Προς το περιεχόμενο

G&L L2000 Tribute - Experiences/Opinions...


warpie

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τo γνωριζω Ευη, εχω και jazz και precision, σαφως και εχουν διαφορα ειδικα

κοντα στο nut. Ισως βεβαια τοσο καιρο τοποθετω το χερι μου λαθος πανω

στο μπασο και απλα δεν θελω να το παραδεχτω, για αυτο και με κουραζει

περισσοτερο απ οτι η κιθαρα. Εκτος και αν τα Squier εχουν λεπτοτερα

μπρατσα απ τα Fender και εγω ζω με ψευδαισθησεις...

 

edit: τωρα ειδα την απαντηση σου X-minor, θα ψαξω να βρω κανενα warwick

να γρατζουνισω να δω αν με βολευουν... ωστε να συμβιβαστω με την ιδεα

οτι με fenderοειδη ετσι ειναι τα πραγματα, εχασα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μερικά παλιότερα μοντέλα precision καθώς και μερικά RI πάντως απ'όσο γνωρίζω έχουν ακόμα πιο χοντρά μπράτσα, αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος, καθώς δεν μπορούσα να συγκρίνω επί τόπου. Δοκίμασε διάφορα precision, παίζει να βρείς κάτι. Αν όχι, δοκίμασε και κανένα G&L κι εσύ, ίσως σου κάτσει καλύτερα. Αν πάλι δεεεν, τσέκαρε και κανένα 5άρι, ίσως σε βολέψουν εκείνα καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δοκιμασω και μου αρεσουν, μετα τι θα κανω? Φοβαμαι μη μπλεξω...

Κατσε εδω περα Μητσο με τα squierακια σου, μια χαρα ειναι... 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σα σκιουράκια ακούστηκε αυτό.

Πάντως κοίταξε μήπως απλά πιέζεις πολύ και όντως βάζεις λάθος τον αντίχειρα και κουράζεσαι.

 

Απ' την άλλη βέβαια τα χέρια θέλουν και καιρό να συνηθίσουν και τις ώρες παιξίματος. (Κάνε και ζέσταμα και διατάσεις μη βρεθείς με καμιά τενοντίτιδα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως έχω καταλήξει πως αυτό που με βολεύει (από τα λίγα που έχω παίξει) είναι το "μη ξωμομένο" μπράτσο των Ibanez... Καλό είναι και το μπράτσο των Jazz αλλά μέχρι εκεί... Πιο χοντρά μπράτσα δεν με βολεύουν μετά από 3-4 ώρες παιξίματος... ΒΕΒΑΙΑ από ότι έχω παρατηρήσει είναι και θέμα που έχω το μπάσο... Δηλαδή όταν το έχω στα γόνατα (όπου και είναι η συνηθισμένη και "σωστή" του θέση) με την ζώνη ανοιγμένη στο φουλ το λεπτό μπράτσο με βολεύει καλύτερα... Όταν το φοράω γραβάτα τότε το χοντρό μπράτσο (του jazz έτσι μη φανταστείτε κάνα P) στηρίζει ωραία τα δάχτυλα.... Είναι φαντάζομαι και πως έχεις συνηθίσει... Δηλαδή τώρα που έφτιαξα το Ibanez και ξανάρχισα να παίζω (yahooooooo x-minor τα κατάφερα) όποτε παίζω με το ένα και πάω να πιάσω στα χέρια μου το άλλο είναι η μέρα με τη νύχτα το μπράτσο...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και θες και το G&L τρελό αγόρι?!? Αφού έχεις ευαισθησία στα χοντρά τα μπράτσα!!!  :P  ;D  ;D  ;D

 

Παρεμπιπτόντως, περιμένω τις φωτογραφίες και πλήρη ανάλυση του αναγεννημένου Ibanez!!!  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φωτογραφίες μαζί με ηχογράφηση!!!!ΟΧΙ ΠΑΙΖΟΥΜΕ!!!!κάτσε να δούμε πιο θα γράψουμε με την μπάντα και θα τα συνδιάσω ρε!!!

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

X-minor, γιατι θα μου προτεινες να αποφυγω το deluxe?

 

Πρώτον γιατί οτιδήποτε fender με active σύστημα έχω δοκιμάσει μου έχει αφήσει τις χειρότερες εντυπώσεις και δεύτερον γιατί είμαι της άποψης πως precision με jazz μανίκι δεν είναι precision. Πιστεύω πως το χοντρό και φαρδύ μανίκι του precision είναι ένα μέρος του ηχητικού και γενικού του χαρακτήρα, οπότε... Κι εκτός αυτού, αν και συμπαθώ τα P/J μπάσσα, πιστεύω πως το κλασσικό precision έχει ένα split-coil και τέλος. Εκτός αυτού, δεν μου άρεσαν καθόλου οπτικά (το jazz μανίκι μου φαίνεται περίεργο πάνω σε precision σώμα). Είναι βέβαια η προσωπική μου άποψη και προφανώς και προσωπικές παραξενιές, αλλά αν μπορείς δοκίμασέ το πρώτα καλύτερα, να'σαι κι εσύ σίγουρος.

 

Κατά τ'άλλα, αν καταλήξεις στο deluxe, ΣΙΓΟΥΡΑ θα σου πρότεινα το SB2 έναντι αυτού. Είναι μεν πιο "μοντέρνο" στον ήχο του, με πιο δυνατούς μαγνήτες, αλλά στ'αυτιά μου ακούγεται ΠΟΛΥ καλύτερο απ'το active deluxe της Fender.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου