Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για τα midi tracks του Cubase


Dimisas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά. Θα ήθελα να ρωτήσω αν γίνεται σε ένα midi track με πολλές φωνές να μπορώ να έχω διαφορετική ένταση στις νότες που παίζονται συγχρόνως. Θα ήθελα μια απάντηση και αν είναι καλύτερα να το θέσω στο φορουμ για τα πλήκτρα πείτε το μου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και βεβαια γινεται.

 

Γραφεις το track με το midi και μετα κανεις διπλο κλικ επανω του.

 

Εκει θα βλεπεις ολες τις ...φωνες και κατω στην οθονη τις εντασεις τους, ξεχωριστα για την καθε μια.

 

Υπαρχει και η αλλη επιλογη, να τα βλεπεις κατω απο την γραμμη των εργαλειων.

 

Στο ποδι. :P

 

 

 

 

 

υγ. θα το δεχτω το καρμα, αφου επιμενετε. ;D

 

 

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ Βαρτάνη. Και κάτι άλλο μιας και άνοιξα αυτό το θέμα. Πως γίνεται να αλλάξω το ρυθμό από 4/4 σε ότιδήποτε άλλο θέλω. Δοκίμασα από το transport panel αλλά δεν έγινε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αν μιλάς για Cubase άνοιξε το tempo map (Ctrl+t) και ψάξε εκεί λίγο (δύσκολο να το περιγράψω με λόγια και δεν έχω Cubase στο σπίτι για να σου δείξω με screenshot).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φτιάχνεις ένα tempo track. Project-Add Track-Tempo ή δεξί κλικ εκει που μπαίνουν τα tracks και Add TempoTrack. Με το μολυβι οριζεις που θα αλλάξει το τεμπο και τα BPM. Αυτο αν έχει CUBASE 5 (νομίζω και 4 αν θυμαμαι καλά). Αν έχεις τρια κάνε αυτό που σου είπε ο Νικολας.

http://brokentempo.bandcamp.com/

www.brokentempo.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και βεβαια γινεται.

 

Γραφεις το track με το midi και μετα κανεις διπλο κλικ επανω του.

 

Εκει θα βλεπεις ολες τις ...φωνες και κατω στην οθονη τις εντασεις τους

 

Αφτο που περιγραφεις ειναι το velocity αν δεν κανω λαθος και δεν εχει καμια σχεση με την ενταση (volume).

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστος ο παικτης. ;)

 

Αφτο ειναι. ;D ;D ;D

 

Αλλα αν το δοκιμασεις, θα δεις οτι αυξομειωνει την ενταση.

 

Το παιδι ζητησε να χαμηλωνει τις .....φωνες σε ενα ακκορντο ξεχωριστα,κατα βουληση.Αν καταλαβα καλα.Οχι για την συνολικη ενταση του καναλιου.

 

Εγω αυτο κανω.Αν υπαρχει αλλος τροπος, ευχαριστως να τον ακουσω. 8)

 

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι Βαρτάνη αυτό που είπες έψαχνα.

 

Εντάξει κατάλαβα και τη δεύτερη ερώτηση μόνος μου. Τελικά από το transport panel αλλάζεις το ρυθμό από 4/4 πχ σε 3/4. αυτό εννοούσα και όχι να αλλάξω την ταχύτητα του κομματιού. Απλώς όταν πας να αλλάξεις το ρυθμό σου το αλλάζει από εκεί που βρίσκεται ο κέρσορας και μετά. Δεν το είχα παρατηρήσει αυτό.

 

Κάτι άλλο.

 

Αν έχω μία νότα πχ από βιολί η οποία κρατάει κάμποση ώρα μπορώ να αυξομειώνω την ένταση της συγκεκριμένης νότας που παίζει; Μία σκέψη είναι να αλλάξω την ένταση του καναλιού σε εκείνο το σημείο που θέλω. Αν όμως σε ένα κανάλι έχω δύο φωνές από τις οποίες θέλω να αυξομειώνεται μόνο η ένταση της μίας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Λιγάκι καθυστερημένα  ;D

http://www.noiz.gr/index.php?topic=9160.msg397110;topicseen#msg397110

 

και ένα παράδειγμα.

NZV.mid

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου