Προς το περιεχόμενο

Ποιο ειναι το καλυτερο συνθ για Progressive House μουσικη????


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το βαιρους ειναι τρανσι ενω το ραντιας εχει πολυ καλους ηχους.Τα εχω κ τα δυο.Να μην μιλησουμε για αυτα ομως.Λοιπον καποιος να μου πει για το καλυτερο συνθ για την μουσικη που ζητω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα δύο που έχεις είναι virtual analog και πιστεύω κάνουν πολύ καλή δουλειά.

 

Στην θέση σου αν ήταν σώνει και καλά να πάρω πάλι synth, θα έπαιρνα ένα αντιπροσωπευτικό κάποιας άλλης μεθόδου σύνθεσης  (π.χ. Roland Fantom).

 

Εναλλακτικά σου προτείνω κάποιο καλό drum-synth, όπως της JoMoX ή της Electron.

 

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα σε συμβουλευα να προσπαθησεις να μαθεις να φτιαχνεις ηχους με αυτα που ηδη εχεις...

Και να πειραματιστεις με Vst και Libraries για φωνες drums κλπ

 

Χαιρετισμους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αναφέρεται για πόσα χρήματα μιλάμε...

 

Προσωπικά, αν είχα τα δυο που αναφέρεις, θα τα είχα βγάλει άνετα πέρα και δεν θα χρειαζόμουν τρίτο. Ή μάλλον, θα γέμιζα την παλέτα των μουσικών χρωμάτων που διαθέτω με κάτι που μου λείπει, όπως πχ. ένα ωραίο εφφέ, ένα sampler, ένα rompler ή ένα συνθ με εντελώς διαφορετικό χαρακτήρα από αυτά που έχω, ίσα ίσα για να γεμίσει τα κομμάτια με πιο "ζεστούς" ήχους, όπως πχ. ένα αναλογικό.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πρότεινα κάποιο groovebox-sampler,akai mpc,ή roland sp,ωστε μέσα απο εφφέ να κάνεις τους ήχους αγνώριστους,να λουπάρεις,να κόβεις-ράβεις φράσεις κτλ ενδιαφέροντα πραγματάκια...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα σε συμβουλευα να προσπαθησεις να μαθεις να φτιαχνεις ηχους με αυτα που ηδη εχεις...

Και να πειραματιστεις με Vst και Libraries για φωνες drums κλπ

 

Χαιρετισμους

 

+ 1

 

αλλιως....., νομιζω ενα nord lead 2x και ενα sh 101 ειναι οτι πρεπει ... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To καλύτερο synth είναι ο εαυτός σου και κατά πόσο γουστάρεις να κάνεις μουσική ;)(κάτοχος πολλών-πολλών synth).Στο λέω εκ πείρας ότι και με low baget synth μπορείς να κάνεις άψογη δουλειά αρκεί να υπάρχει όρεξη για πειραματισμό&δημιουργία.

 

ιδού ένα παράδειγμα(από τον φίλο μου τον JayB) ότι και με ένα korg x5d μπορείς να κάνεις πολύ @@@ μουσική.

 

http://www.youtube.com/watch?v=i0kow58RydY&feature=related

 

 

 

Dance music will never die!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Omni17 χωρις παρεξηγηση απλα επειδη ασχολουμε κι εγω με το συγκεκριμενο ειδος μουσικης εαν με virus και radias δεν εισαι ικανοποιημενος υπαρχει προβλημα....σοβαρο!! !Αυτα τα 2 συνθια(τυχαινει να εχω το ενα απο αυτα) πιστευω ειναι το "ονειρο" του καθε παραγωγου progressive house μουσικης!Αν θες λοιπον τι συμβουλη μου μην ψαχνεις για αλλο synth αλλα κοιταξε να μαθεις να χειριζεσαι οσο το δυνατον καλυτερα αυτα τα 2 υπεροχα μηχανηματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν βρεις το alesis andromeda να ξερεις ειναι full analog..με αληθινα φιτρα,οχι virtual και εχει ψιφιακη επεξεργασια στους ηχους για να κρατα present με αυτο το τροπο.νομιζω θα πας ενα βημα μπροστα αφου νομιζεις οτι το Virus που ειναι το σοβαροτερο πληκτρο και μαλιστα για το στυλ που θες να βγαλεις.να πω την αληθεια χωρις παρεξηγηση οτι...ειναι παραλογο  να μην μπορεις να πετυχεις αυτο που θες,εκτος αν ενοεις οτι "εχεις το virus και θες κατι ακομα και δεν σε απογοητευσε". εγω βεβαια δεν ασχολουμε με το ειδος..εχω 2 motif(xs8/es7) korg trinity v3 και το virus plugin στην DSP καρτα μου την tc powercore,και αν κρινω απο αυτο( το plugin) ειναι πολυ δυνατο το hardware.

κοιτα λοιπον το andromeda και θα ενθουσιαστεις(μεταχειρησμενο μιας και τελος η παραγωγη του) αλλα θα σε χαλασει η τιμη και αυτο θα το δικαιολογησει η αποδοση και το οτι ειναι full analog! το τονιζω οχι virtual analog!

 

καλη συνεχεια φιλε μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου