Προς το περιεχόμενο

The Devil You Know


audiokostas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένα τραγούδι των Mofro σε εκτέλεση στα 11 βήματα 3:24 λεπτά από το γκρουπ που όλοι περιμένατε να μάθετε από που ψωνίζει κασέρι......

 

Ναι κυρίες και κύριοι είναι οι Loose Rag

 

Αγνωστοι στο ευρύ κοινό αλλά τα σπίτια τους και οι γείτονες του ντράμερ τους ξέρουν καλά.........μάλλον.

 

Λεπτομέρειες για την εγγραφή και λοιπά παρασκήνια αργότερα.

The_Devil_You_Know.mp3

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Συνολικα πηρα την αισθηση ενος δεμενου σχηματος. Η εκτελεση ειναι αρκετα καλη.

Μου φανηκε πως ο τραγουδιστης υπερβαλει καπως στην προπαθεια να τραγουδισει με προφορα, βγαινει καπως επιτηδευμενο :-\

 

Ωραιος ηχος σε μπασσο, κιθαρες (αν και λιγο χαμηλα σε σχεση με το συνολο) και τυμπανα.

 

 

Well done!!!

just changed avatar :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνολικα πηρα την αισθηση ενος δεμενου σχηματος. Η εκτελεση ειναι αρκετα καλη.

Μου φανηκε πως ο τραγουδιστης υπερβαλει καπως στην προπαθεια να τραγουδισει με προφορα, βγαινει καπως επιτηδευμενο :-\

Ωραιος ηχος σε μπασσο, κιθαρες (αν και λιγο χαμηλα σε σχεση με το συνολο) και τυμπανα.

Well done!!!

 

Θα συμφωνήσω!

 

Επίσης να υποθέσω υπάρχει special guest κιθάρα από το Νότο; lol

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως πασχει απο το συνδρομο "ψηφιακη καθαροτητα", που προσωπικα μου χτυπαει εξαρχης και ανεπιστρεπτι ασχημα στα αυτια.

 

Οχι εξαιτιας γνωριμιας φιλε Κωστα αλλα ειλικρινα το μονο οργανο που με εκανε να "νιωσω" ηταν το μπασσο! Ειλικρινα. Και ο τραγουδιστης σε καποια σημεια, λιγα ομως. Ισως και οι υπολοιπες τεχνοτροπιες να μην ακουμπανε στα ακουσματα μου, αλλωστε.

 

Ο κιθαριστας ακουγεται αρκουντως τεχνικος αλλα καπως πολυ το "φρη" πηγαινε-ελα και τελικα συναισθηματικα δεν με ακουμπησε καθολου. Προς το τελος κατι αρχισε να γινεται. Ουτε και την (απαιτουμενη για το κομματι, κατ' εμε) επιθετικοτητα μου εβγαλε. Χλιαροτητα δηλαδη, θα τον ηθελα πιο freak-out, εστω και με λαθακια στο παιξιμο.

 

Τα ντραμς παλι... καλα ΣΥΝΟΔΕΥΤΙΚΑ. Θα τα ηθελα πιο swingατα για τουλαχιστον το ενα τριτο συνολικα χρονο. Και επισης πιο φρη/ μπλουζ.

 

Ο τραγουδιστης 100% στο πνευμα του κομματιου, σωστος κατ' εμε, μιας κι εχουμε την συγκεκριμενη τεχνοτροπια. Ισως λιγο παραπανω γρεζι στην αρχη και το τελος των φρασεων να προσεθετε κι αλλο.

 

Το μπασσο σουπερ (ξαναλεω: ειλικρινα και οχι λογω γνωριμιας). Μικρη παρατηρηση: ισως καπου να παιζεις παραπανω νοτες απο ο,τι χρειαζεται. Μικρολεπτομερειες, απο την στιγμη που χρωματιζει σωστα το κομματι.

 

Ολα τα οργανα θα τα ηθελα λιγο πιο... επιθετικα. Πιο βροντερο μπασσο και ντραμς και αγρια κιθαρα με πιο εντονες τις δυναμικες, μιας και πιστευω θα ταιριαζε 100%.

 

Γενικα ενα κομματι που ακροβατει αναμεσα σε χαλαροτητα και δυναμικοτητα.

 

Τωρα δεν ξερω αν καν ηθελες σχολια για το κομματι, παντως τα...

απεκτησες ;D ;D ;D .

 

Γενικα δεν με ακουμπησε προσωπικα, αλλα πιστευω οτι ακουμπαει απο αρκετα εως πολυ τον μεσο Ελληνα ροκ ακροατη.

 

Συνολικα ακουσα το κομματι πανω απο 20 φορες παντως, πριν βαλθω να σχολιασω.

 

Προσωπικα φιλε Κωστα η νυχτα με την μερα για τα γουστα μου σε σχεση με τα δυο κομματια που ειχες ανεβασει στο θεμα "πως ξεκινησαμε" και τα οποια κυριολεκτικα με εστειλαν, με εκτροχιασαν, οπως θες πεστο  ;) και εμειναν ανεξιτηλα στην μνημη μου με το πρωτο ακουσμα. Και πραγματικα τα εχω ΑΓΑΠΗΣΕΙ!

 

Φιλικα.

 

(Υ.Γ. πολυ ωραιο ονομα, πριοσωπικα με προδιαθετει για R'n'B, ψυχεδελεια, ως και Punk,  κλπ. Vintageλεια ασυστολως και αδιακριτως!)

-.OLD SCHOOL BROTHERS, OLD SCHOOL SISTERS, unite.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο μου ακούστηκε εμένα σαν συνολικός ήχος..

 

Έχω την αίσθηση οτι θα πάταγε πολύ καλύτερα αν ήταν κάμποσα bpm πιο αργό.

 

Ο τραγουδιστής τα λέει λίγο greeklish σε κάποια σημεία, αλλά γενικά μου άρεσε δεν με ενόχλησε.

...και επίσης ίσως να ήθελε ένα όχι τόσο "διαδικαστικό" σολάκι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, ευχαριστώ για τα σχόλια. Keep them coming.

 

Έχω την αίσθηση οτι θα πάταγε πολύ καλύτερα αν ήταν κάμποσα bpm πιο αργό.

Bingo !

Η βάση των υστερήσεων  του κομματιού για μένα. Δεν ανέπνευσε όπως πρέπει.

 

Τώρα, στα Greeklish έχετε όλοι δίκιο. Ήμουν αγχωμένος για πολλά και πρόσεχα πολλά και βρήκε ευκαιρία κι αναδύθη και ο εγγενώς υπάρχων Ελλην με τα τσαρούχια του.

 

Δυστυχως πασχει απο το συνδρομο "ψηφιακη καθαροτητα", που προσωπικα μου χτυπαει εξαρχης και ανεπιστρεπτι ασχημα στα αυτια.

Το κομμάτι είναι γραμμένο σε στούντιο (www.matrixstudio.gr) one take live και ήταν ΟΛΑ αναλογικά, λαμπάτα (το gear αργότερα). Ακόμα ΚΑΙ η κονσόλα ήταν πλήρως αναλογική. Από τις λίγες που υπάρχουν. Πολύ ωραίο και ζεστό στουντιάκι.

Το πρόβλημα που έχει το γκρουπ με την ηχογράφηση (και πιστεύω ότι κατά βάθος αυτό εννοείς) είναι  δεν βγάζει την (συνήθως ερασιτεχνική αλλά για μας γουστόζικη) ένταση που έχουμε. Δυστυχώς αν και η ηχογράφηση είναι πολύ καλή, το remix απέχει αρκετά των προσωπικών μας γούστων. Οπως είπα στον Toneless, πολύ τεχνοκρατική ηχογράφηση (λες και καταλάβαινα τι του λεγα). Για να είμαστε δίκαιοι απέναντι στους συμφορουμίτες Τoneless & PJ (καταπληκτικά και φιλικότατα παιδιά και τους ευχαριστούμε) δεν τους ζητήσαμε να το παλέψουνε ή μάλλον τους ζητήσαμε να μην το παλέψουνε (ένεκα της ένδειας).

Μας δώσανε όμως τα master και θα το παλέψουμε.

Αν και η ηχογράφηση έγινε περισσότερο για να ακούσουμε που φτάσαμε 1,5 χρόνο μετά της ερασιτεχνικής μας συνύπαρξης.

 

Επίσης να υποθέσω υπάρχει special guest κιθάρα από το Νότο; lol

Κανένας guest (τα πίναμε προχθές με τον Νότιο). Είναι καθαρά το τετραμελές  γκρουπ μας στην πρώτη του ever ηχογράφηση.

Θα επανέλθω.

 

 

 

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία και γουστόζικα μου ακούγεται σαν πρώτη εγγραφή  8)

 

Με τα υπερηχητικά μου αυτιά ακούω ΟΛΟΚΑΘΑΡΑ μια Gibson Les Paul μέσα από Mesa Boogie 1x12 combo.

 

 

 

 

Δυστυχως πασχει απο το συνδρομο "ψηφιακη καθαροτητα"

 

Δε μας το εξηγείς λίγο περισσότερο; Μέχρι τώρα έχω ακούσει μονάχα για "ψηφιακό τζι(α)τζίκι"  ;D

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα υπερηχητικά μου αυτιά ακούω ΟΛΟΚΑΘΑΡΑ μια Gibson Les Paul μέσα από Mesa Boogie 1x12 combo.

Και με το κληρονομικό σου χάρισμα, πες μας και για τον άλλον. ;D

 

Δε μας το εξηγείς λίγο περισσότερο;

Όρεξη μου φαίνεται ότι έχεις. Αφού ξέρεις τι εννοεί και ξέρεις ότι διαφωνείς

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραία δουλειά!!! Κώστα έχει φωνάρα... Νομίζω πως από θέμα ήχου το μόνο που μου κάνει λίγο περίεργο ηχητικά είναι το ταμπούρο... Δεν ξέρω γιατί... Οι κιθάρες σπαίρνουν... Το μπάσο απίστευτο και το feeling τρομερό!!! Και η προφορά δεν με χαλάει καθόλου εμένα... Αν δεν έχει λίγη προφορά ο τραγουδιστής... ΔΕΝ ΛΕΕΙ!!!!!

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου