Προς το περιεχόμενο

G&L L2000 Tribute - Experiences/Opinions...


warpie

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Έχω το tribute το 5άρι (L2500). Στην αρχή το είχα ψιλομισήσει λόγω του πιο ψωμωμένου μανικιού, αλλά με τον καιρό έγινε το αγαπημένο μου. Έχει πάααρα πολλούς χρήσιμους ήχους σχεδόν για κάθε στυλ, και το μανίκι αν το συνηθίσεις είναι πολύ άνετο για μπασσοπαίξιμο (δεν είναι βέβαια για solo στυλάκι τόσο άνετο kate me). Σαν ήχος πιστεύω μπορεί να παίξει σχεδόν τα πάντα, αλλά καλύτερα να το δοκιμάσεις πρώτα αν μπορείς, γιατί το μανίκι ίσως να μη σε βολέψει. Στα συν του πάντως είναι ότι είναι σχετικά ελαφρύ.

 

Όσον αφορά τη σύγκρισή τους με τα "αυθεντικά" Αμερικάνικα ξαδέρφια τους, εγώ στον ήχο δεν πρόσεξα ιδιαίτερη διαφορά - μπορεί να μην έχω σωστά αυτιά. Στην κατασκευή ναί, είναι σαφώς πιο προσεγμένα, αλλά δεν θα τα'σκαγα για Αμερικάνικο (εκτός αν ήταν κανένα ASAT  ;D) αν δεν μου περίσσευαν χοντρά. But that's just me.

 

Αν πάντως δεν χρειάζεσαι τόσο τα άπειρα μπλιμπλίκια/ρυθμίσεις στον ήχο σου θα σου πρότεινα να κοιτάξεις και τα SB2 (τα P/J μοντέλα δηλαδή), που είναι απίστευτα μπάσσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά go for it... Πολύ ωραία μπάσα και με πολύ ωραίο στήσιμο... Ψήνω τον x-minor να μου το πουλήσει αλλά δεν μου κάθεται!!!!!! χαχαχαχαχαχαχ :);)

Και θα συμφωνήσω πως δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από τα αμερικάνικα ξαδέλφια τους!!!!

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και θα συμφωνήσω πως δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από τα αμερικάνικα ξαδέλφια τους!!!!

Το αντίθετο θα έλεγα

 

Αν πάντως δεν χρειάζεσαι τόσο τα άπειρα μπλιμπλίκια/ρυθμίσεις στον ήχο σου θα σου πρότεινα να κοιτάξεις και τα SB2 (τα P/J μοντέλα δηλαδή), που είναι απίστευτα μπάσσα.

Major συμβουλή (ειδικά εκείνο το silver flake......)

Αν και μ' αρέσουν τα μπλιπλικια (αν και είμαι μονοδιάστατος).

Πρωταθλητής για μένα βέβαια παραμένει το ASAT Semi Hollow όπως καλά γνωρίζει ο Χ.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thanks παιδια,

 

δε ξερω, ειμαι λιγο μπερδεμενος βασικα.

Θα ειναι το 1ο μοθ μπασο (τωρα μαθαινω) και ειμαι μεταξυ αυτου και του fender precision deluxe...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν χρειάζεσαι την πληθώρα ήχων και ρυθμίσεων που προσφέρει το G&L τότε go for it, δεν θα σε απογοητεύσει. Αν πάλι θες precision, τότε μόνο ένα precision θα σου τον προσφέρει, άσχετα αν και το SB2 που ανέφερα είναι κοντά. Αν ισχύει η δεύτερη περίπτωση, θα σου πρότεινα να αποφύγεις το deluxe, και να προτιμήσεις το classic 50's precision ή ακόμα και το squier classic vibe, που κοντράρει άνετα (και βγαίνει κι από πάνω, kate me) πολλά Μεξικάνικα Fender.

 

Πάντως έχε υπ'όψη σου πως και τα δύο μπάσσα έχουν μανίκια σχετικά χοντρά και ταστιέρες με σχετικά μικρό radius, οπότε αν έχεις συνηθίσει σε κάτι άλλο ίσως να μη σε βολέψουν. Επαναλαμβάνω πάντως πως για μπασσοπαίξιμο (δηλαδή μπάσσο μπάσσο, όχι Sheehan μπάσσο  ;D) είναι εξαιρετικά άνετα και τα δύο.

 

Πάντως να ξέρεις πως στο budget σου (που απ'όσο κατάλαβα είναι γύρω στα 600-700 ευρώ?) μπορείς να πάρεις ΠΟΛΥ καλό μπάσσο, οπότε αν δεν έχεις "κολλήσει" σ'αυτά τα δύο μόνο μπορείς να την ψάξεις κι άλλο τη δουλειά, αν και κατ'εμέ στο στυλ έχεις πετύχει διάνα!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thanks x-minor :)

 

δε καιγομαι για ολα τα tones που εχει το λ2000 να σου πω την αληθεια.

Απλα εχω ακουσει αρκετα καλα λογια..

 

Βασικα αυτο που θελω ειναι τον ηχο του precision με jazz μανίκι,

για αυτο σκεφτομουν το deluxe  :)

 

το budget μου ειναι περιπου στις £300-350 και λεω να παω για second hand.

Θα μπορουσα να δωσω και λιγα παραπανω αλλα οπως ειπα ακομα μαθαινω και δε θελω να σκασω 'πολυ' χρημα. Κραταω και λιγα για αμπ  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mιας και μιλατε για μπασα και μπρατσα, ποια εχουν τα πιο ψωμομενα?

Μονο με precision και jazz εχω επαφη (τα δικα μου) και αλλα 3-4

διαφορα που εχω γρατζουνισει για λιγα λεπτα. Απ οτι βλεπω πολλοι

θεωρουν τα μπρατσα των precision σχετικα χοντρα, εγω γιατι τα

βρισκω λεπτα? Επειδη γρατζουναω και κιθαρα και μπασο θα ηθελα

το παχος του μπρατσου του μπασου να ειναι αναλογο με το scale του,

δηλαδη πολυ παχυτερο απο μιας κιθαρας ωστε να στηριζει καλυτερα

το χερι οταν τα δαχτυλα ανοιγουν περισσοτερο χωρις να κουραζει

τον αντιχειρα. Ειμαι τοσο περιεργος ρε γ***το?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πιο χοντρα τα μπράτσα στα precision, απλά κ ωραία από άποψη διαστάσεων. Μη φανταστείς κάτι τραγικό, 3,8mm στο nut στα jazz, και 4mm στα p. Εμένα μου κάνει διαφορά ακόμα κ αυτό.

Ίσως θα σε βόλευε να δοκίμαζες κάποιο με πιο στρογγυλό μπράτσο (πως είναι ο σωστός όρος γι αυτό; ) όπως πχ τα warwick. Είναι μεν λεπτά αλλά επειδή είναι πιο στρογγυλό πίσω ο αντίχειρας το αγκαλιάζει κ ίσως να ναι πιο ξεκούραστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mιας και μιλατε για μπασα και μπρατσα, ποια εχουν τα πιο ψωμομενα?

Μονο με precision και jazz εχω επαφη (τα δικα μου) και αλλα 3-4

διαφορα που εχω γρατζουνισει για λιγα λεπτα. Απ οτι βλεπω πολλοι

θεωρουν τα μπρατσα των precision σχετικα χοντρα, εγω γιατι τα

βρισκω λεπτα? Επειδη γρατζουναω και κιθαρα και μπασο θα ηθελα

το παχος του μπρατσου του μπασου να ειναι αναλογο με το scale του,

δηλαδη πολυ παχυτερο απο μιας κιθαρας ωστε να στηριζει καλυτερα

το χερι οταν τα δαχτυλα ανοιγουν περισσοτερο χωρις να κουραζει

τον αντιχειρα. Ειμαι τοσο περιεργος ρε γ***το?

 

 

Όχι, γιατί και για μένα αυτό είναι το σωστότερο. Δηλαδή να υπάρχει "ψωμί" στο μπράτσο ώστε να είναι άνετο μετά από ώρες παιξίματος, χωρίς να αρχίσει να "πεθαίνει" ο αντίχειρας ή ο καρπός. Δυστυχώς ή ευτυχώς, πάααρα πολλά μπάσσα πλέον έχουν πιο λεπτά μπράτσα και τελευταία όλο και πιο flat ταστιέρες. Περί ορέξεως... Αυτό βέβαια πάει ανάλογα και με τον αριθμό των χορδών και επομένως και το πλάτος της ταστιέρας, αλλά πάμε γι'άλλη κουβέντα.

 

Λοιπόν, τα πιο χοντρά μπράτσα τα έχουν τα εξής μπάσσα (δεν έχω δοκιμάσει και τα πάντα, οπότε αναφέρω αυτά που έχω παίξει):

 

Warwick (FAT αλλά και round μανίκια αλλά εντελώς flat ταστιέρες)

Ibanez ATK (από τα ελάχιστα, αν όχι το μόνο Ibanez με "ψωμί")

G&L (η σειρά L2k, τα υπόλοιπα έχουν jazz-o-μπράτσα)

Fender Precision

Κάποια Schecter είναι σχετικά ψωμωμένα (ΌΧΙ όλα)

B.C. Rich

Τα περισσότερα Yamaha είναι ολίγον τι πιο χοντρά από τα jazz, αλλά όχι τέρμα

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου