Προς το περιεχόμενο

Ενισχυτες- τεχνικες ερωτησεις.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συγνώμη βρε Maze αλλά τόσες φορές δεν διαβάσαμε ότι ένας ενισχυτής δεν αλλάζει συνεχώς τάση λειτουργίας, παρά αυτή παραμένει ως η αρχικά οριζόμενη; Θέλω επίσης να μου λύσετε μια απορία... Όταν κάποιος είναι single ended (όταν δλδ διαθέτει μια και μόνη λυχνία στο τελικό στάδιο ενίσχυσης) δεν είναι πάντα Class A;

 

ριξε μια ματια εδω θα σου λυσει καποιες αποριες.

http://www.firstwatt.com/downloads/seclassa.pdf

 

http://www.truvibe.co.uk/What%20is%20Single%20Ended%20Class%20A.html

 

αυτο οσο εχει να κανει για ενισχυτες κιθαρας παντα, αν παμε σε ενισχυση ραδιοσυχνοτητων αλλαζουν λιγο τα πραγματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 124
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Eυχαριστώ! Βασικά αναφέρει πολλά που συζητήθηκαν προηγουμένως, και που είχα παραθέσει* εδώ ή στις άλλες συζητήσεις των λινκς στις πρώτες σελίδες (όπως την ύπαρξη ορισμένων αρμονικών, την χαμηλή ενεργειακή απόδοση κλπ). Αυτό όμως που με ενδιαφέρει είναι αυτό που υπάρχει σε κάποιο σημείο στο πρώτο pdf:

 

Single ended amplification only comes in pure Class A

 

 

*: Ξαναγράφω ότι δεν έχω προχωρημένες γνώσεις στα ηλεκτρολογικά, και ευγνώμων που μπορώ να διαβάζω τεχνικές απόψεις άλλων στο παρόν θρεντ.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να σε βοηθησω λιγο περισσοτερο... στο 2ο αρθρο λεει,

A typical single ended output has one output valve.......  .....The biasing is Class A (it can't be anything else) which means that the bias point is set at a midway point allowing the signal voltage at the anode to swing anywhere between the lower cut off point and the higher saturation point.

 

Βεβαια δεν θα αλλαξει αυτο οτιδηποτε υποστηριζα πριν.....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μaze, αυτά που λες...

 

o Champ, δεν ειναι καθαρη ταξη Α με ισχυ 5W! Μπορει να ειναι στα πρωτα 1-2Watt αλλα μετα στα 4 και 5W ειναι ΑΒ.

 

...ΔΕΝ είναι συμβατά με αυτά του Babtua, των άρθρων και πιστεύω και με αυτά του Χαριλατρόνιου. Η άποψή σου καταχωρήθηκε στα... πρακτικά (προσωπικά δεν την ασπάζομαι). Δεν το σταματάμε εδώ γιατί έχει γίνει κουραστικό;

 

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Αν κανω λαθος διορθωνετε πλιζ)

 

Oταν εχουμε ενα single ended σχεδιασμο εχουμε μια λυχνια στο τελικο τμημα του ενισχυτη. Αρα, αυτη η λυχνια θα πρεπει να λειτουργει συνεχεια και να κανει ολη τη δουλεια μονη της. Εξ ορισμου ειναι ταξη Α αυτο. Για να εχουμε ταξη Α/B θα θελαμε τουλαχιστον 2 λυχνιες, μια να ενισχυει το ενα μισο (και κατι) της κυματομορφης και μια το αλλο. Αμα εχεις μονο μια λυχνια πως θα εχεις ταξη Α/Β ?

 

Οταν ανοιξουμε τερμα των ενισχυτη ο ενισχυτης ειναι ακομα ταξη Α, πολυ πιθανον να εχει φτασει στα ορια, στη non-linear περιοχη αλλα τι παει να πει αυτο? Πως ειναι δυνατον να ειναι ταξη Α/Β? Αυτο θα σημαινε οτι αφου εχει μονο μια λυχνια ενισχυει μονο την μιση κυματομορφη.

 

Η ταξη ειναι κατασκευαστικο χαρακτηριστικο, και το οτι μια ταξη σε συγκεκριμενες περιοχες συμπεριφερεται σαν μια αλλη δε μας δινει το δικαιωμα να λεμε οτι αλλαξε ταξη ο ενισχυτης οταν πηγε στα 5 watt και ξανααλλαξε στα 2...

 

 

Σαν τελικη ερωτηση προς τον maze, στον champ λοιπον στα 5watt ποια λυχνια ενισχυει το πανω μισο της κυματομορφης και ποια το κατω? Εγω νομιζω οτι ειναι η μια και μοναδικη 6V6...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι κουραστικο.. το ξερω... απλα δεν μπορω να μην υποστηριξω τη γνωμη μου... ειδικα οταν "φαινεται" ή "υποστηριζεται" οτι κανω λαθος!

 

Για μια ακομη τελευταια φορα (ελπιζω) θα προσθεσω οτι η ταξη του ενισχυτη καθοριζεται απο την πολωση σε κατασταση ηρεμιας για πληρη εξοδο. Αυτο το λενε ΟΛΑ τα αρθρα και η οποια θεωρια. Τωρα αν ειναι δυσκολο να κατανοηθει... ειναι αλλο θεμα! Γι'αυτο και γινεται η οποια παρεξηγηση για χρονια τωρα και οι κατασκευαστες εκμεταλλευονται την αγνοια του καταναλωτη!

 

Βαλτε το καλα στο μυαλο σας, αλλα οταν το grid φτανει κοντα στην αποκοπη ο ενισχυτης ειναι ΑΒ.

.....στους ενισχυτες κιθαρας μαλιστα την ξεπερνα!

Ο πιο σωστος ορισμος αλλα λιγοτερο κατανοητος για τον πολυ κοσμο, ειναι οτι ο ενισχυτης ονομαζεται ταξη Α ΜΟΝΟ οταν , ΓΙΑ ΠΛΗΡΗ ΕΞΟΔΟ, το σταδιο εξοδου αγει για ολοκληρο τον κυκλο των 360 μοιρων της κυματομορφης εξοδου. Απο 180 εως 360 μοιρες ονομαζεται ΑΒ και λιγοτερο απο 180 μοιρες ταξη Β. Αυτα λενε και τα αρθρα με πιο απλα λογια αλλα απο οτι βλεπω ουτε αυτα ειναι κατανοητα... ενα πειραμα ομως στον παγκο θα το αποδειξει. Οποιος θελει, το εργαστηριο μου ειναι ανοιχτο και ο SE περιμενει για αναλυση. Υπαρχουν βεβαια και οι κυματομορφες του TruVibe, αλλα κανεις δεν ειδε/καταλαβε αυτο που φαινεται ξεκαθαρα οτι υπεροδηγημενος ο ενισχυτης δεν αγει σε ολο τον κυκλο!!!

 

Μου κανει εντυπωση που στο συγκεκριμενο φορουμ ειμαι ο μονος που το υποστηριζει... περιμενα μπας και εμφανιστει κανεις αλλος με καποιες στοιχειωδεις γνωσεις αλλα που.... ο καθε σοβαρος ηλεκτρονικος τα γνωριζει αυτα αλλα βλεπω οτι σπανιζουν στις μερες μας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή με αυτή την λογική κανένας κιθαριστικός ενισχυτής δεν είναι Class A, πόσο μάλλον ένας single ended. Ή μάλλον ίσως να είναι στην ηρεμία του. Το οποίο είναι εντελώς άχρηστη πληροφορία γιατί οι ενισχυτές φτιάχνονται για να τους αλλάζεις τα φώτα κι όχι για να τους ανάβεις και να τους θαυμάζεις χωρίς να τους παίζεις... κάτι δεν πάει καλά με αυτή τη συλλογιστική.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oταν εχουμε ενα single ended σχεδιασμο εχουμε μια λυχνια στο τελικο τμημα του ενισχυτη. Αρα, αυτη η λυχνια θα πρεπει να λειτουργει συνεχεια και να κανει ολη τη δουλεια μονη της. Εξ ορισμου ειναι ταξη Α αυτο. Για να εχουμε ταξη Α/B θα θελαμε τουλαχιστον 2 λυχνιες, μια να ενισχυει το ενα μισο (και κατι) της κυματομορφης και μια το αλλο. Αμα εχεις μονο μια λυχνια πως θα εχεις ταξη Α/Β ?

Και ταξη C μπορεις να εχεις με μια λυχνια....

 

Οταν ανοιξουμε τερμα των ενισχυτη ο ενισχυτης ειναι ακομα ταξη Α, πολυ πιθανον να εχει φτασει στα ορια, στη non-linear περιοχη αλλα τι παει να πει αυτο? Πως ειναι δυνατον να ειναι ταξη Α/Β? Αυτο θα σημαινε οτι αφου εχει μονο μια λυχνια ενισχυει μονο την μιση κυματομορφη.

Αν ηταν ακομη ταξη Α δυστυχως δεν θα ειχες overdrive.... Οντως η μιση κυματομορφη δεν ενισχυεται ολοκληρη.

 

Η ταξη ειναι κατασκευαστικο χαρακτηριστικο, και το οτι μια ταξη σε συγκεκριμενες περιοχες συμπεριφερεται σαν μια αλλη δε μας δινει το δικαιωμα να λεμε οτι αλλαξε ταξη ο ενισχυτης οταν πηγε στα 5 watt και ξανααλλαξε στα 2...

Δεν ειναι καινουργιο αυτο! Βρισκεται κατα κορον στα αρθρα και παντου.

 

Σαν τελικη ερωτηση προς τον maze, στον champ λοιπον στα 5watt ποια λυχνια ενισχυει το πανω μισο της κυματομορφης και ποια το κατω? Εγω νομιζω οτι ειναι η μια και μοναδικη 6V6...

Η μια και μοναδικη 6ν6 ειναι! Συμφωνω... δεν ειπα το αντιθετο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mystery maze

Δεν είσαι ο μόνος που υποστηρίζεις τα ίδια.

Απλά εγώ το πήγα και λίγο παραπέρα στο γεγονός ότι η τιμή της πόλωσης δεν είναι απόλυτη αλλά έχει να κάνει και με τα υπολοιπα ρεύματα (ανόδου, προστατευτικό κλπ).

Αυτό που δεν είπε και δεν έθιξε κανείς είναι ότι ο βασικός λόγος ύπαρξης των τάξεων λειτουργίας είναι η παραμόρφωση του σήματος εξόδου.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου