Προς το περιεχόμενο

Fender vs suhr


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν και μιλαμε για στρατοκαστερ και τυπου στρατ (Suhr)

προκειται για δυο διαφορετικα πραγματα. Στο συγκεκριμενο

κλιπ μου αρεσε ελαφρως περισσοτερο η Fender (αν και λατρης

των Suhr) ισως επειδη ακουγεται πιο vintage σε σχεση με τη

Suhr που πιστευω οτι καλυπτει ευρυτερο φασμα στυλ.

Παντως θα ειχε ενδιαφερον να ακουσουμε aπο τον Kotsadoro περα απο τον ηχο

περι playability, πως αισθανοταν το παιξιμο με το καθε οργανο,

περι μπράτσων κλπ, πραγματα που παιζουν μεγαλο ρολο

(αν και για τον καθενα μας ειναι διαφορετικα)

 

Ωραιο παιξιμο by the way  ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 χρόνια αργότερα...
  • Απαντήσεις 126
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Λοιπον,αν κ παλιο θεμα ειπα να γραψω την εμπειρια μου...

 

Εδω κ καιρο θελω να παρω μια strat.

Ειδα προσφατα μια suhr pro series c2.Ειπα,μαλλον βρηκα τι θελω.Πηγα λοιπον κ την δοκιμασα κ επαθα πλακα κ ειδικα με το playability...κιθαρα που δεν θες να σταματησεις να παιζεις...ετσι λεω θα την παρω..

 

Ετυχε ομως κ εσκασε αγγελια την ιδια μερα μια eric johnson.Πηγα την δοκιμασα κ αυτη..Να σημειωσω οτι για μεγαλη μου τυχη τις ακουσα σε ιδιους ενισχυτες,fender λαμπα.

 

Η Johnson ειχε σκασιμο απιστευτο,τρελαθηκα...ο απολυτος fender ηχος.Σιγουρα δεν ειχε το playability της suhr αλλα πηρα την johnson γιατι προτιμησα τον ηχο της.

 

Εχω να πω το εξης κ δεν το λεω σε σχεση με αυτες τις 2 κιθαρες αλλα επειδη εχω αλλαξει αρκετα οργανα κ ολα ηταν πανω των 1500ευρω κ custom καταστασεις εγω προσωπικα εχω καταλληξει στο εξης:

 

Ο ηχος στην δισκογραφια ειναι με συγκεκριμενα οργανα...τοση μουσικη που εχουμε ακουσει ολοι μας με τους αγαπημενους μας κιθαριστες να παιζουνε με fender/gibson ακομα κ οι "καλυτερες" fender/gibson που θα βγαινουν δεν θα εχουν τον ηχο που εχουμε μαθει να ακουμε κ ετσι παντα για μας που θελουν αυτον τον συγκεκριμνενο ηχο η πρωτη επιλογη θα ειναι fender/gibson.

 

Θα θελα την γνωμη σας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα δεν ειχε το playability της suhr αλλα πηρα την johnson γιατι προτιμησα τον ηχο της.

 

Θελεις να πεις οτι για τα ΔΙΚΑ σου γουστα δεν ειχε το Playability της Suhr ,σε καποιον αλλον μπορει τα specs (fret size,neck profile etc )της EJ  να του αρεσαν περισσοτερο....

 

εκτος και αν με την εννοια playability εννοεις το SET UP κατι το οποιο ειναι πανευκολα να γινει συμφωνα με τα γουστα του καθενος σε ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ κιθαρα

 

κατα τα αλλα η EJ ειναι ισως η καλυτερη strat που βγαζει αυτη τη στιγμη η Fender με πολυ ειδικα και προσεγμενα specs & καταπληκτικους μαγνητες οποτε ειναι κομματακι δυσκολο να την χτυπησει ηχητικα οποιαδηποτε αντιγραφο της strat απο οποιονδηποτε κατασκευαστη.

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε τοτε μιλας για προσωπικο γουστο & τι βολευει εσενα και οχι για playability (που ετσι κι αλλοιως εχει να κανει με το σετ απ) ,

 

η EJ εχουν εξαιρετικο σετ απ απο το εργοστασιο οποτε για αυτο σου ειπα οτι μιλας για specs

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι,το παμε!

μιλαω για specs.

Τα specs της suhr ηταν πολυ καλυτερα της johson,η αληθεια να λεγεται...

 

οσο κ αν επελεξα την 2η

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα specs της suhr ηταν πολυ καλυτερα

 

για ΕΣΕΝΑ... ;)

 

για εμενα της EJ   ειναι ΠΟΛΥ καλυτερα  ;) (δραματικα καλυτερο τρεμολο απο πλευρας ηχου,νιτρο φινιρισμα,Quarter Sawn neck  για μεγαλυτερη σταθεροτητα και ακαμψια,ΠΑΧΥΤΕΡΟ μπρατσο για πολυ καλυτερο ΗΧΟ,21 ταστα αντι για την αηδια τα 22  ;D,ωραια και ελαφρια vintage κλειδια αντι για τις γκουμουτσες τα Spertzel, καλυτεροι μαγνητες)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η στρατ (σε αυτο το ειδος) λαλησε καλυτερα

 

 

ΥΓ κλαπ κλαπ κλαπ και για το παικσιμο. Προσκυνω. Τι κανεις παιδακι μου εσυ εδω? σηκω φυγε εξω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου