Προς το περιεχόμενο

Korg Oasys ή Fantom G6


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δυστυχώς δεν το έχουν το Oasys (πήρα τηλέφωνο προχτές). Αλλά έστειλα και μέιλ στο υποκατάστημα Στόλλα, στη Θεσσαλονίκη, και αν δεν μου απαντήσουν θα πάρω τηλέφωνο. Ακούγεται πολύ πιο ελκυστικό το Fantom!

 

Ευχαριστώ πολύ όλους σας για τις διαφωτιστικές οδηγίες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Είναι ό,τι πιο σύγχρονο έχει να παρουσιάσει η Roland.

 

Cyclops τι σε κάνει να πιστεύεις ότι σήμερα κάποιος πρέπει να ψωνίζει ότι πιο σύγχρονο υπάρχει στην αγορά?

Θεωρείς πως οι ανάγκες του αιτούντος για βοήθεια καλύπτονται μόνο με το τελευταίο μοντέλο της Roland?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτή το σημείο, να υπενθυμίσω κάτι...

 

Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες ότι το Fantom είναι εξαιρετικό όργανο και σίγουρα μπορεί κανείς να κάνει άψογη δουλειά με αυτό. Αν μου επιτρέπετε, άψογη δουλειά μπορείς να κάνεις με οποιοδήποτε από τα τελευταίας γενιάς workstations και το Fantom δεν αποτελεί εξαίρεση.

Εντούτοις, είναι καλό να θυμόμαστε ότι συγκρίνονται δύο σχετικά διαφορετικά όργανα. Ενώ το Fantom είναι ένα εξαιρετικό workstation, το Oasys είναι ένα πραγματικό τέρας, με δυνατότητες που ξεπερνούν κάθε άλλο workstation που κυκλοφορεί στην αγορά αυτή τη στιγμή. Γι' αυτό άλλωστε κοστίζει τόσα χρήματα.

 

Κι εγώ λοιπόν με τη σειρά μου θα προτείνω το Fantom, πιστεύω ότι είναι υπέρ-αρκετό για κάθε νορμάλ ή advanced χρήστη. Το Oasys είναι καλύτερο με απόλυτα κριτήρια αλλά με τα λεφτά που ζητάει και το γεγονός ότι ίσως και να μη χρειαστείς ποτέ την κτηνώδη του δύναμη, μάλλον είναι overkill.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγώ κάπως έτσι το σκέφτομαι.. αν κοστίζει σχεδόν το 1/4 της τιμής του και προσφέρει πάνω από τα μισά.. τότε συμφέρει εξαιρετικά.. κάπως χονδροειδής η προσέγγισή μου, αλλά βοηθάει να αποφασίσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Cyclops τι σε κάνει να πιστεύεις ότι σήμερα κάποιος πρέπει να ψωνίζει ότι πιο σύγχρονο υπάρχει στην αγορά?

Θεωρείς πως οι ανάγκες του αιτούντος για βοήθεια καλύπτονται μόνο με το τελευταίο μοντέλο της Roland?

 

Δεν είπα ότι όλοι πρέπει να αγοράζουν το πιο καινούργιο και το πιο σύγχρονο.

Απλά να επισημάνω εδώ ότι συνήθως το πιο σύγχρονο συνεπάγεται και πιο εξελιγμένο σε ορισμένους κρίσιμους τομείς.

 

Να φέρω ορισμένα παραδείγματα: Μιλώντας για τις σειρές Fantom: το Fantom-G σε σχέση με τα Fantom-X και Fantom-S διαθέτει ό,τι πιο καινούργιο υπάρχει σε αποθηκευτικά μέσα. Το Fantom-G αποθηκεύει σε USB sticks, ενώ τα προηγούμενα σε PC cards. Δοκίμασε να φορτώσεις 300 ή 400 ΜΒ δειγμάτων από PC card σε ένα Fantom-X, και μετά δοκίμασε από ένα φλασάκι σε ένα Fantom-G. Τεράστια διαφορά, ιδίως σε live καταστάσεις. Επίσης, οι χρόνοι φόρτωσης/αποθήκευσης και επικοινωνίας με τον υπολογιστή μέσω USB είναι αισθητά καλύτεροι.

Δες άλλες καινοτομίες που υπάρχουν: Πολύ μεγαλύτερη οθόνη, προσθήκη ποντικιού, πολλά περισσότερα εφέ ταυτόχρονα (22 στο Fantom-G, έναντι 6 στα προηγούμενα Fantom).

 

Αν πας και σε άλλες εταιρίες, δες για παράδειγμα την Yamaha. Το Motif XS σε σχέση με τα προηγούμενα μοντέλα (Motif Classic, Motif ES) προσθέτει μεγαλύτερη οθόνη, πολύ μεγαλύτερη sample ROM και sample RAM, περισσότερα εφέ και πολλά άλλα.

 

Με τα παραπάνω δεν θέλω να πω ότι το πιο καινούργιο είναι αυτονόητα και το καλύτερο, αλλά συνήθως έχει πιο πολλές δυνατότητες και ευκολίες ώστε να είναι πιο αποδοτική η σχέση του με τον χρήστη του.

 

Υπάρχουν περιπτώσεις όπου το παλιότερο είναι και καλύτερο. Γι' αυτό άλλωστε και ο καθένας κοιτάζει τις προτεραιότητές του και αγοράζει αυτό που του ταιριάζει ανάλογα με τις ανάγκες του.

 

Ένα επιπλέον μειονέκτημα των παλιότερων οργάνων έναντι των καινούργιων, που για μένα είναι πάρα πολύ σημαντικό, είναι ότι όταν βρίσκεσαι σε αναζήτηση κάποιου synth (και όχι μόνο), το παλιό συνήθως βρίσκεται εκτός παραγωγής, οπότε θα πρέπει να συμβιβαστείς με αγορά μεταχειρισμένου. Για μένα είναι πολύ σημαντικός παράγοντας και σχεδόν ποτέ δεν θα αγόραζα κάτι που δεν θα μπορούσα με σιγουριά να επιλέξω πώς και πόσο έχει χρησιμοποιηθεί, που επηρεάζει την διάρκεια ζωής του.

 

--------------------------------------------------------------

 

Να σημειώσω κάτι σε σχέση με τη σύγκριση και το δίλημμα που βρίσκεται ο φίλος που άνοιξε το thread.

Σίγουρα το OASYS είναι ένα πολύ εξελιγμένο πολυεργαλείο, ένα ολοκληρωμένο studio. Προσωπικά αν μπορούσα να φτάσω την τιμή του, πολύ πιθανόν και να αγόραζα ένα (σε 76άρι πλήκτρο κατά προτίμηση). Όμως με το Fantom-G έχω ένα πολύ αξιόπιστο synth/workstation και για το studio, αλλά κυρίως για live (είναι πολύ ελαφρύτερο από το OASYS, δοκίμασε να κουβαλήσεις το θηρίο της Korg σε πρόβες και live). Στο studio, συνδυάζω την δύναμη του Fantom-G με το ήδη υπάρχον σύστημά μου (PC  με καλή κάρτα ήχου και κάποιο DAW software) και χωρίς αμφιβολία περνάω κατά πολύ την ευελιξία του OASYS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Υπάρχει και η παρακάτω λύση της Cakewalk (Roland) χωρίς κλαβιέ:

http://www.sonarvstudio.com/700/index.php

 

Μήπως πάμε αλλού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους και κάποιος που μίλησε σοφά.

Κύριε Χναράκη είστε εντός θέματος και δεν πάμε αλλού.

Αλίμονο μας αν κάποιος που θέλει να συνθέτει να πρέπει να αγοράσει OASYS.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είμαι τόσο παλιομοδίτης που δεν θα ήθελα να πάρω οτιδήποτε άλλο από ένα συνθ με πλήκτρα αν και καταλαβαίνω ότι θα υπάρχουν πιο ευέλικτες, ενδεχομένως πιο ολοκληρωμένες και πιο φτηνές λύσεις.

 

Όπως με βλέπω θα καταλήξω στο Rolang G6 πριν ξαναμπερδευτώ (ένα μήνα κρατάει αυτή η κατάσταση).

 

Eννοείται η όλη συζήτηση είναι πολύ ενδιαφέρουσα, όποτε ωραία είναι που συνεχίζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είμαι τόσο παλιομοδίτης που δεν θα ήθελα να πάρω οτιδήποτε άλλο από ένα συνθ με πλήκτρα αν και καταλαβαίνω ότι θα υπάρχουν πιο ευέλικτες, ενδεχομένως πιο ολοκληρωμένες και πιο φτηνές λύσεις.

 

Όπως με βλέπω θα καταλήξω στο Rolang G6 πριν ξαναμπερδευτώ (ένα μήνα κρατάει αυτή η κατάσταση).

 

Eννοείται η όλη συζήτηση είναι πολύ ενδιαφέρουσα, όποτε ωραία είναι που συνεχίζεται.

 

Πήγαινε να το ακούσεις λεπτομερειακά, και αν όντως καταλήξεις σε αυτό, όποια βοήθεια χρειαστείς, πολύ ευχαρίστως να βοηθήσω στην εκμάθησή του.  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου