Προς το περιεχόμενο

Σε τι μέσο αποθήκευσης τα αρχεια μας;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

αστα να παν. εγω αυτο που εκανα ειναι να αγορασω δυο δισκους του ενος terrabyte, ο ενας καθαρα για backup.. τωρα εξι εφτα μικροτεροι κυκλοφορουν σπιτι, αλλα ολες οι σημαντικες πληροφοριες υπαρχουν πια σε δυο δισκους.. με ενα προγραμματακι σαν το easy cd extractor (η κατι παραπλησιο) ειναι ευκολο σχετικα να περασεις τα cd σου σε δισκους. αν σκεφτεις τι γλυτωνεις αξιζουν 100 ευρω παραπανω.

 

τωρα αν χρειαζεσαι real time backup η κατι περισσοτερο αλλαζουν τα πραγματα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δοκίμασες να αντιγράψεις το κατεστραμμένο δισκάκι σε κάποιο άλλο σε ταχύτητα 1Χ ? Ή να δημιουργήσεις image του σε iso? Αν δεν δουλέψει οποιαδήποτε ιδέα σε ταχύτητα 1Χ, λίγο χλωμό το κόβω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Τα κατεστραμμένα CD απλά δεν διαβάζονται. Πέραν αυτού το θέμα δεν είναι το recovery αλλά η μέθοδος, το μέσο που θα πρέπει να χρησιμοποιήσουμε στο εξής για να αποφεύγουμε τετοιου είδους αλχημείες.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού συνειδητοποίησα τη ζημιά, το ερώτημα που ήρθε αναπόφευκτα στο νου μου και με καίει, είναι: "και τώρα τι κάνουμε στο εξής;"

Ποιός θα είναι ο νέος σίγουρος τρόπος αρχειοθέτησης;

Τα CD; (τον ήπιαμε)

Οι σκληροί; Για πόσο;

Τα DAT; Απο την μη χρήση δεν δουλεύει το player πια...

Τι κάνουμε; Ποιο είναι το μέλλον των Data και Audio CD; Το πρόβλημα ισχύει για τα CDR μόνο ή να κλαίω και τη δισκοθήκη μου που είναι καποιες χιλιάδες CD;

 

Οτιδήποτε θεωρω σημαντικό και αναντικατάστατο (από μαστερ κασέτες απο ηχογραφήσεις που εγιναν στις αρχες '90, μίξεις κομματιών των οποιων δεν υπαρχουν πια οι μαστερ κασέτες εως και φωτογραφίες και αλλα αρχεία) αποθηκευονται:

 

1)Σε 2 ξεχωριστους δίσκους, ο ένας όχι μονιμα συνδεδεμένος με το pc και αποθηκευμένος σε ασφαλές μερος...οι τιμες των δισκων εν ετη 2009 ειναι αστειες και οι χωρητικοτητες μεγαλες οπότε το κοστος (για τον δικό μου ογκο δεδομενων τουλαχιστον) δεν ειναι απαγορευτικό...

 

2)Ανα 4 περιπου GB δεδομένων γινονται και 2 αντίτυπα σε DVD πολύ συγκεκριμένης μαρκας τα οποια με τον καιρό (δεν ειχα καμια απώλεια και για κανεναν λογο τα τελευταια 6 χρονια) εχω μαθει να εμπιστεύομαι (αφού περασαν δια πυρός και σιδήρου μετά από διεξοδικους ελεγχους PI/PO errors scans κλπ κλπ)...το ιδιο ισχύει και στα CDs αν και πλέον δεν αποθηκευω δεδομενα σε αυτα...ομοιως, οι τιμες των "καλων" DVDs (και data Cds) ειναι πολυ χαμηλες πλεον...

 

3)Καθε φορα που χανεται καποιο απο τα 4 μεχρι τωρα backups (2 σκληροι, 2 dvds) - και μεχρι στιγμής μονο οι σκληροι με εχουν προδώσει - ελεγχω την κατασταση των υπολοιπων τριων και προσπαθω παντα να εχω 4 ανεξαρτητα backups...αν δεν χτυπήσει η μοιρα κατα αυτον τον τροπο, τοτε ανα 1 ή 2 χρονια ελεγχω αν ολα τα backups (κυριως τα DVDs) ειναι λειτουργικα...δεν εχει τυχει ακομα, αλλα αν διαπίστωνα οτι καποιο οντως δεν ειναι λειτουργικο τοτε απλα θα το αντικαθιστούσα...

 

Το προβλημα ειναι οταν εχεις μεγαλο ογκο δεδομένων και θελεις να κανεις την αρχή (που σημαινει αρκετος χρονος για να γινουν τα ανωθι) αλλα κατα την ταπεινή μου γνωμη αξίζει (τουλαχιστον οσο αξίζουν και τα δεδομενα)...

 

Για την διαχειρηση ολων αυτων των δεδομενων (ειδικα των DVDs που πολλες φορες λογω μικρης χωρητικότητας εχουν ανομοιογενή δεδομενα) χρησιμοποιω το Advanced Disk Catalog και μια συνεπή αριθμηση (αυξων αριθμό) των DVDs (αν και συνήθως γραφω και την ημερομηνία που πηρα το backup)...το εν λόγω προγραμμα (σιγουρα υπαρχουν και καλυτερα) παιρνει μια "εικονα" της δομης του καθε DVD ή CD κοκ και φτιαχνει μια μικρή database...δινει δυνατοτητες για search οπως ακριβως ο explorer οποτε αν π.χ. χρειαστει να βρω τα tracks του κομματιου "Σουξουμουξου Τζαζ" αναμεσα σε 75 dvds απλα ανοιγω το προγραμματακι και κανω search με το ονομα...αυτο θα μου πει ακριβως σε ποιο dvd βρισκεται αυτο που ψαχνω και το path οποτε απο εκει και περα τα πραγματα ειναι ευκολα...

 

Anyway, αυτος ειναι ο δικος μου τροπος αντιμετώπισης στο υπερτατο σεναριο καταστροφής...so far, so good… ;)

 

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως ο καλύτερος τρόπος για καβάτζωμα τραγουδιών είναι αναλογική ταινία σε μια ντουλάπα, μακριά από φως και μαγνητισμό.

 

Τώρα μπορεί να αρχίσει ο Νο 550 πόλεμος μεταξύ analog- digital ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Προσωπικά χρησιμοποιώ σκληρούς δίσκους. Αφενός στους υπολογιστές που χρησιμοποιώ (υπάρχουν αντίγραφα του ενός στον άλλο) αφετέρου σε εξωτερικό τον οποίο δεν μετακινώ από το ράφι παρά μόνο για να πάρω backup. Θεωρώ απίθανο να πεθάνουν (η να χαθούν) και οι 3 δίσκοι ταυτόχρονα καθώς (συν τοις άλλοις) βρίσκονται σε διαφορετικούς χώρους. Κάθε φορά που αλλάζω υπολογιστή μεταφέρω όλα μου τα αρχεία. Στο λαπτοπ μου υπάρχουν όλα τα αρχεία μου από το 94 και όλα τα email από το 2002. Αλλά είναι το είδος των αρχείων τέτοιο που δεν χρειάζομαι πάνω από 70 GB. Εννοείται ότι πετάω πολλά άχρηστα αρχεία τη στιγμή που τα βλέπω.

 

Αν χρειαζόμουν πολύ χώρο απλά θα έπαιρνα κι άλλους δίσκους.

 

Υπάρχουν και DVD-CD από τις διαδοχικές αντιγραφές (τα οποία φυλάω) αλλά δεν πολυβασίζομαι στην ύπαρξή τους.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

120CD 8 ετων παλια... και μια απο τα ιδια... πολλα γιγα χαμενα... υποθετω οτι διαβρωθηκε επιστροση που περιεχει την πληροφορια! Μια λυση παρολα αυτα για τις πολυ σοβαρες δουλειες ηταν τα 2πλα backup οπου η μια φουρνια πακεταρονταν (νυλον κλπ) και δεν ξανανοιγονταν εκτος και αν επρεπε...

 

Η πιο καινουρια λυση, και καλυτερη πιστευω ειναι οι SSD... solid state disk... λιγο ακριβοι μεν, αλλα αντεχουν μεχρι να διαβρωθουν τα σιλικονατα chips του... με αλλα λογια, μια ζωη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου