Προς το περιεχόμενο

Porcupine Tree - The Incident


SpyrosCh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλά δεκτές οι απόψεις...και εμένα το μυαλό μου στο time flies πήγε, αλλά απορώ ακόμα.τέλοσπάντων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ακόμα απορείς φίλε μου??? Μη χαρίζεσαι σε κανέναν ακόμα κι αν είναι από τους κορυφαίους όπως ο Wilson...

Μπράβο ρε συ Earendill το 'πιασες αμέσως...

YouHaveToBeHappyWithWhatYouHaveToBeHappyWith

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα απορείς φίλε μου??? Μη χαρίζεσαι σε κανέναν ακόμα κι αν είναι από τους κορυφαίους όπως ο Wilson...

Μπράβο ρε συ Earendill το 'πιασες αμέσως...

 

Όχι ρε συ relayer, δεν απορώ για να υπερασπίσω το status του Wilson..κάθε άλλο. Και εγώ δεν τον θεωρώ τον καλύτερό τους άλλωστε, αλλά παρ'όλα αυτά τον εκτιμώ σαν δίσκο γιατί προσωπικά θεωρώ ότι τουλάχιστον έχει κατεύθυνση (και εδώ διαφωνούμε δηλαδή ;D ). Έχει μια θεματολογία στην οποία συγκεντρώνεται μουσικά και η οποία πλαισιώνεται άριστα από τα "υπόλοιπα" στοιχεία μιας κυκλοφορίας (artwork, στίχοι ως επί των πλείστων). Στα "δάνεια" γενικώς δεν κολλάω ποτέ και απλά η απορία μου έγκειται στο πως μερικοί βιάζονται να τα εντοπίσουν και να χρωματίσουν αμέσως ό,τι άλλο έχει να προσφέρει σαν μουσική πρόταση (χωρίς να σου επιτίθεμαι προσωπικά έτσι? ;D

Τέλοσπάντων, ισχύει πάντα ότι περί ορέξεως κολοκυθόπιτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά δε βιάστηκα να βρω καμιά ομοιότητα...απλά είδα το thread, θυμήθηκα ότι κυκλοφόρησε ο δίσκος, και u-tubeάρισα για να πάρω γεύση...

 

Εξάλλου, η τάση του Wilson προς το Floyd ύφος/ηχόχρωμα/αισθητική δεν ξεκινάει με το Time Flies...μπορούμε άνετα να το πιάσουμε από πριν βγει το On The Sunday Of Life. ;D

 

Εν κατακλείδει το ίδιο μου κάνει αν πρόκειται για σύμπτωση ή για αδιαντροπιά ( :P), απλά ξύπνησε μέσα μου αυτή η αρνητική προκατάληψη που έχω αποκτήσει απέναντι στον Wilson από το In Absentia και μετά.

Καλώς ή κακώς, με τον καιρό η προκατάληψη που ανέφερα ξέφτισε σε αδιαφορία μάλλον.

 

Δε θα με χαλάσει καθόλου πάντως να ακούσω κάτι που να με "ξυπνήσει", είμαι διατεθειμένος να μην ταμπουρωθώ πίσω απ'τις αγκυλώσεις μου. Οψόμεθα.

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και u-tubeάρισα για να πάρω γεύση...

 

:o :o :-[ :-[ :'( :'(

Μακάρι να μη προσεγγίσω ποτέ ένα νέο δισκογράφημα με αυτόν τον τρόπο. Εντάξει, σε καταλαβαίνω ότι είσαι ακόμα ανοιχτός σε αυτά που έχει να σου δώσει ο δίσκος, λόγω του ότι έκανες αυτή την πρόχειρη πρώτη ακρόαση. Αλλά (άποψή μου πάντα, δε σε κακολογώ προσωπικά) αποφεύγω σαν τον διάολο το λιβάνι να κάνω πρώτες ακροάσεις με αυτόν τον τρόπο. Βρίσκω πολύ πιο "αληθινό" το να στήσεις ένα μικρό σκηνικό στον προσωπικό σου χώρο και χρόνο για να υποδεχθείς τους καρπούς ενός νέου δισκογραφήματος που υποπτεύεσαι ότι έχει να σου δώσει κάτι.

Φιλικά όλα αυτά έτσι;  ;)

 

Στο δια ταύτα τώρα...

Όταν ακούω πινελιές από Floyd στις μουσικές του Wilson το πρώτο που νιώθω είναι... εκτίμηση. Εκτίμηση διότι βλέπω ένα χαρισματικό άνθρωπο να διαιωνίζει τα κληροδοτήματα των υψίστων στη "περίεργη" μουσική πραγματικότητα των 00's. Επιτρέψτε μου να γράψω πως δε θεωρώ κλοπές αυτές τις πινελιές. Βασικά, δεν είναι αντιγραφές. 

(Αντιγραφή είναι αυτό που  έκαναν οι Dream Theater με το Endless Sacrifice (intro) στο Give In to Me (intro) του Michael Jackson. Ή ακόμα, το ίδιο συγκρότημα με το Never Enough που έχει ακριβώς ίδια δομή με το Stockholm Syndrome των Muse).

 

Έχει μια θεματολογία στην οποία συγκεντρώνεται μουσικά και η οποία πλαισιώνεται άριστα από τα "υπόλοιπα" στοιχεία μιας κυκλοφορίας (artwork, στίχοι ως επί των πλείστων).

 

+ 44282,4444444444444

 

Προσωπικά, ήταν μια απίστευτα έντονη στιγμή για εμένα η πρώτη ακρόαση. Και αυτές που ακολούθησαν, με πότισαν με συναισθήματα και σκέψεις αξίας πολλών καρατίων. Οπότε, το αν είναι καλός ένας δίσκος είναι μια συζήτηση πολύ σχετική πιστεύω...

 

Η προκατάληψη δεν οδηγεί πουθενά. Αντίθετα, η διάθεση για υποδοχή όλο και διαφορετικών τάσεων, απογειώνει τον ακροατή.

Αυτές ήταν οι ταπεινές μου απόψεις.

www.myspace.com/dizzydizign

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:o :o :-[ :-[ :'( :'(

Μακάρι να μη προσεγγίσω ποτέ ένα νέο δισκογράφημα με αυτόν τον τρόπο. Εντάξει, σε καταλαβαίνω ότι είσαι ακόμα ανοιχτός σε αυτά που έχει να σου δώσει ο δίσκος, λόγω του ότι έκανες αυτή την πρόχειρη πρώτη ακρόαση. Αλλά (άποψή μου πάντα, δε σε κακολογώ προσωπικά) αποφεύγω σαν τον διάολο το λιβάνι να κάνω πρώτες ακροάσεις με αυτόν τον τρόπο. Βρίσκω πολύ πιο "αληθινό" το να στήσεις ένα μικρό σκηνικό στον προσωπικό σου χώρο και χρόνο για να υποδεχθείς τους καρπούς ενός νέου δισκογραφήματος που υποπτεύεσαι ότι έχει να σου δώσει κάτι.

Φιλικά όλα αυτά έτσι;  ;)

 

Συμφωνώ. Και καταλαβαίνω ότι ο τρόπος που το έγραψα δεν καταδεικνύει το πώς προτιμώ να προσεγγίζω νέους δίσκους.

Πολύ απλά όμως, επειδή ξέρω ότι οι πιθανότητες να αγοράσω το δίσκο (και μάλιστα στα τυφλά) είναι χοντρικά 1/1000, προτιμώ να επενδύσω 4-5 λεπτά στο youtube παρά να ξετρυπώσω το torrentάκι που είναι πάρα πολύ αμφίβολο ότι θα κάτσω να ακούσω ποτέ.

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...προτιμώ να επενδύσω 4-5 λεπτά στο youtube παρά να ξετρυπώσω το torrentάκι που είναι πάρα πολύ αμφίβολο ότι θα κάτσω να ακούσω ποτέ.

 

Ok, κατάλαβα απόλυτα τον συλλογισμό σου.  :) ;)

Συμφωνώ!

www.myspace.com/dizzydizign

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ρε συ relayer, δεν απορώ για να υπερασπίσω το status του Wilson..κάθε άλλο. Και εγώ δεν τον θεωρώ τον καλύτερό τους άλλωστε, αλλά παρ'όλα αυτά τον εκτιμώ σαν δίσκο γιατί προσωπικά θεωρώ ότι τουλάχιστον έχει κατεύθυνση (και εδώ διαφωνούμε δηλαδή ;D ). Έχει μια θεματολογία στην οποία συγκεντρώνεται μουσικά και η οποία πλαισιώνεται άριστα από τα "υπόλοιπα" στοιχεία μιας κυκλοφορίας (artwork, στίχοι ως επί των πλείστων). Στα "δάνεια" γενικώς δεν κολλάω ποτέ και απλά η απορία μου έγκειται στο πως μερικοί βιάζονται να τα εντοπίσουν και να χρωματίσουν αμέσως ό,τι άλλο έχει να προσφέρει σαν μουσική πρόταση (χωρίς να σου επιτίθεμαι προσωπικά έτσι? ;D

Τέλοσπάντων, ισχύει πάντα ότι περί ορέξεως κολοκυθόπιτα!

 

 

Αυτό έλειπε ρε συ spyros να ήταν ότι να 'ναι και τα υπόλοιπα στοιχεία του δίσκου όπως οι στίχοι, το concept, το artwork κτλ.κτλ.κτλ. σε τέτοια επαγγελματική μπάντα... Εγώ μίλησα για μουσική βαρεμάρα ΓΙΑ ΒΑΡΕΤΕΣ ΚΑΙ ΚΑΚΩΣ ΔΟΜΗΜΕΝΕΣ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ, όχι για το ότι δεν έχει κατεύθυνση ο δίσκος... Απλά αυτή η κατεύθυνση του Wilson μου φαίνεται στείρα και... βαρετή. Όσο για τις κλοπές pink floyd & king crimson είναι ξεδιάντροπες και όχι απλές... επιρροές όπως ήταν στα προηγούμενα άλμπουμ τους και για να συνεννοούμαστε οι κλοπές ήταν η σταγόνα που ξεχείλισε το ποτήρι της... βαρεμάρας και όχι το πρώτο στοιχείο που εντόπισα... Άντε να μην εθελοτυφλούμε τώρα και καμαρώνουμε για... το χειρότερο μέχρι τώρα άλμπουμ των Porcupine...

YouHaveToBeHappyWithWhatYouHaveToBeHappyWith

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου