Προς το περιεχόμενο

πεταλιερες και 4 cables method


Προτεινόμενες αναρτήσεις

.....ειδα ενα βιντεο σχετικο με την συνδεση πεταλιερας με την μεθοδο των 4 καλωδιων.....και ειπα να το δοκιμασω και στην tonelab.....

Οπερ και εγεναιτο και το αποτελεσμα ηταν καταπληκτικο...καμια σχεση με οποιοδηποτε αλλο τροπο συνδεσης....ειτε απο το output κατευθειαν στον return του ενισχυτη ....και επιλογη line /amp ...ειτε απο το output της tonelab κατευθειαν στο input του ενισχυτη......

 

πολυ λιγοτερος θορυβος.....το drive ειναι σκαλες καλυτερο πιο ογκωδες και φυσικο-ποιοτικο.......γενικα επαθα πλακα.......η επιλογη που εχω ειναι line 2 και η συνδεσμολογια η παρακατω....Οσοι πιστοι δοκιμαστε και θα δειτε

 

 

 

 

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν γινεται να δουλεψει η 4 cable method στην ΤL μια και δεν εχει effect loop (εχει αλλα ουσιαστικα ειναι ΜΠΡΟΣΤΑ απο ολη την πεταλιερα).

 

Απο περιεργεια για ΓΡΑΨΕ μας πως  ΑΚΡΙΒΩΣ την εχεις συνδεσει για να δουμε τι εχεις κανει...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι γνωστη η μεθοος αυτη,αλλα δυστυχως δεν ο ενισχυτης μου δεν εχει fxloop......περισσοτερο την 4cables την χρησιμοποιουν ατομα που εχουν boss πεταλιερα,οταν ειχα κι εγω την gt-8 και εψαχνα κολπα και διαφορα τετοια το ειχα διαβασει απο πολλους......καλο θα ηταν αν μπορουσες να ανεβασεις κανενα video ή clipακι με την πεταλιερα κατευθειαν στο input και με την πεταλιερα με τη μεθοδο των 4 ;D.....για να μπορει να υπαρχει και συγκριση... :)

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γινεται να δουλεψει η 4 cable method στην ΤL μια και δεν εχει effect loop.

 

Απο περιεργεια για ΓΡΑΨΕ μας πως  ΑΚΡΙΒΩΣ την εχεις συνδεσει για να δουμε τι εχεις κανει...

ρε συ αφου εχει loop η TL..... ::)

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γινεται να δουλεψει η 4 cable method στην ΤL μια και δεν εχει effect loop.

 

Απο περιεργεια για ΓΡΑΨΕ μας πως  ΑΚΡΙΒΩΣ την εχεις συνδεσει για να δουμε τι εχεις κανει...

+1

-=Dream Within A Dream=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε συ αφου εχει loop η TL....

 

μουφα FX LOOP ειναι (βρισκεται ΜΠΡΟΣΤΑ απο το........input της)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το loop που εχει η tl ειναι ''εικονικο''

το νοημα του 4cm ειναι να χωρισεις τα fx που ειναι πριν την προενισχυση (comp,od,dist κτλ ) και τα fx που ειναι μετα την προενισχυση (delay,reverbs κτλ κτλ)

αυτο θα γινοταν στην περιπτωση που το loop βρισκοταν μετα τα amp simulations και τα πριν τα mod fx  ;)

η gt εχει τη δυνατοτητα να βαζεις την loop σε οποια σειρα επιθυμεις εσυ και ετσι ειναι εφφικτο αυτο

στην tl απλα δεν γινεται κατι τετοιο  ;)

-=Dream Within A Dream=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειλικρινα το αποτελεσμα ειναι απιστευτο....δοκιμαστε το και πειτε μου και εγω ετσι πιστευα αλλα δεν συγκρινεται...λοιπον

1)απο την κιθαρα μου στον input της tonelab

2)απο το output της tonelab (l/mono)  στο return του ενισχυτη

3) απο το send του ενισχυτη στον return της tonelab

4) απο το send της tonelab(insert) στο input του ενισχυτη

 

 

παιδια δεν κανω πλακα εχω παθει ζημια.......μια δοκιμη θα σας πεισει.......και απο θορυβο εχεις το 30% απο οτι πριν...μιλαμε για full gain καταστασεις

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 4 cables δουλευουν οι πεταλιερες με loop οπως πολυ σωστα προλαλησε ο SF κ μαλιστα προγραμματιζομενη να αλλαζει θεση στην σειρα των εφε. Με αυτον τροπο μπορουμε να χρησιμοποιουμε αποκλειστικα το preamp του ενισχυτη μας σε καποια patches κ στην ουσια η πεταλιερα να δουλευει μονο στην λουπα του ενισχυτη ενω σε αλλα η πεταλιερα στελνει το σημα κατευθειαν στο ιnput. Αυτο γινεται στην GT8 ( που ειχα παλια) κ σε οσες πεταλιερες εχουν αυτην την δυνατοτητα που προανεφερα.

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια οποις εχει tonelab ας το δοκιμασει......το βασικο ειναι να ειναι στο line 2 και ολα τα αλλα οπως τα ειπα...και μετα τα συζηταμε τα υπολοιπα.......αν γινεται και εαν εχει αποτελεσμα.....μια δοκιμη βρε αδερφε

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου