Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση RAM σε laptop;


geohomo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρεται! Ήθελα να κάνω μία αναβαθμιση στο laptop μου, αφού η 512 RAM, είναι κάπως λίγη. Ρώτησα στον αντιπρόσωπο της εταιρείας του laptop, για άλλη μία 512, να φτάσω το 1GB, και όλος εκλπηξη και ταραχή μαζί, άκουσα το αστρονομικό ποσό των 360 ευρω!!! ¶ποφάσισα να ρωτήσω και σε άλλο μαγαζί -'γενικών καθηκοντων' αυτή τη φορά- για το ίδιο ακριβώς, και μου είπαν 80 ευρώ. Η απορία μου είναι η εξής: Γιατί η διαφορά είναι τόσο τεράστια? Υπάρχει περίπτωση να έχω πρόβλημα με την 'φθηνή' λύση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α ρεεεεεεε απατεώνες! φιλε μου μαγαζι με Η/Υ έχω (ιδιοκτήτης) με τα 80 μια χαρα είσαι! Δώσε μου και τύπο μνήμης, φορητού, και πες μου η μνήμη που φοράει είναι σε 2 dimms? ή σε ένα? και θα σου πω πόσο πάνω κάτω κοστίζει. μεταξύ μας τα 80 είναι λογική τιμή

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα παιξει ρολο αν <<φορας>> μια 512αρα ή δυο 256αρες ραμ.

στην πρωτη περιπτωση απλως θα αγορασεις ακομα μια 512. στη δευτερη ομως νομιζω οτι θα πρεπει να αγορασεις 1G ή δυο 512αρες και θα πανε στο συρταρι οι αλλες (εκτος κι αν τις <<σκοτωσεις>>)

δε ξερω πολλα απο αυτα αλλα προσφατα αγορασα λαπτοπ και ψιλοασχοληθηκα και νομιζω οτι καπως ετσι ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω ένα HP laptop (αυτό με τον θόρυβο - - βλέπε σχετικό topic - - που θα πάει αντιπροσωπεία την επόμενη εβδομάδα). Όταν το αγόρασα είχε δυο 256άρες μνήμες. Του έβγαλα την μία και την αντικατέστησα με μια 1024άρα για αυτό το μοντέλο, που μου στοίχησε περίπου 135 ευρώ. Δεν ξέρω με τι απατεώνες έμπλεξες και σου ζήτησαν τόσα χρήματα. Εάν η μνήμη κοστίζει 360 ευρώ, πόσο στοιχίζει δλδ ο κομβιούτορας; 50.000 ευρώ;;;

 

Α..ρε απατεώνες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι "μνήμες" που κυκλοφορούν στην ελληνική αγορά (εδώ και πολλά χρόνια) είναι στην πλειοψηφία τους φθηνές σειρές, φθηνών μοντέλων και (κατά κανόνα) no-name. Αν επισκεφθείτε τον δικτυακό τόπο μίας εταιρείας όπως η Kingston θα διαπιστώσετε ότι ένα 512άρι τσιπάκι (π.χ.) υπάρχει σε δύο ή τρεις παραλλαγές, εκ' των οποίων η ακριβότερη κάνει πραγματικά πολλά χρήματα.

 

Για όποιον είναι συνηθισμένος να αγοράζει και να χρησιμοποιεί no-name μνήμες, τα χρήματα που ζητούν τα επίσημα service ορισμένων εταιρειών ακούγονται πράγματι πολλά, αλλά πριν τους κατηγορήσουμε σαν "απατεώνες" πρέπει να γνωρίζουμε ακριβώς ποιον είναι το προϊόν που διαθέτουν.

 

Σε αντίθεση με την κοινή πεποίθηση, δεν είναι όλες οι μνήμες ίδιες - έρχονται με διαφορετικά χαρακτηριστικά όσον αφορά τα πάντα, από το πόσο γρήγορες είναι μέχρι το πόσο καιρό θα αντέξουν, μέχρι σε τι θερμοκρασίες λειτουργούν κλπ.

 

Οι κακές ή μέτριες μνήμες είναι πολύ συχνά ο λόγος για τον οποίο κρασάρει το pc, αλλά τεστ για τις μνήμες δεν θα διαβάσετε ποτέ σε ελληνικό περιοδικό καθώς κάτι τέτοιο θα θίξει τα εδραιωμένα συμφέροντα εισαγωγέων και επώνυμων εμπορικών καταστημάτων πληροφορικής.

 

Οπότε, μην σπεύδετε να κατηγορείτε κάποιον ως απατεώνα επειδή έχει το θράσος να προτείνει στους αγοραστές τους καλύτερες μνήμες. Κάποτε (σε μία εταιρεία που εργαζόμουν) είχαν αγοραστεί servers της ΙΒΜ. Φυσικά, η ΙΒΜ ήθελε μία περιουσία για οποιαδήποτε αναβάθμιση στις μνήμες του υπολογιστή-server. Σκεφθήκαμε λοιπόν με τους άλλους: ρε, τους απατεώνες, ας βάλουμε μία "κανονική" μνήμη από ένα άλλο PC. Το αποτέλεσμα ήταν ότι το motherboard ανίχνευε ότι το συγκεκριμένο τσιπάκι ήτανε μάπα και αρνιόταν να ανάψει εντελώς. Λέμε τότε: ρε, τους απατεώνες, έχουν μαρκάρει τα δικά τους τσιπάκια για να μην μπορούμε να βάλουμε άλλου κατασκευαστή. Βάζουμε λοιπόν το ακριβό τσιπάκι μίας άλλης (όχι ΙΒΜ) εταιρείας, το οποίο όμως ήταν εξίσου ακριβό - το μηχάνημα άναψε κανονικά.

 

Όσο για το "κανονικό" τσιπάκι, φαινομενικά λειτουργούσε καλά στο επίσης "κανονικό" pc από το οποίο το είχαμε βγάλει - μέχρι που μετά από λίγο καιρό κάηκε και μας άφησε χρόνους - οπότε αναγκαστήκαμε να παραδεχτούμε το αναπόφευκτο: ότι το τσιπάκι ήταν μάπα, αλλά μόνο το motherboard της IBM το κατάλαβε και αυτοπροστατεύθηκε από την χρήση του.

 

Ελπίζω ότι ενημέρωσα αρκετά. :)

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο για το "κανονικό" τσιπάκι, φαινομενικά λειτουργούσε καλά στο επίσης "κανονικό" pc από το οποίο το είχαμε βγάλει - μέχρι που μετά από λίγο καιρό κάηκε και μας άφησε χρόνους - οπότε αναγκαστήκαμε να παραδεχτούμε το αναπόφευκτο: ότι το τσιπάκι ήταν μάπα, αλλά μόνο το motherboard της IBM το κατάλαβε και αυτοπροστατεύθηκε από την χρήση του.

+1.000.000.000

σωστή παρατήρηση, να προσθέσω όμως ότι απλά

1. πολλές φορές είναι θέμα συμβατότητας ΚΑΙ μόνο,παρά& φτηνής ή ακριβής, έχουν ανάψει Compaq και IBM με φτηνές μνήμες, και εργάζονται κανονικά ακόμα, άλλα&πχ όπως του Wow!&στο παραδειγμά του γιοκ! &επίσης πολλά boards ΙΒΜ και άλλων επωνύμων εταιρειών που χρησιμοποιούν στα δικά τους συστήματα είναι .... παλιοτελευταία....ειδικές παραγγελίες μόνο για τις συγκεκριμμένες εταιρείες που δέχονται συγκεκριμμένα πράγματα σαν addons

2. σαφώς και υπάρχουν ποιότητες στις μνήμες και το καλό πράμα κοστίζει!!!!!! αλλά τα notebook που πωλούνται στην εγχώρια αγορά δουλεύουν ό,τι και να τους βάλεις με ελάχιστες εξαιρέσεις. είτε είναι HP, SIEMENS, IBM , Dell, ACER, κλπ. Αποδεδειγμένα έχω δει, να παραγγέλνω μνήμες πανάκριβες (για φίλο) για το φορητό του και να κολλάει! αλλάζουμε ίδια μνήμη τα ίδια, άλλη μάρκα τα ίδια , δοκιμάζουμε μετά μια της Viking OEM (Value ram) των 70-80 ευρώ και όλα καλά......

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου