Προς το περιεχόμενο

Fender vs suhr


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 126
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

ξερω και εγω?αλλοι τα λενε αυτα.... ;D ;D

 

α,ρε Fender βαλε ενα compound radious καποτε.

 

δεν αρεσει σε ολους το compound,ασε που δεν ξερεις σε τι radius να ρυθμισεις τα saddles... ;D

 

παντως αν θελετε την πιο resonant strat που να ειναι και original (Fender δηλ.) που υπαρχει σε μαζικη παραγωγη παρτε  μια Eric Johnson & καθαρισατε.... ;D (οσες και να εχω παιξει ηταν "πιανα")

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν, συγχαρητήρια για το παίξιμο!

Όμως, ούτε εγώ ακούω ιδιαίτερες διαφορές (έως και καθόλου μάλλον...) ::)

 

Κι αν υπάρχουν (και δεν τις ακούω), θεωρώ ότι είναι κατά πολύ μικρότερες από αυτές που θα επέφερε μια μικρο-αλλαγή στο EQ του ενισχυτή (ή του overdrive)...

 

Τα 2 μου λεπτά. ;D

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν αρεσει σε ολους το compound,ασε που δεν ξερεις σε τι radius να ρυθμισεις τα saddles... ;D

 

superfunk,δεν ειναι τοοοσο δυσκολο.εγω τα ρυθμισα fine στην anderson μου.

 

(πως διαολο γινεται αυτη η "παραθεση" ?? >:( >:( >:( >:( >:( >:()

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω πως μπορουμε να παρουμε θεση για τις δυο αυτες κιθαρες στο συγκεκριμενο test. Ειδικα με τοσο κακο ηχο και χωρις καθαρα. Επειδη τυχαινει να εχω μια suhr s1 και 2 fender strat american (μια standard και μια deluxe) δεν εχω καταληξει ακομη ποια μου αρεσει περισσοτερο συνολικα. Αυτο που μπορω να πω πλεον με σιγουρια ειναι που υπερτερει η μια εναντι των αλλων. Για παραδειγμα αν παιξεις χωρις ρευμα τη suhr νιωθεις οτι δονουνται ολα τα ξυλα. Τα bends εχουν δυναμη εκπληκτικη μεχρι και το 22ο ταστο της μι καντινι. Απο την αλλη οι fender εχουν πιο vintage χαρακτηρα πιο καλη ατακα στη νοτα (ισως θεμα μαγνητων ισως θεμα γεφυρας). Καταληγοντας θα ηθελα να ρωτησω το περι κουρδισματος των ξυλων. Δεν το καταλαβαινω. Αν καποιος γνωριζει ας μου εξηγησει...

 

φιλε αυτο ειναι μεγάλη αλήθεια.

οταν αγορασα Suhr πραγματικα χωρις ενισχυτη την δοκιμασα και επαθα πλακα,,,,με την δονηση που σου επιστρεφει στο χερι η καθε νότα που παιζεις μεχρι και στο τελευταιο τάστο!!!!

 

 

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

superfunk,δεν ειναι τοοοσο δυσκολο.εγω τα ρυθμισα fine στην anderson μου.

 

ισως δεν καταλαβες τι θελω να πω,εννοω οτι απο τη στιγμη που ο λαιμος εχει 3 radius και εσυ θα ρυθμισεις τη γεφυρα σε ενα radius ποτε δεν θα εισαι ακριβως "σωστος",στα δικα μου χερια παντως το compound φαινεται "περιεργο" ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θα ναι ποιο σωστο να ρυθμισεις την γεφυρα στο radius του nut, εφοσον εχεις compound radius ταστιερα ?

Recording is God's way of tellin you that you suck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο σωστό είναι το nut να είναι κομμένο στο πρώτο radius της ταστιέρας και η γέφυρα ρυθμισμένη στο τελευταίο radius. Έτσι οι χορδές ακολουθούν το compound radius.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο σωστό είναι το nut να είναι κομμένο στο πρώτο radius της ταστιέρας και η γέφυρα ρυθμισμένη στο τελευταίο radius. Έτσι οι χορδές ακολουθούν το compound radius.

 

ακριβως!!! ετσι ειναι σεταρισμενη η κιθαρα απτο εργοστασιο  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου