Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ρε παιδιά ξεθάφτηκε ένα θέμα του 2005 για κάποιο λόγο... Μπορεί κάποιος να απαντήσει στο παραπάνο;

Είχα κ εγώ την απορία, καταλαβαίνω ότι δεν πρόκειται για όργανο αλλά ΤΙ ΕΙΝΑΙ;

 

 

 

Νομίζω πως απάντησε ο toneless.  ;)

 

Πάντως εξαιρετικά ενδιαφέρον το εν λόγω όργανο(?)....Ας κάνει κάποιο το ψυχικό να μας πει τους μετρ του theremin και τις δουλειές τους για να τσεκάρουμε.....Danke.  :)

 

 

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 67
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ειναι κομματι απο modular synthesizer το οποιο στην πραγματικοτητα του βαζει μια αντενα και ναι, γυνεται theremin... ναι ειναι κανονικο οργανο... (η καλυτερα κομματι απο μουσικο οργανο). Σε περιπτωση που δεν γνωριζεις (εσυ η καποιος αλλος που διαβαζει το τοπικ) τι ειναι το modular synthesizer τοτε σκεψου το σαν τα πεταλακια σε μια κιθαρα... τα βαζεις ολα μαζι, τα συνδεεις με διαφορους τροπους και παιζεις...

 

Ετσι και τα modular synths παιρνεις κομματια (γενητριες, φιλτρα, mixers κλπ) και τα βαζεις ολα σε ενα και παιζεις... ε αυτο ειναι ενα απο τις μονεδες του (module)

mpoyrdes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως απάντησε ο toneless.  ;)

 

 

χίλια συγνώμη χάθηκα στις σελίδες και δεν είδα την απάντηση, διάβασα και το μάνουαλ όμως κ πάλι...μάλλον φταίνε τα αγγλικά μου.

ερώτηση πρώτη: αυτό το κομμάτι και μόνο είναι αρκετό συνδέοντας μια αντένα να βγάλει ήχο η χρειάζονται και τ' άλλα 8κομμάτια του μόντουλαρ;

και: αντένα μπαίνει οποιαδήποτε; δλδ ξηλώνω από το παλιο ραδιοκασσετόφωνο και έχω έτοιμο θερεμιν; αν οχι ποιός πουλάει κάτι που να ταιριάζει και πόσο;

 

+1 για pamelia, την είδα στην Αθήνα, αν και αυτή παίζει πολύ σαν σόλο με λουπστέησον. δλδ πολύ διαφορετική προσέγγιση από την Clara...

ο Ζαρ και οι διάφοροι που το χρησιμοποιούν ως εφε μπορεί να κάνουν όμορφα πράματα, αλλά ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ με το παίξιμο των θερεμινιστς. Διαφορετικά πράματα

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, απο μονο του δεν βγαζει ηχο...

 

για να βγαλει ηχο πρεπει να κανεις τα παρακατω

 

1) Χρειαζεσαι ενα VCO (Voltage Controled Oscilator)

 

http://www.thomann.de/gr/doepfer_a110_standardvco.htm

 

Τα CV σημαινει control voltage, οπου αυτο μπορει να χρησημοποιειθει σαν οτιδιποτε στην πραγματικοτητα αλλα στη προκειμενη περιπτωση το VC θα επρεπε να χρησημοποιηθει για τον ελεγχο του pitch του VCO.

 

2) To Gate out ελεγχει την περιβαλουσα δλδ το ποτε ξεκινα και ποτε σταματα μια νοτα και παει στο gate in του ADSR envelope

 

http://www.thomann.de/gr/doepfer_a140_adsr_envelope_generator.htm

 

3) Και τελος εναν πολλαπλασιαστη...

http://www.thomann.de/gr/doepfer_a180_passiver_mehrfachverteiler.htm

 

Οπου εκει πολλαπλασιαζεται το σημα του ADSR με το σημα του VCO και τελικα βγαινει ηχος...

 

ισως προερετικα να χρειαζεται και ενας μικτης οπως

http://www.thomann.de/gr/doepfer_a138b_mixer_logarithm.htm

 

Γενικα δεν υπαρχει στανταρτ συνδεσμολογια, αλλα για την συγκεκριμενη εφαρομογη ειναι αναγκαια η παραπανω...

 

Ειναι καλη φαση παντως ολο αυτο... κομματι κομματι και φτιαχνεις και μαμω τα μηχανιματα...

mpoyrdes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χίλια συγνώμη χάθηκα στις σελίδες και δεν είδα την απάντηση, διάβασα και το μάνουαλ όμως κ πάλι...μάλλον φταίνε τα αγγλικά μου.

ερώτηση πρώτη: αυτό το κομμάτι και μόνο είναι αρκετό συνδέοντας μια αντένα να βγάλει ήχο η χρειάζονται και τ' άλλα 8κομμάτια του μόντουλαρ;

και: αντένα μπαίνει οποιαδήποτε; δλδ ξηλώνω από το παλιο ραδιοκασσετόφωνο και έχω έτοιμο θερεμιν; αν οχι ποιός πουλάει κάτι που να ταιριάζει και πόσο;

 

Μίλτο αρχηγέ μου,

αν θες κάτι έτοιμο τσέκαρε για το theremin του Moog ή ψάξε στο ebay για το αρκετά φθηνότερο B3 Deluxe.

Ο Babtua πρότεινε πριν μερικά posts και το κιτ της Paia, το οποίο δείχνει εξαιρετικά ενδιαφέρον.

 

Ο μόνος λόγος να αγοράσεις το modular κομμάτι, θα ήταν εαν είχες ήδη -ή θες να αποκτήσεις μελλοντικά- ενα ολοκληρωμένο modular synth. Βέβαια, εκεί οι δυνατότητες ξεφεύγουν κατά πολύ, αφού τα περισσότερα theremins είναι με standar oscillators κλπ ενώ σε ενα modular μπορείς π.χ να βάλεις ενα παχύ moog oscillator (ελληνιστή, ταλαντωτής  :P ) και μετά να το στείλεις στο φίλτρο απο κανά Korg MS20, μετά σε ενα ring modulation της Doepfer και μετά εκεί και μετά αλλού κλπ κλπ, οι δυνατότητες είναι άπειρες.  :-X

 

Αυτά λέγοντας, έκανα λάθος όταν νωρίτερα ανέφερα ότι είναι είναι ενα "κανονικό" theremin, αφού ο τρόπος λειτουργίας του θα είναι περισσότερο για noizy καταστάσεις, παρά ενα μουσικό όργανο πάνω στο οποίο μπορείς να μάθεις να παίζεις "κανονικά" το theremin π.χ με δακτυλισμούς κλπ. Επίσης, δεν συγκρίνεται η ευκολία φορητότητας ενος modular με ενος απλού theremin και 2-3 πετάλια...  ;)

 

 

Υγ. Λες να το συζητήσουμε εκτενέστερα με ενα καφεδάκι;  8)

 

 

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν θες κάτι έτοιμο τσέκαρε για το theremin του Moog ή ψάξε στο ebay για το αρκετά φθηνότερο B3 Deluxe.

.

.

.

.

 

Υγ. Λες να το συζητήσουμε εκτενέστερα με ενα καφεδάκι;  8)

 

 

το φοβόμουν ότι θα καταλήξουμε στις γνωστές λύσεις...

Δεν ενδιαφέρομαι για μένα, έχω δοκιμάσει να παίξω και έχω απογοητευτεί υπερβολικά {Έχω φίλο που ασχολείται, έχουν περάσει 3-4 απ τα χέρια του}

αλλά γενικώς με ρωτάνε πολλοί και επειδή τυχαία το χα δει κ εγώ αυτό το "μοντουλαρ - πράμα" είχα απορία.

 

MrToneless ευχαριστούμε λοιπόν {...και το καφεδάκι θα παιχτεί οπωδήποτε μόλις ξεπίξω λίγο :-[}

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμμη ρε παιδιά αλλά μπερδεύτηκα λίγο....

Δηλαδή αν κανείς παραγγείλει αυτόν (αν το φέρει ποτέ ο Θωμάς)

 

http://www.thomann.de/gr/moog_etherwave_theremin_cherry.htm

 

παίζει ή χρειάζεται και δύο τρία άλλα μηχανήματα + αγγαρεία από φίλο που αχολείται με ηλεκτρονικά?

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μ αυτό παίζεις κομπλέ {φαίνεται κ απ την τιμή} ;), μόνο ακουστικά/ενισχυτή χρειάζεσαι ν ακούς...

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το παραπάνω etherwave ενδιαφέρομαι και εγώ...  ::)

Τα εξτρά modules που αναφέρθηκαν νωρίτερα ήταν για το theremin της Doepfer.

 

Με λίγο search στο δίκτυο, τα μόνα "φθηνά" theremins, τα οποία παίζουν ικανοποιητικά και μπορείς να μάθεις να παίζεις πάνω τους είναι το Moog Etherwave,

το Burns B3 theremin

και το κιτ της Paia.

 

Το Moog δείχνει να είναι η πιο έτοιμη λύση και να έχει τη καλύτερη γραμμικότητα παιξίματος.

Αυτό έχει μεγάλη σημασία για κάποιον που θέλει να μάθει να χρησιμοποιεί το theremin ώς μουσικό μέσο, μιας και το σύνηθες με τα "φθηνά" theremin είναι να υπάρχει πολύ μικρή απόσταση απο οκτάβα σε οκτάβα, κάτι που κάνει αδύνατη τη χρήση τους για μελωδίες κλπ

Ενα σοβαρό μειονέκτημά του είναι η έλλειψη δυνατοτήτων p.x cv out, midi out, mute switch κλπ

 

Το Burns B3 (Deluxe και Pro) είναι σε παρόμοια φιλοσοφία δυνατοτήτων και σχεδιασμού.

Απο ότι γνωρίζω διατίθεται μονάχα με μετασχηματιστή 110v, κάτι που είναι στα αρνητικά του πέρα απο την επίσης έλλειψη δυνατοτήτων.

 

Το κίτ της Paia δείχνει να είναι η πιο ολοκληρωμένη λύση.

Έχει αρκετές επιλογές σύνδεσης με έταιρα "μπιμπλίκια", ωραίο σχεδιασμό στο κουτί όπου στο πάνω μέρος του μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να τοποθετήσεις παρτιτούρες, αλλά και κάποια μειονεκτήματα...

πολλοί λένε ότι δεν είναι τόσο γραμικό στο παίξιμο όσο το Moog και ο ήχος του είναι κατώτερος.

Επίσης, το μέγεθός του είναι καπως ακατάλληλο για συχνή μετακίνηση, ενώ χρειάζεται και κάποιες γνώσεις ηλεκτρονικών για να ολοκληρωθεί το κιτ χωρίς ...παρατράγουδα.

 

Και τα τρία μηχανήματα είναι σε παρόμοια επίπεδα τιμής, με ακριβότερο το Moog και φθηνότερο το Paia.

Κρατήστε κατα νού ότι και τα τρία theremin που ανέφερα (και προσωπικά προτείνω) είναι για ...entry level καταστάσεις!

 

Δυστυχώς για κάποιο σοβαρό theremin με πάνω απο 5 οκτάβες και με "σοβαρή" γραμμικότητα στο παίξιμο πρέπει να πάμε σε diy καταστάσεις και σε κατασκευές "σεβαστών" διαστάσεων. Εκτός και αν υπάρχουν τα φράγκα για κανα RCA απο το ebay.

 

 

 

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά στην ερώτησή μου κάποια posts νωρίτερα, καλύφθηκα.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω τώρα, αν βγαίνουν αναλογικά theremins αυτές τις μέρες. Νομίζω πως μέχρι τώρα, ό,τι έχω δει σε kits (όπου μπορεί να δει κανείς σε φωτό την βασική πλακέτα του οργάνου) έχει να κάνει με ψηφιακά συστήματα. Σίγουρα, ο θείος Leo στα 1920, δεν είχε να ασχοληθεί παρά μόνο με αναλογικά συστήματα. Και επειδή η ζεστασιά του αναλογικού ηχητικού σήματος είναι εξαιρετικά ελκυστική, θα ήθελα να μάθω 2-3 πράματα για theremins αναλογικής τεχνολογίας.

Για παράδειγμα, η Moog βγάζει (ακόμα) αναλογικά; 

www.myspace.com/dizzydizign

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου