Προς το περιεχόμενο

Κιθάρα 3000 ευρώ ή...?



Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 146
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Eπειδή τον δημοσιογράφο τον ξέρω πάρα πολύ καλά θα έλεγα, δεν έγραψε το πώς να μάθεις κιθάρα ακριβώς  :)

Και συνεχίζω να πιστεύω ότι είναι κορυφαίος.

Με την προϋπόθεση ότι ήταν σαρκαστικός ........

'Εγραφε πως να ξεκινήσεις να μάθεις. Διάβασε την εισαγωγή...

Whatever...

 

Η συζήτηση για τις φθηνές και πολλές ή ακριβή και μία, έχει το αντίστοιχο ενδιαφέρον με το ευγενές άθλημα του Trainspotting. Και την ίδια συχνότητα διέλευσης.

Και οι  παράγοντες / συνισταμένες μιας τέτοιας απόφασης παραμένουν οι ίδιες. Οικονομική κατάσταση, γνώση, ωριμότητα, διαθεση, πραγματική ανάγκη, επιθυμία και πάει λέγοντας...

 

Αλήθεια, ξέρετε κανέναν που πήρε ποτέ, day 1, μία καλή και ακριβή κιθάρα και έμεινε σε αυτή (και ασχολείται βέβαια με το άθλημα);

 

Ή μήπως οι ψηφίζοντες την μία και καλή έχουν ξοδέψει τα όσα σε πολλές και φθηνές/ακριβές κιθάρες πριν «καταλήξουν» στο συμπέρασμα (αλλά σπάνια, επιτρέψτε μου ναπω, στην απόφαση) της μίας. Και καλά κάναν. Γιατί τελικά πως θα εκτιμήσεις τι πραγματικά ζητάς, φχαριστιέσαι, χρειάζεσαι, αγαπάς αν δεν περάσεις από το ταξίδι της μάθησης; Και μή μου πείτε δοκιμάζοντας στα μαγαζιά......

 

Τώρα το ταξίδι αυτό, άλλοι τα χουν και το κάνουν business class άλλοι δεν τα χουν και βολεύονται στα economy των charter προκειμένου να το κάνουν. Τους άλλους, όπως έχω ξαναπεί,  απλά τους λυπάμαι.

 

Πάντως κιθαρίστα μουσικό με μία κιθάρα μόνο, προσωπικά δεν έχω γνωρίσει. Για ανθρώπους σαν και μένα, και η μία πολύ είναι. Αλλά σιγά μην έμενα στη μία....

 

Πάντως, το ένα και καλό και μένω πιστός σε αυτό, το έχω δει περισσότερο σε μπασίστες...... Οτι και να σημαίνει αυτό.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, το ένα και καλό και μένω πιστός σε αυτό, το έχω δει περισσότερο σε μπασίστες...... Οτι και να σημαίνει αυτό.

 

Σημαίνει ότι αγαπάμε κ είμαστε κ τα καλά παιδιά. :D

 

Πάντως το ενδιαφέρον για κουβέντες ακριβές και φθηνές είναι αμείωτο. Πιστεύω δεν πρέπει να αποτρέπουμε τον κόσμο να ανοίγει τέτοια θέματα γιατί όλοι τα διασκεδάζουν ;D

 

Πάντως θα πω ότι το να συγκρίνεις το να έχεις πολλές κιθάρες με πολλές γυναίκες είναι εντελώς, μα εντελώς όμως ηλίθιο. Ελπίζω κανείς να μη ρωτήσει γιατί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή μήπως οι ψηφίζοντες την μία και καλή έχουν ξοδέψει τα όσα σε πολλές και φθηνές/ακριβές κιθάρες πριν «καταλήξουν» στο συμπέρασμα (αλλά σπάνια, επιτρέψτε μου ναπω, στην απόφαση) της μίας. Και καλά κάναν. Γιατί τελικά πως θα εκτιμήσεις τι πραγματικά ζητάς, φχαριστιέσαι, χρειάζεσαι, αγαπάς αν δεν περάσεις από το ταξίδι της μάθησης; Και μή μου πείτε δοκιμάζοντας στα μαγαζιά......

 

;)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To θεμα ομως ειναι οτι την κιθαρα μπορεις να την φτιαξεις μονος σου, την Ferrari οχι.

Παραδειγμα, η play loud του Malmsteen κανει 10000, αυτος ομως ποσο την πηρε τοτε?

Και εγω θα παρω μια Standard Strat, θα γινω διασημος και μετα η Fender θα βγαλει αυτη τη κιθαρα στο εμποριο που θα την πουλαει 2000.

Αλλα ποιος ειμαι εγω που θα πω αυτα, ΓΙΑ ΡΩΤΗΣΤΕ ΤΟΝ ΚΑΓΜΑΚΗ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ερώτηση όμως είναι σαφής όσο και υποθετική.

Δεν μας ρωτάει τί έχει ο καθένας ή τί είχε στο παρελθόν.

Μας ζητάει να κάνουμε μια επιλογή, υποτίθεται οτι δεν υπάρχει άλλη εναλλακτική λύση, άρα υποθετικά θα πρέπει κι εμείς να απαντήσουμε επιλέγοντας κάποια απο τις 2 απαντήσεις.

 

Άρα υποθέτω audiokostas, θα προτιμούσες να είχες καμμιά 10αριά όργανα των 200 ευρώ?.. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοεις οτι σε μια κιθαρα δεν πληρωνεις μονο την αξια των πρωτων υλων της αλλα ολη την κατεργασια και τις συνθετικες διεργασιες οι οποιες την μετατρεπουν σε ενα μουσικο οργανο..Συμφωνω 100%..Διαφωνω με αυτους που οταν τους ρωτησεις γιατι Gibson κλεινουν τα ματια,στραβωνουν το στομα και σου λενε "εεε αλλα ξυλα"..Η αρχικη μου θεση η οποια με εφερε σε αντιπαραθεση ηταν οτι καμια κιθαρα δεν κοστιζει στην εταιρεια που την φτιαχνει 1000 ευρω.Ε ναι ρε φιλε...Ουτε η parker fly Andrian Belew που εχει πανω της της Παναγιας τα ματια δεν κανει τοσο να φτιαχτει ποσο μαλλον μια χιλιοφτιαγμενη  Les Paul που την φτιαχνει η Hagstrom και χιλιες δυο αλλες εταιριες εξισου καλα με την Gibson,την πουλανε κατω απο 500 και βγαζουν και κερδος.

 

Συμφωνώ με τον long shadow, και θα σε παρέπεμπα στην 5η σελίδα του θέματος να διαβάσεις λίγο την άποψη μου... για να μην τα ξαναγράφω δηλαδή... ειδικά όσα αφορούν τα κόστη.... εκτός και αν διετελεσες εσύ προσωπικά ή κάποιος συγγενής σου υπάλληλος στο λογιστήριο της Fender Co, ή της Gibson Co.

 

Δεύτερον αυτοί που λένε άλλα ξύλα μάλλον θέλουν να σου πουν άλλος ήχος και έχουν απόλυτο δίκιο και εδώ δηστυχώς έχασες.... γιατί είναι αποδεκτό από όλους... Gibson Gibson ακούγεται μόνο μιά Gibson. Τι να κάνουμε έχει κατοχυρωμένη πατέντα.... και απαγορεύεται να αντιγραφεί ΑΚΡΙΒΩΣ από άλλη εταιρεία παραγωγής και να βγεί στο εμπόριο.. πολύ απλά θα σου πώ δεν κυκλοφορεί καμία Hangstrom με burstbuckers...

 

 

Τώρα όσο αφορά το γούστο και την αισθητική περί ορέξεως...

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

yo everybody.

 

evris εισαι θεός, είμαι λίγες μέρες στο community (αλλά όλη μέρα...μιλάμε για ΚΟΛΛΗΜΑ) και δηλώνω fan! έχεις πει τα καλύτερα!

 

Στο θέμα τώρα: Προς όσους είναι υπέρ της μίας και μόνο  ΜΙΑΣ(δεν μιλάμε για 2 ή 3 γιατί είναι εκτός θέματος. Στο poll έβαλα τα 2 "άκρα" μόνο και μόνο για να δούμε το πώς σκεφτόμαστε. Είναι συμβολικό): Αντιλαμβάνομαι ότι η μία καλή κιθάρα προσφέρει κάποιες "υπηρεσίες" τις οποίες ίσως κατώτερες να μην μπορύν να προσφέρουν. Δεκτό. Δεν έχει τύχει να θέλετε να την έχετε κουρδισμένη σε standard tuning μετά από κανα μήνα να θέλετε ένα Dropped-B μετά ένα αλλόκοτο/alternate tuning με 11άρες κτλ? Δεν έχει τύχει να θέλετε να τις βάψετε, να κάνετε swirl painting experiments, graffitis κτλ?

 

Εγώ από το 1998 είμαι με 1 κιθάρα των 250.000 (τότε). Δεν έχω νιώσει καμία ανάγκη για ακριβή (μόνο καμία Caparison). Αντιθέτως οι ανάγκες μου κινούνται σε radius αλλαγή, κουρδίσματα κτλ.

 

Τί να την κάνω τη μία PRS όταν για να αλλάξω κούρδισμα θα θέλω ξανά-μανά setup, για βάψιμο και customιές ούτε λόγος, locking και dive bombing με τίποτα κτλ. Γιατί? για να λέω ότι έχω PRS? KLEIN MEIN (if ya kno' what I mean  ;))

Gimme Kramers! More Kramers!!! I WANT THEM ALL!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.... γιατί είναι αποδεκτό από όλους... Gibson Gibson ακούγεται μόνο μιά Gibson

 

Αυτο δεν ειναι επιχειρημα..Πρωτον δεν ειναι αποδεκτο απο ολους και δευτερο δεν ακουγονται ολες οι Gibson το ιδιο taq....Εκτος βεβαια αν εσυ τις ακους ολες ιδιες.

 

Τι να κάνουμε έχει κατοχυρωμένη πατέντα.... και απαγορεύεται να αντιγραφεί ΑΚΡΙΒΩΣ από άλλη εταιρεία παραγωγής και να βγεί στο εμπόριο..

 

Μπαρδον ? Τι εχει πατενταρει ? το σχημα ? Μηπως με το ακριβως εννοεις να εχει και το ονομα στο headstock ? Εγω ξερω οτι ολες οι εταιριες εχουν βγαλει κιθαρες σε στυλ LP.

 

πολύ απλά θα σου πώ δεν κυκλοφορεί καμία Hangstrom με burstbuckers...

 

E και ? Το οτι δεν επιλεγει η Hangstrom να αγορασει μαγνητες απο την Gibson τι σημαινει ?

 

Επειδη πρεπει καποτε να τελειωσει το θεμα "μονο η Gibson" προτεινω οποιος πιστευει οτι ακουει τον ηχο της Gibson να φτιαξω μερικα κλιπακια με 5,6 κιθαρες εκ των οποιων μια Gibson και να δουμε αν ακουει την Gibson πραγματικα η απλα το λεει επειδη ειχε την ατυχια να δωσει πολλα λεφτα για μια κιθαρα και καπως πρεπει να το δικαιολογησει καπως σαν την αλεπου στον μυθο του Αισωπου..Απλα πραγματα Φρανκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε πάλι... ::)

Όποιος δηλαδή έχει αγοράσει gibson είναι...άτυχος γιατί κλαίει τα λεφτά του!

Έχω βαρεθεί να διαβάζω πλέον τέτοια ποστς... ::)

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου