Προς το περιεχόμενο

Ondes Martenot synth


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Control Voltage. Το αντιστοιχο του Midi, ήταν ο τροπος επικοινωνιας αναμεσα στα διαφορα modules των συνθεσαιζερ. Στελνουν αλλαγες στο pitch, στο volume, στο filter κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Επαναφέρω το θέμα για να ρωτήσω τα εξής.

 

1) Θελω ενα volume controller, αντιστοιχο με του ondes martenot. Να το ελεγχω δηλαδη με το χέρι, και η ενταση να ειναι αναλογη με την πιεση. Υπάρχει κάτι τετοιο ετοιμο?

 

2) Εστω οτι βρισκω το παραπανω, και εχω ενα ribbon controller, το οποιο χειριζεται το pitch. Πως μπορω να τα κανω να στελνουν παραλληλα, το ενα νοτες και το αλλο ενταση σε μια συσκευη με ενα midi in? Χρειαζεται οπωσδηποτε midi merge? Ή μπορουμε και το 3 ->

 

3) Αν το ribbon, στελνει (μεσω πιεσης πχ) και volume control, υπάρχει η δυνατοτητα, με μια μοντα, να συνδεθει το προαναφερθεν volume controller εκει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Πέρα από αυτά που προαναφέρθηκαν στο θρεντ, δεν γνωρίζω κάποιο controller φτυστό με αυτό του Martenot (με δαχτυλιδάκι, σύρμα και pressure sensitive pad).

 

Όμως για το (3) μπορείς να προμηθευτείς το φοβερό Eowave Ribbon (http://www.eowave.com/instruments.php?prod=78) που έχει πολλά πλεονεκτήματα:

ελέγχει pitch & volume,

έχει ενσωματωμένο συνθ (με ένα οscillator και pad για το modulation section) με audio out,

και 2 CV out (ένα για pitch κι ένα για volume),

και διαθέτει απευθείας USB προς midi έλεγχο με editor που συμπεριλαμβάνεται,

...και καγκουροφωτάκια ;D ;D.

 

Ίσως όμως βρεις τον έλεγχο της έντασης με το δάχτυλο δύσκολo ή μη πρακτικό. Προσωπικά θα χρησιμοποιούσα ένα volume pedal μετά το συνθ.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημειώνεται επίσης πως εδώ και μερικούς μήνες βγήκε κι ένα πολύ προσεγμένο VSTi για το Ondes Martenot, το Ondes (http://www.soniccouture.com/en/products/20-experimental--ancient--rare/g27-ondes/), με διθυραμβική κριτική στο Sound on Sound του περασμένου Ιουλίου (http://www.soundonsound.com/sos/jul11/articles/soniccouture-ondes.htm). Για την ώρα θέλει συνδρομή αλλά κάποια στιγμή στο μέλλον θα δημοσιευτεί δωρεάν.

 

Το εξαιρετικό άρθρο στο περιοδικό, πέρα από μια μικρή ανάλυση του πόσο πιο περίπλοκος είναι ο ήχος του από ένα απλό σκέτο sine wave, περιλαμβάνει και τις νέες εξελίξεις στον τομέα του Martenot, με κύριο γεγονός την επανέκδοσή του στην αλμυρή τιμή των... 13260 ευρώ (λογικό λόγω της έρευνας, της πολυπλοκότητας και του ότι είναι χειροποίητο από σχεδόν έναν άνθρωπο). Λεπτομέρειες εδώ: http://www.thomasbloch.net/new_ondes_martenot

Πρώτος και περήφανος κάτοχος? Μάλλον τo μαντέψατε...  ;D  Ο Johnny Greenwood των Radiohead, γνωστός λάτρης του και χρήστης επί σκηνής.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Πέρα από αυτά που προαναφέρθηκαν στο θρεντ, δεν γνωρίζω κάποιο controller φτυστό με αυτό του Martenot (με δαχτυλιδάκι, σύρμα και pressure sensitive pad).

 

Όμως για το (3) μπορείς να προμηθευτείς το φοβερό Eowave Ribbon (http://www.eowave.com/instruments.php?prod=78) που έχει πολλά πλεονεκτήματα:

ελέγχει pitch & volume,

έχει ενσωματωμένο συνθ (με ένα οscillator και pad για το modulation section),

και 2 CV out (ένα για pitch κι ένα για volume),

και διαθέτει απευθείας USB προς midi έλεγχο,

...και καγκουροφωτάκια  ;D ;D,

 

Ίσως όμως βρεις τον έλεγχο της έντασης με το δάχτυλο δύσκολo ή μη πρακτικό. Προσωπικά θα χρησιμοποιούσα ένα volume pedal μετά το συνθ.

 

1) Δε θελω ολοκληρο το συστημα ελεγχου του Ο.Μ. Αλλα μονο τον ελεγχο της εντασης που παιζει το αριστερο χερι. Με λίγα λόγια ενα κοντρολερ της εντασης που ανταποκρινεται στην πιεση.

 

3) Μπορει το παραπανω (1), με μοντα να επηρεασει τα volume μηνυματα του eowave ribbon?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες να το ελέγχεις με CV τότε θα πρέπει να μιλήσεις με τους τύπους της εταιρίας. Στέλνει δυο CV αλλά δεν ξέρω αν το oρθογώνιο pad μπορεί να ελέγξει το volume αντί της πίεσης των δαχτύλων σου πάνω στο ribbon. Αν θες να το ελέγχεις με midi, είμαι σχεδόν βέβαιος πως γίνεται μιας και ο editor επιτρέπει πολλές αλλαγές, αλλά κι αυτό θα πρέπει να το επιβεβαιώσεις με ένα email σε αυτούς για να μην το αγοράσεις τζάμπα.

Ιδού πάντως το manual: http://www.eowave.com/downloads/pdf/EowaveRibbon_manual.pdf

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανερχομαι σπαστικοτερος ;D

 

Βρηκα ενα ετοιμο κιτ για DIY ribbon (προγραμματισμενη πλακετα και κοντρολερ), με MIDI IN & OUT.

 

Μετα απο μειλ μου στον κυριο εκει, μου ειπε οτι μπορει να μου βαλει στην ιδια πλακέτα και volume controller input.

 

Και ερχομαι στο βασικό μου ερώτημα. Υπάρχει καποιο ποτενσιομετρο, που να στελνει τιμες αναλογα με την πίεση και να επιστρεφει στη θεση 0? (Αυτο που κανει το αριστερο χερι στο Ondes Martenot). Υπαρχει καποια ιδεα για πατεντα?

 

Στο σαιτ λεει οτι η πλακετα χρειαζεται 10k linear pot.

 

Είμαι λίγο ασχετος, την υλοποιηση θα την κανει φιλος σχετικος. Απλα ρωταω πρωτα αν ειναι εφικτο θεωρητικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, από αυτά που γνωρίζω και σύμφωνα με το άρθρο στο Sound on Sound αυτό δουλεύει μόνο με όργανα Kurzweil.

 

Neeq, αν και δεν είμαι ειδικός επ' αυτού, μου φαίνεται πολύ εύκολο. Λογικά, απλά πρέπει ή το ribbon ή το προς έλεγχο συνθεσάιζερ να έχουν Volume CV In. Ένα "κουμπάκι" σαν volume control φαίνεται επίσης εύκολο - θα αρκούσε και μια μόντα σε ένα expression pedal, έτσι δεν είναι? Πχ. το Moog Little Phatty που έχεις (ό,τι πρέπει για sine ψιλοΜartenot-like ήχους) θα μπορούσε να σεταριστεί με ένα ribbon κι αυτή την πατεντούλα - στο Volume CV in του χρειάζεται τα εξής (από το μάνιουαλ):

Additional CV control:

The VOLUME jack on the side panel is a CV input for external control of the Output level. The jack accepts a positive control voltage from 0 to 5 Volts, or an expression pedal like the Moog EP-2. A voltage of 0 volts

silences the LP, and a voltage of 5 volts corresponds to the output level set by the VOLUME control knob.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου