Προς το περιεχόμενο

Σε τι μέσο αποθήκευσης τα αρχεια μας;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Πριν μερικές μέρες χρειάστηκα κάποια CD από το αρχείο μου για μια ραδιοφωνική δουλειά που κάνω τελευταία. Είχα φτιάξει κάτι σήματα το '93 και ηρθε η ώρα να βγουν από το ράφι. Εβαλα λοιπόν τα Yamaha Gold CDR που είχα φυλάξει πολύ στοργικά στο CD player του laptop και... τίποτα. :o Το βάζω στο DVD του desktop... τίποτα. Σιγή!

Αφού δοκίμασα καθε πιθανή συσκευη αναπαραγωγής που βρήκα, κατέληξα στο ότι ΧΑΘΗΚΑΝ τα σήματα για πάντα. :-[

 

Για να μη σας τα πολυλογώ, αφού μου μπήκαν ψίλοι στ' αυτιά για τα καλά, άρχισα να δοκιμάζω και τα υπόλοιπα νεότερα αρχεία μου...

Αποτέλεσμα; ΔΕΝ ΖΟΥΝ! Καπούτ! Ζίροου! :o

Είχα υποθέσει ότι τα καλά επώνυμα CDR δεν θα είχαν πρόβλημα και γι αυτό πάντα αγόραζα τα καλύτερα για αρχεία. Είτε για audio είτε για δατα. Yamaha, Verbatim, TDK, Sony, κλπ. Εν ολίγοις βρέθηκα χωρίς αρχείο και πολλή δουλειά μπροστά μου.

 

Αφού συνειδητοποίησα τη ζημιά, το ερώτημα που ήρθε αναπόφευκτα στο νου μου και με καίει, είναι: "και τώρα τι κάνουμε στο εξής;"

Ποιός θα είναι ο νέος σίγουρος τρόπος αρχειοθέτησης;

Τα CD; (τον ήπιαμε)

Οι σκληροί; Για πόσο;

Τα DAT; Απο την μη χρήση δεν δουλεύει το player πια...

Τι κάνουμε; Ποιο είναι το μέλλον των Data και Audio CD; Το πρόβλημα ισχύει για τα CDR μόνο ή να κλαίω και τη δισκοθήκη μου που είναι καποιες χιλιάδες CD;

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μαμησα τα αφεντικο.

Κι εγω με αυτο τον TROMOS ζω. Το ενα κανει backup στο αλλο.

Ο σκληρος στο DVD και το DVD στο σκληρο και ΜΑΛΛΟΝ δεν υπαρχει και απαντηση

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς αγαπητέ Yameth ο χρόνος ζωής των CD-R δεν ξεπερνα τα 5-6 χρόνια. Ο σκληρός δίσκος μου φαίνεται ως το ασφαλέστερο μέσο πάντως, με τη λογική του κάνω backup και τον βάζω στο ράφι. Τα πρεσσαριστά CD έχουν μεγάλη διάρκεια ζωής, οπότε η συλλογή σου δεν κινδυνέυει...

 

Πάντως αν μπορείς να βρείς κανένα παλιό CD-recorder, give it a try, μπορεί να διαβάσει τα δισκάκια σου.

Ad astra per alia fideles...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα με την εξής λεπτομέρεια:

βάζω το CD/DVD με όλα τα backup στο MAC: Άνοιγε κάποια από τα αρχεία. Βάζω το ίδιο στο Laptop με windows: Ούτε καν το αναγνώριζε. Το ξαναβάζω σε ένα αρχαίο PC (τέλος 90s) που ουδέποτε έκανα update και γενικά δεν το χρησιμοποιούσα ποτέ στο ίντερνετ: διάβαζε κανονικά όλα τα αρχεία.

Να σημειώσω πως το CD/DVD ήταν αγρατσούνιστο, σε τέλεια κατάσταση, και το είχα δοκιμάσει όταν το πρωτοέγραψα.

 

Αυτό έχω δει με τα περισσότερα backups που έχω κάνει σε CD/DVD. Κάποια μηχανήματα τα διαβάζουν άνετα, κάποια άλλα (συνήθως τα πολύ καινούρια) ούτε καν. Για προσωρινή λύση έχω κρατήσει αυτό το πανάρχαιο PC που το ταλαιπωρώ μόνο σε κάποιες ελάχιστες ηχογραφήσεις.

 

Όλα τα CD/DVD τα'χω κάνει backup σε έναν σκληρό δίσκο χωρίς τροφοδοσία (τον απλό Western Digital passport) και σε έναν με τροφοδοσία (LaCie για να είναι συμβατός και με το MAC και με το PC χωρίς προβλήματα). Επίσης κάποια υπάρχουν σε σκληρό δίσκο εσωτερικό του PC.

 

Δεν ξέρω πόσο λογικό είναι να καταστρέφονται τα ψηφιακά δεδομένα όταν αυτά είναι κώδικες. Το λογικό είναι να μην μπορούν να αποκρυπτογραφηθούν από το μηχάνημα, για αυτό και προφανώς δουλεύουν στο PC που είναι της γενιάς που γράφτηκε το CD/DVD.

 

Πάντα βέβαια υπάρχει και η λύση του "ανεβάσματος" σε FTP server (ή άλλης μορφής) αλλά και εκεί δεν ξέρουμε πόσο θα κρατηθούν τα αρχεία ανέπαφα...

:D..::Christabel Etheriel::..:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αφεντικό αυτά τα ξέραμε, μας τα είχανε πεί δηλαδή από το 1992. Ότι τα CD στα οποία γράφουμε, όχι των εταιριών, έχουν μικρότερο όριο ζωής. Γι'αυτό, non mooving parts και γιατί όχι, από backup σε backup.

 

Όσο για τα δισκάκια σου δοκίμασε κανένα παλιό CD reader 1X. Μάλλον θα τα καταφέρεις. Για να μη σου πω δοκίμασε (εάν το έχεις ακόμα) να τα διαβάσεις από το σύστημα που τα έγραψες.

Αυτά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω πόσο λογικό είναι να καταστρέφονται τα ψηφιακά δεδομένα όταν αυτά είναι κώδικες. Το λογικό είναι να μην μπορούν να αποκρυπτογραφηθούν από το μηχάνημα, για αυτό και προφανώς δουλεύουν στο PC που είναι της γενιάς που γράφτηκε το CD/DVD.

 

Δυστυχώς, είναι λογικο να καταστρέφονται, λόγω της αλλοιωσης από τον χρόνο της χημικής επίστρωσης στην οποία "καίγονται" τα δεδομένα.

Ad astra per alia fideles...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

solid state σκληροι δίσκοι, HCSD κάρτες μνήμης. Νομίζω πως είναι τα πιό ασφαλή μέσα αυτή τη στιγμή...

Ποια η διάρκεια αυτης της στιγμής; ::)

 

Δεν είναι εφικτό να γίνονται backup από μέσο σε μέσο καθε τόσο, σε βάθος χρόνου 20 ετών και βάλε. Τουλάχιστον από την δική μου αρχειοθετική ικανότητα. Πάντως κάτι ADAT πολυκάναλες SVHS δουλεύουν μια χαρά και είναι γραμμένες το '90.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Δυστυχώς, είναι λογικο να καταστρέφονται, λόγω της αλλοιωσης από τον χρόνο της χημικής επίστρωσης στην οποία "καίγονται" τα δεδομένα.

Και εγώ σε αυτό αναφέρομαι... οποτε τα περί παλαιών reader δεν ισχύουν.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ σε αυτό αναφέρομαι... οποτε τα περί παλαιών reader δεν ισχύουν.

Συμφωνώ, αλλά κάποιες φορές τα πιο "bulky" laser των παλιών συσκευών καταφέρνουν να διαβάσουν φθαρμένα - πεπαλαιωμένα δισκάκια. Επίσης δοκίμασε και το Isobuster, κάνει θαύματα: http://www.isobuster.com/.

 

 

Ad astra per alia fideles...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου