Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με ηχογραφηση και αποριες


AWE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον παιδια, θα μπω κατευθειαν στο θεμα. Θελω να ηχογραφησω ερασιτεχνικα καποια πραγματα στον Η/Υ με την κιθαρα. Συνδεω την κιθαρα σε μια πεταλιερα και την πεταλιερα στην onboard καρτα ηχου μου, ωστοσο μπορει να ηχογραφειτε οτι παιζω, αλλα οταν παιζω δεν ακουω τιποτα απο τα ηχεια. δηλαδη παιζω χωρις να ακουω τι παιζω κανονικα,ακουω μονο το γκλανγκ-γκλανγκ απο τις χορδες αλλα οταν μετα παταω το Play απο το Αdobe Audition που χρησημοποιω ακουγετε. Τι μπορω να κανω?

 

Επισης επειδη δεν εχω γνωσεις καθολου, θελω να ρωτησω: ο,τι ηχογραφω, πως μπορω να τα αλλαξω ηχο και να τα επεξεργαστω? Ενοω, πχ τα VST και τα VSTi plugins κλπ ειναι για Midi ετσι δεν ειναι? Αρα αυτα που ηχογραφω εγω, μπορω μονο να αλλαζω delay,reverb,chorus κλπ? δωστε μου τα φωτα σας να ψαχτω να δω τι παιζει. ευχαριστω εκ των προτερων, περιμενω τις απαντησεις σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για μόνιτορ αφου λες οτι έχεις ον μποαρντ καρτα ηχου, δοκίμασε να χρησιμοποιήσεις ακουστικά που θα συνδέεις στην πεταλιέρα, αν η πεταλιέρα σου έχει δυνατότητα

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'αρχάς καλημέρα!

 

Λοιπόν, εγώ έχω να προτείνω τα εξής :

 

1. Εφ'όσων χρησιμοποιείς την εσωτερική κάρτα ήχου, πρέπει επάνω στον πύργο του PC να έχει έξοδο για ακουστικά. Μπορείς λοιπόν να συνδέσεις τα ακουστικά σου εκεί.

 

2. Βεβαιώσου οτι στις ρυθμίσεις του Audition έχει την εσωτερική κάρτα ήχου σου ως In/Out.

 

3. Τα VST όργανα μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις μόνο με midi. Ωστόσο, τα VST plugins που είναι για εφέ (reverb, delay, chorus, flanger, distortion etc.) μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις σε οποιαδήποτε κυματομορφή, εκτός εάν είναι midi plugins.

 

Ελπίζω αυτά να σου ξεκαθαρίσουν κάποια πράγματα. 'Ο,τι άλλο χρειαστείς ρώτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εισαγωγή παράθεσης

Κατ'αρχάς καλημέρα!

 

Λοιπόν, εγώ έχω να προτείνω τα εξής :

 

1. Εφ'όσων χρησιμοποιείς την εσωτερική κάρτα ήχου, πρέπει επάνω στον πύργο του PC να έχει έξοδο για ακουστικά. Μπορείς λοιπόν να συνδέσεις τα ακουστικά σου εκεί.

 

2. Βεβαιώσου οτι στις ρυθμίσεις του Audition έχει την εσωτερική κάρτα ήχου σου ως In/Out.

 

3. Τα VST όργανα μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις μόνο με midi. Ωστόσο, τα VST plugins που είναι για εφέ (reverb, delay, chorus, flanger, distortion etc.) μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις σε οποιαδήποτε κυματομορφή, εκτός εάν είναι midi plugins.

 

4. Μπορείς να πάρεις ένα guitar sytnh (αν θυμάμαι σωστά ότι λέγεται έτσι) και αυτό που παίζεις να πηγαίνει ως midi στο πισι. Αποτέλεσμα? Βάζεις ό,τι ήχο θες!!!! Ακόμα και πιάνο ή drums!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια σας ευχαριστω πολυ. οσον αφορα τα ακουστικα που ειπε καποιος ποιο πανω, τα βαζω και παλι τιποτα, δεν ακουγεται τιποτα.. δεν καταλαβαινω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια, δεν καταλαβαινω. συνδεω κιθαρα-> πεταλιερα.  πεταλιερα->καρτα ηχου.  και απτην καρτα ηχου-> βγαινουν τα ηχεια κανονικα, αλλα δεν ακουγεται απο κανενα προγραμμα ΤΙΠΟΤΑ οσο παιζω. ηχογραφειτε κανονικα, δηλαδη αν πατησω play ακουω τι ηχογραφησα, αλλα οσο παιζω δεν ακουγεται τιποτα παλι. Εχω αγανακτησει. Τι πρεπει να ρυθμισω? και το audition ναι βλεπει την καρτα ως In/Out. αλλα με κανενα προγραμμα δεν ακουγεται τιποτα. ουτε με cool edit,ουτε με audition, ουτε με audacity, ουτε με αλλα. Μου ερχεται να σπασω την καρτα ηχου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο φιλος iliasbass μαλλον εννοει το προγραμμα. Υπαρχει ενα κουμπακι (δυστυχως δε γνωριζω το interface των προγραμματων που χρησιμοποιεις για να σου πω ακριβως που ειναι) που σου επιτρεπει να μονιτοραρεις οτιδηποτε παιζεις. Διαβασε και το μανουαλ για να κατατοπιστεις καλυτερα.

just changed avatar :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου