Προς το περιεχόμενο

Aποριες ενος αρχαριου σχετικα με το ξεκινημα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

και εγώ μια ουδέτερη squier θα του πρότεινα αλλά λέει θέλει χεβι μέντα οπότε η ibanez μια χαρά του είναι.

 

η μόνη ένσταση που έχω είναι για τον εξοπλισμό πέρα απο την κιθάρα.

ένας 5watt λαμπάτος ΔΕΝ ειναι πολυτέλεια, και επίσης ΠΟΥΛΙΕΤΑΙ σα φρέσκο ψωμάκι αν το βαρεθεί το άθλημα. Και ο ήχος του δε συγκρίνεται με τρανζιστοράτους τέτοιου επιπέδου σαν τον ρολαντ.

 

για να παίρνεις τη βρώμα σου, ένα DS-1 και είσαι κύριος, και μάλιστα και αυτό ΠΟΥΛΙΕΤΑΙ σα φρέσκο ψωμάκι.

 

και θα έχεις πολύ πολύ καλύτερο ήχο, και θα σου κοστίσουν λιγότερο, και αν δεις οτι δε γουσταρεις/βαρέθηκες/δε τοχεις τα πουλάς και γλιτώνεις και απο κει.

 

σχετικά με τον μετρονόμο πιστεύω πως ανήκει στα πράγματα τα οποία έχουν γίνει πάρα πολύ υπερεκτιμημένα με την υστερία των ημερών για τη "σωστή" εκμάθηση κιθάρας.

αν δε μπορεί να παίξει μια μπλουζιά χωρίς μετρονόμο, καλύτερα να το αφήσει το άθλημα απο τώρα. Δε μιλάω για shredding ή γρήγορα παιξίματα.

Ας μάθει κανένα ακόρντο για αρχή και μετά βλέπει για μετρονόμους. Αν πάει το παιδί να πάιξει με μετρονόμο με τις μηδαμινές γνώσεις που (οπως λεει) έχει, πιο πολύ θα τον ξενερώσει και θα τον μπερδέψει παρά θα τον βοηθήσει.

 

και κάτι άλλο τα πετάλια κουρδιστήρια υπάρχουν για τα λαιβ και όχι για να κουρδίζεις σπίτι σου.

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 82
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

Σωστά. Γιατί κ εγώ πάντα παίρνω μαζί μου ένα pc όπου κ αν είμαι, και όταν θέλω μέσα στον καύσωνα να μελετήσω δυο κλίμακε ανάβω και το pc δίπλα μου να μου ανεβάσει κ άλλους 5 βαθμούς τη θερμοκρασία, άσε που είναι αξιόπιστο γιατί δεν κρασάρει ποτέ. Επιπλέον στο σπίτι μου δεν πέφτει το ρεύμα ούτε 7-8 φορές το χρόνο, στις οποίες περιπτώσεις και αποκλείεται συμπτωματικά να θέλω να κάνω practice.  ;D Έλα ρε συ, ντάξει τώρα, όχι και άχρηστος. Δηλαδή και κουρδιστίρια υπάρχουν για pc, είναι άχρηστα τα πεταλάκια; Και emulators υπάρχουν για pc, είναι άχρηστοι οι ενισχυτές; Ας μην υπρεβάλλουμε ;)

 

 

Ο μετρονόμος κάνει απλά "τικ" σε τακτά χρονικά διαστήματα!!!!! Το PC αυτό το κάνει καλύτερα από τον μηχανικό μετρονόμο (νομίζω δεν χρειάζεται να το αποδείξω). Οπότε ναι, είναι αχρηστος (εν μέρη)

 

Το επιχείρημα της ζέστης το καλοκαίρι το δέχομαι. Αλλά επείδη κόβεται το ρεύμα 7 φορές τον χρόνο, εγώ 15 ευρώ δεν δίνω... 

 

Ίσως είμαι τσιγγούνης  :P Τελος πάντων, σόρρυ για το οφτοπικ... συνεχίστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mην ψαρωνετε :), απλα θεωρω μια φορτωμενη φτηνη κιθαρα κακη επιλογη για εναν αρχαριο, ο οποιος δεν ανεφερε πουθενα οτι θελει συγκεκριμενα specs. Προσωπικα θεωρω αυτη την κιθαρα πολυ... παιδαριωδη επιλογη :-X.

Εγω θα κοιτουσα για καμια epi sg.

τι να το παρει να το κανει το παλτο (μετα συγχωρησεως κιολας)?? ::)....

βρες δασκαλο πριν καν σου ρθει η κιθαρα,βασικα πριν καν αποφασισεις να μαθεις κιθαρα,βρες εναν δασκαλο αυτο ειναι το πρωτο βημα για να μαθεις κιθαρα,ο δασκαλος...οχι?? :o...(ημαρτον..)...

ολα σιγα σιγα θα γινουν...αν εχεις το μερακι κ την ορεξη μπορεις κ μεσα απο το ιντερνετ να μαθεις τα απολυτως βασικα κ χωρις δασκαλο  απλα αν εχεις σκοπο να μαθεις να παιζεις γκαζοσολα και τα χεβιμεταλ τα τρισατανικ απο την αρχη ναι εκει θες μια Α τεχνικη απο νωρις ν αναπτυξεις...γι αρχη ομως, "τριψου" λιγακι με την κιθαρα... βρες κανα φιλο σου που να παιζει..διαβασε πως πατανε πανω στα ταστα κτλ κ ολα θα τα βρεις στην πορεια για δασκαλους μεντορες χορδοφιλοσοφους...

ΠΟΙΑΝΟΥ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ ΕΙΜΑΙ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μετρονόμος κάνει απλά "τικ" σε τακτά χρονικά διαστήματα!!!!! Το PC αυτό το κάνει καλύτερα από τον μηχανικό μετρονόμο (νομίζω δεν χρειάζεται να το αποδείξω). Οπότε ναι, είναι αχρηστος (εν μέρη)

 

Το επιχείρημα της ζέστης το καλοκαίρι το δέχομαι. Αλλά επείδη κόβεται το ρεύμα 7 φορές τον χρόνο, εγώ 15 ευρώ δεν δίνω... 

 

Ίσως είμαι τσιγγούνης  :P Τελος πάντων, σόρρυ για το οφτοπικ... συνεχίστε.

 

Βρήκα λοιπόν ένα freeware μετρονόμο για το κινητό,

έχει δυνατότητες για 3/4 και 4/4. Μπορείς να βάλεις να τονίζει το πρώτο χτύπημα ή όχι. Έχει και μια επιλογή για tap- in αλλά δεν με ενθουσίασε.

Εμένα τέλοσπάντων τώρα που το έβαλα μια χαρά δουλεύει.

 

Κατέβασμα από εδώ

http://software.aziraphal.com/Metronome.php

 

ή και απευθείας στο κινητό βάζοντας τη διεύθυνση

mobile.aziraphal.com

 

(δεν είναι πάνω πάνω ο μετρονόμος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα λοιπόν ένα freeware μετρονόμο για το κινητό,

έχει δυνατότητες για 3/4 και 4/4. Μπορείς να βάλεις να τονίζει το πρώτο χτύπημα ή όχι. Έχει και μια επιλογή για tap- in αλλά δεν με ενθουσίασε.

Εμένα τέλοσπάντων τώρα που το έβαλα μια χαρά δουλεύει.

 

Κατέβασμα από εδώ

http://software.aziraphal.com/Metronome.php

 

ή και απευθείας στο κινητό βάζοντας τη διεύθυνση

mobile.aziraphal.com

 

(δεν είναι πάνω πάνω ο μετρονόμος)

 

Μπράβο ρε Evilnye! Πολύ καλό κ χρήσιμο  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ απ' την άλλη δεν κατάλαβα μερικά πράγματα...

 

Κατ' αρχάς υπάρχει περίπτωση κάποιος να μην ξέρει αν θέλει να μάθει κάποιο όργανο; Γιατί απ' όσο θυμάμαι εγώ ήξερα απ' την αρχή ότι ήθελα να μάθω, κι επίσης ότι θα μάθαινα, σίγουρα και πεθαμένα! Κι όντως έμαθα όσο έμαθα τέλος πάντων... Κοντολογής, είναι έρως η δουλειά, και τον φίλο μας δεν τον κόβω και πολύ ερωτευμένο... (χωρίς παρεξήγηση, απλά την εντύπωση μου λέω).

 

Απ' την άλλη, ανέκαθεν η συνταγή μία ήταν (από όσα θυμάμαι πάλι): Κάτι φτηνό, εν ανάγκη και δανεικό, και "κλέψιμο" γνώσης από δω κι από κει, και τώρα με το net δεν τίθεται θέμα βεβαίως... Κι όταν δεις ότι δε σε καλύπτει το όργανο, οργανώνεσαι και χτυπάς κάτι καλύτερο.

 

Και τί είναι αυτή η ιστορία με το "πρόσεχε μην αρχίσεις στραβα" και "πάνε σε δάσκαλο";;; ΟΛΑ τα πράγματα στη ζωή μου στραβά τα άρχισα, κι από δάσκαλο πείρα καμμία δεν έχω. Κι δεν έχω παράπονο κανένα, μιά χαρά το γλέντησα. Και τα εξ' αρχής λάθη πιό πολύ απ' όλα. Εξ' άλλου όλα στο μυαλό είναι και εφ' όσον τα κατανοήσεις φτιάχνονται σε μιά βδομάδα μέσα νομίζω.

 

Έρωτος θέλοντος και χρόνου επιτρέπονος, όλα θα γίνουν σιγά-σιγά. Πώς το έλεγε κι ο συμφορουμίτης στην υπογραφή του;

 

"ΜΑΘΕ ΝΑ ΧΤΥΠΑΣ ΤΗ ΛΑ, ΚΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΚ ΑΛΑ..."

 

Λίγο ρομαντισμό κι ενθουσιασμό ρε παιδιά θέλει το πράμα, τί δασκάλους κι εξοπλισμούς αρχίσατε...  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα κ παλι, δεν βρηκα ακομα την ευκαιρια να παραγγειλω τελικα τα πραγματα αν κ εχω αποφασισει μιας κ μαζευω καποιες πληροφοριες ακομα, θελω να παρω κ 2-3 σετακια χορδες, τι να παρω ομως ? Η μουσικη που θα παιζω (λεμε τωρα) ειναι με βαση τους metallica (αλητες μαλλιαδες) εχω δει να λετε για 9αρες 12αρες κτλ. εγω τι να παρω κ ποιες οι διαφορες τους ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oι ηλεκτρικες ερχονται συνηθως με 9ρες απο το εργοστασιο για να φαινονται ευκολοπαιχτες ακομα και αν ειναι μετριοτατα σεταρισμενες (που σιγουρα θα ειναι).

Κανε μια χαρη στον εαυτο σου και πηγαινε σε ενα μαστορα να σου περασει 10ρες (μια χαρα για 25,5 scale και για αρχη), να στη σεταρει και το σημαντικοτερο: να σου δειξει

πως να την σεταρεις μονος σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oι ηλεκτρικες ερχονται συνηθως με 9ρες απο το εργοστασιο για να φαινονται ευκολοπαιχτες ακομα και αν ειναι μετριοτατα σεταρισμενες (που σιγουρα θα ειναι).

Κανε μια χαρη στον εαυτο σου και πηγαινε σε ενα μαστορα να σου περασει 10ρες (μια χαρα για 25,5 scale και για αρχη), να στη σεταρει και το σημαντικοτερο: να σου δειξει

πως να την σεταρεις μονος σου.

Μμμμμ δεν θα ειχα κανενα προβλημα ομως που να βρω μαστορα (επαρχια, καταλαβαινεις), τι ακριβως περιλαμβανει το σεταρισμα κ γιατι να βαλω 10αρες ?

 

ΥΓ. Κατεβαινω συχνα Αθηνα οποτε μπορω να την παω καπου εκει για να μου δειξουν κιολας, καποια προταση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι εγω απο επαρχια ειμαι, δεν εχω ιδεα απο Αθηνα. Δεν εχω παει ποτε σε μαστορα βεβαια. Αν ριξεις μια ματια εδω http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;sa=view;article=39, εχεις μερικα εργαλεια και πιανουν λιγο τα χερια σου, σιγα σιγα θα την φερνεις στα μετρα σου πανευκολα ;). Το τρεμολο ισως σε δυσκολεψει λιγο αλλα μπορεις να δεις και videos στο youtube. Οι 9ρες παραειναι λεπτες (εγω 11ρες βαζω), τις παχυτερες χορδες τις νιωθεις περισσοτερο κατω απο τα δακτυλα σου, τις αρπαζεις με μεγαλυτερη σιγουρια στα σηκωματα, σπανε πιο δυσκολα και οι μαγνητες 'πιανουν' καλυτερα τον παλμο τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου