδήποτε κιθάρα.

 

Όσο για βάψιμο... Ξέχασέ το. Δύσκολο και ριψοκίνδυνο ακόμη και σε μάστορα. Είναι και αρκετά ακριβή κιθάρα.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα splits που κάνει δεν είναι τα κλασσικά. Εγώ δεν τα έχω δει σε κιθάρα εμπορίου. Μπορείς πάντα όμως να ζητήσεις από έναν τεχνικό να στα κάνει σε οποιαδήποτε κιθάρα.

 

 

A έχει κι άλλα!  ;D Την πρώτη φορά που μου φορτώθηκε η σελίδα (κάτι μπλόκαρε φαίνεται) δεν είδα το κάτω μέρος με το δεύτερο πακέτο switching positions. Αυτά όντως είναι πρωτότυπα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν είναι δύσκολο να γίνουν αυτά τα splits, με οποιουσδήποτε διπλούς με 4 καλώδια και πιθανώς ένα superswitch.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bλεπωντας το switching system, ναι ειναι οντως προτωτυπο αλλα μπορει να στο κανε ικαι καποιος μαστορας αν το θελησεις (φτανει να ξερει καλα τη δουλεια του, ειναι πολυ δυσκολο σαν wiring σε σχεση με αλλα).

 

Κοιταξε και τις Framus. Εγω εχω μια diablo pro η οποια ειναι φοβερο οργανο, καλυπτει παρα πολλα ειδη και ηχους .Βγαζει και αυτη 10 διαφορετικες επιλογες μαγνητων και μπορω μαλιστα να πω οτι το set επιλογων που εχει η diablo ειναι πιο χρηστικο

 

Η diablo βγαζει

 

1) Bridge Humbucker

2) Bridge Humbucker & Middle singlecoil

3) Neck & Bridge Humbucker

4) Neck humbucker & Middle singlecoil

5) Neck humbucker

 

Και με το split

 

1) Βridge single

2) Bridge single & Mid single out of phase

3) Bridge single & Neck Single

4) Neck single & Mid Single out of phase

5) Neck singlecoil

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oχι, ειναι out of phase, ο middle ειναι ενας seymour duncan ssl1 reverse wound.

 

 

 

Ετσι εισαι και αθορυβος και (για εμενα και το πιο σημαντικο) εχεις εξτρα γουτσου-γουτσου στις θεσεις 2 και 4 ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε εντελώς άλλο concept (και σε περισσότερα χρήματα βέβαια) παίζει και η PRS 513. Δεν έχει τέτοιους συνδυασμούς θέσεων αλλά έχει άλλες πατέντες, δεν ξέρω πόσο καλές ή όχι, πάντως με 13 επιλογές ίσως σε ενδιαφέρει.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου