Προς το περιεχόμενο

Fender vs suhr


Προτεινόμενες αναρτήσεις

@aggeloskrv

Όχι μην πετάς τα λεφτά σε lubricants κλπ. Το ίδιο πράγμα είναι. Για ποιο λόγο??

 

Ό,τι κάνω κι εγώ θα κάνεις κι εσύ με τα vintage κλειδιά. Δες και το video όμως. Η μόνη διαφορά είναι στο πέρασμα της χορδής στο κλειδί.

 

@gathulis

Καθόλου δεν έχω μπερδευτεί, το ίδιο πράγμα λέμε. Αλλά επειδή πάλι θα πρέπει να γράψω με την σειρά μου αυτά που σου έχουν γράψει οι υπόλοιποι και δεν υπάρχει λόγος... καλά παιξίματα και να την χαίρεσαι την Suhr (δεν στο λέω ειρωνικά :) ) Φυσικά και δεν υπάρχει παρεξήγηση, απλά διαφωνούμε κάθετα μαζί σου :) Σεβαστά όλα όμως, αυτή είναι και η χαρά της συζήτησης.

Φιλικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 126
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Η strat μου λοιπόν είναι σεταρισμένη και δεν έχει πειραχτεί τίποτα εδώ και 1.5 χρόνο και κοστίζει πολύ λιγότερα από την Suhr.

 

εγω πολλες απο τις Fender μου δεν τις εχω πειραξει για...ΔΕΚΑΕΤΙΕΣ... ;D και παιζουν τζαμι... ;D

 

οπως τη βρισκει κανεις παντως...εμενα οι Suhr αν και καλοφτιαγμενες κιθαρες ποτε δεν μου ειπαν τιποτα,πολυ ψυχρα οργανα με μηδενικο vibe & χωρις κανα σπουδαιο ηχο....(σε σχεση παντα με τις vintage Fender που εχω συνηθισει και προτιμω)..οσο για το playability  ΟΛΕΣ μου οι Fender παιζουν....βουτυρο οποτε δεν πολυσκαω.... ;) 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω πολλες απο τις Fender μου δεν τις εχω πειραξει για...ΔΕΚΑΕΤΙΕΣ... ;D και παιζουν τζαμι... ;D

 

Σε πιστεύω. Απλά πριν 1.5 χρόνο, καταστάλαξα. Αρχικά πειραματίστηκα αρκετά με το setup, στη συνέχεια με το floating-flushed tremolo και πριν 1.5 χρόνο είπα, 'εδώ είμαστε'. Από τότε ούτε truss rod ούτε τίποτα. Όλα υπό έλεγχο. Απλά είναι αυτό που λες. Πρέπει να μάθεις το σωστό setarisma (aka τί βολεύει εσένα ) και μετά...

 

ΟΛΕΣ μου οι Fender παιζουν....βουτυρο οποτε δεν πολυσκαω.... ;) 

;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε εγώ τις πολυσυμπάθησα ποτέ τις Suhr...κάτι με χαλάει. Το κακάσχημο headstock? Η κλινική τελειότητα που οδηγεί (προσωπικά) σε παντελή έλλειψη mojo? Ο αδιάφορος ήχος?

Πάντα μου έδιναν την εντύπωση (όπως και οι PRS) οτι είναι το workhorse του κυριλέ allround μεροκαματιάρη (βλ σκυλάδικο) κιθαρίστα που βαριέται/δεν προλαβαίνει/αδιαφορεί για το vibe.

 

Disclaimer :Για να μην παρεξηγηθώ, δεν έχω τίποτα εναντίον των μπουζουκοκιθαριστών και οι Suhr είναι πολύ καλοφτιαγμένα και αξιόπιστα όργανα...just not my cup of tea  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλητάμπουρα..Kotsadore μπράβο δικέ μου, γ@μησε τις συγκρίσεις και τα test(που χρειάζονται όντως).

 

Τέτοια παιξίματα δεν συναντάς κάθε μέρα, εγώ στο noiz τουλάχιστον δεν τα έχω ακούσει.

 

Η χροιά της strat λέει πολλά, η suhr μου είναι αδιάφορη. Δώσε και χώσε αυτή είναι η ουσία...

                                                 

                                                   ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Eίχαμε κάνει και παλιότερα μια κουβέντα περί playability στα όργανα.

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=200853.10

 

Το να λέμε ότι η τάδε κιθάρα έχει καλύτερο playability από τη δείνα είναι λάθος λοιπόν, αφού είναι συνδυασμός αντικειμενικών και υποκειμενικών κριτηρίων.

 

κάποιος έγραψε ότι οι Suhr είναι ανώτερες κατασκευαστικά. Έχουν οι Fender κάποιο κατασκευαστικό λάθος, κάποιο μειονέκτημα ή υστερούν σε κάτι όσον αφορά τη διαδικασία κατασκευής? Μπορώ να δεχθώ ότι έχουν(οι Suhr) πιο ακριβά υλικά, πιο εξωτικά (όχι πιο καλά) ξύλα πχ. Αλλά σε ποιον τομέα υπάρχει διαφορά όσον αφορά την κατασκευή τους?

 

για κάποιον που παρέβαλλε μια φωτό ρωτώντας αν είναι Q/S το μανίκι, θα φανεί καλύτερα σε εγκάρσια διατομή. Αν κοιτάξεις από την κορυφή του headstock προς τη γέφυρα. Τα νερά πρέπει να 'ναι κάθετα ή έστω κοντά στο κάθετο (+ ή - 5 με 10 μοίρες απόκλιση). Επίσης στο ίδιο post, ένα 9-12" radius (γενικά oτιδήποτε compound) μπορεί να επηρεάσει το action (πόσο χαμηλά μπορούμε να σετάρουμε). Μην μπερδεύουμε το action με το playability. Kιθάρα με super low action δε σημαίνει κατ' ανάγκη και καλύτερο playability.

 

Πολύς λόγος επίσης γίνεται για τα κλειδιά και το κούρδισμα. Τα κλειδιά κατά 99,9% δεν ευθύνονται για απώλειες. Αυτό που φταίει συνήθως είναι το λάθος πέρασμα. Προσωπικά, δεν θεωρώ ότι το lock τύλιγμα πχ, ή τα lock κλειδιά βελτιώνουν κάτι στο κούρδισμα.(τα lock κλειδιά τα θεωρώ ένα από τα μεγαλύτερα hypes/gimmicks στον κιθαριστικό εξοπλισμό, αιρετικό ίσως, αλλά και προσωπική γνώμη πάντα ;)).

 

Έπειτα, ένα ΚΑΛΟκομμένο Nut είναι απαραίτητο. (No2 ατία ξεκουρδίσματος). Σε ένα καλοκομμένο Nut δε χρειάζεται καν λίπανση για να λειτουργήσει σωστά.

 

Από κει και πέρα, σε όργανα με tremolo, όταν όλα τα παραπάνω είναι οκ και εξακολουθεί να έχει προβλήματα στο κούρδισμα, τότε όλη η ιστορία είναι στο σωστό σετάπ του αφ΄ενός αλλά και στην καλή του κατάσταση αφ' ετέρου. Μέταλλα είναι, η τριβή και η πίεση μπορούν να δημιουργήσουν αλλοιώσεις με τη χρήση. Σύνήθως το προβληματικό είναι τα posts και η αντίκρυ επιφάνεια του tremolo plate. Aν αυτά έχουν φαγωθεί, δύσκολα θα λειτουργήσει το πράγμα.

 

Τα ελατήρια δεν ευθύνονται ποτέ για μη επαναφορά, οπότε η βαζελίνη πάνω τους μου φαίνεται λίγο overkill.

 

Eπίσης τα κλειδιά της Fender(είτε τα modern, είτε τα vintage), δεν μου 'χουν δημιουργήσει ποτέ πρόβλημα και τα θεωρώ από τα πλέον αξιόπιστα εκεί έξω.

 

Φεύγοντας από την παράθεση κάποιον απόψεών μου, στο θέμα του post, παρ' όλο που η Suhr είναι μια εταιρεία που βγάζει άψογα όργανα από όλες τις απόψεις(πλην αισθητικής, που είναι υποκειμενική), πάλι Fender θα 'παιρνα (μιλάμε πάντα για το ίδιο επίπεδο τιμής για να μαστε σωστοί).

 

 

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο με το θέμα, αλλά επειδή κάπου διάβασα για τα 21 τάστα εναντίον των 22, μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει ποιά  η διαφορά και προκαλούνται αντιπαραθέσεις? Πλην του ότι κάποιοι ίσως θέλουν αυτό το ένα παραπάνω τάστο, τι προσθέτει ή αφαιρεί αυτή η διαφορά?

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο με το θέμα, αλλά επειδή κάπου διάβασα για τα 21 τάστα εναντίον των 22, μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει ποιά  η διαφορά και προκαλούνται αντιπαραθέσεις? Πλην του ότι κάποιοι ίσως θέλουν αυτό το ένα παραπάνω τάστο, τι προσθέτει ή αφαιρεί αυτή η διαφορά?

 

προσθετει...ενα ημιτονιο... ;D και δημιουργει την αναγκη για overhang στην ταστιερα..κατι που αν εισαι...vintage δεν σου αρεσει

 

αριστερα βλεπεις ενα vintage Fender neck με 21 ταστα και δεξια ενα modern με 22

 

neck-comparison.jpg

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβαζω με σχολαστικοτητα και ενδιαφερον ολο το thread.

Μιας και μονο στα τρελλα μου ονειρα με βλεπω να παιρνω ή suhr ή αμερικανα fender επιπεδου ej.

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο με το θέμα, αλλά επειδή κάπου διάβασα για τα 21 τάστα εναντίον των 22, μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει ποιά  η διαφορά και προκαλούνται αντιπαραθέσεις? Πλην του ότι κάποιοι ίσως θέλουν αυτό το ένα παραπάνω τάστο, τι προσθέτει ή αφαιρεί αυτή η διαφορά?

 

προσθετει...ενα ημιτονιο... ;D και δημιουργει την αναγκη για overhang στην ταστιερα..κατι που αν εισαι...vintage δεν σου αρεσει

 

 

Κοίτα, εγώ κάτω από το δωδέκατο τάστο σπάνια πάω ;D ;D ;D και κυρίως με σλάιντ, οπότε δεν με νοιάζει να έχω ένα ημιτόνιο παραπάνω ;D

Αυτό το overhang το βλέπω στην εικόνα, αλλά δεν καταλαβαίνω τι προκαλεί, αν προκαλεί δλδ κάτι. Κάπου- ίσως να είναι και άσχετο- είχα διαβάσει πως υποχρεώνει το πάνω μαγνήτη να πάει πιο χαμηλά- και ίσως λέω εγώ τώρα- χαλάει τον ήχο ?

Στη τελική γιατί ''τσακώνονται'' αν δλδ τσακώνονται οι λάτρεις των 22 τάστων, έναντι αυτών των 21, τι έχουν να χωρίσουν πλην του ενός ημιτονίου?  ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου