Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 67
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εντυπωσιακά κατακρεουργήματα της τεχνικής του Theremin μπορείτε να δείτε από ακούσετε από διάφορους άσχετους όπως ο Jean Michel Jarre (στην live συναυλία στην Μόσχα)

άλλοτε σε πάω άλλοτε με θλίβεις,ανοησίες να πω?δεν ξέρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άλλοτε σε πάω άλλοτε με θλίβεις,ανοησίες να πω?δεν ξέρω

 

Ρε συ gianni, ο Jarre δεν ξέρει από Theremin - αυτό που κάνει στο clip που παρέθεσες (το οποίο το έχω στο DVD) δεν θεωρείται παίξιμο. Υπάρχουν άτομα που εξασκούνται χρόνια στην τεχνική air-fingering την οποία πρωτοεισήγαγε η Clara Rockmore, θα έρθει τώρα ο Jarre να δείξει τι; Οποιοσδήποτε μπορεί να κουνάει τα χέρια του έτσι στον αέρα - και ακόμη καλύτερα ίσως. Απλά είναι πάγια τακτική του Jarre, σε όποια χώρα πάει να βάλει κάποιο

"αντίστοιχο" όργανο - δήθε μου τάχα μου για να τιμήσει κάποιους? κάτι? Δεν ξέρω. Στην Μόσχα, επειδή ο εφευρέτης του Theremin, ο Leon Tcherepnin δηλαδή, ήταν Ρώσος έπρεπε να βάλει Theremin. (Δεν μπορούσε να προσλάβει κάποιον thereminist? Έπρεπε ΠΑΛΙ να κάνει εφφέ;;;;)

 

Στο παρελθόν τον έχω λατρέψει γιατί έχει κάνει απείρως καλύτερες δουλειές - απλά με το Theremin είναι άσχετος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν αντιλέγω,αλλα πολλές φορες αυτό το χαοτικό παίξιμο,είναι αυτό που σε αφήνει άναυδο,είσαι παιδί της λογικής,αλλα στην μουσική λογική και χωροταξία δεν συνεπάγονται.έτσι το κρύβω μέσα μου πέρα από το κατεστημένο,ο ζάρε έχει το συνολικό πακέτο,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Theremin είναι ένα πολύ καλό, αλλά περίεργο όργανο. Είναι δύσκολο να παιχτεί και γενικά θέλει πολλή εξάσκηση !

 

Το χρησιμοποιούν πολλές μπάντες, και μάλιστα έχει γίνει μόδα σε ταινίες, κυρίως τρόμού. Ο,τι φώνες και ουρλιαχτά ακούς σε ταινίες δεν είναι τενόροι και σοπράνος είναι Theremin !! :o

 

Στα λέω αυτά γιατί έχω ένα στο σπίτι μου, το έιχα κάνει στην πτυχιακή μου επιτυχως! Είχα κάνει πολυ ερευνα οχι μόνο στη κατασκευη του, αλλά και στην ιστορια του. Το είχα κάνει να μου βγάζει γύρω στις 5 οκτάβες σε αποσταση κεραια και χεριού περι τα 20 εκατοστά σε γραμμίκη κλίμακα. Οτι τεχνική απορία θέλεις με ρώτας.  ;)

 

Υπάρχουν βέβαια και διαφόρα κιτ όπως είπε ένας παρα-πίσω, τα οποία είναι απλά okay. Υπαρχόυν βέβαια τα ψηφιακα και τα αναλογικά- εγω θα σου έλεγα να πάρεις ψηφιακο, που οι ταλαντωτες, ενισχυτες και γενικα τα ζωτικά μέρη ειναι σε ένα chip, γιατι με το αναλογικο θα έχεις πολυ πράμα για κόλληση και όχι μόνο. :'(

Lost To The Living

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν αντιλέγω,αλλα πολλές φορες αυτό το χαοτικό παίξιμο,είναι αυτό που σε αφήνει άναυδο,είσαι παιδί της λογικής,αλλα στην μουσική λογική και χωροταξία δεν συνεπάγονται.έτσι το κρύβω μέσα μου πέρα από το κατεστημένο,ο ζάρε έχει το συνολικό πακέτο,

 

Χα! Καλό αυτό το "χαοτικό" παίξιμο όπως λες - εξάλλου και εγώ εντυπωσιάστηκα όταν το πρωτοείδα (μιά που δεν είχα ξανακούσει Theremin) αλλά μετά άκουσα και διάφορους άλλους thereminists και έπαθα ΌΝΤΩΣ πλάκα.

 

Όπως και το άλλο που είχε κάνει με τις ακτίνες, και εκείνο είχε το Wow factor μέχρι που έμαθα ότι και κείνο ήταν μούφα. Όι ακτίνες έδιναν triggering σε ένα Elka Synthex - και μάλιστα ο ήχος είναι preset. Οι ακτίνες ήταν απλά το visual effect της υπόθεσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χα! Καλό αυτό το "χαοτικό" παίξιμο όπως λες - εξάλλου και εγώ εντυπωσιάστηκα όταν το πρωτοείδα (μιά που δεν είχα ξανακούσει Theremin) αλλά μετά άκουσα και διάφορους άλλους thereminists και έπαθα ΌΝΤΩΣ πλάκα.

 

Όπως και το άλλο που είχε κάνει με τις ακτίνες, και εκείνο είχε το Wow factor μέχρι που έμαθα ότι και κείνο ήταν μούφα. Όι ακτίνες έδιναν triggering σε ένα Elka Synthex - και μάλιστα ο ήχος είναι preset. Οι ακτίνες ήταν απλά το visual effect της υπόθεσης.

ναι ήταν λογικό να πληρεί τις ανάγκες ενός midi κοντρόλερ το λάζερ χάρπ..ωστόσο οι άλλοι χωρίς να θέλω να το παρατραβήξω,απλά έχουν βρει την οκταβα εναέρια συν το βιμπράτο και παίζουν normal,σαν να παίζαν σε ένα πιάνο..εντάξει τον θεωρώ πνευματικό μου τον γάλλο τύπο και δεν μπορώ να ακούω κακολογίες,αλλα ισχύει αυτό που έχω ξαναπεί,άλλο καλός αναπαραγωγός οποιουδήποτε οργανου,και άλλο δημιουργός..ποίες μελέτες και ποίες έρευνες?ο γάλλος έχει αφήσει πίσω του μουσικές τρελες,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρετε κάτι για το όργανο αυτό;

Είναι "κανονικό" theremin;

 

http://www.thomann.de/gr/doepfer_a178.htm

 

ρε παιδιά ξεθάφτηκε ένα θέμα του 2005 για κάποιο λόγο... Μπορεί κάποιος να απαντήσει στο παραπάνο;

Είχα κ εγώ την απορία, καταλαβαίνω ότι δεν πρόκειται για όργανο αλλά ΤΙ ΕΙΝΑΙ;

 

 

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου