Προς το περιεχόμενο

Κoλλημένοι με μια μάρκα?



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι διαφορετικό το να αγαπά κάποιος μια μάρκα (κιθάρας, αυτοκινήτου, σαπουνιού ή αναψυκτικού) και να το αιτιολογεί (αν θέλει) και άλλο να προσπαθεί να τεκμηριώσει την επιλογή του μειώνοντας τον "ανταγωνισμό" (με φαιδρά σχόλια-ατάκες). Η διαφορά ανάμεσα στον φίλαθλο και τον (ανεγκέφαλο) οπαδό.  ;)

 

Και παρεμπιπτόντως, όσα γράφεις είναι... λογική ανάλυση, οπότε γιατί δεν μπαίνει (και) η λογική στη μέση?  ;)

Γιατί ρε παιδί μου αυτή είναι η δικιά μου "λογική"... Ξέρεις πόσοι υπάρχουν που αρκεί να γράφει Gibson και η κιθάρα είναι ΔΙΑΜΑΝΤΙ, ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ, ΥΠΕΡΚΙΘΑΡΑ κλπ ενώ ας πούμε έχει dead spot στο 12ο τάστο ΚΑΙ ΣΤΑ 3 ΚΑΝΤΙΝΙΑ?????

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 101
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γιατί ρε παιδί μου αυτή είναι η δικιά μου "λογική"... Ξέρεις πόσοι υπάρχουν που αρκεί να γράφει Gibson και η κιθάρα είναι ΔΙΑΜΑΝΤΙ, ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ, ΥΠΕΡΚΙΘΑΡΑ κλπ ενώ ας πούμε έχει dead spot στο 12ο τάστο ΚΑΙ ΣΤΑ 3 ΚΑΝΤΙΝΙΑ?????

 

OK. H δική μου παρέμβαση είχε να κάνει με τον κίνδυνο να εξελιχθεί (και) αυτό το thread σε ανούσια αντιπαράθεση περί "ανωτερότητας της (δικιάς μας) φυλής".  ;) Δες και, "ποιος είναι ο καλύτερος κιθαρίστας", "η καλύτερη μπάντα", "το καλύτερο στιφάδο", κλπ.  :P

 

Παρεμπιπτόντως (και περιέργως) να πω ότι συμφωνώ με τον ZIKO στα περί Fender/Gibson, και έχω ξαναγράψει ότι με απογοητεύει οικτρά το γεγονός ότι οι πιο ιστορικές φίρμες στην Ιστορία της κιθάρας έχουν επαναπαυτεί στις δόξες των δεκαετιών '50-'60.

 

Κατά τα λοιπά, δεν είναι απαραίτητο αυτό που αγαπάμε να είναι καλύτερο απ'αυτό που αγαπάει ο γείτονας. Έλεος πια. Υπάρχουν σοβαρότερα πράγματα στη ζωή από τη μπάλα.  ;D

 

Και, εν τέλει, ας πει ο καθένας (αν το θεωρεί απαραίτητο) γιατί του αρέσει μια μάρκα, όχι γιατί δεν του αρέσουν όλες οι άλλες.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να πώ ότι είμαι "κολλημένος" με κάποια μάρκα. Οτιδήποτε κι αν είναι, αν δουλεύει σωστά δεν έχω πρόβλημα με το τι λέει στο headstock. ΑΛΛΑ, ψήφισα Rickenbacker γιατί είναι απλά όνειρο ζωής!  ;D

Μετά απ'αυτά μάλλον θα πήγαινα στα fender, μια και έχουν αποδειχτεί τα κατάλληλα μπάσσα to get the job done!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω ότι τη γλύτωνε και πολύ το thread να γίνει η τάδε κιθάρα εναντίον της άλλης.

Τουλάχιστον συγκρατηθείτε οι υπόλοιποι που θα διαβάσετε τα προηγούμενα σχόλια να μη μπείτε στο χιλιοπαιγμένο παιχνίδι, ακριβή φτηνή κιθάρα, τιμή vs ποιότητα κτλ...

 

Προσωπικά θέλω Fender Jazz bass. Γιατί με βολεύει το μανίκι απλά κ ωραία. Ο ήχος του είναι φανταστικός και ότι άλλο και να δοκιμάσω πάντα λέω, καλό αλλά σαν το φεντεράκι μου δεν είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μην το καταστρέψουμε το ποστ συμφωνώ!!!! Ο καθένας πιστεύει ότι πιστεύει για κάποιο λόγο... Και θα συμφωνήσω σε αυτό το ότι οι fender,gibson επαναπαύονται στις δάφνες του 50-60... Ενώ άλλες μάρκες (βλ. Ibanez, CORT) σήμερα για εμένα μεγαλουργούν δίνοντας αξιόπιστα όργανα με μικρή τιμή και χωρίς να πληρώνεις όνομα στο headstock... Να πω όμως πως αν κάποιος μου πει έστω και το επιχείρημα "είναι gibson και αυτό μου φτάνει" εγώ το σέβομαι έτσι? Τα παραπάνω είναι απλώς πως επιλέγω ΕΓΩ και όχι ο απέναντι μάρκα και σε ποιες μάρκες έχω καταλήξει...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι φιλε μου μην μπερδευεις τις ibanez με τις cort. (δεν ειμαι τοσο φαν οσο φαινεται). της cort οι πιο ακριβες το πολυ να φτανουν 1200 ευρω ενω της ibanez και της esp αντιστοιχα φθανουν  ως και 10 χιλιαρικα , πχ ibanez fireman , esp ouja kirk hammett κτλ)

Tone is in the ear of the beholder

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τις μπερδεύω... Απλώς τις ξεχωρίζω από τις υπόλοιπες μάρκες... Δεν σημαίνει ότι τις συγχέω... Κυρίως για το μπράτσο μου αρέσουν....

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mια χαρα δουλευει το ονομα στο headstock και της Ibanez...

Αρκει και μια ματια στη Jem...Δε λεω, πολυ καλη κιθαρα (ειμαι και κατοχος) αλλα πληρωνεις πολυ το ονομα.

Τι θελω να πω? Υπερτιμημενα οργανα θα υπαρχουν παντα και παντου.

Το θεμα ειναι στο τελος να καταληξεις σε αυτο που σου καθεται καλα στο χερι, στο αυτι και σου δινει και το πολυσυζητημενο mojo.

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ψηφισα φεντερ, γιατι ολες οι κιθαρες μου ειναι φεντερ και σε γενικες γραμμες με βολευουν πιο πολυ απο οτιδηποτε αλλο εχω δοκιμασει!

 

 

αν και μπαινω σε μεγαλο πειρασμο να πω πως η αληθεια βρισκεται στις ...βιζιε!

μια που ειχα πιασει ειχε απιστευτα ανετη ταστιερα, τρομερο τρεμολο και πολυ πολυ καλο ηχο, χωρις να φευγει η τιμη της πολυ προς τα πανω!!!!

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσον αφορα τις gibson θελω να σημειωσω ενα λαθος που συχνα γινεται.

Μπορει ο Α,Β,Χ να πει για παραδειγμα "εγω πηρα μια tokai LS80 και οχι μια gibson που κοιτουσα γιατι η tokai ηταν καλυτερο balue for money"

Πολλοι βαζουν στο στοχαστρο τις gibson αλλα σε λαθος αναλογικο ευρος τιμων.

Η tokai ας πουμε καλως για μενα χρησιμοποιει σε ολα τα οργανα της ειτε κοστιζουν 100 ευρω ειτε 2K το ιδιο ονομα. H gibson διαχωριζει σε gibson k epiphone. Οποτε ο Α,Β,Χ, αντι να συγκρινει την Τοκαι του με την αντιστοιχη epiphone παει καρφι και συγκρινει με gibson lp...

Για φανταστειτε αν η Gibson δεν εκανε αυτον τον διαχωρισμο θα ηταν ετσι τα πραγματα η θα την εβλεπαν με αλλο ματι?

Sickly-sweet, pink, and not for everybody

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου