Προς το περιεχόμενο

Fender vs suhr


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

οχι διαφωνώ.εσύ είσαι λαθος εδω φιλε μου.το να αλλαξεις λαστιχο έχει την ιδια σημασια με το να αλλαζεις χορδές.χορδές ξέρω να αλλάζω.τωρα αν πρεπει να κάνω γορδιο δεσμο πανω στα κλειδιά για να μην ξεκουρδίζεται,αυτο ειναι λαθος.το να ρυθμίζεις κιθάρα είναι σαν να πηγαινεις το αμαξι στο συνεργείο.δεν νομιζω οτι όποιος αγοράζει ενα αμαξι να πρέπει κ να μαθει να του κανει σερβις.

 

Βασικά λαθος ειναι να πληρωνεις για πανακριβες κιθαρες μονο και μονο επειδη ερχονται με καλυτερο setup απο τις στανταρ αντι να κατσεις κατω λιγο να μαθεις να το κανεις και να τελειωνεις.Δες το τριτο βιντεο του Carl Verheyen που ποσταρε ο superfunk που μιλαει για το σεταρισμα και μετα πηγαινε πισω στο πρωτο μου ποστ που σου εβαλα βιντεακι πως να κανεις ακριβως αυτο που λεει ο Carl, αναλυτικα,ευκολα και γρηγορα με ενα...post it.Καντο και πες μας αν ξεκουρδιζεται μετα η οποια strat....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 126
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

τωρα αν πρεπει να κάνω γορδιο δεσμο πανω στα κλειδιά για να μην ξεκουρδίζεται,αυτο ειναι λαθος.

 

κοιτα για 1200 χρονια... ;D οι παικτες.... εγχορδων ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ lock κλειδια...οποτε αναγκαστικα μαθαιναν να βαζουν τις χορδες σωστα,απο τη στιγμη που σου...φαινεται ΛΑΘΟΣ κατι τοσο απλο βαζεις lock κλειδια  και ...καθαριζεις....δε φταιει η Fender για αυτο....αν και εχει ΠΟΛΛΕΣ κιθαρες με lock κλειδια...απλα η δικη σου ετυχε να ΜΗΝ εχει.

 

την κιθαρα σου ΠΡΕΠΕΙ να μαθεις να τη ρυθμιζεις γιατι..ακομα και...Suhr να ειναι που....ξεκουρδιζεται μια φορα το μηνα.. ...θα χρειαστει καποια στιγμη ρυθμιση στο truss rod,στο intonation ,στο action κτλ...δεν ειναι δα και καμμια επιστημη...

 

Παντως πρεπει να ζεις σε ιδανικες συνθηκες υγρασιας και θερμοκρασιας γιατι ακομα και με lock κλειδια οι ΧΟΡΔΕΣ συστελονται και διαστελονται οποτε καποια στιγμη ξεκουρδιζουν... ;)  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης οπως αναφερθηκε μαθε να περνας την χορδη σωστα.Κοιτα το παρακατω βιντεακι πως ο τυπος στην ουσια κανει lock χωρις.... lock κλειδια ;) απλα με το τροπο που περναει την χορδη....ακολουθα καποια απλα πραγματα οπως αυτο και η κιθαρα δεν ξεκουρδιζεται τοσο ευκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά λαθος ειναι να πληρωνεις για πανακριβες κιθαρες μονο και μονο επειδη ερχονται με καλυτερο setup απο τις στανταρ αντι να κατσεις κατω λιγο να μαθεις να το κανεις και να τελειωνεις.Δες το τριτο βιντεο του Carl Verheyen που ποσταρε ο superfunk που μιλαει για το σεταρισμα και μετα πηγαινε πισω στο πρωτο μου ποστ που σου εβαλα βιντεακι πως να κανεις ακριβως αυτο που λεει ο Carl, ευκολα και γρηγορα με ενα...post it.Καντο και πες μας αν ξεκουρδιζεται μετα η οποια strat....

 

 

φιλε μου αν πιστευεις οτι ι μόνη διαφορα μιας suhr με μιας στρατ ειναι μόνον το καλύτερο setup,εγω κ εσυ ποτε δεν θα συμφωνήσουμε.εσυ έχεις τη γνωμη σου,εγω εχω τη δικη μου,οπου θεωρω την φθηνότερη suhr s1(1999 eyrw) πολυ ανώτερη κιθάρα απ την jeff beck k eric clapton strat που έχω δοκιμάσει.σε μένα τουλαχιστον.γιατι μπορεις να με πεις χαζο ι κακομαθημενο,αλλα το 'feelgood' μιας κιθάρας για μένα εχει σημασία.κ οι suhr me κάνουν να θέλω να παίξω περισσότερο.είναι καλύτερα κατσκευασμενεσ,λογικό αφου παράγονται πολύ λιγοτερες,κ όποια κ να παίξεις δεν έχει διαφορα με την αλλη.plus οτι δεν χρειαζεται tutorial.....6 μήνες αρρύθμιστη κ ολα είναι όπως πρέπει ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες το τριτο βιντεο του Carl Verheyen που ποσταρε ο superfunk που μιλαει για το σεταρισμα και μετα πηγαινε πισω στο πρωτο μου ποστ που σου εβαλα βιντεακι πως να κανεις ακριβως αυτο που λεει ο Carl, αναλυτικα,ευκολα και γρηγορα με ενα...post it.Καντο και πες μας αν ξεκουρδιζεται μετα η οποια strat....

+1000000000

 

Έχω σετάρει έτσι την strat εδώ και δύο χρόνια. Το κούρδισμα δεν φεύγει ακόμα και με πολύ ΑΓΡΙΑ χρήση tremolo, είτε μπρος είτε πίσω. Βέβαια, πλέον έχω περάσει με μείγμα βαζελίνης+γραφίτη τα saddles, το nut και το string tree καθώς και τα ελατήρια. Για την ακρίβεια, απλά τσεκάρω κάθε φορά που παίζω αν όλα είναι οκ (περιττό δηλαδή  ;D ).

 

Σημείωση: Επειδή το είχα ψάξει αρκετά, η μέθοδος του Carl βασίζεται στο γεγονός πως η κάθε χορδή ασκεί διαφορετική τάση στις χορδές. Ο ίδιος ο John Cruz όμως, μέτρησε την τάση που ασκεί κάθε χορδή και διαπίστωσε πως είναι ίδια σε όλες τις χορδές. Αυτός προτιμά λοιπόν να έχει τα ελατήρια σε 'τριγωνική' διάταξη και να σηκώνει την γέφυρα 2-3mm από το σώμα. Σαφέστατα χρησιμοποιεί το μείγμα με γραφίτη κλπ και ξέρει να περνάει χορδές σωστά. Επειδή όμως είμαι ήδη ευτυχισμένος με την Carl method, δεν έχω μπει στην διαδικασία να δοκιμάσω και του John Cruz τα γραφόμενα  ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

plus οτι δεν χρειαζεται tutorial.....6 μήνες αρρύθμιστη κ ολα είναι όπως πρέπει ;D

 

Εδώ διαφωνούμε όλοι μαζί σου ρε συ gathulis. Κανείς δεν σου λέει ποια είναι καλύτερη. Η Suhr λοιπόν είναι καλύτερη για ΕΣΕΝΑ. Τέλος, αυτό με το 6 μήνες αρρύθμιστη είναι δικό σου αυθαίρετο συμπέρασμα. Η strat μου λοιπόν είναι σεταρισμένη και δεν έχει πειραχτεί τίποτα εδώ και 1.5 χρόνο και κοστίζει πολύ λιγότερα από την Suhr. Ας μην το κάνουμε ζήτημα. Κανείς δεν σε λέει κακομαθημένο. Έχεις την γνώμη σου. Σεβαστή. Απλά, μην γράφεις πράγματα που δεν έχουν επαφή με την πραγματικότητα.  ;)

Φιλικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

+1000000000

 

Έχω σετάρει έτσι την strat εδώ και δύο χρόνια. Το κούρδισμα δεν φεύγει ακόμα και με πολύ ΑΓΡΙΑ χρήση tremolo, είτε μπρος είτε πίσω. Βέβαια, πλέον έχω περάσει με μείγμα βαζελίνης+γραφίτη τα saddles, το nut και το string tree καθώς και τα ελατήρια. Για την ακρίβεια, απλά τσεκάρω κάθε φορά που παίζω αν όλα είναι οκ (περιττό δηλαδή  ;D ).

 

Σημείωση: Επειδή το είχα ψάξει αρκετά, η μέθοδος του Carl βασίζεται στο γεγονός πως η κάθε χορδή ασκεί διαφορετική τάση στις χορδές. Ο ίδιος ο John Cruz όμως, μέτρησε την τάση που ασκεί κάθε χορδή και διαπίστωσε πως είναι ίδια σε όλες τις χορδές. Αυτός προτιμά λοιπόν να έχει τα ελατήρια σε 'τριγωνική' διάταξη και να σηκώνει την γέφυρα 2-3mm από το σώμα. Σαφέστατα χρησιμοποιεί το μείγμα με γραφίτη κλπ και ξέρει να περνάει χορδές σωστά.

 

 

 

πολυ με ενδιαφερει γιαυτο κ σου εχω κ ερωτησεις... ;D

 

1)περασες με το μειγμα κ τα ελατηρια...δηλαδη?

 

2)εχεις vintage κλειδια?κ αν ναι προσεχεις κατι οταν περνας τις χορδες?

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν ...  ;D

 

1. Ανακατεύω μικρή ποσότητα (ελάχιστη) βαζελίνης και ξύνω από ένα μολύβι λίγο γραφίτη. Στη συνέχεια, με μία οδοντογλυφίδα (με την μύτη) παίρνω λίγη ποσότητα και την βάζω στο nut στην κάθε εγκοπή της εκάστοτε χορδής. Το ίδιο κάνω και στα saddles στη γέφυρα όπου πατάνε οι χορδές και κάτω από το string tree (ειδικά εδώ υπήρχε θέμα. Νόμιζα ότι μάγκωναν οι χορδές στο nut ενώ τελικά μάγκωναν στο tree). Τέλος, ναι, έβγαλα τα ελατήρια, πήρα με τα χέρια μου λίγο από το μείγμα και άλειψα το κάθε ελατήριο ξεχωριστά (μην φανταστείς, λίγο. Την στρατ την έχω 13 χρόνια και άκουγα κάτι θορύβους από δαύτα, οπότε είπα να τα..φρεσκάρω!  ;D )

 

2. Κλειδιά έχω τα απαράδεκτα για μένα της Fender, όχι τα vintage. Αυτά της παραγωγής που βάζουν σε όλες τις strat. Απλά αφήνω απόσταση όσο δύο κλειδιά για κάθε χορδή (αυτό θα τυλιχτεί δηλαδή στο κάθε κλειδί), και απλά γυρίζω - σφίγγω το κλειδί, δεν κάνω κόμπους και άλλες τέτοιες αηδίες. Έτσι απλά και όμορφα.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις μπερδευτει λιγακι φιλε.οπως βλέπεις εγώ δεν αναφερω προτίμηση στον ήχο της κιθαρας,η στο αν ειναι η μία καλυτερη για καποιον.αυτο θεμιτο.αλλα μιλαω κατασκευαστικα.οπου ναι,αντικειμενικα είναι καλυτερες κιθάρες οι suhr κατασκευαστικα.οπως κ αρκετες αλλες.oi fender  εχουν το δικο τους ήχο κ εχει αντιγραφτει απο χιλιαδες,οπωσ κ γενικα η 'συνταγη' τους.αυτο που λεω τοση ώρα,ειναι οτι ναι,δεν ξέρω να περναω με γραφίτη τα ελατήρια για να είναι σταθερο το κουρδισμα.ούτε οτι πρεπει να βαζω κ να δενω τη χορδη με συγκεκριμένο τροπο.εγω ξέρω οτι εκεί ειναι η τρύπα,εκέι μπαίνει(η χορδη) κ αυτο ήταν.σε αυτο διαφωνουμε με τα παιδιά,χωρις παρεξηγηση με κανέναν.απο προσωπική εμπειρεια,για μένα οι φεντερ ειναι κατι σαν τα windows.....το σημείο αναφορας,αλλα με πολλά bugs ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω σκεφτομαι να παρω αυτο

http://www.stewmac.com/shop/Accessories/Cleaners,_polishes,_lubricants/Guitar_Grease.html

φανταζομαι ιδια δουλεια κανει...

 

για τα vintage κλειδια που εχει η δικια μου εχει καποιος να προτεινει καποιο καλο περασμα (πχ με καποιο βιντεο) των χορδων ωστε να "μενει" το κουρδισμα με τα τρεμολα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου