Προς το περιεχόμενο

4Bitten...Απιστευτο Group...


tsak6735

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 95
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

το κομματι δεν ελεγε και πολλα βασικα δεν μου αρεσαν τα γκαζια στην κιθαρα (ηταν πολλα ;D)

 

αλλα επειδη τυχαινει και ξερω και τον μπασιστα και τον κιθαριστα προκειται για φοβερους μουσικους για τον κιθαριστα ειδικοτερα ειμαι 100 τα 100 σιγουρος για το σολο οτι ετσι ηθελε να το δωσει και οχι οτι εκανε λαθακια οπως καποιος φιλος ειπε βεβαια χωρις παρεξηγηση :)

 

παντως αξιζουν πολυ στο live να τους δει καποιος γιατι το συγκεκριμενο video με το συγκεκριμενο κομματι δεν ειναι πολυ αντιπροσωπευτικο και απο θεμα ηχου για την μπαντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν την βρίσκουν μεταξύ τους παίζοντας αυτό που είδαμε, τότε ο λόγος μας περισεύει.

Δείχνουν όμως να θέλουν να γίνουν αρεστοί και να εντυπωσιάσουν (που δεν είναι κακό) χωρίς όμως το ζούνε το τραγούδι. Ο κιθαρίστας μάλλον πήγε να δώσει κάτι παραπάνω από τις δυνατότητές του στο σόλο και από οτι φάνηκε δεν του βγήκε ιδίως στις ψιλές. Η τραγουδίστρια πάταγε σε σταθερές νοτες με καλή φωνή αλλά δεν κόλαγε στο ύφος του τραγουδιού. Ισως με μερικές μικροαλλαγές στα τραγούδια τους ώστε να απεικονίζουν αυτό που πραγματικά έχουν και μπορούν να δώσουν, πραγματικά να μας εκλήξουν.

Too Old to Rock n Roll Too Young to Die

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλος ο σχολιασμος ρε παιδια ...αλλα τη μουσικη τους κανουν οι ανθρωποι. εχουν παει και εξωτερικο τα παιδια.εχουν κανει μια προσπαθεια.

www.mariolaz.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά συμφωνώ 100% με τον MSc και τον Odis:

 

Πρέπει ή να χάσει gain ο κιθαρίστας ή να αλλάξουν τραγουδίστρια. Δεν κολλάει ούτε μουσικά ούτε οπτικά να έχεις τρεις ψιλοχωμένους και μια μπλουζοτραγουδίστρια.

 

Συμφωνω. Δε λεω οτι τα παιδια ειναι κακοι, προς θεου, καλα το πανε. Αλλα απλα καλα. Οχι πολυ καλα, οχι τιποτα το ιδιαιτερο/πρωτοτυπο. Χαρακτηρισμοι οπως "απιστευτη μπαντα" για κατι τετοιο κλπ με κανουν ωρες ωρες να αναρωτιεμαι για το μουσικο επιπεδο (απο πλευρας ακουσματων) του μεσου νεοελληνα...(no offence φιλε μου, γενικη παρατηρηση).

 

Προσωπικα ειδα και εγω το συγκεκριμενο επισοδειο του Ραδιο Αρβυλα αλλα δε με τραβηξε ιδιαιτερα το κομματι...Ο κιθαριστας ηταν κουραστικος (απο πλευρα ηχου - παιξιματος) και η κοπελα αν και πολυ καλη τραγουδιστρια την βρηκα λιγο "εκτος κλιματος".

 

Kαι το στυλ το ακούει και η κουτσή Μαρία, επομένως θα έλεγα πως δεν "ξενίζει" κανέναν... απλά μερικοί είπαν πως είναι καλοί, και άλλοι όχι. Ας μην το ανάγουμε στο "ασυνήθιστο" στυλ, δεν είναι δα και Λιγκετί...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ρυθμικά ήταν πολύ καλά από παικτικής άποψης, ο ήχος της κιθάρας μου ακούστηκε πολύ "πλαδαρός" και έκανε το κομμάτι να "απλώνει" λίγο αντί να είναι πιο σφιχτό και δυναμικό (όπως πιστεύω ότι θα ταίριαζε περισσότερο).

 

Η τραγουδίστρια μου άρεσε, πολύ καλή φωνή, σε κάποια σημεία όντως ήταν κάπως εκτός κλίματος αλλά γενικά ήταν από τα καλά στοιχεία της μπάντας.

 

Το χειρότερο σημείο για μένα ήταν το σόλο. Απλώς χάλια σαν μελωδία, όχι αρκετά ακριβές, ο ήχος δεν το κολάκευε καθόλου, γενικά ήταν το σημείο που έθαψε το κομμάτι στα αυτιά μου. Και δεν έχω καμία απολύτως προκατάληψη απέναντι στα γρήγορα σόλο.

 

Συνολικά, μια χαρά μπάντα, με λίγες μόνο αδυναμίες αλλά αυτές είναι πολύ χτυπητές και χαλάνε πολύ το τελικό αποτέλεσμα. Εννοείται βέβαια ότι "σούπερ", "απίστευτη" και άλλα ηχηρά επίθετα δεν μπορώ να τα πω για τη μπάντα αυτή.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τι επιθετο θα βαλει ο καθενας ειναι παντα θεμα γουστου.

Επειδη τους εχω δει σε προβες αλλα και σε live μπορω να πω οτι ο κιθαριστας τους (μιας και γινεται λογος για το solo του) ειναι απο τους καλυτερους και ακριβεστερους που εχω δει ποτε.

Ισως να ηθελε να το δωσει λιγο ''χυμα''? Ισως το αγχος της τηλεορασης? Παντως απο ενα βιντεο ουτε ενα σολο ουτε μια μπαντα μπορει να κριθει.

Και live οντως αξιζουν παρα πολυ. ;)

 

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εμένα ανάμικτες εντυπώσεις μου άφησε αυτό που παρακολούθησα (μόνο αυτό που είδα στο  ραδιο-αρβύλα έχω σαν "στοιχείο", με ό,τι κακό συνεπάγεται αυτό).

 

Η μπάντα μου φάνηκε αρκετά έως πολύ δεμένη παικτικά. Τον ντάμερ θα τον ήθελα κι εγώ πιο "νευρικό" και πιο γεμάτο στον ήχο του (για το τελευταίο βέβαια μπορεί να ευθύνεται και ο τρόπος που βγήκε στην τηλεόραση το όλο σύνολο).

 

Γενικώς, το στυλ hard μπάντα με δυναμική μεν αλλά πιο soul - funk φωνή δε, έχει ακουστεί αρκετά στις μέρες μας, με πιο καλό παράδειγμα πιστεύω τους Sugah Galore (από ελληνικές μπάντες). Δεν θέλω σε καμία περίπτωση να συγκρίνω, απλά παίρνοντας παράδειγμα από αυτούς, των οποίων η τραγουδίστρια έχει πάνω - κάτω στο ίδιο στυλ ερμηνείας, παρατηρεί κανείς ότι η μπάντα έχει προσαρμοστεί απόλυτα σε αυτή και ενώ κρατάει το σκληρό ηχητικό της χαρακτήρα, παράλληλα γκρουβάρει και "φανκάρει" φανταστικά!

 

Αντίστροφα, ακούγοντας το συγκεκριμένο συγκρότημα, το αποτέλεσμα είναι εμφανώς πιο ανισόρροπο. Για μένα, είτε η φωνή θα έπρεπε να "καφρίσει" περισσότερο για να "βρει" τη μπάντα είτε η μπάντα να "μεταλλίζει" -αρκετά- λιγότερο, να "κουνάει" πιο πολύ ρυθμικά και να καθαρίσει τον ήχο της. Αν κρίνω από το όλο attitude βέβαια, μάλλον το πρώτο είναι πιο εφικτό! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τον φιλο που ειπε να παμε να παιξουμε στην αρβυλα εγω προσωπικα εχω παει στην αρβυλα οταν αρχισε να πρωτοπροβαλεται.και???τι εγινε???Τωρα αν καποιος απο εδω μεσα ειναι μελος του γκρουπ δεν αναιρει το γεγονος πως λεμε την αποψη μας. Δηλαδη απειδη ο φιλος εδω μεσα ειναι ο κιθαριστας η ο drummer εμεις δε μπορουμε να υποστηριξουμε την αποψη μας???? Μα γι'αυτο δεν υπαρχει αυτο το φορουμ?

Εμενα προσωπικα δε μου αρεσε το βιντεακι,μακαρι τα παιδια να τα σπανε στα live τους και ας πανε να παιξουν και στην Ιαπωνια !

Αυτο το βιντεακι ομως δε μου αρεσε. Το ειδος μουσικης ειναι ενα ευρεως διαδεδομενο που αρκετοι ακουνε και πολλοι απο εμας παιζουν παιζανε θα παιξουν. Αλλα δε μου αρεσε η συγκεκριμενη εκτελεση,τραγουδι,βιντεο πες το οπως θελεις. Αλλα οχι να μας απαγορεψεις να πουμε και την αποψη μας....

Σε πρόλαβε ο απο κάτω..! 8)

 

Αυτό όμως δεν αναιρεί σε καμία περίπτωση το γεγονός ότι πήγες να τους υποτιμήσεις, επειδή απλά δεν γουστάρεις το είδος που παίζουν...Έτσι δεν είναι; Μην δουλευόμαστε κι όλας...

 

νομιζω πως μπορεις να το παρεις πισω αυτο....

ε τι λες???  ;)

μηπως υπερβαλλεις λιγο?

 

 

Αν δεν σου αρέσει ένα είδος, και δεν κάνεις τον κόπο να δεις τα κριτήρια αυτά πριν πας σε σχολιασμό, τότε καλύτερα είναι να μην σχολιάσεις καθόλου (νομίζω οι γηραιότεροι σε ηλικία θα συμφωνήσουν εδώ).

 

 

jawohl mein kommandant

 

Edited by Alchemist: Όχι τέτοιες εικονίτσες please, ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου