Προς το περιεχόμενο

Ο Έλληνας και το τσιγάρο...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

να ητανε αυτο το μοναδικο κακο σε αυτη τη χωρα..............εχουν αλλα προτεραιοτητα και ομως τιποτις δεν γινεται............... :-[

 

τα προβλήματα δεν λύνονται ένα-ένα, αλλά πολλά ταυτόχρονα, άρα δεν μπαίνει θέμα προτεραιότητας

 

εξάλλου η υπόθεση του καπνίσματος σε δημόσιους χώρους έχει να κάνει 100% με τη γαϊδουριά του νεοέλληνα, που είναι για μένα τουλάχιστον θέμα πρώτης προτεραιότητας

 

η ίδια γαϊδουριά ωθεί το νεοέλληνα:

 

- να περνάει γκαζωμένος το κόκκινο φανάρι

- να διπλοπαρκάρει όπου γουστάρει

- να δηλώνει το 1/10 του εισοδήματός του στην εφορία

- να καταπατά οικόπεδα

- να κτίζει αυθαίρετα

- να δίνει και να παίρνει μίζες

- να να να...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 404
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Νικόλα μαζί σου...ενοχλούμαι αφόρητα με τα "κακώς κείμενα" της χώρας μας και σχεδόν πάντα πράττω...

Και όλοι οι φίλοι μου...κουνάνε το κεφάλι τους, το οποίο μου είναι και αδιάφορο στη τελική...

Ξέρω ότι δε γίνεται τίποτα στο τέλος αλλά δε θέλω να κάθομαι άπρακτος...

 

Δημήτρης Χατζιπαπάρας, τηλ 6999123456

 

...και γιατί δεν είπες δηλ Νικόλας Χατζιπαπάρας;;;;;;εεεεε;;;;;; :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προβλημα  δεν ειναι τοσο επιφανειακο οσο φαινεται.

Θα πω ενα συμβαν που μου ετυχε.

Ετυχε μια Πεμτη να εχουμε στην σχολη συνελευση και ως γνωστων στις συνελευσεις το ντουμανι παει συνεφο. Μπηκα (δεν το συνηθιζω) στην συνελευση και ζητησα να πω κατι πριν αρχισουν. Πηρα το μικροφωνο που λετε και ειπα ευγενικα και ηρεμα  οποιοι θελουν να καπνισουν να περασουν εξω καθως το καπνισμα σε εσωτερικους χωρους απαγορευεται. Το τι μου σουραν και το τι ακουσα δεν λεγετε...

 

Τι να εκανα να επαιρνα το 1142.. θα γελουσαν οταν θα ελεγα που και πως..

 

Εκει που θελω να καταληξω (και καταληγουμε ολοι δηλαδη) ειναι οτι απο παιδεια πασχουμε.. μεγαλη συζητηση..

 

Παντως η λυση της ''ρουφιανιας'' δεν ειναι σωστη για μενα.  Δηλαδη ειναι σαν να παιρνω να καρφωσω την ''κυβερνηση'' στην ''κυβερνηση''!! ;D ;D 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως η λυση της ''ρουφιανιας'' δεν ειναι σωστη για μενα.  Δηλαδη ειναι σαν να παιρνω να καρφωσω την ''κυβερνηση'' στην ''κυβερνηση''!! ;D ;D 

 

Τα καταστήματα πάντως κυβέρνηση δεν είναι.

 

Φυσικά πάντως το πρόβλημα είναι κατά πολύ μεγάλο μέρος νοοτροπίας των ανθρώπων.

 

Εδώ και κάποιο καιρό που ο νόμος έχει εφαρμοστεί (θεωρητικά) έχει τύχει να πάω σε κάποια μαγαζιά που δεν επιτρέπεται όντως το κάπνισμα. Το μεγαλύτερο πρόβλημα το αντιμετώπισα από φίλη φανατική καπνίστρια η οποία μια βραδιά μάλιστα έφυγε εντελώς νευριασμένη επειδή επιλέξαμε να κάτσουμε στο χώρο μη καπνιστών. Απ τη μια να της πω πήγαινε δίπλα λίγο κάπνισε κ ξαναέλα και μην κάνεις 100 τσιγάρα όπως συνήθως, με βάζει κλασσικά στην κατηγορία του ξενέρωτου ανθρώπου, απ' την άλλη το να κάνω την καρδία μου πέτρα να φάω τόση τσιγαρίλα που να μη μπορώ να ανασάνω είναι δεδομένο;

Τραγικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου εξηγεί κάποιος γιατί στο Mike's επιτρεπόταν το κάπνισμα;

Μου εξηγεί κάποιος που τελικά ισχύει το μέτρο;

Ή νόμοι λάστιχο ή ανομία.

Ή μάλλον λάθος. Ισχύει ο νόμος του ισχυρού. Σωματικά ή οικονομικά.

Το ίδιον της ζούγκλας

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου εξηγεί κάποιος γιατί στο Mike's επιτρεπόταν το κάπνισμα;

Μου εξηγεί κάποιος που τελικά ισχύει το μέτρο;

 

Έλα ντε... και χτες βγήκα μια βόλτα ενώ το μαγαζί που πήγα είχε και εξωτερικό χώρο, επιτρεπόταν το κάπνισμα παντού.

;/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι φανατικός αντικαπνιστής και εγώ όπως εσείς τσαντίζομαι όταν προσπαθώ να πιώ το ποτό μου μέσα στην κάπνα λες και βρίσκομαι σε εργοστάσιο στην Πτολεμαίδα, για να μην μιλήσω για την μυρωδιά των ρούχων μετά.

 

Αλλά, αν μπείς λίγο στην θέση των άλλων μέσα από την πηχτή χαζομάρα (καπνιστές να με συγχωράτε) του να πληρώνεις για να γεμίζεις τα πνευμόνια σου πίσσα, κάπου τους καταλαβαίνεις λίγο. Για φανταστείτε να είσαι υποχρεωμένος να σταματήσεις την αγαπημένη σου συνήθεια σε μέρη που συνήθως την εξασκείς. Τρελό ξενέρωμα.

 

Τώρα θα μου πείς και τι να γίνει. Να είμαι εγώ υποχρεωμένος να αναπνέω τον καρκίνο του άλλου; Μπορώ απ' την άλλη να υποχρεώσω τον άλλο να κάνει κάτι παρά την θέλησή του; Μόνο όταν όλη η παρέα είναι καπνιστές (ή μη καπνιστές) δεν υπάρχει πρόβλημα. Είναι λίγο μπέρδεμα.

 

Βέβαια αν κάποιος κάθετε σε θέση μη καπνιστών και έχει τον άλλο δίπλα να φουμάρει προτείνω ...να του σπάσει τα μούτρα... (αν τον παίρνει βέβαια). Ειρήνη ημίν τέκνα μου, αγαπάτε αλλήλους (εκτός αν καπνίζουν).

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά, αν μπείς λίγο στην θέση των άλλων μέσα από την πηχτή χαζομάρα (καπνιστές να με συγχωράτε) του να πληρώνεις για να γεμίζεις τα πνευμόνια σου πίσσα, κάπου τους καταλαβαίνεις λίγο. Για φανταστείτε να είσαι υποχρεωμένος να σταματήσεις την αγαπημένη σου συνήθεια σε μέρη που συνήθως την εξασκείς. Τρελό ξενέρωμα.

 

Όχι, δεν μπορώ να τους καταλάβω. Για μένα είναι καθυστερημένοι μπαμπουϊνοι. Άλλωστε υπάρχουν πολύ πιό εντυπωσιακοί τρόποι για να τα τινάξει κανείς από τον καρκίνο του πνεύμονα.

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Για μένα είναι καθυστερημένοι μπαμπουϊνοι...

 

Και αυτό τι σημαίνει, ότι δεν έχουν δικαιώματα ή ότι εγώ έχω το δικαίωμα να τους τα στερώ;

 

Γενικά είναι ένα θέμα που με προβληματίζει κάπως; Δεν έχω καταλήξει 100% ποια επιλογή είναι σωστή.

 

...Άλλωστε υπάρχουν πολύ πιό εντυπωσιακοί τρόποι για να τα τινάξει κανείς από τον καρκίνο του πνεύμονα...

 

Να ζωστεί με μεγάλη ποσότητα πυροτεχνημάτων και τα ανατινάξει όταν έχει κάνει ελέυθερη πτώση από αεροπλάνο βράδυ. (μια ιδέα)

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, δεν μπορώ να τους καταλάβω. Για μένα είναι καθυστερημένοι μπαμπουϊνοι.

 

Μπορώ να καταλάβω απόλυτα και συμμερίζομαι το αντικαπνιστικό σου μένος.

Αυτό απέχει παρασάγγας όμως το να προσβάλλω όπως παραπάνω τις επιλογές του άλλου όταν δεν με αγγίζουν.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου