Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Thanks boys and gals!

 

Αυτό που ίσως (δεν) παρατηρήσατε είναι ότι είναι φτιαγμένο για... αριστερόχειρα!

 

Το Volume είναι στο δεξί και το Pitch στο αριστερό χέρι. Δεν ξέρω, πραγματικά μου φαίνεται πολύ ευκολότερο έτσι, όντας μπασίστας, να ελέγχω το pitch με το αριστερό χέρι και το volume με το δεξί, όπως σε ένα μπάσο. Άσε που έτσι έχω περισσότερες πιθανότητες να έρθει η Pamelia να το δοκιμάσει γιατί είναι αριστερόχειρ! ;D ;D

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 67
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Περα απο την πλακα, η ιδεα της αλλαγης φωτισμου σε συναρτηση με τη συχνοτητα (?) θα το κανει τρομερο .

 

ΥΓ.Eιχες πει θα πεις και μερικα πραγματα για τον ηχο του σε συγκριση με τα moog...

 

Η ιδέα που είχα είναι σε συνδυασμό και των 2 κεραιών: η κεραία volume θα ελέγχει και την φωτεινή ένταση (στο χαμηλότερο volume ήχου θα υπάρχει πολύ χαμηλός φωτισμός που θα αυξάνει σε φωτεινότητα με την αύξηση της έντασης) και η κεραία pitch θα ελέγχει το χρώμα σύμφωνα με το φωτεινό ενεργειακό φάσμα (βαθύ μπλε/ιώδες μέχρι έντονο κόκκινο και όλες οι ενδιάμεσες αποχρώσεις). Προφανώς ένας πλήρης κύκλος χρωματικής αλλαγής θα γίνεται σε μικρό εύρος κίνησης, για να υπάρχει χρωματική αλλαγή σε μικρές κινήσεις (2-3 ημιτόνια) αλλιώς θα έμενε συνεχώς το ίδιο για κοντινές νότες (αφού έχει span 5-6 οκτάβες τουλάχιστον).

 

Το καλό είναι ότι ως έχει το Theremax, δίνει έξοδο pitch και volume CV (control voltage) που, εκτός από το να μπορώ να οδηγήσω παλιά αναλογικά synthesizers (πχ το Korg Mono/Poly μου), μπορώ να πάρω άμεσα αυτές τις τάσεις για να οδηγήσω τα αντίστοιχα κυκλώματα για το φωτισμό, εύκολα και γρήγορα.

 

Όσο για σύγκριση με Moog, δεν μπορώ ακόμα να βγάλω συμπέρασμα γιατί αφενός μόλις το τέλειωσα και δεν έχω παίξει αρκετά μαζί του, αφετέρου έχω να ακούσω moog πάαααρα πολυ καιρό ζωντανά και ειλικρινά δεν μπορώ να συγκρίνω με ό,τι θυμάμαι. Μόλις όμως μπορέσω, φυσικά θα ανεβάσω εντυπώσεις από σύγκριση. Πάντως, σε πρώτο άκουσμα, το Theremax έχει από άποψη ήχου αρκετές επιλογές, από soft mellow sine μέχρι reed-like τριγωνικό με γρέζι... είναι αρκετά versatile. Από πλευράς controlling επίσης είναι πολύ καλο.

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να υποθέσω ότι είσαι αριστερόχειρας;

(Edit: Μόλις είδα ότι ήδη το ανέφερες  :) )

    Δεν είμαι βέβαιος ότι ο παραλληλισμός με τα τάστα του μπάσου πράγματι θα σε βοηθήσει... Στο παίξιμο ακριβείας στο theremin δεν έχεις από πού να κρατηθείς, με συνέπεια να απαιτείται μεγαλύτερη ακρίβεια στην κίνηση των δακτύλων και την σταθερότητα του χεριού, προσόντα στα οποία συνήθως υπερτερεί το "καλό" μας χέρι. Όχι ότι αυτό θα είναι απαγορευτικό για να μάθεις ακόμα και έτσι, αλλά πιθανόν να περιορίσεις τις προοπτικές σου...  ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως να ερθει η May Roosevelt?

 

Να έρθει, γιατί να μην έρθει... να παιχτεί και λίγο σωστά το μηχάνημα, γιατί αν περιμένει από μένα, σώθηκε...! Μόνο που θα στέκεσαι από πίσω γιατί είναι για αριστερόχειρα...

 

Ο φίλος Matawan έχει έρθει, αν δεν κάνω λάθος, παλιότερα για άλλο λόγο - ελάτε μαζί... φέρε και το Moog να κάνουμε Α/Β ακροάσεις (και ρυθμίσεις).

 

PS: χαιρετίσματα στον Theodore... ;D

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

 

Τώρα το είδα ...ωραία κατασκευή!  8)

 

Έχω κάποιες αμφιβολίες για την καταλληλότητα του υλικού και του πάχους, το οποίο και χρησιμοποιήθηκε για τις κεραίες.  ::)

 

 

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα το είδα ...ωραία κατασκευή!  8)

 

Έχω κάποιες αμφιβολίες για την καταλληλότητα του υλικού και του πάχους, το οποίο και χρησιμοποιήθηκε για τις κεραίες.  ::)

 

Χμμμ... για λέγε...

 

(πριν πεις, απλά να ενημερώσω ότι λειτουργεί άψογα, αναμενόμενα και ότι και το Etherwave Pro τέτοιο πάχος και είδος κεραιών έχει. Αλλά θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη σου, μπορεί κάτι να μου διαφεύγει...)

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Υποθέτω ότι το υλικό και το πάχος που χρησιμοποιείτε στις κεραίες, παίζει κάποιο ρόλο στο εύρος και τη γραμμικότητα του οργάνου. Βρήκα μερικά links, τα οποία δίνουν μια τέτοια βάση...

 

 

http://www.oldtemecula.com/theremin/observations.htm#Perfect_Linearity

http://www.oldtemecula.com/theremin/ult_antenna/index2.htm

http://www.oldtemecula.com/theremin/observations.htm#Perfect_Linearity

 

 

Στο μεταξύ, μόλις βρήκα και την παρακάτω εταιρία, η οποία διαθέτει μια ενδιαφέρουσα πρόταση και σε λογική τιμή.  ::)

 

http://www.theremin.ws/index.php?page=showcase&item=travel

 

Ψήνομαι, ψήνομαι...  ;D

 

 

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθέτω ότι το υλικό και το πάχος που χρησιμοποιείτε στις κεραίες, παίζει κάποιο ρόλο στο εύρος και τη γραμμικότητα του οργάνου. Βρήκα μερικά links, τα οποία δίνουν μια τέτοια βάση...

 

http://www.oldtemecula.com/theremin/observations.htm#Perfect_Linearity

http://www.oldtemecula.com/theremin/ult_antenna/index2.htm

http://www.oldtemecula.com/theremin/observations.htm#Perfect_Linearity

 

Τη συγκεκριμένη σελίδα και links τα είχα υπόψη πολύ πριν προβώ στην αγορά/κατασκευή Theremin. Είχα ψάξει το θέμα διεξοδικά, τόσο από τη μεριά του μουσικού όσο και από τη μεριά του τεχνικού/ηλεκτρονικού (και αναφέρομαι σε πολλά χρόνια πριν).

 

Σαφώς και ο όγκος/σχήμα/υλικό κλπ παίζουν ρόλο στην απόκριση της κεραίας. Άλλο τόσο ρόλο παίζει η υγρασία της ατμόσφαιρας, τα τριγύρω ηλεκτρομαγνητικά πεδία, η συνολική εμπέδηση του σώματος του χρήστη (που με τη σειρά της οφείλεται σε ένα ακόμα πλήθος παραγόντων, όπως η διάθεσή του, τα ρούχα που φοράει, η εφίδρωσή του, το υλικό του πατώματος που πατάει) και χίλιοι δυο ακόμη παράγοντες που συνεισφέρουν λιγότερο ή περισσότερο ο καθένας στο σύστημα κεραίας.

 

Αυτό συμβαίνει σε όλα τα Theremin και αυτός είναι ο λόγος ύπαρξης του Pitch Trim και του Volume Trim, για να αντισταθμίζεις όλες τις επιδράσεις στο σύστημα. Μάλιστα η διαδικασία trimming γίνεται κάθε φορά που θες να χρησιμοποιήσεις το Theremin, γιατί απλά ποτέ οι συνθήκες δεν είναι εντελώς πανομοιότυπες, είναι standard procedure. Κάποιες φορές οι συνθήκες θα είναι αρκετά παρόμοιες και θα χρειαστείς απειροελάχιστο trimming, άλλες φορές θα χρειαστεί πολύ μεγαλύτερο.

 

Η κεραία που περιγράφεται στα παραπάνω λινκς είναι ένα είδος retrofit στα υπάρχοντα Theremin, το οποίο δίνει (σύμφωνα με τον εφευρέτη του) πολύ καλύτερη γραμμικότητα από την απλή συρμάτινη κεραία. Δεν το έχω δοκιμάσει στην πράξη, δεν ξέρω αν όντως λειτουργεί ή όχι, αλλά και δε με ενδιαφέρει ιδιαίτερα. Είναι κάτι αντίστοιχο του να μου πουν "μπορούμε να σου φτιάξουμε ταστιέρα που η απόσταση των τάστων δε θα μικραίνει σε μέγεθος όσο ανεβαίνεις, θα είναι παντού ίδιου πλάτους". Σαφώς και θα σε βοηθούσε κάτι τέτοιο (αν ξεκινούσες να μάθεις κιθάρα) αλλά κανείς δεν ισχυρίζεται ότι η απλή ταστιέρα σε εμποδίζει να μάθεις το ίδιο καλά.

 

Για να το πω αλλιώς, τόσοι Θερεμινίστες ανά τα χρόνια μεγαλούργησαν χωρίς τη συγκεκριμένη κεραία, αλλά με την απλή συρμάτινη. Η δικιά μου κεραία, είναι σε αυτά τα πρότυπα, ούτε καλύτερη ούτε χειρότερη...

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η συνολική εμπέδηση του σώματος του χρήστη (που με τη σειρά της οφείλεται σε ένα ακόμα πλήθος παραγόντων, όπως η διάθεσή του...

 

Σορυ για το καρα-off αλλα αν εχεις καποια πληροφορια σχετικα με τη σχεση διαθεσης-impedance ριχτην κατα δω μερια, εχω μεγαλη περιεργεια. ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου