Προς το περιεχόμενο

Κoλλημένοι με μια μάρκα?



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομίζω ότι είναι λίγο μεγάλη κουβέντα το να πει κάποιος ότι είναι κολλημένος με μια μάρκα... ειδικά τον τελευταίο καιρό που έτυχε να παίξω με μια πλειάδα μπάσσων (και δη εξωτικών λόγω ενός φίλου που είναι τρελαμένος συλλέκτης-σε σοκαριστικό βαθμό!), έχω αναθεωρήσει πολλές από τις απόψεις μου.

 

Το πλέον χαρακτηριστικό αφορά στην Ibanez, την οποία στα μπάσσα δεν είχα σε ιδιαίτερη εκτίμηση... λοιπόν έπαιξα με ένα, με ενθουσίασε σε βαθμό που δεν φανταζόμουν, και μάλιστα το αγόρασα... ενώ αντίθετα πριν κάποιο καιρό απέρριψα ένα Tobias που αποτελούσε για μένα "όνειρο ζωής", και είχα τα λεφτά στο χέρι έτοιμος να το πάρω! Αυτό δεν αλλάζει το ότι θεωρώ τα Tobias και τα MTD καταπληκτικά όργανα, αλλά από την άλλη πολλές φορές το προσωπικό γούστο... παραείναι προσωπικό, και δεν έχει εν τέλει και τόση αξία για κάποιον τρίτο.

 

Άρα, μεγάλες κουβέντες δε λέω, και νομίζω ότι οι γενικεύσεις είναι λίγο επικίνδυνες. Μια ακόμη παράμετρος που για μένα προσωπικά παίζει μεγάλο ρόλο είναι το ότι δύσκολα μπορεί κανείς να εκφέρει γνώμη για τον ήχο ενός οργάνου αν δεν το βάλει "στην δουλειά", δηλαδή σε live, με σοβαρό pa κτλ. Εκεί, ιδίως στο μπάσσο νομίζω, ξεγυμνώνεται ο χαρακτήρας κάθε οργάνου.

 

Χωρίς μάλιστα να θέλω να ανοίξω κόντρες, γιατί είναι προσωπική μου άποψη και μπορεί να κάνω λάθος, τα jazz μπάσα που έχουν αναφερθεί πολλάκις σε αυτό το thread δε μου άρεσαν ηχητικά σε μεγάλους χώρους σε μεγάλα σχήματα, ως ακροατής. Αντίθετα, όποτε έχω ακούσει warwick έχω σχηματίσει άριστες εντυπώσεις. Go figure που λένε! Άλλο που ποτέ δε με βόλεψε το δικό μου...

 

Συνεπώς, θα έλεγα ότι μια τέτοια κουβέντα δε μπορεί να στηριχθεί σε αντικειμενικά επιχειρήματα- νομίζω ότι καθείς υποστηρίζει αυτό που έχει, αυτό που ξέρει, ή αυτό που του έχουν πει...! Εκτός και αν όντως υπάρχει η καλύτερη μάρκα - lol!

bass @ vertigo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 101
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

μικρα, μικρα γραμματα που δεν διαβαζονται

 

Μιλαμε για κατι τετοιο?

bfoot-VigierBBF4.jpg

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερη μάρκα στα όργανα θα βρεθεί όταν ανακαλυφθεί και καλύτερη μάρκα στα τσιγάρα... Πάντα όλοι θα λένε ότι τα davidoff είναι τα καλύτερα (επειδή είναι τα πιο ακριβά) σε όλες τις παρέες θα υπάρχει ένα marlboro και στο τέλος θα βρουν την αλήθεια όλοι τους καταλήγοντας σε καπνό (και οικονομία και διάρκεια)!!!!!!

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...όταν ανακαλυφθεί και καλύτερη μάρκα στα τσιγάρα...

 

Καλα που ζεις, εχουν βρεθει φιλος. Μαλίμπουρο!

 

 

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παδιά, κακά τα ψέμματα. Το αποτέλεσμα του poll θα είναι θέλουμε δε θέλουμε "σικέ".

 

Τι εννοώ: καλώς ή κακώς, το 90% της μουσικής με κιθάρα που έχουμε ακούσει, έχει ηχογραφηθεί με Fender, Gibson και Gretsch (αν ζούσαμε στην Αμερική, θα έπαιζε πολύ στο poll η τελευταία). Στις ακουστικές παρεμπιπτόντως, το ίδιο ισχύει για τις Martin. Επομένως οι περισσότεροι κιθαρίστες, ασυνείδητα αν θέλετε, ψάχνουν για αντίστοιχο ήχο, σε αυτές τις μάρκες ή τους κλώνους τους.

 

Οι Ibanez, ESP, Jackson κλπ είναι οι εταιρείες που επέζησαν από την "επανάσταση" των "superstrats" της δεκαετίας του '80. Αντίθετα με τις Kramer, Charvel, και άλλες που τις έφαγε η μαρμάγκα. Είναι λογικό λοιπόν να έχουν κοινό, και επίσης λογικό να βελτιώνονται συνεχώς.

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παίδες ψηφιζω jackson....είναι μέχρι στιγμής ότι πιο βολικό μανίκι έχω πιάσει σε όποια jackson έχω παίξει ;D σημειώνω ότι δεν απαντάω σε hate post messages ούτε σε μυνήματα διαφωνίας σε σημείο προσβλητικό! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ibanez reeeee (κολλημένοι γεροξεκούτηδες ;D, το λέει και πάνω στην θήκη ::))

new ideas for today's musicians

 

η επόμενη κιθάρα σύμφωνα και με τις είχες της ibanez θα είναι ή epi ή ltd, μην παίρνουμε όλο τα ίδια και τα ίδια, new ideas είπαμε  ::)

 

:)

I am chasomeritus and Goal Keeper

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Fender (precision ή jazz bass) κ από μένα.

Κ τα musicman μπάσα φυσικά,αλλά κατά τη γνώμη κ τo προσωπικό μου γούστο, τα fender κερδίζουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου