Προς το περιεχόμενο

Fender Lyte Precicion bass (Japan). Γνώμες/αναβάθμιση?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδη δεν εχω μεγαλη ιδεα απο ξυλα δεν εχω να κανω καποιο σχολιο σχετικα με τα παραπανω.Μαλλον δεν εχω γνωμη επί του θεματος. Για όποιον γνωρίζει, έχω ενα Fender Lyte prescicion bass,made in japan το οποιο το αγορασα το 2000. Θα ηθελα καποια σχόλια για το συγκεκριμενο (πχ ξύλα που είναι και το θεμα) καθως και αν μπορω να του κανω κάποια καλή αναβάθμιση. Ευχαριστώ για το χρονο σας.

Μη βροντοχτυπας τις χαντρες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μπασο σου ειναι μια χαρα,ας στο λοιπον ησυχο και παιζε... ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι απλώς μια χαρά.

Ελαφρύ, P bass με Jazz neck. Τα χει όλα και τα κάνει καλά. Λίγο ο μαγνήτης δεν με είχε πολυφτιάξει (λίγο λεπτός) αλλά μπορεί και να λέω ότι ναναι καθότι δεν είχα τον χρόνο να παίξω με τον ήχο.

Το ξύλο είναι basswood αν θυμάμαι καλά και δεν παίζει κανένα ρόλο.

Ειδικά το Deluxe είναι καταπληκτικό.

Οπως έχω ξαναπεί και δε πα να λέτε. Ιαπωνία (και Κορέα) = εγγύηση.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι απλώς μια χαρά.

Ελαφρύ, P bass με Jazz neck. Τα χει όλα και τα κάνει καλά. Λίγο ο μαγνήτης δεν με είχε πολυφτιάξει (λίγο λεπτός) αλλά μπορεί και να λέω ότι ναναι καθότι δεν είχα τον χρόνο να παίξω με τον ήχο.

Το ξύλο είναι basswood αν θυμάμαι καλά και δεν παίζει κανένα ρόλο.

Ειδικά το Deluxe είναι καταπληκτικό.

Οπως έχω ξαναπεί και δε πα να λέτε. Ιαπωνία (και Κορέα) = εγγύηση.

 

+1

 

Μη σου πώ και Ινδονησία. Η ανατολή πλέον είναι στα ντουζένια της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μιλάς για το γιαπωνέζικο του '92, θα συμφωνήσω και εγώ για τον μαγνήτη.

Αν θυμάμαι καλά έχει ένα Jazz και ένα Split μαγνήτες, προσωπικά θα έβαζα έναν DiMarzio Ultra Jazz DP148 & SpltP Dp-127 ή Will Power DP 146.

Μεγάλο + στη smoothy rosewood ταστιέρα.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς δεν γνωρίζω αν είναι του 92.Σίγουρα είναι δικό μου πάντως και χαίρομαι γι'αυτό. Ευχαριστώ για τις συμβουλές και που μου συστήσατε λίγο καλύτερα το μπασο μου.Καλή χρόνια σε όλους με υγεία και άφθονη μουσική.

Μη βροντοχτυπας τις χαντρες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς δεν γνωρίζω αν είναι του 92.Σίγουρα είναι δικό μου πάντως και χαίρομαι γι'αυτό. Ευχαριστώ για τις συμβουλές και που μου συστήσατε λίγο καλύτερα το μπασο μου.Καλή χρόνια σε όλους με υγεία και άφθονη μουσική.

Και εγώ χαίρομαι να βλέπω ανθρώπους που αγαπάνε το όργανό τους και πάντα ψάχνονται για το καλύτερο.

Καλή Χρονιά και σε 'σένα.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Το μπάσο που έχεις ήθελα να το αγοράσω αλλά τελικά είχα καταλήξει στο jazz deluxe mim. Ο κιθαρίστας μου τότε ήταν ο πωλητής κιθαρών-μπασών-λοιπών εγχόρδων στον Στόλλα στην Πάτρα και το είχα πάρει σε καλή τιμή αφού το είχα ακούσει πρώτα. Αλλά και το lyte γ****σε στεγνά. Θυμάμαι ότι ήταν πολύ ελαφρύ ή μάλλον, πιο σωστά, ευχάριστα ελαφρύ.

Need.More.Fuzz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου