Προς το περιεχόμενο

Σε τι μέσο αποθήκευσης τα αρχεια μας;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kυριολεκτικα το τελος με το προβλημα χωρου και κυριως ασφαλειας αποθηκευσης ψηφιακων αρχειων θα ερθει με τα ολογραφικα μεσα αποθηκευσης. Ασσυληπτη χωρητικοτητα ανα κυβικη ιντσα του φιλμ (υποθεστε ενα driver με rotation motor 360x360 και εστω πως καθε γωνια αναγνωσης να ισουται με την χωρητικοτητα μιας κ.ι. ενος συμβατικου dvd...).

 

Οσο για την ασφαλεια, αυτη θα αναβαθμιστει σε απιστευτο βαθμο. Καθε κομματι του ολογραφικου μεσου, περιεχει το ολο, πραγμα που σημαινει ακομα και να καει το 90% του ολογραμμου, αυτο δεν θα πει πως απλα σωθηκε το υπολοιπο 10%, αλλα το 90% σε μειωμενη ποιοτητα και το 10% σε αριστη ποιοτητα! Oι δυνατοτητες ειναι απεριοριστες, φανταστειτε π.χ. καθε δεδομενο κομματι να παρεχει backup καθε αλλου κομματιου για απιθανη ασφαλεια.

 

ΥΓ: Η σημερινη μεθοδος οne-on-one αποθηκευσης, με τη λογικη "ή ολα ή τιποτα" δεν θα ισχυει οπως βλεπετε στα ολογραφικα μεσα. Το μελλον συνανταει το παρελθον κατα μια εννοια καθως το ολογραφο (το λεει και το ονομα, ολο-γραφο) ειναι το απολυτο αναλογικο οργανο.

 

 

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Ακριβό αλλά...

 

http://www.drobo.com/

 

Τώρα που ελπίζω σε πολλά $$$ ελπίζω να αγοράσω και ένα. Και αν έχει το ίδιο βίντεο με παλιά, και την κοπέλα που το παρουσιάζει θα αγοράσω αμα λάχει!  :o

 

Στην ελλάδα παίζει να υπάρχει στο http://www.e-shop.gr/ (έτσι λέει η σελίδα). Τώρα δεν το έχω ψάχει και πολύ (το πού υπάρχει), αλλά ως μέθοδος backup δείχνει να είναι η πλέον ασφαλής. (κάτι σαν αυτό που αναφέρεται παραπάνω με τα 4, 2-2 δηλ.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν μερικές μέρες χρειάστηκα κάποια CD από το αρχείο μου για μια ραδιοφωνική δουλειά που κάνω τελευταία. Είχα φτιάξει κάτι σήματα το '93 και ηρθε η ώρα να βγουν από το ράφι. Εβαλα λοιπόν τα Yamaha Gold CDR που είχα φυλάξει πολύ στοργικά στο CD player του laptop και... τίποτα.  :o Το βάζω στο DVD του desktop... τίποτα. Σιγή!

Αφού δοκίμασα καθε πιθανή συσκευη αναπαραγωγής που βρήκα, κατέληξα στο ότι ΧΑΘΗΚΑΝ τα σήματα για πάντα.  :-[

 

Για να μη σας τα πολυλογώ, αφού μου μπήκαν ψίλοι στ' αυτιά για τα καλά, άρχισα να δοκιμάζω και τα υπόλοιπα νεότερα αρχεία μου...

Αποτέλεσμα; ΔΕΝ ΖΟΥΝ! Καπούτ! Ζίροου!  :o

Είχα υποθέσει ότι τα καλά επώνυμα CDR δεν θα είχαν πρόβλημα και γι αυτό πάντα αγόραζα τα καλύτερα για αρχεία. Είτε για audio είτε για δατα. Yamaha, Verbatim, TDK, Sony, κλπ. Εν ολίγοις βρέθηκα χωρίς αρχείο και πολλή δουλειά μπροστά μου.

 

Αφού συνειδητοποίησα τη ζημιά, το ερώτημα που ήρθε αναπόφευκτα στο νου μου και με καίει, είναι: "και τώρα τι κάνουμε στο εξής;"

Ποιός θα είναι ο νέος σίγουρος τρόπος αρχειοθέτησης;

Τα CD; (τον ήπιαμε)

Οι σκληροί; Για πόσο;

Τα DAT; Απο την μη χρήση δεν δουλεύει το player πια...

Τι κάνουμε; Ποιο είναι το μέλλον των Data και Audio CD; Το πρόβλημα ισχύει για τα CDR μόνο ή να κλαίω και τη δισκοθήκη μου που είναι καποιες χιλιάδες CD;

 

Δυστυχώς Yameth η αλήθεια για τα cd ειναι ότι υπάρχουν ελάχιστα εργοστάσια παγκοσμίως τα οποία παράγουν αυτά τα cd και απλά οι εταιρείες κολλάνε πάνω το logo τους. Με λίγα λόγια μιλάμε για το ίδιο πράγμα με άλλο logo πάνω. Απο τον κανόνα αυτόν ξεφεύγει η Taiyo Yuden η οποία και προτιμάται από studios mixing and mastering και η οποία έχει τα πιο ανθεκτικά και με λιγότερα errors cd. Στην ελλάδα θα τα βρείτε σε συγκεκριμένα μαγαζιά αλλά θα τα βρείτε και με την επωνυμία That's πιο ευκολα που είναι το ίδιο πράγμα. Αυτά είναι με διαφορά τα καλύτερα.

 

Απο κει και πέρα η λύση που ανέφερε ο Nikolas νομίζω ότι ειναι η καλύτερη γιατί ουσιαστικά καλύπτεται από εξωτερικό μηχάνημα που τα προστατεύει. Απο κει και πέρα ενας συνδιασμός και με online αποθήκευση είναι το τέλειο.

 

Why Taiyo Yuden media, and how to buy in the US

The best discs in circulation tend to be Taiyo Yuden media, which you rarely can buy directly. In Japan, you find their media under the brand That’s, which are wholly owned by Taiyo Yuden. In other countries, popular brands such as TDK and Verbatim carry their media (see the Taiyo Yuden FAQ by the CD Freaks Forum for a listing).

 

Simply put, I have never had problems with any kind of Taiyo Yuden media. Ever. I have bought CDs and DVDs under a dozen different brands (including non-Taiyo Yuden manufactured TDK and Verbatim), and the only ones that have had a 100% success rate is Taiyo Yuden.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Taiyo_Yuden

 

http://club.cdfreaks.com/f33/taiyo-yuden-faq-178622/

 

http://adterrasperaspera.com/blog/2006/10/30/how-to-choose-cddvd-archival-media

 

http://209.85.129.132/search?q=cache:www.digitalfaq.com/media/dvdmedia.htm

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο για την ασφαλεια, αυτη θα αναβαθμιστει σε απιστευτο βαθμο. Καθε κομματι του ολογραφικου μεσου, περιεχει το ολο,

 

Το μελλον συνανταει το παρελθον κατα μια εννοια καθως το ολογραφο (το λεει και το ονομα, ολο-γραφο) ειναι το απολυτο αναλογικο οργανο.

 

Το όλο εμπεριέχεται στη σφαίρα του ανθρωπίνως αντιληπτού ή πρέπει να ανέλθουμε σε κατάσταση νιρβάνας και εξύψωσης του εγώ για να το κατανοήσουμε; Eγώ πάντως δεν κατάλαβα τι σχέση έχει η ολότητα με την ασφάλεια. Χώρια που έχω μερικά όργανα που είναι πιο αναλογικά. Δεν τα πολυχρησιμοποιώ όμως γιατί είναι υπερβολικά ζεστά (τις τελευταίες μέρες βαράει ο ήλιος).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1

Floppy,DVDs, CDs, HDDs που απλα βαζεις στην ντουλαπα και τα ξεχνας για 10 χρονια ειναι απιθανο να σου δουλεψουν μετα. Την εχω πατησει απειρες φορες με παλιες φωτογραφιες που ειχα σκαναρει/ψηφιοποιησε/κοψει σε CD και δισκους προ 15ετιας και τσεκαροντας τους πριν κανα χρονο δεν δουλευε ουτε 1 απο αυτα.

 

(Σημειωση: Οι πιο πολλες αναλογικες κασετες μου με παιχνιδια απο spectrum δουλευουν ακομα)

 

ΤΡΕΜΕΤΕ! Ο ΕΦΗΜΕΡΟΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ ΣΑΣ ΘΑ ΧΑΘΕΙ! ΟΙ ΕΞΩΓΗΙΝΟΙ ΠΟΥ ΘΑ ΕΡΘΟΥΝ ΣΕ 500 ΧΡΟΝΙΑ, ΘΑ ΒΡΟΥΝ ΜΟΝΟ ΠΑΠΥΡΟΥΣ ΤΟΥ -4000 πΧ.

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ο tugito μου θύμισε την online backup! Έχει το amazon κάτι καταπληκτικά deals, και τέλος πάντων οι server του νοιζ είναι αρκετά μεγάλοι, έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τον κανόνα αυτόν ξεφεύγει η Taiyo Yuden η οποία και προτιμάται από studios mixing and mastering και η οποία έχει τα πιο ανθεκτικά και με λιγότερα errors cd. Στην ελλάδα θα τα βρείτε σε συγκεκριμένα μαγαζιά αλλά θα τα βρείτε και με την επωνυμία That's πιο ευκολα που είναι το ίδιο πράγμα. Αυτά είναι με διαφορά τα καλύτερα.

 

...και ακριβώς αυτή είναι η συγκεκριμένη μαρκα DVD/CD απο την οποια ποτε δεν ειχα παράπονο... ;)

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγώ πάντως δεν κατάλαβα τι σχέση έχει η ολότητα με την ασφάλεια. Χώρια που έχω μερικά όργανα που είναι πιο αναλογικά.

 

Kαθε κομματι του ολογραφου περιεχει την συνολικη πληροφορια του. Κυριολεκτικα. Οποτε καταλαβαινεις ποσο δυσκολο θα ειναι να χαθουν πληροφοριες, το πολυ πολυ να αποκτησουν "θορυβο" πχ. εχεις αποθηκευμενο ενα βιντεο, αμα καταστραφει μια περιοχη του dvd το αναλογο μερος του βιντεο το εχεις χασει, με το ολογραφο το ιδιο μερος θα σωθει αλλα θα εχεις και καποιο "χιονι".

 

Οσο για την αναλογικοτητα δεσ'το ετσι. Σημερα εχουμε φτασει στο σημειο η ψηφιακη κωδικοποιηση της πληροφοριας να γινεται με τοσο μικρα δειγματα που αν και θεωρητικα δεν εχουμε πετυχει την αναλογικη αποτυπωση, ειναι παρα πολυ κοντα και εχει και το πλεονεκτημα της οικονομιας και ευκολιας διαχειρησης. Γιατι το ολογραμμα λοιπον ειναι το απολυτο αναλογικο μεσο, χωρις μαλιστα κανενα απ'τα γνωστα μειονεκτηματα? Γιατι αν τα αναλογικα μεσα στηριζονται ειτε στη μηχανικη αποτυπωση πχ. αυλακιες σε βινυλιο ειτε στη ροη/στοιχιση ηλεκτρονιων πχ.θερμιονικες βαλβιδες, μαγνητικες ταινιες, το ολογραμμα τα ξεπερναει ολα στηριζομενο στην συχνοτητα του φωτος, οποτε εχεις την απολυτη αναλογικη πιστοτητα και μαλιστα χωρις τις μηχανικες/ηλεκτρικες απαιτησεις για την εγγραφη/αναγνωση του.

 

Beat that.  ;)

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο wikipedia σχετικα με το CD expected lifespan

 

 

At present, stated CD-R lifetimes are estimates based on accelerated aging tests, as the technology has not been in existence long enough to verify the upper range, 120 years. With proper care it is thought that CD-Rs should be readable one thousand times or more and have a shelf life of three to five years. Common handling practices can reduce shelf life to only one or two years.

 

Real-life (not accelerated aging) tests have revealed that some CD-Rs degrade quickly even if stored normally.[4][5] The quality of a CD-R disc has a large and direct influence on longevity -- cheap discs shouldn't be expected to last very long. Unfortunately, branding isn't a terribly good guide to quality, because many brands (major as well as no name) do not actually manufacture their own discs. Instead they are sourced from different manufacturers of varying quality. For best results, verify the actual manufacturer and material components of each batch of discs.

An example of a CD-R burned in 2000 showing dye degradation. Part of the data on it has been lost.

 

Burned CD-Rs suffer from material degradation, just like most writable media. CD-R media have an internal layer of dye used to store data. In a CD-RW disc, the recording layer is made of an alloy of silver and other metals — indium, antimony, and tellurium.[6] In CD-R media, the dye itself can degrade causing data to become unreadable.

 

ΔΕ ΘΑ ΜΕΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ !

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

...., το ολογραμμα τα ξεπερναει ολα στηριζομενο στην συχνοτητα του φωτος, οποτε εχεις την απολυτη αναλογικη πιστοτητα και μαλιστα χωρις τις μηχανικες/ηλεκτρικες απαιτησεις για την εγγραφη/αναγνωση του.

 

Beat that.  ;)

Κουφή Λεοπάρδαλη αφενός λες ανοησίες (διότι ψηφιακή πληροφορία πάλι είναι ο στόχος να καταγράφεται στα ολογραφικά μέσα) και αφετέρου ενώ εδώ συζητάμε για το πως να παίρνουμε backup τώρα, εσύ κάνεις μια μελλοντολογική συζήτηση (χωρίς μάλιστα να έχεις πάρει χαμπάρι περί τίνος πρόκειται).

Κόφτο.

Don't try to beat that. (no smiley)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου