Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όλα τα Theremin της Moog είναι αναλογικά. Επίσης και το κιτ της Paia είναι αναλογικό.

 

Κι εγώ πιστεύω πως αυτό το τελευταίο είναι ό,τι καλύτερο από πλευράς απόδοσης για τα χρήματά του. Τελειώνω όπου να'ναι την κατασκευή του και θα έχω σε λίγο εντυπώσεις από πρώτο χέρι, αλλά από ό,τι έχω δει και διαβάσει, έχει πολύ καλή γραμμικότητα, πολλά χαρακτηριστικά και δυνατότητες οδήγησης άλλων γεννητριών και αρκετό variation στον ήχο του. Μάλιστα περιγράφεται και ένα "κόλπο" τόσο στο manual όσο και σε διάφορα sites που ζεσταίνει πολύ τον ήχο του και τον κάνει να μοιάζει εξαιρετικά με τον ήχο του RCA. Φυσικά σαν ηλεκτρονικός, θα το "πειράξω" κι εγώ λιγάκι... ;)

 

Για το Burns δεν ξέρω πολλά πράγματα.

 

Το Etherwave διατίθεται και έτοιμο εκτός από κιτ, και λίγο που το έχω δοκιμάσει είναι ικανοποιητικότατο και σε γραμμικότητα και σε ήχο. Το μειονέκτημά του είναι η υπερδιπλάσια (σχεδόν τριπλάσια) τιμή από ένα Paia Theremax και οι λιγοστές δυνατότητές του στο interfacing. Επίσης, από μελέτη του ηλεκτρονικού του κυκλώματος, δεν έχει καμμιά καινοτομία και μοιάζει πολύ με του Paia όσον αφορά το sound generation και detection (όπως και στα περισσότερα theremin άλλωστε).

 

Το καλύτερο από όλες τις απόψεις είναι το Etherwave Pro, αλλά με τιμή απλησίαστη (εκτός αν έιναι το κυρίως όργανό σου, δε σκας τόσα λεφτά για πειραματισμό).

 

Όλα τα άλλα μικρά Theremin που βρίσκεις στο eBay και σε διάφορα sites είναι είτε ψηφιακά, είτε χωρίς volume detection circuit, είτε μη γραμμικά ή και όλα αυτά μαζί και δεν αξίζει να ασχοληθείς μαζί τους, εκτός αν το θές για εφέ σε horror movie soundtrack.

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 67
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Θα ήθελα να ρωτήσω τώρα, αν βγαίνουν αναλογικά theremins αυτές τις μέρες. Νομίζω πως μέχρι τώρα, ό,τι έχω δει σε kits (όπου μπορεί να δει κανείς σε φωτό την βασική πλακέτα του οργάνου) έχει να κάνει με ψηφιακά συστήματα. Σίγουρα, ο θείος Leo στα 1920, δεν είχε να ασχοληθεί παρά μόνο με αναλογικά συστήματα.

 

 

O Leo και κατόπιν η RCA (η οποία αγόρασε τα σχέδια) δεν είχαν να ασχοληθούν με αναλογικά - ψηφιακά κυκλώματα.

Μονάχα λυχνίες υπήρχαν τότε...  ;D και μετά απο μερικές δεκαετίες φτιάχτηκαν και κάποια τρανζιστοράτα.

 

Δυστυχώς, απο όσο γνωρίζω, δεν διατίθωνται παρόμοια εμπορικά theremin σήμερα.

 

Για όλα τα υπόλοιπα απάντησε πληρέστατα ο Babtua.

Απλά, θα διαφωνίσω λίγο στη σύγκριση τιμών Paia - Moog.

Το Paia το βρίσκω 230 δολάρια (κομπλέ με ξύληνη θήκη) ενώ αντίστοιχα το ολοκληρωμένο κιτ της Moog (μαζί με αρκετά extra πραγματάκια στο κουτί) κοστίζει 359 δολλάρια.

 

Για το Paia πρέπει να ξοδέψεις αρκετές ώρες κατασκευής παραπάνω (το Moog θέλει απλά σύνδεση pots-καλώδια, η πλακέτα είναι έτοιμη) καθώς επίσης, το κιτ της Paia δεν συμπεριλαμβάνει τροφοδοτικό 220V.

Οπότε για εμένα, και τα δύο κιτ είναι σε παρόμοια επίπεδα τιμής.

 

 

Όπως και να έχει καταλήγουμε ότι είναι οι δύο καλύτερες επιλογές theremin που υπάρχουν σήμερα στην αγορά.

 

Υγ. Το Etherwave Pro μας άφησε χρόνια... απο 1500$ αγορά απο μαγαζί, σήμερα κλείνουν 5.000$+ μεταχειρισμένα στο e-bay... :-X

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ολοκληρωμένο κιτ της Moog (μαζί με αρκετά extra πραγματάκια στο κουτί) κοστίζει 359 δολλάρια.

 

Πού παίζει 359 δολλάρια (250 ευρώ); Στο Θωμά δυστυχώς έχει περίπου 400 ευρώ το έτοιμο και 325 ευρώ το κιτ :(

 

Της Paia έχει 227 δολλάρια, 160 ευρώ. Έχει όμως και το πλεονέκτημα ότι μπορείς να πάρεις μόνο ό,τι χρειάζεσαι. Εγώ για πράδειγμα πήρα μόνο τα ηλεκτρονικά και το faceplate με 160 δολλάρια και φτιάχνω μόνος το κουτί...

 

Όσο για το τροφοδοτικό, αρκεί ένα απλό AC adaptor...

 

Έχοντας δοκιμάσει και το Moog Etherwave (και το Pro  ;D ) θα αναφέρω εντυπώσεις μόλις το φτιάξω και το δοκιμάσω...

 

Το Pro παίζει στη δικιά του κατηγορία και είναι μόνο του εκεί. Απλά το καλύτερο...

 

Όσον αφορά τα λαμπάτα Theremin, υπάρχουν schematics στο internet τόσο των κλασικών RCA όσο και διαφόρων άλλων, αλλά η κατασκευή τους είναι από αρκετά εως πολύ δύσκολη για κάποιον αρχάριο.

 

 

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πού παίζει 359 δολλάρια (250 ευρώ); Στο Θωμά δυστυχώς έχει περίπου 400 ευρώ το έτοιμο και 325 ευρώ το κιτ :(

 

Oi τιμές που ανέφερα είναι απο τα αντίστοιχα site της Paia και Moog.

Σίγουρα το Paia βγαίνει κατά πολύ φθηνότερο με δικό σου κουτί.

 

Να υποθέσω θα τοποθετήσεις και δικές σου αντένες ή περιλαμβάνονται στο κιτ;  ???

 

Έχοντας δοκιμάσει και το Moog Etherwave (και το Pro  ;D ) θα αναφέρω εντυπώσεις μόλις το φτιάξω και το δοκιμάσω...

 

Αναμένω με αγωνία, θα δώσω μεγάλη βάση στην άποψή σου μιας και σύντομα θέλω να προβώ στην αγορά κάποιων εκ των δύο.

 

Cheers

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Της Paia έχει 227 δολλάρια, 160 ευρώ. Έχει όμως και το πλεονέκτημα ότι μπορείς να πάρεις μόνο ό,τι χρειάζεσαι. Εγώ για πράδειγμα πήρα μόνο τα ηλεκτρονικά και το faceplate με 160 δολλάρια και φτιάχνω μόνος το κουτί...

 

Όσο για το τροφοδοτικό, αρκεί ένα απλό AC adaptor...

 

Πόσο σου κόστισαν τα μεταφορικά για το κιτ των 160$ και τελικά πόσο πλήρωσες (μαζί με τελωνείο)?

Ρωτάω γιατί ένας φίλος το ψήνει πολύ να το πάρει καθώς η τιμή του είναι εξαιρετικά χαμηλή για πειραματισμό. ;)

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελωνείο δεν πλήρωσα... συνολικά, αν θυμάμαι καλά μαζί με μεταφορικά μου βγήκε 130-140€. Βέβαια είχα φροντίσει η ισοτιμία δολλαρίου-ευρώ να είναι σε πολύ ευνοϊκά (για μένα) επίπεδα ;)

 

Οι αντένες περιλαμβάνονται στο κιτ, αλλά δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο, απλά μεταλλιά ραβδιά σχηματισμένα ανάλογα. Πιθανόν στην πορεία να φτιάξω καλύτερες αντένες.

 

Κουτί φτιάχνω από plexiglass και ξύλο. Θα έχει διαφανή ανοίγματα από όπου θα φαίνεται το εσωτερικό (το κύκλωμα δηλαδή) και ο (απαλός) εσωτερικός φωτισμός που θα προσθέσω. Αργότερα, θα φτιάξω και κύκλωμα οδήγησης που θα μεταβάλλει (σταδιακά, όχι απότομα) και το χρώμα του εσωτερικού φωτισμού ανάλογα με τις κινήσεις των χεριών! Θα γίνει πολύ ψυχεδέλεια το πράμα! ;)

 

Για την ώρα έχω ολοκληρώσει τη συναρμολόγηση της πλακέτας και του faceplate, και είμαι στα τελειώματα του κουτιού. Δυστυχώς από εδώ και πέρα δε θα έχω πολύ ελεύθερο χρόνο και θα προχωράω με αργά βήματα, αλλά κάλλιο αργά παρά ποτέ! Σιγά σιγά όλα θα γίνουν...

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Ένα χρόνο μετά, όλα έγιναν. Το τελείωσα επιτέλους το Paia Theremax, η καθυστέρηση δεν οφειλόταν στη δυσκολία της κατασκευής, αφού είναι και φαίνεται απλό, αλλά στα χιλιάδες άλλα πρότζεκτ που μου τρώνε το χρόνο. Anyway, έκατσα 1-2 μέρες και τελικά το συναρμολόγησα.

 

Νά μερικές φωτός:

 

th_DSC00722.jpg th_DSC00723.jpg th_DSC00724.jpg

 

Όπως φαίνεται, έφτιαξα καλύτερες αντένες από τις μανίσιες που ήταν απλά χάλκινο χοντρό σύρμα, και διαφανές κουτί από πλεξιγκλάς (σκοπεύω να βάλω και απαλό χρωματισμένο φωτισμό εντός). Ο ήχος του επίσης είναι πολύ καλός, αλλά το παίξιμό μου καθόλου γι αυτό και δεν ανεβάζω κλιπάκια  ;D

 

Όταν κάποτε βελτιωθώ, θα ανεβάσω... Ή άμα έρθει η Pamelia Kurstin από το σπίτι και παίξει κάνα κομμάτι...  ;D

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

...μπράβο Johny!!!!  :o :o

 

 

....μπράβο και σε σένα May Roosevelt για το όμορφο "spooky" κλιπάκι (και στον matawan φυσικά...)

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θεος.Μπράβο!

 

Θα προτιμουσα ξυλινο κουτι , αλλα αμα καταφερεις και βαλεις φωτισμο και δεν μοιαζει με αυτοκινητο απο το fast & the furious ή με λουνα παρκ για χαμστερ, μπορει να αλλαξω γνωμη (και σε νοιαζει ;D ;D ;D).

 

Περα απο την πλακα, η ιδεα της αλλαγης φωτισμου σε συναρτηση με τη συχνοτητα (?) θα το κανει τρομερο . Το βαφτιζω Synaesthesia Theremin (ή Synaestheremin) και περιμενω ποσοστα επι των πωλησεων ;D

 

Μπραβο και παλι :)

 

 

ΥΓ.Eιχες πει θα πεις και μερικα πραγματα για τον ηχο του σε συγκριση με τα moog...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου