Προς το περιεχόμενο

Fender vs suhr


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 126
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Να την πας σε εναν τεχνικο να σου φτιαξει το nut και να στη σεταρει ΣΩΣΤΑ,επισης να σου δειξει πως περνανε σωστα τις χορδες , κιθαρες που να...ξεκουρδιζονται εκ...κατασκευης ΔΕΝ υπαρχουν παρα στη φαντασια σου... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καμια σχεση οι δυο εταιρειες.οι fender(usa) ξεκουρδιζοντε όλη την ωρα  :-[

 

την suhr thn κουρδιζω μια φορα το μηνα

 

Οτι ειπε ο ....αποπανω...plus....σεταρε την αλα Carl Verheyen σε συγκεκριμενα intervals για floating τρεμολο χωρις προβληματα και ξεκουρδισματα ;).

 

Κανε αυτο...σε ενα 15λεπτο με 20λεπτο θα εισαι ακριβως εκει ;).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ μαζι σας σε όλα.αλλα γιατι να μην έχεις ήδη απο την αρχη μια κθάρα που ξέρεις οτι θα σε βγάλει απ την αρχη ασπροπροσωπο??ούτε τεχνικοί ούτε κούρδισματα,με τα sperzel βάζεις χορδές σε 5 λεπτά συν το οτι έχεις γαμάτο playability κ ήχο??όλα αυτα τα λεω απο προσωπική εμπείρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα σου πω εγω που αν δεις στα παραπανω ποστ μου δεν ειμαι κολλημενος με καμια απο τις 2 εταιριες.

 

προτιμω fender γιατι η suhr δεν εχει τον ηχο που εχουμε μαθει να ακουμε τοσα χρονια.

 

μπορει να εχει καλυτερο,μπορει χειροτερο..

 

εχει διαφορετικο που σαν αποτελεσμα δεν ειναι παρα πολλες φορες ομως το επιθυμητο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καμια σχεση οι δυο εταιρειες

Hitech κιθαρες οι suhr, πολυ καλες σταθερες με πολυ καλο ηχο και playability τρελο

 

ειχα suhr , τώρα εχω strat

 

ειναι σαν να λες....χλιδάτη γυναίκα... ή αλάνι ???

 

Αλάνι !

 

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνω με αυτο που λες ως ένα βαθμό.ακουσα τα ηχητικα σου,παίζεις μπλουζ πολυ ωραία.ι στρατ ειναι ο ήχος του μπλουζ.to twang που βγάζουν οι fender δεν το έχει καμία άλλη εταιρεια σε αυτο το βαθμο,παρ οτι το κοπιάρουν ασύστολα.αλλα δεν μιλαω μονο για ήχο,ειναι υποκειμενικό.εμένα που μου αρέσει να παίζω ligo jazz κ έχω προγκρεσιβ ροκ μπάντα,χρειάζομαι οποσδήποτε διπλο στον νεκ μαγνητη.αλλα ασχετο αυτο.αγόρασα μια custom standard suhr απο ενα παιδι απο εδώ που ειχε σπασμένη κεφαλη.ι κιθάρα σκοτωνει,δεν έχει χρειαστει ρυθμιση ποτε των ποτών,δεν ξεκουρδιζετε ποτε ομως.κ μιλάμε για κθάρα που είχε σοβαρή ζημια.είναι απλά ανώτερες κατασκευαστικά κιθάρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ μαζι σας σε όλα.αλλα γιατι να μην έχεις ήδη απο την αρχη μια κθάρα που ξέρεις οτι θα σε βγάλει απ την αρχη ασπροπροσωπο??ούτε τεχνικοί ούτε κούρδισματα,με τα sperzel βάζεις χορδές σε 5 λεπτά συν το οτι έχεις γαμάτο playability κ ήχο??όλα αυτα τα λεω απο προσωπική εμπείρια.

 

αν θες τα παραπανω αγοραζεις την ΑΝΑΛΟΓΗ strat

 

http://www.fender.com/series/american-deluxe/american-deluxe-stratocaster-rosewood-fingerboard-burgundy-mist-metallic/

 

δεν μπορεις να συγκρινεις μια μοντερνα strat με μια vintage στο θεμα των...υποτιθεμενων,ευκολιων...ουτε να περιμενεις μια κιθαρα των 700 ευρω να εχει το ιδιο σετ απο με μια των 2000.....φυσικα και μια SUHR εχει καλυτερο σετ απ απο μια απλη Fender παραγωγης,αν ΔΕΝ ειχε θα επρεπε να πλακωναμε στο ξυλο τον Suhr για τα τοσα πολλα λεφτα που τις πουλαει....

 

παντως περιεργο...εχουν περασει πανω απο 100 Fender απο τα χερια μου και ΚΑΜΜΙΑ τους δεν...ξεκουρδιζονταν....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα δεν ειχε το playability της suhr αλλα πηρα την johnson γιατι προτιμησα τον ηχο της.

 

Θελεις να πεις οτι για τα ΔΙΚΑ σου γουστα δεν ειχε το Playability της Suhr ,σε καποιον αλλον μπορει τα specs (fret size,neck profile etc )της EJ  να του αρεσαν περισσοτερο....

 

 

 

Καλημέρα σε όλους.

 

Το 9''-12'' radius της suhr δεν είναι spec που επηρεάζει το playbility;

 

Παράλληλα (επειδή έχω μείνει με την απορία) το neck της φωτό είναι quarter sawn;

suhr_neck.thumb.jpg.97da343883c8dd95a9c61191912faa57.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου