Προς το περιεχόμενο

Κoλλημένοι με μια μάρκα?



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ προβληματίζομαι. Ούτε fender/gibson είναι εφικτό να έχεις πολλές εύκολα. Και εγώ σίγουρα δεν έχω πάνω από ένα fender jazz bass. Απλά συγκριτικά με άλλα όργανα που έχω δοκιμάσει προτιμώ αυτό.

Επειδή όμως μιλάμε και για κόλλημα δεν είναι απαραίτητο πως τα κριτήριά μου θα μπορούσαν να είναι πολύ αντικειμενικά.

Πχ, ibanez δοκίμασα στον Τρίμη. Ήταν τόσο τραγικά ασετάριστο και ταλαίπωρο που παρα το γεγονός ότι το μανίκι ήταν σούπερ το απέρριψα με τη μια. Και γενικά με υποκειμενικά κριτήρια απορρίπτω τα ibanez.

Musicman δοκίμασα μια φορά, ακόμα και ασετάριστο  που ήταν το συγκεκριμένο, μου είχε φανεί αρκετά καλό, αλλά είμαι ακόμα fender.

Warwick, πάρα πολύ καλά όργανα, αλλά σίγουρα προτιμώ fender κτλ κτλ

Επίσης έχοντας δοκιμάσει πιο παλιά ένα esp (το 1ο μου μπασάκι :) :) ), ένα G&L που ήταν ωραίο, αλλά sort of not my taste, δοκίμασα και ένα rickenbacker αλλά ήταν τόσο παράξενο που δεν το καταλάβαινα με τίποτα και δεν το ξανάγγιξα μέχρι να καταλάβω τι έγινε, άσε που θες πένα εκεί, κ εγώ δε ξέρω :s . (Έτυχε ν ακούσω κάποιον με rick όμως και έπαθα πλάκα.)

Παρ'όλα αυτά πρέπει να δεχτούμε πως μία Fender/Gibson/PRS με 1000 ευρώ βρίσκεις (έστω μεταχειρισμένη ρε παιδί μου) και έτσι με ένα μπάτζετ 2000 αγοράζεις 2 κιθάρες Fender/Gibson/PRS ή αλλιώς μία suhr (και αν) ή ένα μπράτσο Tom Anderson... Στα υπόλοιπα που είπες και εγώ ψήφισα Ibanez (έχω ένα μπάσο και μία κιθάρα) αλλά η ψήφος μου πήγε συνολικά στον αριθμό μπάσων και κιθαρών που έχω δοκιμάσει (παίζοντας) σε αυτή τη μάρκα που είναι σχεδόν όλος ο κατάλογος των τιμών μέχρι 1000 ευρώ... Το γιατί Ibanez το εξηγώ πιο πάνω... Έχω ένα Jazz Bass αλλά επειδή είναι το μόνο Fender που με βολεύει καθότι τα υπόλοιπα έχουν ΠΟΛΥ ΧΟΝΤΡΟ μπράτσο για εμένα και καθότι του έχω βάλει ΜΜ μαγνήτη δεν νομίζω πως είναι αντιπροσωπευτικό δείγμα... Τα Warwick με 2-3 που έχω παίξει ήταν απίστευτα μπάσα στον ήχο αλλά στο Playability δεν με βολεύουν... ESP πραγματικά δεν ξέρω γιατί αλλά έχω την αίσθηση πως είναι ολίγον τι νεκρά μπάσα από τα 2 που έχω παίξει (βέβαια ο μπασίστας των ATP με LTD ESP έπαιζε αλλά δεν ξέρω για εμένα μιλάω)... Από την άλλη 3-4 cort που έχω πιάσει ήταν απίστευτα μπάσα (όπως και οι κιθάρες της Cort)... Και τέλος τα Rick είναι όνειρο ζωής... Και μόνο να αποκτήσω ένα 4001 και ας μην με βολεύει καθόλου θα με κάνει χαρούμενο!!!

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 101
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κυρίες και κύριοι, ετοιμαστείτε. Ακονίστε τα μαχαίρια σας, βγάλτε από το πατάρι το δίκανο του παππού, ακολουθεί δήλωση σοκ.

 

Προτιμώ από οποιαδήποτε gibson μια esp eclipse κατά προτήμηση σε vintage black.... :o :o :o.

Κατα την δικιά μου ταπεινή άποψη το ομορφότερο μουσικό όργανο όλων των εποχών.

(Μιλάει μόνο ο αισθηματίας, ρομαντικός, πανίβλακας εαυτός μου)

 

Υ.Γ. 'Οχι, μη, μη μη βαρέσετε το κεφάλι στον τοίχο, μην τραβάτε τα μαλλιά σας, μην βγείτε από τα ρούχα σας (ειδικά αν σας βλέπει κόσμος)...

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν ξέρω αν είμαι κολλημένος καθότι έχω σχέση αγάπης μίσους με τη φενδερ. Έχω μια στρατ εδώ και 20 χρόνια και έχουμε περάσει από χίλια κύματα. Όταν κάτι φίλοι μου πήραν μέταλοκιθάρες ζήλευα που δεν είχα 24 τάστα και φλουδ ρόουζ. Μετά μπλέχτηκα με τζαζοκαταστάσεις και μου φαινόταν ο ήχος πολύ λεφτός  ;D. Την έχω βάλει αγγελία για πούλημα, την έχω ανταλλάξει για κανα εξάμηνο με ακουστική hyundai ::). Κάποια στιγμή την πλάκωσα στις μόντες και άρχισα να τη γουστάρω όλο και πιο πολύ. Στο μεταξύ έπιασα και κάμποσες κιθάρες στα χέρια μου και άρχισα να την εκτιμώ.

 

Σε αυτό το μακρύ ταξίδι πνευματικής αφύπνισης 8) κάποια στιγμή κατάλαβα ότι δεν έφταιγε η κιθάρα που εμένα με πιάναν τα ...κομπλεξικά μου. Η πνευματική αφύπνιση θα ολοκληρωθεί ίσως όταν της βάλω πάλι τους 3 μαμίσιους μονούς και ασχοληθώ με τη μουσική :), λέμε τώρα :)

ή μήπως να χτυπήσω ένα σετ tonerider;  ;D

 

πιο καλά αυτά τα λέει ο κύριος Tuck Andress

 

Είναι περίεργο, αλλά όποιον άσχετο πιτσιρικά και να ρωτήσεις θα σου πει fender αμερικανική στρατοκάστερ ρεεε. Και τελικά ίσως είναι από εκείνα τα λίγα θέματα που μάλλον η πλειοψηφία έχει δίκιο :)

 

άσε που βρήκα κι αυτόν εδώ να παίζει και τζαζ με στρατ

 

Βέβαια αναλογικά αν έβγαζε η Ibanez τις Les Paul θα κοστίζαν (με την ίδια ποιότητα έτσι?) γύρω στα 700 - 800 ευρώ (και πολλά λέω) και θα ρίχναν στο κεφάλι σε σχεδόν του 80% των αντιστοίχων gibson των 1300 ευρώ... (500 - 600 ευρώ δεν είναι και μικρή διαφορά έτσι?)

βγάζει τις αρτ :)

 

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον είναι σαν να λέμε ''εμένα μου αρέσουν οι μελαχρινές, εσένα οι ξανθιές κτλ...'', τουλάχιστον όσον αφορά τα καλοπληρωμένα headstocks.. Ο καθένας έχει βρει (ή έστω νομίζει οτι έχει βρει) τον ήχο που του χαϊδεύει τα αυτιά..

Βέβαια, είναι σίγουρο οτι θα βρείς κάποιο φθηνό μοντέλο/μάρκα πιο ''καλό'' και πιο ευέλικτο απο κάποιο ακριβότερο.. Αλλά αυτό μάλλον πάει σε θέματα κατασκευαστικά και ίσως και marketing..Εγώ προσωπικά αυτό που γουστάρω είναι τα γλυκά (στα αυτιά μου τουλάχιστον) μιας φένδερ στρατοκάστερ, τα σκασίματα και φυσικά τον ήχο μιας SSS με τον επιλογέα στο 2 ή 4...απλά αυτός ο ήχος είναι κάτι που μπορώ να εμπνευστώ ακόμη και μετά απο πολύωρη μελέτη.. ;)

Υ.Γ. Έχω βιβλία απο την 1η γυμνασίου με ζωγραφισμένες στρατοκάστερ και λογότυπα φενδερ.. Λες να μου το πέρασε το σύστημα (φαινόμενο καταναλωτισμού) ως μια βασική ανάγκη..

Πάντως όλες οι κιθάρες ωραίες είναι, οι παίχτες όμως...όχι όλοι...(και μάλλον καταλήγω να έχω και εγώ μια αρκετά καλή κιθάρα μόνο... ;D-Fender HW1, CS'69)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άσε που βρήκα κι αυτόν εδώ να παίζει και τζαζ με στρατ

 

Δες και αυτους τοτε

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Jackson Umber Alles!!!

Ηχος 5/5

Παίξιμο 6/5

Ποίοτητα κατασκευής 4/5

Αξία/τιμή  4/5

 

Ανήκει στον όμιλο της fender από το 2003.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SF thnx για το βιντεάκι, δεν τους είχα ξανακούσει. Είναι υπέροχοι..(η εξέλιξη του BeBop?? :o ???) θα προσπαθήσω να τους προσέξω..

-> Άσχετο αυτό http://www.youtube.com/watch?v=WE4TCD4MFF4&feature=related

έχει κάποια πράγματα πολύ σημαντικά (κάτι σαν μάθημα)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είστε φανατικός οπαδός μιας συγκεκριμένης μάρκας κιθάρας η μπάσου?

 

Οχι.  :)

 

Αν εξαιρεσεις κιθαρες και μαρκες που δε γουσταρω, δε θα με χαλαγε να ειχα 3-4 Fender, 3-4 Gibson, Mosrite, Danelectro, Gretsch, Rickenbacker, Martin, Takamine, Epiphone, τσεχες, σουηδεζες, ιταλιδες, μπραζιλιαν ροουζγουντ και γενικως θα επαιρνα κιθαρες απο διαφορες μαρκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου