Προς το περιεχόμενο

Ενισχυτες- τεχνικες ερωτησεις.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ο Koch μου σε πρόβες και σε λάιβ ποτέ δεν παίζει κάτω του 3 ο'clock

 

Επίσης, ο Mark 2 μου σε λάιβ και σε πρόβες (εννοείται στα 60βατ, όχι στα 100) έχει επανειλημμένως παίξει στο τέρμα

 

 

ενα ειναι πλεον ΣΙΓΟΥΡΟ: παιζεις σε μπαντα ΚΟΥΦΩΝ ,δεν εξηγειται αλλοιως..... ;D ;D ;D

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 124
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Gdevelek αυτό που λες ΔΕΝ ισχύει για τα μεγάφωνα των ενισχυτών κιθάρας. Ισχύει για ηχεία με crossover, και tweeter.

Επίσης, οι ενισχυτές κιθάρας "ΔΕΝ βγάζουν DC όταν τερματιστούν". Θυμήσου... από το δευτερεύον ενός μετασχηματιστή παίρνουν ρεύμα τα μεγάφωνα.  :)

 

Αν ήταν οι τερματισμένοι ενισχυτές να καίνε τα μεγάφωνα μεγάλου wattage (λόγω ψαλιδισμών κλπ) τότε θα ήθελα ένα μεγάφωνο τη βδομάδα.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενα ειναι πλεον ΣΙΓΟΥΡΟ: παιζεις σε μπαντα ΚΟΥΦΩΝ ,δεν εξηγειται αλλοιως..... ;D ;D ;D

 

Noμίζεις ότι το επιδιώκω; Mε ένα μπασίστα που δεν αντιλαμβάνεται εξωτερικά ερεθίσματα από τη στιγμή που ανάψει τον ενισχυτή του κι έναν κιθαρίστα με Quad Reverb που ΑΔΥΝΑΤΕΙ να καταλάβει τη διαφορά μεταξύ του VOLUME και του GAIN;  ::) Tεσπα, τα πράγματα έχουν ομαλοποιηθεί τώρα τελευταία... (έχουμε πια κουφαθεί ομαδικώς, κι έτσι βαράνε όλοι ανενόχλητοι στο γάμο του Καραγκιόζη και δεν μας πειράζει!!!  ;D ;D)

 

Πίσω στο θέμα για την Class A.

 

Το αν πραγματικά ένας ενισχυτής είναι Class A δεν έχει ιδιαίτερη σημασία. Πράγματι όπως αναφέρθηκε, αυτό συμβαίνει όταν μια λυχνία ενίσχυσης τρέχει το 100% του σήματος συνεχώς. Σε ενισχυτές που το μάρκετινγκ τους βαφτίζει Class A έχουμε ένα ζεύγος το οποίο είναι πολωμένο ψηλά έως πολύ ψηλά (αυτοί που είναι πολύ ψηλά "αξίζουν" περισσότερο τον χαρακτηρισμό). Όμως υπάρχει παρανόηση στα αυτιά του κιθαριστικού κοινού εδώ και δεκαετίες, που δεν αντιλαμβάνεται το εξής: ηχητικά το σήμα - κατατεθέν είναι πολύ περισσότερο ο ήχος των μεσοϋψηλών ενός Vox προερχόμενων από EL84, και όχι της Class A αυτής-καθαυτής.

 

Αυτός είναι ένας χαρακτήρας που δεν αποτελεί γνώρισμα της τελικής ενίσχυσης σε Class A, αλλά απλά σχεδιασμού του tonestack. Ένας λόγος που ίσως υπάρχει η παρανόηση είναι ότι ο λεγόμενος "Class A ήχος" ιστορικά συσχετίστηκε περισσότερο με την Vox γιατί ήταν ο πιο διαδεδομένος "αντιπρόσωπός" της (εντός εισαγωγικών γιατί και πάλι ανήκουν στην κατηγορία "μοιάζω"). Υπάρχουν και άλλοι Vox-oειδείς με παρόμοιο ηχόχρωμα, αλλά αυτό δεν πηγάζει από το γεγονός ότι είναι (ή δεν είναι) Class A. Aπόδειξη ότι ένας μικρούλης silverface Fender Champ είναι πράγματι single ended Class A αλλά κανένας δεν θα πει ότι ακούγεται έτσι - ακούγεται σαν Fender.

 

Tα τονικά χαρακτηριστικά αυτού που καταχρηστικά ονομάζεται Class A προέρχονται επίσης από το cathode biasing (αντί για fixed biasing), το οποίο ελαττώνει το headroom αλλά αυξάνει την απόκριση στην πενιά και δημιουργεί ευκολότερα και αμεσότερα distortion. Προσθέτει επίσης σε ένα βαθμό και compression.

 

Eπίσης, στους Class A δεν υπάρχει το λεγόμενο negative feedback loop. Aυτό σε ενισχυτές Class AB έχει την ιδιότητα να μειώνει τις εχθρικές προς το αυτί αρμονικές, αυξάνοντας παράλληλα το headroom και δίνοντας πιο ελεγχόμενη και λιγότερο χαοτικά responsive παραμόρφωση. Η απουσία του στους Class A συνηγορεί υπέρ του μικρότερου headroom, αλλά δεν "φιμώνει" την φυσικότητα του τόνου της τελικής ενίσχυσης, με αποτέλεσμα να ακούγεται λίγο πιο επιθετικό αρμονικά αλλά πιο περίπλοκο (άλλο ένα χαρακτηριστικό του σχεδιασμού αυτού).

 

Διορθώστε ελεύθερα, σίγουρα θα έχω κάνει λάθη...  :(

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πολλα μαλιστα!  ;D

 

Ο Vox δεν ειναι ταξη Α, ουτε ο Champ!  ;D

 

Cathode biasing  μπορει να εχει και ενας ταξης Α αλλα και ενας ταξης ΑΒ.

Τον δικο μου τον πολωνω ταξη Α με fixed bias...

 

Ο Vox εχει αρνητικη αναδραση.... βεβαια δεν ειναι ταξη Α! Αλλα αρνητικη αναδραση μπορει να εχει ενας ενισχυτης ειτε ειναι ταξη Α ειτε ταξη ΑΒ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πολλα μαλιστα!  ;D

 

Δεν μπορείς να πεις ότι δεν προσπάθησα!! ;D Όμως θέλω να μου πεις έναν ενισχυτή του εμπορίου που να είναι Class A και να έχει παράλληλα negative feedback.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όμως θέλω να μου πεις έναν ενισχυτή του εμπορίου που να είναι Class A και να έχει παράλληλα negative feedback.

 

Κιθαρας? Γιατι κιθαρας δεν ξερω κανεναν του εμποριου που να ειναι ταξη Α!

 

Ωστοσο, να διορθωσω οτι ο Vox ΔΕΝ εχει αρνητικη αναδραση! Λαθος μου... :-[

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και μετα απο ολα αυτα καταληγουμε στο συμπερασμα οτι αν εισαι τεχνικος πρεπει να μαθεις ολα αυτα. Αν εισαι κιθαριστας κοιτα κατα 90% να σε ικανοποιει ηχητικα και απο θεμα ευκολιων ενας ενισχυτης, και κατα 10% ασχολησου με τα τεχνικα θεματα (π.χ. ποσο ευκολο ειναι να του αλλαξεις λαμπες αν γινει μια στραβη και ποσο θα σου κοστισει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κιθαρας? Γιατι κιθαρας δεν ξερω κανεναν του εμποριου που να ειναι ταξη Α!

 

Ωστοσο, να διορθωσω οτι ο Vox ΔΕΝ εχει αρνητικη αναδραση! Λαθος μου... :-[

 

δεν ξερω αν ισχυει αλλα:

The Laney LC30-II is the epitome of class A tone

 

 

http://www.dv247.com/invt/48810/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου