Προς το περιεχόμενο

Ο Έλληνας και το τσιγάρο...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε αυτή τη φράση, βλέπουμε τη σύγχρονη Ελλάδα...

φιλικα μιλαω ετσι!!!!!!!!!

 

το να αναφερεις μια πραγματικοτητα δε σημαινει οτι την επικροτεις κιολας...!!

Μηπως εχω αδικο???

παντως μη βιαστεις να με ειρωνευτεις... δεν ειμαι μαγαζατορας..

 

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 404
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Το προβλημα  δεν ειναι τοσο επιφανειακο οσο φαινεται.

Θα πω ενα συμβαν που μου ετυχε.

Ετυχε μια Πεμτη να εχουμε στην σχολη συνελευση και ως γνωστων στις συνελευσεις το ντουμανι παει συνεφο. Μπηκα (δεν το συνηθιζω) στην συνελευση και ζητησα να πω κατι πριν αρχισουν. Πηρα το μικροφωνο που λετε και ειπα ευγενικα και ηρεμα  οποιοι θελουν να καπνισουν να περασουν εξω καθως το καπνισμα σε εσωτερικους χωρους απαγορευεται. Το τι μου σουραν και το τι ακουσα δεν λεγετε...

 

Τι να εκανα να επαιρνα το 1142.. θα γελουσαν οταν θα ελεγα που και πως..

 

Εκει που θελω να καταληξω (και καταληγουμε ολοι δηλαδη) ειναι οτι απο παιδεια πασχουμε.. μεγαλη συζητηση..

 

Παντως η λυση της ''ρουφιανιας'' δεν ειναι σωστη για μενα.  Δηλαδη ειναι σαν να παιρνω να καρφωσω την ''κυβερνηση'' στην ''κυβερνηση''!! ;D ;D 

 

 

 

πλάκα μου κάνεις?

μέχρι και περσυ στο πανεπιστήμιο της κρήτης καπνίζαν μέσα στις αίθουσες κατα την διάρκεια της εξεταστικής..

του έλεγες με ενοχλεί και σου έλεγε

''ρε φίλε εγω αν δεν καπνίσω ανχόνομαι και δεν μπορω να γράψω''

του έλεγες

''πλάκα κάνεις και εγω που το τρώω στην μάπα?''

και απαντούσε

''αφου επιτρέπεται''

και αυτό δεν το έκανε ένας δύο. είμαστε σοβαροί εδώ δεν μπορούμε να συνενοηθούμε σε στοιχειώδη θέματα υπάρχει περίπτωση να σε σεβαστεί ο κάθε κάφρος σε ένα livάδικο?

και εγώ κάπνιζα αλλά σεβόμουνα πλήρος ακόμα και σε ανοιχτό χώρο τον διπλανό μου

(γιατί μην μου πει κανένας οτι σε ανοιχτους χόρους ο καπνος ντρεπετε και αποφεύγει τον διπλανό σου λόγο νόμου!)

σε αυτό το θέμα (και πολά άλλα όπως παράνομο parking κ.τ.λ.)εχω καταλοίξει στο οτι

απλά οι περισσότεροι αδιαφορούμε και αποφεύγουμε την τόσο δυσκολή διεργασία που ονομάζετε ΣΚΕΨΗ

π.χ. 1) ολοι τηρούμε τους κανονισμούς του κ.ο.κ =>

 

2)α)έμεσα η κυκλοφωρία βελτιόνεται. β) άμεσα αποφεύγω τα ατυχήματα =>

 

3)οπότε δεν χρειάζετε ποια να παραβιάζω τα σήματα φαναρια να γινομαι καφρος κ.τ.λ. προκειμένου να διανύσω την απόσταση που θέλω ποιο γρήγορα

γιατί απλά πλέον έχω καταφέρει το βέλτιστο δυνατο μακροπρόθεσμα και βελτίωσα τις συνθήκες διαβίωσης μου μειωνοντας το ανχος κάνω σωστά την δουλειά μου κ.τ.λ.

 

*ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΕΓΩ ΘΑ ΠΑΡΚΑΡΩ ΤΩΡΑ ΑΛΛΑ ΘΑ ΓΚΡΙΝΙΑΞΩ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΤΡΙΨΩ ΛΙΓΟ ΠΟΙΟ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΕΝΑ ΠΑΡΑΝΟΜΑ ΠΑΡΚΑΡΙΣΜΕΝΟ!

*ΘΑ ΚΑΠΝΙΣΩ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΜΑΠΑ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΘΑ ΜΕ ΠΕΙΡΑΞΕΙ ΠΟΥ ΕΣΥ ΚΑΠΝΙΖΕΙΣ ΕΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΜΟΥ! Κ.Τ.Λ.

*ΘΑ ΕΜΠΟΔΙΣΩ ΤΟΝ ΣΥΝΑΝΘΡΟΠΟ ΜΕ ΕΙΔΙΚΕΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΘΑ ΠΑΩ ΣΤΟ ΜΠΑΖΑΡ ΩΣ ΠΡΟΣ ΥΠΟΣΤΙΡΗΞΗ ΤΩΝ ΤΥΦΛΩΝ ΚΑΙ ΘΑΠΑΝΗΓΙΡΙΣΩ ΣΤΟΥΣ ΕΙΔΙΚΟΥΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥΣ  ΑΓΩΝΕΣ ΠΟΥ ΠΗΡΑΜΕ ΜΕΤΑΛΙΟ ΚΑΙ ΘΑ ΠΩ ΑΞΙΟΣ!!! ΤΟ ΑΞΙΖΕΙ!!! Ε ΒΕΒΑΙΑ ΜΕ ΤΟΣΗ ΕΞΑΣΚΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΩΝ ΝΑ ΜΗΝ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΠΡΩΤΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ?

 

συγνωμη που έδωσα προεκτάσεις στο θέμα αλλά ήταν συμβολικές για να καταλήξω στο οτι το συμπέρασμα μου είναι ΕΝΑ

αδιαφορούμε σαν άνθρωποι υπό την ομπρέλα της χαζοχαρουμενης έκφρασης με το γελακι η του αγριου ξεσπασματος ''ε αφου ειμαι/ειναι/εισαι/ειμαστε ελληνες/ας

και αποφεύγουμε συστηματικά το να σκευτόμαστε !ΛΟΓΙΚΑ!

ΤΙ ΠΟΙΟ ΑΠΛΟ? ΛΟΓΙΚΑ

συνεχίστε ακόμα και εσείς που φέρεστε λογικά να λέτε εμεις/εσεις/αυτοι οι έλληνες να είστε σίγουροι οτι θα βοηθήσει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!!! δεν είναι πολυ ανακουφιστική η μαζοποίηση?

μάλλον είναι...

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να καταλάβω τι πρέπει να μας πει το ότι το κάπνισμα δεν ισούται με καρκίνο. Και το να βάλεις ένα όπλο στο στόμα σου και να πυροβολήσεις δεν ισούται με θάνατο. Και να πηδήξω από τον τρίτο δεν σημαίνει ότι θα πεθάνω. Λένε κάτι αυτά; Απόλύτως τίποτα.

Κάνει το κάπνισμα κακό; Κάνει. Τέλος.

τίποτα δεν πρέπει να σου πει, σε αντίθεση με το "πονάει χέρι, κόψει χέρι" που μπορεί να σου λέει περισσότερα.. :P

πέρα από την πλάκα, το είπει και ο wow αν δεν κάνω λάθος και εγώ θα το συνεχίσω λίγο ακόμα..

και τα fast food κάνουν κακό, και η κόκα κόλα, και τα κορεσμένα λίπη, και το καυσαέριο στις πόλεις, και τα χαμηλά εισοδήματα, και το άγχος, και η έλλειψη ικανοποίησης, και η ανία του ότι δεν συμβαίνει τίποτα, και η πολιτισμική παρακμή, και η έλλειψη ελεύθερου χρόνου κτλ..

σαφώς και κάποια πράγματα πρέπει να ισχύσουν, αλλά υπάρχουν και τόσα άλλα που δεν βλέπω κανέναν να τα θίγει, έστω σε καινούργιο θέμα..μήπως κοιτάμε μέσα από παρωπ'ιδες και έχουμε μόνο τους προβληματισμούς που μας υποδεικνύουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΙΣΟΥΤΑΙ σημαίνει πως το τσιγάρο αποτελεί τη ΜΟΝΗ αιτία καρκίνου

 

αυτό περιμένεις να αποδειχθει για να παραδεχθείς τη σχέση καρκίνου και τσιγάρου;

κάνεις λάθος..ισούται σημαίνει πως αν καπνίζεις θα πάθεις καρκίνο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, είσαι σε μαγαζί, μπαράκι, εστιατόριο, ναός (μαγαζιά και αυτά), στο Μέγαρο, στην Βουλή δεν με νοιάζει που και υπάρχει ένας-δύο που καπνίζουν σε μη καπνιστών, έχεις υποχρέωση να του την πείς και αν είσαι και λίγο οξύθυμος, σπάσ' του τα μούτρα. No problem.

 

Είσαι σε μαγαζί που πολλοί καπνίζουν σε θέσεις μη καπνιστών, επειδή δεν είσαι ο Τσάκ Νόρις να τους πλακώσεις όλους, την κάνεις. Θές να κάνεις και καταγγελία, αν γουστάρεις, κάνε την. No problem again. (περι ρουφιανιάς για θέματα σαν και αυτό τα ακούω βερεσέ)

 

Είσαι καπνιστής; Δέξου την μοίρα σου ότι δεν μπορείς να καπνίζεις παντού.

Δεν είσαι καπνιστής; Δέξου την μοίρα σου ότι κάποιος θα βρεθεί κοντά σου να σε κάνει καπνιστό σολομό.

 

ΙΣΟΥΤΑΙ σημαίνει πως το τσιγάρο αποτελεί τη ΜΟΝΗ αιτία καρκίνου

 

αυτό περιμένεις να αποδειχθει για να παραδεχθείς τη σχέση καρκίνου και τσιγάρου;

 

Μαθηματικώς μιλώντας, αυτό είναι λάθος... ;)

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΙΣΟΥΤΑΙ σημαίνει πως το τσιγάρο αποτελεί τη ΜΟΝΗ αιτία καρκίνου

Όχι βέβαια. Δεν υπάρχει μια μονοσήμαντη συνάρτηση που να ορίζει ότι ο καρκίνος οφείλεται σε ένα μόνο πράγμα.

Αλλά υπάρχουν απτές αποδείξεις ότι αυξάνει σημαντικά την πιθανότητα.

Τι ακριβώς δεν καταλαβαίνεις και θεωρείς πως εξαπατείται ο κόσμος με αυτή τη δήλωση;

 

fuzzed: Διάβασε και θα βρεις τι έχασες. Στο έκανα και παράθεση δηλαδή ... να το ξανακάνω;

 

Παιδιά time out. Το θέμα έπιασε φωτιά και λέει ο καθείς το μακρύ του και το κοντό του μη κάνοντας διάλογο και μπαίνοντας άμεσα σε επίθεση.

Και άντε να συμβεί τώρα που πέφτουν τα μηνύματα 10 10 και προσπαθούμε όσοι συμμετέχουμε ενεργά να το παρακολουθήσουμε. Αλλά οι νέες προσθήκες στην κουβέντα κάντε την προσπάθεια να διαβάσετε μέχρι τέλος, εάν θέλετε να μιλήσετε. Μην επαναλαμβανόμαστε άδικα ή να κατηγορούμε μη ξέροντας τι ειπώθηκε.

 

allobarr. το είπα το ίδιο και στον wow κ σ όποιον άλλο το πε. Κάντε ότι θέλετε αρκεί να μην επηρεάζετε και άλλους με τις επιλογές σας. Απλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τίποτα δεν πρέπει να σου πει, σε αντίθεση με το "πονάει χέρι, κόψει χέρι" που μπορεί να σου λέει περισσότερα.. :P

πέρα από την πλάκα, το είπει και ο wow αν δεν κάνω λάθος και εγώ θα το συνεχίσω λίγο ακόμα..

και τα fast food κάνουν κακό, και η κόκα κόλα, και τα κορεσμένα λίπη, και το καυσαέριο στις πόλεις, και τα χαμηλά εισοδήματα, και το άγχος, και η έλλειψη ικανοποίησης, και η ανία του ότι δεν συμβαίνει τίποτα, και η πολιτισμική παρακμή, και η έλλειψη ελεύθερου χρόνου κτλ..

σαφώς και κάποια πράγματα πρέπει να ισχύσουν, αλλά υπάρχουν και τόσα άλλα που δεν βλέπω κανέναν να τα θίγει, έστω σε καινούργιο θέμα..μήπως κοιτάμε μέσα από παρωπ'ιδες και έχουμε μόνο τους προβληματισμούς που μας υποδεικνύουν?

 

Έξω οι αμερικάνοι και τα μακντόναλντς;

Φονιάδες των λαών κοκακολιασμένοι;

LEGO people live in houses made of their own flesh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάνεις λάθος..ισούται σημαίνει πως αν καπνίζεις θα πάθεις καρκίνο..

 

λάθος δεν κάνω απλα εσύ το καταλαβαίνεις αλλιώς

 

ωραία λοιπόν θα αλλάξω την ερώτηση

 

για να παραδεχθεις πως υπάρχει στενόΤΑΤΗ σχέση τσιγάρου και καρκίνου, πρέπει η πιθανότητα να πάθέις καρκίνο από το τσιγάρο να έιναι ένα ολοστρόγγυλο 100%?????

 

κι αφού μου απαντήσεις στο παραπάνω απάντησέ μου και σ' αυτό αν θες:

 

στο ράδιο το πρωί άκουσα πως το 90% όσων έχουν Χρόνια Αποφρακτική Πνευμονοπάθεια είναι καπνιστές, αυτό τι σου λέει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάντε ενα break για τσιγάρο ναουμ  :)

 

 

 

 

 

 

btw, όταν επανέλθετε, κάντε ενα κόπο να αποφεύγουμε τα αυτονόητα. Οι συνέπειες του τσιγάρου είναι συγκεκριμένες και παγκοσμίως αποδεκτές. Μπορεί ο καθείς να τις βρει μόνος του. Το ξεψίρισμα ποσοστών, ακριβολογίας, κτλ δεν ωφελεί στο να καταλήξουμε πως θα μπορούμε να διεκδικούμε το δικαίωμα στον καθαρό αέρα εκεί που τρώμε και πίνουμε.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και τα fast food κάνουν κακό,και η κόκα κόλα

 

γιατι πηγε κανεις να σε μπουκωσει με το ζορι Bic Mac & Coca Cola?

 

και τα κορεσμένα λίπη,

 

δεν νομιζω να επαθε ποτε κανεις καρκινο επειδη ο διπλανος του ετρωγε...γαρδουμπα...

 

και το καυσαέριο στις πόλεις,

 

γιατι σε επιασε κανεις απο το αυτι επειδη μενεις στον καμπο?

 

και τα χαμηλά εισοδήματα,

 

ο καλυτερος μου φιλος βγαζει λιγα χρηματατα,τοσα χρονια που τον κανω παρεα δεν εχω αρρωστησει παντως

 

και το άγχος, και η έλλειψη ικανοποίησης, και η ανία του ότι δεν συμβαίνει τίποτα, και η πολιτισμική παρακμή, και η έλλειψη ελεύθερου χρόνου κτλ..

 

κανεις δεν στα ΕΠΙΒΑΛΕΙ αυτα,αντιθετα οταν σου ΦΥΣΑΕΙ ΣΤΗ ΜΑΠΑ τον καπνο του ...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου