Προς το περιεχόμενο

Μας φάγανε οι φλόγες...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πήγαινε πεστο στους συμβασιούχους που τους κάνουν συμβάσεις ορισμένου χρόνου, αλλά ποτέ 2 συνεχόμενα χρόνια, ώστε να μην έχουν το δικαίωμα στην μονιμοποίηση. Βάλτους και χαμογελάκια μετά. :)

 

Μπα, πολλούς κάθε χρόνο, απλά όχι ολόκληρο για να γλυτώνουν άδειες μετ'αποδοχών, δώρα Χριστουγέννων-Πάσχα κλπ. Βασικά έχετε και οι δύο δίκιο στο "χειρότερο" μέρος της παρατήρησής σας:

 

1. Ουσιαστικά οι συμβασιούχοι καλύπτουν πάγιες (παγιότατες θέσεις) άρα όντως προσμετρώνται στους ΔΥ.

2. Με την ΕΛΕΕΙΝΗ πρακτική αυτή τους εκμεταλλεύονται μέχρι αηδίας.

 

Φυσικά και οι περισσότερες φωτιές εξυπηρετούν συμφέροντα ιδιωτών οι οποίοι είναι από βαθύπλουτοι μέχρι άφραγκοι (κι ο βοσκός στο χωριό μου έβαζε φωτιά για να κάνει βοσκοτόπια, και αν έπαιρνε διαστάσεις μια χαρά θα τα έκαιγε 3-4 χωριά, από την άλλη κι ο δήμαρχος συγκεκριμένης κοντινής περιοχής φροντίζει ώστε να καεί μέρος δάσους το οποίο του ανήκει αλλά είναι φυσικά ΔΑΣΟΣ). Το ζήτημα είναι πως το να λέμε πως φταίνε οι εμπρηστές είναι προφανές, πρόκειται για ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ, κατά τη γνώμη μου, θα ξαναπώ, ΠΟΛΥ χειρότερους από δολοφόνους. Ο,ΤΙ και αν είναι κανείς, ο εμπρησμός είναι ίσως το χειρότερο έγκλημα κατά τη γνώμη μου. Τι να πούμε λοιπόν για ανθρώπους που καίνε δέντρα, ζώα, σπίτια, ανθρώπους για να ΚΕΡΔΙΣΟΥΝ (είτε ένα επίτι, είτε μια βίλα, είτε βοσκοτόπια, είτε εργοστάσια, είτε ξενοδοχεία); Δεν τίθεται θέμα καν, πρόκειται για ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ που άνετα θα δεχόμουν να πάνε στην ηλεκτρική καρέκλα.

 

Το ζήτημα όμως είναι πως αυτοί υπάρχουν. Τι κάνουμε οι υπόλοιποι λοιπόν; Ποιός από τους γελοίους που μας κυβερνάνε τόσες δεκαετίες έκανε ένα πλήρες κτηματολόγιο; Ποιός γκρέμισε τα αυθαίρετα που ξεπετάγονται παντού; Ποιός φρόντισε στα καμμένα να ξαναγίνει δάσος; ΚΑΝΕΙΣ. Τεράστια ευθύνη λοιπόν στους πολιτικούς.

 

Ποιοί τους ψήφισαν και τους ξαναψήφισαν και πάλι ξανα τα ίδια, είτε για προσωπικό όφελος, είτε για όποιον άλλον λόγο; ΤΕΡΑΣΤΙΑ ευθύνη λοιπόν ΚΑΙ σε αυτούς ψηφοφόρους.

 

Ποιοί φρόντισαν ώστε να είναι καθαρά τα κτήματά τους, τα χωριά τους, τα ρέματα και οι χείμαροι εκεί γύρω; ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ. ΤΕΡΑΣΤΙΑ ευθύνη και εδώ (και συμπεριλαμβάνονται και συγγενείς μου από το χωριό εδώ!). Ορισμένα πράγματα είναι ευθύνη ΔΙΚΗ ΜΑΣ.

 

Υπάρχουν πολλές τέτοιες κατηγορίες. Δε χρειάζεται να επεκταθούμε. Και δεν υπάρχει και λόγος να συγκρίνουμε.

 

Φταίνε οι εμπρηστές. Φταίνε όσοι πολιτικοί κάνουν τη δουλειά τους ελλειπώς (για κέρδος ή από αδιαφορία ή για όποιον άλλον λόγο). Φταίνε όσοι ξεχνάνε μονίμως όσα έγιναν και ξαναψηφίζουν τους ίδιους.

 

Με λίγα λόγια, φταίνε όσοι δεν κάνουν το μερίδιο δουλειάς που τους αναλογεί. Υπουργοί, πρωθυπουργοί, ΔΥ, απλοί πολίτες (που πετάνε σκουπίδια μέσα στα δάση, που δεν καθαρίζουν χωράφια και αυλές, που πετάνε τσιγάρα αναμένα κάτω, που χτίζουν αυθαίρετα κλπ κλπ κλπ). Δεν έχει νόημα να τη βγάλουμε έξω να τη μετρήσουμε. Είναι εκτεταμένο το θέμα.

 

Καταλογίζω τεράστια ευθύνη σε αυτά τα ΖΩΑ που μας κυβερνάνε τόσα χρόνια. Αλλά θέλω να σας θέσω ένα ερώτημα, να ακούσω τη γνώμη σας... Εντελώς υποθετικά και θεωρητικά:

 

αν βγει (έστω) ο Γιωργάκης και πει "θα κατεδαφίσω ΟΛΑ τα αυθαίρετα σε ΟΛΗ τη χώρα και θα τα κάνω πάλι δάσος όπως ήτανε, θα φροντίσω οι δουλειές στο δημόσιο να πηγαίνουν αξιοκρατικά (έστω λέμε ότι μπορούσε να γίνει, με τίμιες και δίκαιες προσλήψεις, απολύσεις, μισθούς κλπ) και να μη γίνεται ούτε ΕΝΑ ρουσφέτι"... πόσοι τελικά θα τολμήσουν να τον ψηφίσουν; Έστω ότι ΗΤΑΝ ΔΥΝΑΤΟ να γίνουν τα πράγματα ιδανικά. Τίμια, καθαρά, δίκαια: ΟΛΑ. Θα το ήθελε η πλειοψηφία;

 

Αυτό που πραγματικά με φοβίζει είναι πως τελικά αυτοί που βολεύονται με όλα αυτά (σβήσε μου την κλήση, δώσε ρεύμα στο αυθαίρετο, κάνε τα στραβά μάτια, βάλε με στο δημόσιο, κάτσε να έρχομαι στη δουλειά 3 ωρες την ημέρα, δώσε άδεια για το εργοστάσιο, κάνε τα στραβά μάτια για άθλιες συνθήκες εργαζομένων κλπ κλπ κλπ) είναι η πλειοψηφία (που αυτή τη στιγμή, μαζί μας, φωνάζει)....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 247
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Φεντεριάρη, το ξέρω ότι τα επιχειρήματα που παρέθεσα είναι σχηματικά και υπερ-απλοποιημένα. Δεν σημαίνει όμως ότι κάνω λάθος. Ο προσωπικός σου κήπος και τα δάση είναι δύο διαφορετικά πράγματα. Δεν είναι ευθύνη της δημόσιας διοίκησης αν καεί ο κήπος σου, αλλά είναι ευθύνη της δημόσιας διοίκησης αν καεί το δάσος.

 

Ανίμαε, το ξέρω ότι διαφωνούμε. Αλλά μην προσποιείσαι ότι ενοχλείσαι από τον πολιτικό χαρακτήρα της συζήτησης (την έναρξη του οποίου προσάπτεις σε εμένα). Από το περιεχόμενο ενοχλείσαι.. αν ήταν άλλο θα ήσουν τρισευτυχής.

 

Εύη, και πάλι συγχαρητήρια για τις απόψεις σου.

 

Superfunk, εννοείται ότι συμφωνώ.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να γινει αυτο θα πρεπει να αποκομματικοποιησεις τη δημοσια διοικηση πρωτα (βαλτα σε πρωτη φαση με τους 300 δηλαδη). Αλλιως αν την καταργησεις , αυτο που θα συμβει στο Ελλαντα  την επομενη κιολας μερα θα ειναι οι μπλε να απολυσουν ολους τους πρασινους (και ακομη χειροτερα να τους αντικαταστησουν και με αλλους μπλε), και μετα απο 4 χρονια οι πρασσινοι να απολυσουν ολους τους μπλε και να επαναπροσλαβουν ολους τους πρασσινους.

 

Διασκεδαστικη χωρα.

 

Σορρυ μα εκ των πραγματων ειναι πολιτικο το θεμα. Και προτιμω να ειναι πολιτικο το θεμα παρα να το ανοιξαμε για να δουμε αν ειναι καλα τα μελη του φορουμ που μενουν στις πληγεισες περιοχες.

 

 

Τα αποτελέσματα της κατάργησης της μονιμότητας και συγχρόνως τις συνθήκες εργασίας(ωράρια, μισθοί, ασφάλιση-αλήθεια το λεγόμενο ελαστικό ωράριο λόγω της "κρίσης" και της εκάστοτε κρίσης που θα υπάρξει, μάλλον δεν το λαμβάνει κανείς υπόψην του) στον ιδιωτικό τομέα, δεν μου φαίνεται βέβαια να απασχολούν και κανέναν.  Απλά φταίνε οι δημόσιοι υπάλληλοι.

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ή προτιμούν να συνεχίσουν να παλεύουν για αυτό που αγαπούν, θα προτιμήσουν να μείνουν.

Δεν είναι ανάγκη να τους λοιδωρούμε και από πάνω γιατί προτιμησαν να φυλάττουν τις προσωπικές τους Θερμοπύλες.

 

δεν λοιδωρω κανεναν,απλα επειδη εχω ΠΑΘΕΙ (ειμαι απο τους ηλιθιους που ΓΥΡΙΣΑΝ στη χωρα τους απο το εξωτερικο τη δεκαετια του 90 για να...φυλαξουν τις Θερμοπυλες που αναφερεις) αναφερω την προσωπικη μου αληθεια (οπως πολυ σωστα λες).

 

Αλλοι όμως που δεν έχουν την οικονομική ικανότητα ή διορατικότητα να εκμεταλλευτούν ευκαιρίες λαών υπό ανάγκη

 

τι να κανω ο μαυρος αφου δεν εχω λεφτα να παρω σπιτι στην Ελλαδα? (δεν ειμαι κλεφτης,δεν εχω γονεις με ακινητη περιουσια και δεν θελω να καταληξω στη φυλακη για χρεη σε τραπεζες...)

 

και δεν εκμεταλευτηκα καμμια αναγκη,η real estate αγορα ειναι εκ φυσεως πλασματικη (δες τα χαλια της Αθηνας π.χ. που εχει τα ακριβοτερα και χειροτερα σπιτια της Ευρωπης,κανονικα αν οι τιμες ηταν αληθινες θα επρεπε ολοι μας να ειμασταν Bill Gates.. ;D),απλα στη Γερμανια ο κοσμος δεν ειναι ηλιθιος να αγοραζει φυκια για μεταξωτες κορδελλες (οπως στην Ελλαδα).

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τα αποτελέσματα της κατάργησης της μονιμότητας και συγχρόνως τις συνθήκες εργασίας(ωράρια, μισθοί, ασφάλιση-αλήθεια το λεγόμενο ελαστικό ωράριο λόγω της "κρίσης" και της εκάστοτε κρίσης που θα υπάρξει, μάλλον δεν το λαμβάνει κανείς υπόψην του) στον ιδιωτικό τομέα, δεν μου φαίνεται βέβαια να απασχολούν και κανέναν.  Απλά φταίνε οι δημόσιοι υπάλληλοι.

 

Κανεις λαθος και αν διαβασεις προσεκτικα το πρωτο μακροσκελες ποστ μου θα δεις οτι αναφερομαι ακριβως σε αυτο το ακρως υποκριτικο.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, και κάτι ακόμη, πολύ σημαντικό: οι δημόσιοι υπάλληλοι δεν είναι περισσότεροι. Είναι - προς το παρόν - λιγότεροι. Περισσότερα καλά νέα, σε λίγους μήνες - με οποιαδήποτε κυβέρνηση.

 

:)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανίμαε, το ξέρω ότι διαφωνούμε. Αλλά μην προσποιείσαι ότι ενοχλείσαι από τον πολιτικό χαρακτήρα της συζήτησης (την έναρξη του οποίου προσάπτεις σε εμένα). Από το περιεχόμενο ενοχλείσαι.. αν ήταν άλλο θα ήσουν τρισευτυχής.

 

Εγώ ενοχλούμαι γιατί μπορείς να λες ότι θες σε αυτό το φόρουμ χωρίς να έχεις τις συνέπειες που θα είχε ένας απλός χρήστης αν έλεγε τα πράγματα που λες.

Από την άλλη πάλι με προσβάλεις, που χωρίς να με ξέρεις, λες οτι προσποιούμαι. Για πολλοστή φορά.

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τα αποτελέσματα της κατάργησης της μονιμότητας και συγχρόνως τις συνθήκες εργασίας(ωράρια, μισθοί, ασφάλιση-αλήθεια το λεγόμενο ελαστικό ωράριο λόγω της "κρίσης" και της εκάστοτε κρίσης που θα υπάρξει, μάλλον δεν το λαμβάνει κανείς υπόψην του) στον ιδιωτικό τομέα, δεν μου φαίνεται βέβαια να απασχολούν και κανέναν.  Απλά φταίνε οι δημόσιοι υπάλληλοι.

 

Σε παρακαλώ να μη γενικεύεις συγκεκριμένες θέσεις οποιουδήποτε (όχι μόνο του eye, αλλά οποιουδήποτε) σε όλους. ;) Πολλοί ήδη έχουμε μιλήσει και για τους (λίγους αλλά σίγουρα υπαρκτούς) ανθρώπους που δουλεύουν ΣΟΒΑΡΑ και με ΑΡΧΕΣ στο δημόσιο, για τα διάφορα συμφέροντα κλπ κλπ πράγματα που θεωρείς ότι ξεχνάμε. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ενοχλούμαι γιατί μπορείς να λες ότι θες σε αυτό το φόρουμ χωρίς να έχεις τις συνέπειες που θα είχε ένας απλός χρήστης αν έλεγε τα πράγματα που λες.

Από την άλλη πάλι με προσβάλεις, που χωρίς να με ξέρεις, λες οτι προσποιούμαι. Για πολλοστή φορά.

 

Όλα τα μέλη του φόρουμ απολαμβάνουν τα ίδια δικαιώματα. Έχουμε καραμπινάτες περιπτώσεις απαράδεκτης συμπεριφοράς από μέλη (νέα και παλιά) που δεν τιμωρούνται κατά κανένα τρόπο. Στο παρόν thread η "πολιτική" συζήτηση γίνεται κοινή συναινέση με την - προσωρινή, φαντάζομαι - άδεια του admin.

 

Αν όμως επιμένεις, στείλε μου το τηλέφωνό σου, να σε παίρνω κάθε μέρα να στα λέω μπας και καταλάβεις ότι μιλώ πολύ-πολύ σοβαρά.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ζήτημα όμως είναι πως αυτοί υπάρχουν. Τι κάνουμε οι υπόλοιποι λοιπόν; Ποιός από τους γελοίους που μας κυβερνάνε τόσες δεκαετίες έκανε ένα πλήρες κτηματολόγιο; Ποιός γκρέμισε τα αυθαίρετα που ξεπετάγονται παντού; Ποιός φρόντισε στα καμμένα να ξαναγίνει δάσος; ΚΑΝΕΙΣ. Τεράστια ευθύνη λοιπόν στους πολιτικούς.

Μαζί σου βρε Μενέλαε. Μαζί σου.

Οσο για το κτηματολόγια είναι πραγματικά ανέκδοτο.

Κάποια δις που ξοδεύτηκαν από την πρώην κυβέρνηση για να πει σε μια μέρα η συνώνυμη του ηγέτη της "Ουπς, λάθος. Σόρρυ. Πάμε από την αρχή".  :o

Για να έρθουν οι άλλοι και να ξοδέψουν άλλα τρελλά ποσά, να μας ζητήσουν να το φτιάξουμε εμεις (Ε9), να το πληρώσουμε (πρόσθετοι φόροι) και ακόμα δεν υπάρχει.

ΤΟ ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ.

 

δεν λοιδωρω κανεναν,απλα επειδη εχω ΠΑΘΕΙ (ειμαι απο τους ηλιθιους που ΓΥΡΙΣΑΝ στη χωρα τους απο το εξωτερικο τη δεκαετια του 90 για να...φυλαξουν τις Θερμοπυλες που αναφερεις) αναφερω την προσωπικη μου αληθεια (οπως πολυ σωστα λες).

 

Το αυτό και δι ημάς. Και ακόμα αναρωτιέμαι..........  ;)

 

Οσο για τους Γερμανούς αγοράζουν μεταξωτές κορδέλες για φύκια όπως θα σου πουν οι Ανατολικογερμανοί, Ρουμάνοι, Κροάτες και πάει λέγοντας........

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου