Προς το περιεχόμενο

Παύλος Παυλίδης & B Movies Live Club Μύλου 22-23 Ιανουαρίου 2010


George_Pats

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βασικά καλησπέρα σας.

Την περασμένη Παρασκευή και Σάββατο οπως ξέρετε ήταν ο Παύλος Παυλίδης & B Movies στον Μύλο στην Θεσσαλονίκη.Εγώ πήγα το Σάββατο στις 23...!

 

Μετά από αρκετό καιρό που είχα να τους δω πήγα,γιατί μου είχε λείψει και μιας και φεύγω στρατό στις 9 του Φεβρουαρίου,είπα να έχω μια καλή συναυλία στο ενεργητικό μου,έτσι για να έχω αναμνήσεις φρέσκιες.

Την τελευταία φορά που τους είχα δει,ήταν αν θυμάμαι καλά σε ένα φεστιβάλ του ΣΥΡΙΖΑ,και μπορώ να πω ότι είχα μείνει αποσβωλομένος και αρκετά ικανοποιημένος απ'όλη την κατάσταση και ήταν γενικά μια πολυ ωραία συναυλία...Στις κιθάρες ήταν ο Σπύρος τότε.

 

Αυτήν την φορά δεν έπαιζε ο Σπύρος,αλλά ένας άλλος που δεν συγκράτησα το όνομα του,έπαιζε με μία Jaguar πρασινοινοπνευματωδες ,όχι και τόσο όμορφη θα έλεγα, και με πολλά Jam πετάλια...!

 

Τεσπα,για να μην μαακρυγορώ.

 

Άκουσα τόσο μεγάλα και ωραία λόγια με στόμφο,όπως ότι ήταν "...η καλύτερη συναυλία του Παύλου από τότε που ήταν και με τα Ξύλινα.." και κάτι τέτοια παρόμοια και παραξενεύτηκα...

 

Πήγα σε αυτήν την συναυλία και στο μυαλό μου ήταν συγκριτικά το live δισκάκι που έκανε στην Σύρο και όταν άκουσα τι έγινε το Σάββατο μου πέσανε τα αυτιά...Προσπάθεια για να το προσεγγίσουν υπήρχε,αλλά κατα την γνώμη μου δεν το έφτανε ούτε κατά το ήμισυ!!!Τί συμβαίνει αναρωτιόμουν μεχρι και τις πρώτες 2 ώρες!!!

 

Η συναυλία πρέπει να πώ ότι ήταν σχεδόν 3,30 ώρες και μάλιστα μόνο με 15 ευρώ,πάρα πολυ καλά φάση αυτό.Αλλά γιατί έτσι?

Υπήρχαν και μπροστά κάτι πιτσιρικάδες φανατικοί φυσικά μέχρι το κόκκαλο,πιωμένοι στο τέρμα που χτυπιόντουσαν με το οτιδήποτε.Τι Crowd surfing,ξεβίδωμα κεφαλιών με τα μαλλία να κάνουν βόλτες παντού και χτύπημα φοβερό με το "παράξενο" στην γνωστή εκτέλεση fly high,αλλά όλα αυτά γιατί?

 

Λες και ήμουν κανένας κωλόγερος ένιωθα που τον πήρε το εγγόνι του σε πανκ συναυλία ενώ κάτι τέτοιο δεν το τραβούσε αυτή η συναυλία...Τα μπάσα ήταν ελλεινά δυνατά,και σε μερικά κομμάτια η κιθάρα πετιόνταν μπροστά και μετά ξανά πίσω ενδιάμεσα στα τραγούδια και τέλος τα τελειώματα από όλα τα τραγούδια πανομοιότυπα με ένα τεράστιο έντεχνο θόρυβο από feedback και πολύ μπάσο λέμε..

Δεν ξέρω,πολύ ποζεριά μου έβγαινε από την μπάντα.

 

Η tracklisting της συναυλίας πρέπει να πω ότι ήταν και λίγο κουραστική.Εκεί που σε ανέβαζε η κατάσταση  πετούσαν και 4 επανωτά καινούργια τραγούδια και εσύ έπεφτες...

Μετά ξανά ανέβασμα και μετά ξανά κοιλιά...Ίσως να ήμουν σε κακή μέρα για συναυλία, ή πιο πιθανόν ο Παύλος Παυλίδης & B Movies σε κακή εμφάνιση ή ο ηχολήπτης μόνος του!

 

Για να κλείσω,έστω και έτσι πέρασα ωραία σε γενικές γραμμές παρά τα παράπονα μου,την γκρίνια μου και την κριτική μου την αυστηρή.Πιο πολύ ήμουν έτσι αυστηρός γιατί μου αρέσει ρε γαμώτο πολυ η μουσική του και δεν θέλω να έχω κακές εντυπώσεις!

Μακάρι την επόμενη φορά να είναι τα πράγματα πιο ωραία και ο Παύλος με να συνεχίσει να ροκάρει με τον τρόπο του!!!

 

Θα ήθελα να ακούσω και την δικιά σας γνώμη για την συναυλία,από όσους ήταν εκεί,εκείνο το βράδυ για να ανταλλάξουμε απόψεις!

Ελπίζω να μην υπάρχουν αντιπαραθέσεις και να επικρατήσει διάλογος!

 

"...Ω είναι ωραία στον παράδεισο..."

 

"Γεια χαρά...ρουφηχτά φιλάκια"

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Αυτήν την φορά δεν έπαιζε ο Σπύρος,αλλά ένας άλλος που δεν συγκράτησα το όνομα του,έπαιζε με μία Jaguar πρασινοινοπνευματωδες ,όχι και τόσο όμορφη θα έλεγα, και με πολλά Jam πετάλια...!

 

 

θανασης τζινκοβιτς λεγεται!

και νομιζω πως εχει παιξει και πολλα απο τα κλιπ του τζαμ στο σαιτ!

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχω δει τον Παυλιδη μονο του,αλλα σε μια απο τις τελευταιες συναυλιες με τα Σπαθια που τον ειχα δει ειχα παρατηρησει τα ιδια μ'αυτα που λες τωρα.Κριμα την SG που κραταγε ο ιδιος ειχα πει τοτε..(σκεφτηκα βεβαια τι μελωδιες και τραγουδια εχει γραψει ο ανθρωπος και δεν το ειπα δυνατα)Ολο feedback και θορυβος σε καθε μακροσυρτο για 3 λεπτα τελειωμα.Δεν το επιασα το νοημα και δεν τον ειδα απο τοτε live..

 

 

φιλακια ρουφηχτα!!

Αγάπη μου, χρειάζομαι τις κιθάρες μου, όπως εσυ τα παπούτσια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως 2 φορές που τον είδα φέτος στο Σταυρό του Νότου και μια πέρσυ μου φάνηκαν πολυ δεμένοι σαν μπάντα και με πολυ ενέργεια μέσα τους. Μου αρεσαν πολυ και αν εβρισκα ευκαιρία θα ξαναπήγαινα (απο του χρόνου βέβαια,μι το παρακάνουμε) . Οσο για το κιθαρίστα εκει που καθόμουν και τις 2 φορές φέτος δεν μπορούσα να δω με τι έπαιζε αλλα ειδα οτι δεν ηταν ο περσυνός και "άκουσα" καλύτερο ηχο. Ο Σπύρος πρεπει να ηταν αυτος που έπαιζε με μια  Fender Stratocaster λογικά, σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Σπυρος επαιζε με μια G & L ASAT,o Θανασης παιζει με μια Jaguar KOYKΛA που ηταν καποτε δικια μου.... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Σπυρος επαιζε με μια G & L ASAT,o Θανασης παιζει με μια Jaguar KOYKΛA που ηταν καποτε δικια μου.... ;D

 

Ice blue metallic? Αχχχχχχ......  :o

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

Εχω δεί τουλαχιστον 6-7 live των Σπαθιών και τότε σε κάθε live σχεδόν ένιωθα την μπάντα που πετούσε σπίθες.Είχε πάνω της κάτι το διαφορετικό και εκρηκτικό.Πολλοί προσπαθούμε να συγκρίνουμε την μπάντα των σπαθιών με τη τωρινή κάτι το οποίο είναι λάθος.Είναι 2 διαφορετικά συγκροτήματα .Οι μουσικοί στα Σπαθιά ταίριαζαν πιο πολύ στη φάση και (κατα τη γνωμη μου) ήταν και καλύτεροι παίχτες. 'Οταν βγήκε το ΄΄ αφού λοιπόν ξεχάστηκα ΄΄ είπα εντάξει.Ηθελε να κάνει έναν ήρεμο και διαφορετικό δίσκο και το έκανε.Όταν όμως είδα ότι και στους επόμενους δίσκους το 70-80% ήταν στο ίδιο μοτίβο απογοητεύτηκα.Πήγα και σε 2-3 live των b-movies.Εκτος απο κάποιες στιγμές που τις μετράς στο 1 σου χέρι στο υπόλοιπο live,έφαγα το ξενέρωμα της αρκούδας.Νομίζω ότι η μουσική που βγάζει τώρα είναι για να την ακους σπίτι σου στη πολυθρόνα,και όχι για live.Πολύ υποτονικό πράγμα.Νομίζω πώς ήταν και το τελευταίο live του που πήγα.Δε νομίζω να ξαναπάω.. :-[

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παλι πιστευω πως η μπαντα που εχει αυτη τη στιγμη ειναι πολυ καλυτερη και απο τους πρωτους μπιμουβιζ, αλλα και απο τα σπαθια!

ειναι και οι 4 τρομεροι....! :)

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου