Προς το περιεχόμενο

Fender vs suhr


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η σουρ μου δινει εντυπωση στρατ σε προσπαθεια να κανουμε και τελε για χιλμπιλαδικα.

Εντάξει, αυτό δεν είναι πάντα κακό. Ας μη ξεχνάμε οτι η "μαμά" Fender, έχει κάνει παλαιώτερα προσπάθιες να βγάλει μοντέλα Strat με Tele ήχο (Duo Sonic, 2Χ Humbuckers με 2πλό split κλπ) και το αντίθετο.

Strat_Tele.jpg.6a29468a6641868bc5f687265fe92d29.jpg

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 126
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Πολύ ωραία κλιπάκια, ωραίο παίξιμο. Πολύ "καθαρότερες" νότες στη Suhr, σα να "αναπνέουν" πιο πολύ, αλλά έχω την εντύπωση ότι έπαιξες καλύτερα με αυτή αδικώντας λίγο τη Fender :). Μήπως έφταιγε το action;

 

Οπότε όπως τα έστειλες προτιμώ με τα χίλια Suhr, αλλά έχω την αντύπωση ότι και η Fender θα μπορούσε να ακουστεί έτσι με λίγο διαφορετικό eq, χορδες, ρύθμιση μαγνήτη,...

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω πως μπορουμε να παρουμε θεση για τις δυο αυτες κιθαρες στο συγκεκριμενο test. Ειδικα με τοσο κακο ηχο και χωρις καθαρα. Επειδη τυχαινει να εχω μια suhr s1 και 2 fender strat american (μια standard και μια deluxe) δεν εχω καταληξει ακομη ποια μου αρεσει περισσοτερο συνολικα. Αυτο που μπορω να πω πλεον με σιγουρια ειναι που υπερτερει η μια εναντι των αλλων. Για παραδειγμα αν παιξεις χωρις ρευμα τη suhr νιωθεις οτι δονουνται ολα τα ξυλα. Τα bends εχουν δυναμη εκπληκτικη μεχρι και το 22ο ταστο της μι καντινι. Απο την αλλη οι fender εχουν πιο vintage χαρακτηρα πιο καλη ατακα στη νοτα (ισως θεμα μαγνητων ισως θεμα γεφυρας). Καταληγοντας θα ηθελα να ρωτησω το περι κουρδισματος των ξυλων. Δεν το καταλαβαινω. Αν καποιος γνωριζει ας μου εξηγησει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταληγοντας θα ηθελα να ρωτησω το περι κουρδισματος των ξυλων. Δεν το καταλαβαινω. Αν καποιος γνωριζει ας μου εξηγησει...

 

Ειναι inside joke & αναφερεται στην αιωνια διαμαχη οσων πιστευουν οτι τα ξυλα παιζουν ρολο στον ηχο μιας ηλεκτρικης κιθαρας και σε οσους δεν το πιστευουν ;) (εδω μεσα ειμαστε περιπου χωρισμενοι στη μεση  ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις απαντησεις για το κουρδισμα . Και με την ευκαιρια να κανω και μια ακομη ερωτηση. Που οφειλεται η εντονη διαφορα στην ενταση της δονησης του σωματος που ανεφερα πριν (ειδικα στην κλασικη δοκιμασια με την κιθαρα κρεμασμενη και την ελευθερη σι η διαφορα ειναι χαρακτηριστικη) ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που οφειλεται η εντονη διαφορα στην ενταση της δονησης του σωματος που ανεφερα πριν (ειδικα στην κλασικη δοκιμασια με την κιθαρα κρεμασμενη και την ελευθερη σι η διαφορα ειναι χαρακτηριστικη)

 

συνηθως στην ΤΥΧΗ. ;)

 

Ακουστικα οντως καποιες κιθαρες ειναι πιο resonant απο αλλες,αλλα δεν μπορεις να εισαι ποτε σιγουρος για το ΓΙΑΤΙ... ;D

 

Η πιο resonant κιθαρα μου π.χ. ειναι μια τελε του '69 με ΑΘΛΙΟ neck pocket,3 κιλα πολυεστερα φινιρισμα και σωμα απο 5 κομματια..(εκ των οποιων τα 2 ash & τα 3 alder :o :o) απο την αλλη εχω παιξει με πανακριβες μπουτικ & CS  (συμπεριλαμβανομενων και Suhr) με τελεια κατασκευη και..κουρδισμενα ξυλα  ;D που ηταν ..πεθαμενες... ;D

 

Πολυ γενικα μιλωντας εχω παρατηρησει οτι κιθαρες με ΕΛΑΦΡΥ σωμα και σχετικα παχυ μπρατσο εχουν αυτο το resonance που λες,συνηθως ομως μια και μιλαμε για κιθαρες μαζικης παραγωγης ειναι θεμα τυχης η super resonant κιθαρα.Γενικα ομως οι ελαφριες κιθαρες ειναι και πιο resonant.

 

Αν μιλαμε μονο για strat παντοτε οι στρατ με το vintage style 6 point tremolo (ειδικα αν εχουν steel block) ακουγονται πιο "ζωντανα" ακουστικα απο αυτες με τα μοντερνα 2 point.

 

Αυτο το resonance "μεταφερεται" φυσικα αρκετα & και στον ηλεκτρικο ηχο της κιθαρας.

 

Βεβαια μη νομιζεις οτι αυτο το resonance ειναι επιθημητο απο ολους,υπαρχουν και κιθαριστες που θελουν ΒΑΡΙΕΣ κιθαρες μια και οτι χανουν σε resonance το κερδιζουν σε sustain & πριμα και "κοβουν" πιο καλα μεσα στη μπαντα (αν και μονες τους ακουγονται σχετικα "ψοφιες",ο Keith Richards π.χ διαλεγει παντα πολυ βαριες κιθαρες για το στυλ που παιζει.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον οι κιθαρες ειναι και οι 2 πολυ καλες.η suhr πιο ακριβη απο την fender.ειναι νομιζω θεμα γουστου απο κει και περα...και τσεπης...

αυτο που με ευχαριστησε ειναι οτι με τον μαγνητη αυτον η fender λαλησε πολυ καλα,ενω περιμενα την suhr να κερδισει (και λογω διαφορας τιμης ξαναλεω).

τελικα ποιο γλυκο αποτελεσμα η fender καπως ποιο αγρια η suhr...

αν διαλεγα και εαν η fender ειχε compound radious 10-14 οπως η suhr θα επαιρνα την fender.

δεν εχει ομως...εχει 9,5 radius...

α,ρε Fender βαλε ενα compound radious καποτε. :-[ :-[

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κουρδισμενα ξυλα και ....ακιες, αντε βρε παιδια , παρτε καποιος την suhr μου , την εχω στις αγγελιες εδω και μια βδομαδα. Για να κανω διαφημηση το εκανα αυτο το τεστ , δεν το καταλαβατε?  8)

Λοιπον στα δικα μου αυτια η "σαχρ" εχει καπος ποιο ανοιχτο ηχο με πιο πολυ "γρεντζαδα" και στα δικα μου αυτια βιντατζιλα. Η στρατ ειναι καπως πιο γλυκια πιο πολυτισμενη και εχει 

αρκετα χαμηλομεσαια που την κανουν να ακουγεται πιο κομπρεσαρισμενη. Σε γενικες γραμμες παντως οι διαφορες ειναι μικρες. Αν καποιος θελει αυτον τον ηχο και εχει στρατ ας κοτσαρει επανο τους v60's και θα ειναι λουξ που λεει και ο φιλος μου ο al pacino.

 

Α , και για να συνεχισω τη διαφημηση θα ειμαι ελλαδα μεχρι κυριακη αν καποιος ενδιαφερεται για την κιθαρα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου