Προς το περιεχόμενο

Επιλογη high gain ενισχυτη ? modern punk rock,metalcore,hardcore


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε ολους νεο μελος και ψαχνομαι για καποιον λαμπατο high gain ενισχυτη...Η κιθαρα μου ειναι μια gibson sg standard left hand (498t bridge k 490 neck) και ψαχνω γενικα για κατι με πολυ chugga chugga ξυσιμο κτλ σε στυλ modern punk rock (no use for a name,new found glory,plus 44,the ataris,alkaline trio etc) κ metalcore,hardcore (parkway drive,a day to remember etc)...    to budget m ειναι γυρω στα 1000-1200 ευρω.

Παρολα αυτα εχω καποιες απορειες... 

 

1) Να επιλεξω καλυτερα combo ενισχυτη με 1-2 πεταλια η να παω σε κεφαλι-καμπινα? για τ πρωτο δν ειμαι και τοσο σιγουρος γιατι χρειαζομαι ογκο για αυτα π παιζω,αλλα υπαρχει και η επιλογη extra καμπινας πιο μετα..τι λετε?

 

2)Απο κεφαλια ειμαι μεταξυ a)peavey valveking 100

                                    b)marshall tsl 60

                                    c)marshall dsl 50

                                    d)line 6 spider valve hd100

                                    e)engl fireball 60watt

                                    f)HUGHES&KETTNER SWITCHBLADE 100

                                    g)orange rocker 30 me kana petali

                                    h)EGNATER RENEGADE-65 HEAD 

για καμπινα εχω σκεφτει κατι φτηνο με celestion v30 πανω 2χ12 πχ Ηarley benton για αρχη και πιο μετα παιρνω καποιο 4χ12 μαρσαλ 1960av

 

Tα περισοτερα απο τα bands που ακουω παιζουν σε mesa boogie dual rectifier ktl αλλα δν εχω τοσα λεφτα για να επενδυσω παρολα αυτα θα αξιζε καποιος μεταχειρισμενος rectifier  απο ebay?  Ti προτεινετε για τoν ηχο που θελω να βγαλω??

 

Ευχαριστω προκαταβολικα!

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα ειμαι της ιδιας φασης...μουσικα...αγορασα ενα crate gt-3500h 350watt κεφαλη και ειμαι υπερευχαριστημενος..ολα αυτα με 260 ευρω περιπου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια χαρα φιλε!

με το budget που διαθετεις ισως θα ηταν καλη φαση να προτιμησεις combo γιατι πιστευω οτι αν παρεις μια ακριβη κεφαλη κ τη συνδυασεις με μια αισχρη καμπινα,απλα θα χαντακωνεις τον ενισχυτη σου...επισης εχε υποψιν οτι αν θες να παιζεις και στο σπιτι χωρις attenuator,ισχυς πανω απο 50 watts λαμπα (κ πολλα λεω) ειναι απαγορευτικη...οι ενισχυτες που παραθετεις(χωρις να εχω προσωπικη εμπειρια) πιστευω οτι θα σε ικανοποιησουν full....εγω αν ημουνα στη θεση σου,θα πηγαινα μαλλον για κανενα combo engl....

http://www.thomann.de/gr/engl_z5.htm  το footswitch

 

http://www.thomann.de/gr/engl_screamer_50_roehrencombo_e330.htm

 

 

 

ας ριξουν οι ειδικοι τα φωτα τους

ΠΟΙΑΝΟΥ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ ΕΙΜΑΙ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικη γνωμη παντα...ο screamer ειναι απλα απαραδεκτος για αυτο που θελεις να παιξεις....αν θες να πας σε λαμπατο πηγαινε για fireball δαγκωτο....παντως για μερικα παιδια που ισως ξερουν καποια ιστορικα στοιχεια γυρω απο ενισχυτες ισως γνωριζουν η εχουν ακουσει 5 πραματα για τους παλιους ampeg...ss φυσικα...ο crate ειναι απλα κοπια του ampeg vh-140 h...οι dying fetus kai suffocation δινουν live kai παιζουν ακομα με αυτους....οποτε δε βλεπω το λογο να δωσεις μια περιουσια τουλαχιστον για κεφαλη...για combo αλλου παππα ευαγγελιο.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

zebric και εγω προτιμω fireball απο screamer ειδικα η combo version του screamer ναι μεν εχει πολυ ποιοτητα και καλο ηχο αλλα απο οτι εχω ακουσει και δει εχει πιο vintage ηχo απο τον fireball...Kati αλλο εχει ακουσει κανεις αλλος οτι οι engl γενικα εχουν πολλα πριμα?? Θα εχω προβλημα με την gibson sg που γενικα βγαζι λιγο πιο λεπτο ηχο απο les paul?? Για valveking kai line 6 hd100 kaneis??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ σωστός ο Kse, ακριβώς αυτόν θα πρότεινα για τις ανάγκες σου, ή τον 5150. Όπως και να'χει το θέμα, θα απέφευγα οπωσδήποτε τον Line6 και τον Valveking. Για παλιούς Ampeg γνωρίζω διάφορα μόνο για τους λαμπάτους... εξαρτάται από το μοντέλο. Οι V4, Vt22 κλπ είναι θηρία από headroom και βγάζουν απίστευτο distortion, και επίσης κάνουν και για πανκ (πχ. ο Greg Sage των Wipers έπαιζε με έναν) αλλά είναι κάπως δυσεύρετοι, και ίσως θέλουν και ένα καλό restoration. Eπίσης, τo od/dist τους (αν δεν γκρεμίσεις το οικοδομικό σου τετράγωνο προσπαθώντας να το βγάλεις) είναι πιο βιντατζιάρικα και όχι μοντέρνα σε ηχόχρωμα.

 

Όσον αφορά στην επιλογή (α), ένας combo δεν θα ήθελε απαραίτητα πετάλια. Ένας "καθαρός" combo ναι, ένας "βρώμικος" όχι. Γενικά για τέτοιες αγριάδες δεν θα συνιστούσα πετάλια.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα σου πρότεινα να ρίξεις και ένα αυτί στους diezel... Απίστευτοι ενισχυτές... Από αυτούς που πρότεινες θα έδινα ένα + στον fireball...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου